Sociální síť

• Česko The Social Network - Sociální síť (více)
USA, 2010, 120 min

Scénář:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (více)

Mark Zuckerberg je mladý student Harvardu, který je posedlý elitními kluby. Umí programovat jako nikdo, jeho povaha je velmi zvláštní, ale přesto geniální. Rozchází se s ním přítelkyně Erica a jeho reakce na sebe nenechá dlouho čekat. Na svém blogu na internetu ji okamžitě zesměšní a zároveň jen tak z nudy vytvoří server, na kterém se hodnotí atraktivita různých dívek ze školy. A protože Harvard nemá společnou ročenku, musí Mark hacknout weby různých kolejí a fotky z nich získat. Server slaví obrovský úspěch a připojuje se na něj během jediné noci stále více studentů. Tento postup se ale nelíbí správcům harvardské sítě, která pod tak obrovským náporem spadne. Na Marka čeká trest v podobě podmínečného vyloučení ze školy. Marka si ale díky tomu všímá trojice studentů, bratři Winklevossové a jejich společník Divya Narendra. Ti společně hledají programátora, protože chtějí vytvořit sociální síť studentů Harvardu.
Mark jim sice spolupráci slíbí, ale ve skutečnosti se rozhodne na projektu spolupracovat se svými přáteli. Finančního ředitele v tomto projektu by měl dělat Markův přítel Eduardo. Ten s nápadem souhlasí a zakládají Facebook. Mark na Eduarda žárlí, protože mu nabídne členství Markův vysněný elitní harvardský klub. Mark neustále ruší schůzky s bratry Winklevossovými a jejich společníkem a chlapci postupně zjišťují, že jejich programátor realizuje jejich plán bez nich. Naštvou se a nakonec se rozhodnou podat na Marka žalobu. Facebook se mezitím těší stále větší oblíbenosti a Mark se rozhodne, že je na čase začít expandovat i na ostatní vysoké školy v zemi.
Stále více uživatelů se připojuje, Mark s Eduardem přijímají další programátory na práci a Eduardo vkládá do společnosti kapitál. Eduardo soustřeďuje svůj zájem na potencionální investory, Mark tuto potřebu ale nemá a nesouhlasí s možností reklamy na Facebooku. Větší důležitost přikládá schůzce s mužem jménem Sean Parker, který kdysi založil dvě internetové společnosti. Mark je z muže na první pohled unesen, Eduardo jeho sympatie nesdílí. Nicméně se nechá přemluvit, aby zafinancoval pracovní výlet Marka a několika společníků do Kalifornie, kde by mohl mít Facebook podle Marka slibnou budoucnost. Eduardo má několik pracovních schůzek v New Yorku, takže netuší, že v Kalifornii se mezitím rozjíždí velká spolupráce mezi Markem a Seanem. Sean slibuje pomoc s rozšířením Facebooku na další kontinenty a nutno podotknout, že se mu to daří. Když tuto skutečnost zjistí i bratři Winklevossové, jsou vzteky bez sebe a jsou odhodláni Marka zničit... (TV Prima)

Diskuze

Folwar.

Folwar. (hodnocení, recenze)

Ten film si to zaslouží, to že se na něj někteří jedinci neumí dívat objektivně je jiná věc.

Pilda17 (hodnocení, recenze)

Lima: Nejsou kecy jen jsem řekl svůj názor nic víc .. Tak klídek.. Pokud se ti nelíbí, tak je to tvůj problém.. Do nikoho se nenávážím..

Lima

Lima (hodnocení, recenze)

Globus i Oscar (to už můžu s určitostí tvrdit) za nej film je ve správných rukou. Bolestínské kecy Pildů a jemu podobných na tom bohudík nic nezmění.....

mm13 (hodnocení, recenze)

DVD nakoniec predsa len už vo februári, v 2-diskovej edícii a s pomerne bohatým bonusovým materiálom:

• Komentář Davida Fischera
• Komentář scenáristy Aarona Sorkina & herců
• Jak dokázali natočit film o Facebooku?
• Angus Wall, Kirk Baxter a Ren Klyce o post-produkci
• Trent Reznor, Atticus Ross a David Fincher o hudbě
• Ve sluji krále hor: Hudební bádání
• Swarmatron
• Jeff Cronenweth a David Fincher o obrazové podobě
• Ruby Skye VIP Room: Rozbor scén z více úhlů

Pilda17 (hodnocení, recenze)

mm13: "protože vojenský film Smrt čeká všude mi neřekl nic tak jako Social Network" Ano neřekl mi nic, ale neznamená to, že bych ho nedokázal něčím ocenit a že bych nenašel nějaké klady. Hodnotím filmy podle svojich pocitů, hereckým obsazený, hudbě apod., ale nejvíc hledím na ty pocity, protože film může mít skvělý příběh, herecké obsazení a hudbu, ale potom má špatný děj a nudím se u toho a ty pocity z toho filmu nejsou prostě jak by měli být, tak mu nedám 5*.. Mě štvou oscary posledních 5 let.. :) Million Dollar Baby nebo Pán prstenů zasloužený.. Jojo a máš pravdu Smrt čeká všude byl neznámý film to jo..

mm13 (hodnocení, recenze)

Vychádzal som z tvojej vety "protože vojenský film Smrt čeká všude mi neřekl nic tak jako Social Network" ...
Inak chápem, potrebuješ sa z toho hlavne vyrozprávať, ale riešiš to zbytočne, ser na nejaké ceny. ;-) Ja som bol z Oscarov nešťastný od roku 2001 do 2007 a to ma prinútilo prehodnotiť svoje očakávania. Teraz nečakám nič a vďaka tomu som bol vo vzťahu k tejto cene už aj pozitívne šokovaný (No Country For Old Men).
Akokoľvek, je to len cena, pri množstve filmov, čo sa ročne natočia a ich pestrosti nemôže slúžiť ako absolutórium na určovanie kvality.
Inak ako Milionár tak aj Smrt sú veľmi dobré filmy, záleží od optiky. A napríklad tej Smrti Oscar skôr ublížil než pomohol, pretože je to malý film a ľudia od Oscarového Filmu nečakajú, že bude malý a potom to hodnotia s porkiveného pohľadu.

Pilda17 (hodnocení, recenze)

mm13: Neznamená, že mě nezaujal, že mě nějaké věci nezaujali.. To si trošku pleteš, ale při porovnání hudby SN, 127 a Inception je pro mě největší favorit Inception a nebo 127 hodin, protože tam ta hudba byla skvělá taky.. Mě je jedno, že nezvlili v nečem jiným počátek, protože jsem s tím počítal, každý rok je to stejné a každý rok vyhraje oscary či glóby film, který je naprosto o ničem! To znamená drama viz Milionář z chatrče a minulý rok ani nemluvím... Přijde mi to trošku zcestné!

mm13 (hodnocení, recenze)

Pilda17 ako chceš doceniť funkčnosť hudby k filmu, ktorý ti nič nepovedal? Skrátka to prešlo a je to mimo teba, že ťa mrzí obídenie tvojho favorita je jedna vec, ale nerob z toho kauzu. :-)

Arbiter (hodnocení, recenze)

No to já právě miluju vážnou hudbu i soundtrackovou moderní vážnou (jeslti někoho neuráží jí tak říkat) si pustim stejně rád jako nějaký nonsensový noise elektro.Nesnažim se říct, že by se ost měl (jen) hodnotit podle toho jeslti si ho poslechneš samostatně. Ale ten Trentův (a Rossův) je jednoduše vyčnívající z šedi, je barvitej, kreativně se vyblbli a to rozhodně ne za cenu toho, aby nezapadal do filmu, právě naopak. Dost mě překvapilo, že tam, kde standartně composeři cpou smičce, protože jsou ověřený v tvoření atmosféry, se oni odhodlali k tomuhle a funguje to bezvadně. Po Reznorově úletu na EPčku s jeho paničkou jsem se trošku bál, že se zamiloval a zblbnul, ale tohle je bomba, ikdyž se tam objevuje pár věcí z Ghostů...

Pilda17 (hodnocení, recenze)

Arbiter: Aspoň v tomdle se shodnem o smrt čeká všude.. No mě nejde o to soundtracky poslouchat a dát si je do MP3 a tak, ale jde mi právě o to jak zní ve filmu a jak se do filmu hodí a v Inception prostě nádhera, ale neříkám, že bych si je někdy dal do mp3 a poslouchal je doma to fakt ne...

Arbiter (hodnocení, recenze)

Tak jako smrt čeká všude o tom radši nemluvim :-)

Hudba mi rozhodně přehnaná nepříjde. Reznor je pojem a vytvořil soundtrack originální, dokonale korespondující s tématikou a scénama a překvapivě zapadající. Sry, ale poslouchat furt dokola smičce a orchestr je trošku nuda. Zimmera jako skladatele obdivuju, ale OST pecek potřebujou trošku svěžího vzduchu. vždyť je to furt dokola. OST127 hours jsem neslyšel

Pilda17 (hodnocení, recenze)

Arbiter: Mě každý rok naštve přesně tato situace.. :D Minulý rok Oscary co to mělo znamenat jsem netušil, protože vojenský film Smrt čeká všude mi neřekl nic tak jako Social Network.. :) Ale také jsem napsal, třeba že si ty glóby SN zaslouží, ale nemůžu věřit tolika hlavně za hudbu. Nepřijde ti to přehnané? Vždyť ta hudba nebyla žádný klad v SN, ale jestli si viděl 127 Hours nebo Inception, tak tam by se ta hudba měla pořádně ocenit...

Arbiter (hodnocení, recenze)

Pilda17: Ty okolo sebe na jednu stranu házíš zaklínadla plný subjektivních názorů a na druhou tě naštve takovejhle verdikt. Drž se svého pohledu na věc konzistentně ;)

Mě SN taky nijak zvlášť nenadchnul ale s ohledem na objektivněji hodnotitelná hlediska si zasloužil být mezi top filmy. To samé vysvětlovací roadmovie, Inception. To, který je první a který druhý jsou prostě nuance, které závisí na jiném oku, než je to tvé, divácké, bez větších teoretických znalostí a s o několik řádů menším počtem shlédnutých snímků. Tak se tolik nečerti. Ber to spíš jako ponuknutí hledat ve snímcích, u tkerých to chápeš nejméně, něco, co jsi tam předtím nenašel. Tak či tak stejnak si každej myslí svoje :-)

Pilda17 (hodnocení, recenze)

Tak to je konec! Přesně to jsem si myslel film, který je naprosto o ničem a vlastně jen blbej životopis nudného života vyhraje tolik Glóbusů! Kdo tam sedí na hoře? By mě fakt zajímalo. Třeba se Social Network zaslouží, ale tolik? A Inception nic? To už je hodně krutý a upřímně na to nemá cenu koukat. Nechápu hudbu protože ta byla excelentní právě v Inception a 127 Hours!!!

Arbiter (hodnocení, recenze)

Tak za hudbu tleskám nohama ve stoje, ale že jako film se umístil první.. to už se docela divim :-)

mm13 (hodnocení, recenze)

Ja si zase myslím, že je dobré, keď sú oceňované aj menej tradičné počiny. O Trentových kvalitách (a kvalitách The Social Network score) naviac niet pochýb, tak prečo tie plačky? Prajem mu aj Oscara, Zimmer si už svoje povyhrával.

maniche

maniche (hodnocení, recenze)

já moc nesouhlasím s glóbem za hudbu. Podle mě, je v Inception i v 127 hours hudba lepší. no, uvidíme, jak to bude na oscarech.

pistik

pistik (hodnocení, recenze)

skvelý film, ale žeby hodnejší Zlatého Glóbusu ako Počiatok? TO si nemyslím

mm13 (hodnocení, recenze)

"dobrá správa": http://zona.bloudil.cz/tisk.php?id=2938 ...hlavne že Bonton to vo svojej oficiálnej vyhliadke na prvé tri mesiace uvádza dokonca už na 23.2.2011. Nech to znie akokoľvek, skúsenosti sú jasné - Zóna je dôveryhodnejší zdroj.

TheRaven

TheRaven (hodnocení, recenze)

Dadel & Pilda: I ne, jen jsem byl línej to zakládat a v současné době už je to jenom póza. ;-)

mendrit

mendrit (hodnocení, recenze)

Tak problem je, ze pokud ma nekdo 120minut neustale porad vnimat jednotlive dialogy, tak uz neni moc casu si film nejak jinak uzit a tak se spousta hodnocicih co nedali 5* nemohou dockat konce. Navic kdyz jeste melou tak rychle :)

Pilda17 (hodnocení, recenze)

Dadel: To máš pravdu.. :D Facebook má každej a ten kdo ne, tak ho odsuzuje.. :)

Dadel

Dadel (hodnocení, recenze)

myslím, že tvrdit v dnešní době "Proti facebooku nic nemám, pouze na něm nejsem" je oxymoron:)

Pilda17 (hodnocení, recenze)

Folwa: Já jsem na Facebooku pořád a filmu jsem dal 3*.. :) Pro mě nebyl zajímavý a já se u filmu 120 minut nudil a přál jsem si ať už je konec.. :) Samozřejmě oceňuju nějaké věci a proto nižší hodnocení nedám! :) Jako například scénář a to jak dokázali vše schrnout jednoho filmy, ale mě ten film nechytil jako jiné.. :) Tak není to určitě poslední shlédnutí a potom třeba změním názor.. Třeba jsem to celý nevstřebal a nepochopil, protože anglicky moc neumím a titulky se v tomto filmu dali stíhat, ale hrozně těžko a vnímat titulky a dění ve filmu šlo těžko, tak že si musím udělat čas a kouknout se ještě jednou..

TheRaven

TheRaven (hodnocení, recenze)

Tak to se ti zdá špatně. Proti facebooku nic nemám, pouze na něm nejsem. Že ty řikáš, že to nudné nebylo, neznamená, že já se nudit nemohl a ani jsem se nakonec tak nenudil, pač jsem se co deset minut díval na hodinky a přemýšlel o tom, jestli by nebylo lepší odejít ze sálu, což se mi stalo prvně v životě.

Folwar.

Folwar. (hodnocení, recenze)

Mně přijde, že jste zaujati proti samotnému Facebooku a na hodnocení se to jen odráží. Na druhou stranu musím uznat, že člověk ve středním věku asi taky nebudu zcela chápat oč tu běží. Tak nebo onak, nudné to nebylo (určitě ne zpracování).

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (více)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (více)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (více)