Sociální síť

• Česko The Social Network - Sociální síť (více)
USA, 2010, 120 min

Scénář:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (více)

Mark Zuckerberg je mladý student Harvardu, který je posedlý elitními kluby. Umí programovat jako nikdo, jeho povaha je velmi zvláštní, ale přesto geniální. Rozchází se s ním přítelkyně Erica a jeho reakce na sebe nenechá dlouho čekat. Na svém blogu na internetu ji okamžitě zesměšní a zároveň jen tak z nudy vytvoří server, na kterém se hodnotí atraktivita různých dívek ze školy. A protože Harvard nemá společnou ročenku, musí Mark hacknout weby různých kolejí a fotky z nich získat. Server slaví obrovský úspěch a připojuje se na něj během jediné noci stále více studentů. Tento postup se ale nelíbí správcům harvardské sítě, která pod tak obrovským náporem spadne. Na Marka čeká trest v podobě podmínečného vyloučení ze školy. Marka si ale díky tomu všímá trojice studentů, bratři Winklevossové a jejich společník Divya Narendra. Ti společně hledají programátora, protože chtějí vytvořit sociální síť studentů Harvardu.
Mark jim sice spolupráci slíbí, ale ve skutečnosti se rozhodne na projektu spolupracovat se svými přáteli. Finančního ředitele v tomto projektu by měl dělat Markův přítel Eduardo. Ten s nápadem souhlasí a zakládají Facebook. Mark na Eduarda žárlí, protože mu nabídne členství Markův vysněný elitní harvardský klub. Mark neustále ruší schůzky s bratry Winklevossovými a jejich společníkem a chlapci postupně zjišťují, že jejich programátor realizuje jejich plán bez nich. Naštvou se a nakonec se rozhodnou podat na Marka žalobu. Facebook se mezitím těší stále větší oblíbenosti a Mark se rozhodne, že je na čase začít expandovat i na ostatní vysoké školy v zemi.
Stále více uživatelů se připojuje, Mark s Eduardem přijímají další programátory na práci a Eduardo vkládá do společnosti kapitál. Eduardo soustřeďuje svůj zájem na potencionální investory, Mark tuto potřebu ale nemá a nesouhlasí s možností reklamy na Facebooku. Větší důležitost přikládá schůzce s mužem jménem Sean Parker, který kdysi založil dvě internetové společnosti. Mark je z muže na první pohled unesen, Eduardo jeho sympatie nesdílí. Nicméně se nechá přemluvit, aby zafinancoval pracovní výlet Marka a několika společníků do Kalifornie, kde by mohl mít Facebook podle Marka slibnou budoucnost. Eduardo má několik pracovních schůzek v New Yorku, takže netuší, že v Kalifornii se mezitím rozjíždí velká spolupráce mezi Markem a Seanem. Sean slibuje pomoc s rozšířením Facebooku na další kontinenty a nutno podotknout, že se mu to daří. Když tuto skutečnost zjistí i bratři Winklevossové, jsou vzteky bez sebe a jsou odhodláni Marka zničit... (TV Prima)

Gagner

Na tomhle filmu se dá nejvíc vyzdihnout parádní scénář, ve kterém se jen mele, mele, mele a přitom dokonale udrží vaši pozornost. Co se týče hereckých výkonů, nesnášel jsem Timberlaka a fandil Garfieldovi a Eisenberg se převtělil do dokonalého ajťáka. Na Finchera opět precizně natočený film, ale jak jsem už říkal - hlavně ten scénář. PS: Jsem velkým odpůrcem facebooku, ale chtěl bych být jeho zakladatelem, či aspoň společníkem :)) ()

LaGomme

Příjemně ukecaných 90%. Finchera prostě žeru a spolu s Jessem a megahitem FB je to zaručená kombinace na úspěch. Kladl jsem si vysoké nároky, kterých se mi dostalo a nemám si prakticky na nic stěžovat. ()

Laky.

V životě bych nevěřil, že je možné na téma vznik Facebooku natočit takový vynikající film. David Fincher se zase ukázal. Dialogy jsou občas trochu rychlé, ale dá se to zvládnout. Nejlepší na filmu je ale hudba. Vžijte se do děje a poslechněte si ty detailně ozvučněné situace (u mě zvítězila schůzka v klubu - vysoká hlučnost okolního prostředí a zároveň zřetelně slyšíme každé slovo). Dobrý závěr: přidá si mě nebo ne??? ()

(Z)denny

David Fincher opětovně dokázal, že je rozený vypravěč. S bravurou sobě vlastní před divákem rozvýjí příběh o zrození jednoho z největších fenomenů své doby - Facebooku, přičemž mu nenápadně do hlavy roubuje myšlenku - "kdo je vlastník nápadu? Ten, koho to napadne? Ten, který jej zrealizuje? Ten, který na něm vydělává? Ten, který..?" Tleskám Davide, jen tak dál ()

punk_zero

Súhlasim s TheRaven. Ten film je rozdelený na egoistického html maniaka, ktorý ma každeho na háku a vie pekne raniť city dievćat a na ostatných, čo nežiju tvorbou html kodov (športovcov, kámošov atď.). Tento film ma nezaujal veľmi. Jediným kladom sú herci, ktorý vo filme hraju. Na Facebook chodím raz za tyždeň, aj to iba na oprašenie účtu. Jednoducho je to len propagácia Facebooku. ()

kristynca

... jestli by se mi něco takovýho líbilo? WOW! Prvotřídní záležitost. Napínavý, a to úplně bez krve... Věřila jsem jim každičký slovo, co slovo... každičký úder do klávesnice! Jsem tak nadšená, že si z toho asi změním status na facebooku. Ne, kecám, nic takovýho nedělám, ale kdyby jo... ()

Illy

Námět mě příliš neoslovil, ale Fincher je prostě jeden z nejlepších režisérů dneška a film v jeho podání je zážitek. Co se Facebooku týče - možná se nám naše děti kvůli němu budou smát. Možná si lidi zase začnout cenit soukromí. Ale to je spíš utopie... ()

kubyno

Krásně ubíhající film, plynoucí v ideálním tempu, precizně napsaný a zrežírovaný, nádherně hudebně podkreslený a neuvěřitelně zahraný ve všech rolích. Technicky dokonalý snad ve všech ohledech. Vynikající atmosféra, kterou jsem popravdě nečekal. Prolínání přítomnosti a minulosti je udělané přehledně, ale pro lepší vstřebání informací (rychlemluvící Jesse je znamenitý) se těším na další projekci. A ještě jednu věc bych vyzdvihl - výborně vykreslené a zahrané charaktery jednotlivých postav. Sympatizoval jsem jak s Eisenbergovou asociální postavou, tak s Garfieldovou "dobrou". Trochu jsem se na začátku bál, ale byl to opravdu skvělý zážitek. ()

bolan

Téma ajťáků v roli rockových hvězd není látka, která je pro mě extra přitažlivá, ale jinak je to opět kvalitní práce od jednoho z nejúžasnějších režisérů. ()

werewolf69

Nič veľkolepého som od tohto nečakal a to som fakt úprimne rád, keďže vďaka tomu som nedošiel k seba menšiemu sklamaniu. Ako väčšina súčasných Hollywoodskych filmov ani tento nemá divákovi čo ponúknuť. Natočiť film o zakladateľovi Facebooku , nech je akokoľvek geniálny mi príde rovnako zbytočné, ako natočiť film, trebárs o "zakladateľovi Teleshopingu", ak my rozumiete. ()

Pawlisman

V čem je tento filmtedy výjimečný nevím. Koukat se dá, za 4 hvězdy snad, ale doporučovat horem pádem určiě ne. 7/10 ()

DuanBerry

Tenhle příběh mě hodně překvapil, protože facebook je pro mě zcela passé a především jsem netušil, že jeho vznik byl spojen s takovými zákulisními tahanicemi. Autorům se tak nabídla jedinečná příležitost natočit mimořádně aktuální drama, které dík rozšířenosti sociálních sítí mělo od prvopočátku zřejmé finanční ambice. Nesklouzlo však k pouhé ždímačce peněženek, nýbrž nabídlo pořádnou dávku zábavy, skvěle plynoucí děj a taky odkrylo několik nepříjemných nešvarů dnešní společnosti: svět je globální vesnice a lidé jsou jedno velké stádo hloupých ovcí. ()

majo_svk

Jediná skvelá myšlienka, zrodená v hlave programátorského génia, pobláznila takmer celý svet. Veta: „si na facebooku?“, ktorú počuť na každom kroku, mi už poriadne lezie na nervy. Osobne som facebook nikdy nemal v láske a to bez ohľadu na film. Jednoducho si myslím, že pre rozvoj mojej osobnosti nie je dôležitý. Nudu dokážem zahnať stovkami iných zmysluplnejších činností. A priateľov nosím vo svojom srdci a nemusím ich mať niekde na facebooku. Film The Social Network je o tom, ako peniaze rúcajú všetko, čo bolo fajn. Tvorivosť a genialita mladých študentov, ktorí stáli pri zrode zatiaľ najúspešnejšej sociálnej siete, je fenomenálna. Charakterovo a mravne sa to o nich povedať nedá. Hlavný tvorca facebooku je programátorský mág, ktorý sa však nevie správať k ženám, slovo priateľstvo mu je cudzie a bezcharakternosť v ňom doslova prekvitá. A takýto človek nemôže mať moje sympatie. A myslieť si, že v dnešnom svete je niečo free, je totálna blbosť. Za všetkým sa točia peniaze, ktoré menia ľudí. O tom, že faceebook je cool niet pochýb. Nič však netrvá večne a aj boom zvaný facebook raz pominie. Filmársky je snímok zvládnutý veľmi dobre, diváka úplne vtiahne do diania a v tomto ohľade mu nie je čo vyčítať. Pozrite si ho a vytvorte si naň vlastný názor. ()

waits

Nevadí, že patřím mezi posledních pár lidí na planetě, kteří ještě nejsou na Facebook připojeni (tímto zdravím většinu obyvatel Papuy Nově Gunei, kteří jsou se mnou na stejné lodi), Fincherovo nahlédnutí do světa zakladatele jsem si i tak užil. Jako obvykle u Finchera těžko najdete hluchou scénu a film působí sevřeně, kompaktně, diváka vtáhne a nepustí, a to i přesto, že postavy jsou notně odtažité a ne zrovna sympatické (i když Timberlakův Parker má charisma na rozdávání). Po filmu jsem si vyhledal fotky a rozohovory Marca Zucerberga. Hm, nevypadá, že by byl takhle ostrej obchodník... Sean Parker podle Wilkipedie okomentoval film jako "naprostý výmysl" a řekl, že by si přál, aby jeho život byl takhle odvázanej.. ()

Oxymoron

Social Network je jeden z nejpřeceňovanějších filmů roku 2010. Všichni jsou tu krásní a chytří, vydělávají hromadu peněz, užívají si je, prostě Beverly Hills hadr. Jenže tady jsou všichni tak šíleně mega moc chytří, že byste u několika scén nejradši rozmlátili televizi (třeba hned ta první stojí fakt za to). Ani po filmařské stránce to tak nějak nepasuje - jednou je tu zrychlovačka, podruhé zpomalovačka; v každém popisku místa je použitý jiný font písma; střih tak krutý, že se člověk (hlavně v začátcích) prostě musí chtě nechtě ztrácet... No nevím, není to vyloženě špatné, jako celek Social Network baví, ale ruku na srdce - kdyby ten film nebyl o Facebooku (ale třeba o Rapidsharu), určitě by nebyl tak vysoko. ()

M1k9

Místo o smyslu facebooku se dozvíme o tom jak to chodí v Holywoodu. O tom, že jedna miliarda je víc než jeden milion. Nadšení? Příklad toho, že člověk se musí čas od času zachovat jako ***, aby se k té miliardě dostal. Respektive, aby o ni nepřišel. A tak pohádkově to všechno začalo. Jestli je scénář překroucený, to mi osobně nevadí. Tuším, že takhle nějak to mohlo být a ta představa se mi líbí. Celkově je film velmi příjemný. Toho si cením, protože je to dnes méně časté. Režiséři diváka posadí na horskou dráhu a když křičí strachy, nebo si hluboce oddechuje, jsou maximálně spokojení. Někdy je prostě lepší si koupit cukrovou vatu a v klidu si ji sníst na lavičce v parku. Hodnocení The Social Network je pro mě těžké. I když film nic nezkazil, nic velkého filmovému světu nepřinesl. 6/10 ()

poet

Na môj vkus trošku moc ukecané ale zaujímavý pohlaď na dvoch zrejme bývalých najlepších kamošov :) ()

JK-Stinger

Původně jsem si říkal, o čem to asi tak může celou dobu vyprávět a jestli to bude vůbec záživné. Nakonec musím zhodnotit, že ano a hltal jsem každou minutu. Poněkud zamotané prolínání několika časových pásem sice trochu zamotalo hlavu, ale nešlo o nic, co by snímku vadilo. Eisenbergovi zase sedla role jak pr*** na hrnec a zbytek herců zdatně sekunduje. Pro mě veliké překvapení a za poslední dobu jeden z těch dost dobrých snímků, co jsem viděl. ()

RomanHyde

Mark Zuckerberg si určitě zaslouži zfilmovat příběh "svého" nápadu. A to že se toho ujal rovnou David Fincher je skvěle. Jsem jeho velkým fanouškem. Sám jsem byl moc zvědav, jak se vypořádá s tímto tématem, které mi nepřišlo "příliš dramatické". Každopádně to bylo způsobeno mou nevědomostí. Vývoj jakékoliv revoluční "myšlenky" je vždy drama a není to jinač ani v tomto případě. Facebook je nástroj, jehož vliv na náš život v globále můžeme vyhodnotit až po letech. Je otázkou zda-li se z něj dokonce nestane "zbraň". Uvidíme. Ani Mark , jak řekl ve filmu, vůbec neví co vytvořil... Každopádně David Fincher natočil další skvělý film!!! ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (více)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (více)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (více)