Reklama

Reklama

Experiment

  • USA The Experiment
Trailer

V šokujícím psychologickém thrilleru si zahrál Adrien Brody a Forest Whitaker. Téma filmu se točí kolem dvaceti čtyř mužů, kteří se účastní experimentu, který má simulovat život ve státním vězení.  V šokujícím psychologickém thrilleru natočeném na základě nechvalně známého Stanfordova vězeňského experimentu si zahráli oscaroví herci Adrien Brody a Forest Whitaker. Tým vědců provádí dvoutýdenní psychologický experiment, kterého se účastní čtyřiadvacet dobrovolníků. Pravidla jsou jednoduchá: některým ze zúčastněných bude přidělena role dozorců a ostatní budou vězni. Ačkoli jsou bachaři jasně poučeni, že musejí udržet pořádek mezi vězni bez použití násilí, po vypuknutí vzpoury mezi trestanci jdou jakákoli pravidla stranou. Čím více se muži vžívají do svých rolí, tím více se o slovo hlásí moc, strach a celý experiment se dostává absolutně mimo kontrolu... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (403)

Okara 

všechny recenze uživatele

Přiznám se, že jsem se k tomuto řádově třetímu remaku dostal vcelku náhodou, tudíž jsem si nezjistil žádný historický podtext. A upřímně mě to celkem vzalo. Film je perfektní od úvodních titulek prokládané záběry agresivity ze zvířecí říše, což samo o sobě trpce navodí na notu celého snímku. Když přeskočím, tak uznávám, že od druhé třetiny děj značně stagnuje a zamotává se sám do sebe, přičemž závěr je pak spíše nevyhnutelně očekávaný. Musím ovšem vychválit vše, co se děje předtím. Jeden z nejznámějších psychologických experimentů v americkém mainstreamovém podání. I tak je ovšem naprosto dokonale podáno cílené poselství. Podřízenost řádu. Budování hierarchie. Rozdíly zdravé a vydobyté autority. Co zmůžou aspekty peněz, strachu a pomsty. Etnicky je "dobro a zlo" vyrovnáno a teror se rozpoutává velmi záhy. Charakterová proměna protagonisty Barrise ze zakřiknutého pánbíčkáře s oidipovským komplexem na drakonického dozorce byla možná až příliš rychlá, ale zase o to efektivnější. Musím si ovšem postesknout nad krátkou stopáží, zakončení je příliš useknuté a je tak velká škoda vybudované atmosféry vězeňského pekla. Otázka je pak nasnadě. Omlouvají okolnosti adaptaci člověka na extrémní podmínky? 80% ()

Omnibus 

všechny recenze uživatele

Další zbytečný americký remake, rádoby vylepšovaný a patřičně „umělecky zdramatizovaný“. Slabý odvar dobrého německého filmu Experiment (2001). Skutečný Stanfordský experiment (s dobrovolníky - studenty vysokých škol, kteří prošli výběrovým řízením jakožto normální, neagresivní jedinci bez sklonů k násilí či šikaně) se sice odehrál v USA, ale původní německý film alespoň částečně zachovává ducha předlohy. To se bohužel už nedá říct o tomto americkém remake z roku 2010. Filmu samotnému neupírám právo na existenci (s průměrnými třemi hvězdami ode mne), ale proboha - se skutečným průběhem experimentu prováděným v roce 1971 Philipem Zimbardem i s tím, co vedlo k jeho předčasnému ukončení to už nemá téměř nic společného. Ovšem „Příběh podle skutečné události!“ to přece lidi mají rádi, že ... ()

Reklama

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Hned jak jsem spatřil lehce pošahaného profesůrka z Číslo 5 žije, bylo mi jasné, že se experiment vymkne z rukou.. Uzavřené prostředí, probouzení stinných stránek pod tlakem situace a vybíjení si komplexů - jen člověk se silnou vůlí dokáže popřít zvíře v sobě, to je známá pravda, ale tady bylo vše v rámci dramatizace vyhnáno do zbytečných extrémů (smrt účastníka behaviorálního, téměř i orálního, výzkumu) a vývoj psychologie postav připomínal zbrkle postavený domeček z karet. Mám tušení, že na Scheuringovy filmy se v budoucnosti řady stát nebudou a Brody, ty se vrať ke hře na piano.. Jen mě tak napadlo, kdyby do experimentu zapojili Reginu s Biolitem, Zvěřinu na Babetě a hysterického lunetika Vladka, tak už druhý den budou bachaři i vězni společně klečet na kolenou u červeného světýlka a modlit se v jeho rozsvícení.. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

HLEDÁ SE SUBJEKT NA BEHAVIORÁLNÍ EXPERIMENT..... Hra na vězně a dozorce. Jelikož se nejedná o film typu XXX, je potřeba dodržovat nějaká pravidla. Ale jak udržet pořádek bez strachu?.... Baví mě filmy založené na psychologii postav, které jsou uvězněni v uzavřeném prostoru. Děj poté vypovídá mnohé o NÁS – lidech, (údajných) pánech tvorstva. Bohužel tomuto filmu chybí nějaká idea (jakákoliv hmotná!!!). Něco víc, než jen ukázat násilí a pár magorů schopných vládnout, když mají pomocníky v síle moci a strachu. Emočně občas ucházející, ale duševně – PRÁZDNÉ!! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Nevím, co znamená slovo BEHAVIORÁLNÍ. 2.) Chystám se na rituál zasvěcení. 3.) Mám kamaráda a hledáme návod na erotickou hru. 4.) Stále věřím, že jsme na evolučním žebříčku výš než opice. PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * Víte že? Uživatel na csfd - assass1n dokázal do obsahu vecpat herce E.Wooda přesto, že tam nebyl? (Néé debil! NEBIL!!!). Už staří Mayové předpovídali, že lidé se jménem Wood, budou viděni i tam, kde být nechtějí...... a že Stanfordský vězeňský experiment byl skutečností? ()

Ketri 

všechny recenze uživatele

Bylo to tak na **, ale Brody je Brody. Poněkud nepovedený experiment s Experimentem. Nevím, jestli mají Němci s tímto tématem "více zkušeností", ale v německé verzi je krásně vidět postupný vývoj postav a postupné dělení stáda na lovce a lovené. Pochybuji, že by se postava jistého dozorce vyprofilovala tak rychle. Ad verbal111 Elijah Wood přeci pozoroval experiment tou kamerou ... ! ()

Galerie (33)

Zajímavosti (6)

  • Remake filmu založeného na knize, která byla inspirována skutečným experimentem ve vězení Stanford. (darek kartac)
  • Filmovanie prebiehalo v americkom štáte Iowa a na viacerých miestach v ďalekej Indii. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama