Sociální síť

• Česko The Social Network - Sociální síť (více)
USA, 2010, 120 min

Scénář:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (více)

Mark Zuckerberg je mladý student Harvardu, který je posedlý elitními kluby. Umí programovat jako nikdo, jeho povaha je velmi zvláštní, ale přesto geniální. Rozchází se s ním přítelkyně Erica a jeho reakce na sebe nenechá dlouho čekat. Na svém blogu na internetu ji okamžitě zesměšní a zároveň jen tak z nudy vytvoří server, na kterém se hodnotí atraktivita různých dívek ze školy. A protože Harvard nemá společnou ročenku, musí Mark hacknout weby různých kolejí a fotky z nich získat. Server slaví obrovský úspěch a připojuje se na něj během jediné noci stále více studentů. Tento postup se ale nelíbí správcům harvardské sítě, která pod tak obrovským náporem spadne. Na Marka čeká trest v podobě podmínečného vyloučení ze školy. Marka si ale díky tomu všímá trojice studentů, bratři Winklevossové a jejich společník Divya Narendra. Ti společně hledají programátora, protože chtějí vytvořit sociální síť studentů Harvardu.
Mark jim sice spolupráci slíbí, ale ve skutečnosti se rozhodne na projektu spolupracovat se svými přáteli. Finančního ředitele v tomto projektu by měl dělat Markův přítel Eduardo. Ten s nápadem souhlasí a zakládají Facebook. Mark na Eduarda žárlí, protože mu nabídne členství Markův vysněný elitní harvardský klub. Mark neustále ruší schůzky s bratry Winklevossovými a jejich společníkem a chlapci postupně zjišťují, že jejich programátor realizuje jejich plán bez nich. Naštvou se a nakonec se rozhodnou podat na Marka žalobu. Facebook se mezitím těší stále větší oblíbenosti a Mark se rozhodne, že je na čase začít expandovat i na ostatní vysoké školy v zemi.
Stále více uživatelů se připojuje, Mark s Eduardem přijímají další programátory na práci a Eduardo vkládá do společnosti kapitál. Eduardo soustřeďuje svůj zájem na potencionální investory, Mark tuto potřebu ale nemá a nesouhlasí s možností reklamy na Facebooku. Větší důležitost přikládá schůzce s mužem jménem Sean Parker, který kdysi založil dvě internetové společnosti. Mark je z muže na první pohled unesen, Eduardo jeho sympatie nesdílí. Nicméně se nechá přemluvit, aby zafinancoval pracovní výlet Marka a několika společníků do Kalifornie, kde by mohl mít Facebook podle Marka slibnou budoucnost. Eduardo má několik pracovních schůzek v New Yorku, takže netuší, že v Kalifornii se mezitím rozjíždí velká spolupráce mezi Markem a Seanem. Sean slibuje pomoc s rozšířením Facebooku na další kontinenty a nutno podotknout, že se mu to daří. Když tuto skutečnost zjistí i bratři Winklevossové, jsou vzteky bez sebe a jsou odhodláni Marka zničit... (TV Prima)

Hucocaky

Neskutočný výtvor, poklona Davidovi Fincherovi. Film mojím záujmom veľmi blízky, film, ktorý vás može inšpirovať v snahu vytýčeného cieľa. Krásne zhudobnenie. V podstate celý proces vzrastu Facebooku zhrnutý do 116 minút, ale nie obyčajných, ale zážitkových minút. Nepripustenie si problémov a ich vážnosť ale ozajstná šikovnosť a zručnosť. Super herecký výkon dvojičiek, bez ktorých by asi film moc neznamenal a hrdina filmu Jesse Eisenberg. ()

Wladimir78

Napoprvé super, napodruhé mě nic neláká koukat se na to znovu. Garfield pro mě jednoznačně nejlíp zahraná a nejsympatičtější postava filmu, Eisenberg dostatečně věrohodně ztvárňuje to, že genialni ve všech směrech bejt prostě není možný. Film ukazuje (nakolik je to skutečnost si netroufám odhadnout) geniálního programátora se sociální inteligencí koroptve, kterej měl víc štěstí než rozumu, a přes to, že ve finále všem který okrad/podrazil (a sám si to nejspíš ani neuvědomoval - ta sociální debilita byla zahraná vážně parádně) musel pořádně zaplatit, z facebooku vyrejžoval maximum a přitom přišel a jedinýho skutečnýho přítele. Jak už napsal Duro, smutnej příběh politováníhodné lidské bytosti. Soundtrack parádní, výrazně pomáhá dynamice filmu, stejně jako filmová režie. Možná se přinutím na to kouknout ještě jednou, a třeba tu poslední hvězdu přihodím. Jo, abych nezapomněl, profil na Facebooku pořád nemám, a po skouknutí se na tom nic měnit nebude :). ()

cirkulace

Trávím na tom docela dost času, tak jsem si řekl, že se trochu vzdělám v oblasti programování a zjistím, jak je vlastně těžké založit tak velký server, jako je Facebook. To jsem ale ještě netušil, jaký to film na mě pod názvem "The Social Network" čeká. Mark Zuckerberg byl hodně zvláštní kluk, takových se moc na světě nenajde, stejně jako Billů Gatesů a Stevů Jobsů. Samotný film je každopádně hodně zajímavý a myslím, že by ho měl vidět každý, kdo Facebook pužívá. Samotnému filmu v podstatě nechybí nic - skvělé herecké výkony, dobrá kamera, střih a hudba a pak se už nabízí otázka, jestli jsou ty 3 Oscary na místě? Za mě rozhodně ano. ()

peaceNwar

Foremne nevýrazný, ale obsahovo neuveriteľne plný a hlboký film o... no, ani tak nie o vzniku facebooku, ani nie o Markovi, ale skôr o priateľstve ako takom. Naozaj silná inšpirácia na zamyslenie, podľa môjho názoru. Niekomu sa môže zdať suchý, ale podľa mňa je práve v tom jeho krása. Je suchý presne ako jeho hlavný hrdina a tiež taký rýchly a zdrcujúci. Pre mňa krásny film. ()

PrezidentRickS.

Výborný herec Jesse Eisenberg ( Zombieland ), který má našlápnuto na velmi slušnou filmovou kariéru, se ukázal jako dvojník Marka Zuckerberga. I když nejsem zrovna zastáncem Justina Timberlakea a jeho zájmu stát se hercem, musím uznat, že svou roli zvládl bravurně. Posledním hercem, kterého chci zmínit je Andrew Garfiled, který je pravděpodobně nejsympatičtější. Samozřejmě by to nebylo tak impozantní bez David Finchera, kterého řadím mezi své nejblíbenější režiséry. Také konec tohoto filmu je neobvyklí pro americkou kinematografii ( dokonce i pro životopisný ), kdy hlavní postava má všechno ale nemá nic. ()

sergiokish

Naprosto skvělí životopisný film,skvělé vipravuje o Markovy Zackerberkovy nebo jak se to píše,jak tento nenápadný programátor vytvořil facebook,je tam vážně do puntíku jak facebook vznikl,a obsazení rolí je naprosto perfektní ! No prostě jestli chcete vidět kvalitní film a chcete se dozvědět jak doopravdy vznikl facebook tak se koukněte na film Sociální Síť. ()

Mathyen

dobrý vědět pozadí vzniku toho, kde tráví dnešní mládež svůj čas namísto smysluplných činností a toho, jak Mark k miliardám přišel... umě natočený příběh ()

Pandos

David Fincher opět nesklamal. Sice je to teprve 3 snímek, co jsem od něj viděl, ale pokaždé mě ohromil. Film The Social Network ukazuje nezasvěceným, že vybudovat něco tak obrovského není jen tak. Dozví se o Markových začátcích, jaké měl problémy při vytváření této sociální sítě, a také o tom jak to vypadá teď. Film je všperkován několika vtipnými hláškami. Zhlédnuto v původním znění s českými titulkami. Hodnocení 90%. ()

vofo

Další vytříbené dílo Davida Finchera. Perfektní scénář a brilantí režie nás táhnout nekonečnými dialogy, které nenudí, ale zaujmou. Herecký tým také jede na maximum. ()

B3njamin

Fincher nenatočil nic extra, jeho nejslabší film co zatím natočil. Film má prostý děj, žádné zvraty tam moc nejsou. Hudba taky nic moc a ani herci mi nesedli...prostě * ()

WoodoX

Veľmi kvalitný film, skvelý výber hercov, výborná hudba... od začiatku až do konca vás príbeh nepustí. ()

CAR0DEJ

Vynikajúci film, vynikajúci, nie briliantný scénar (podľa predlohy). Aaron Sorkin najtalentovanejší a najprogresívnejší scénarista súčastnosti. Dokázal to neskôr aj v Moneyball spolu so Stevenom Zaillianom, ale o tom potom... Briliantne zostrihané, pospájané, natočené. Ozaj skvost súčastnosti. ()

method1

Film jednoznačně na pět hvězdiček. Zachycení vzniku největšího fenoménu téhle doby je velice dobrý nápad. A ještě lépe zpracovaný. Každý člověk, který facebook používá, by měl tenhle film vidět. Příběh o skvělém nápadu, kamarádství, podrazu a aroganci. Příběh se odehrává, zatímco se pan Zuckerberg dohaduje u soudu. Je to zkrátka dobře udělané, dobře zahrané. Nejvíc se mi na tom asi líbí, že to člověka jako kdyby upoutá ke křeslu a nepustí až do konce. ()

AnysekMel

Nezajímavý film, a pokud by se někdo bránit tím, že je to autentický film podle skutečné události, tak se asi vznik Facebooku prostě neměl filmovat. Můj životní příběh taky nikdo nenatáčí. ()

tomino28

Viděl jsem The Social Network už několikrát a musím říct, že pokaždé se mi to zdá lepší než minule. Vzpomínám si, že po prvním zhlédnutí jsem si říkal, jak to má David Fincher jednoduché, natočit film podle předem známého příběhu. S každým dalším zhlédnutím si ale víc a víc uvědomuju, že natočit film tak, aby vše do sebe krásně zapadalo, není vůbec jednoduché a samozřejmé. Fincherovi se to ale povedlo bezezbytku a to také díky parádnímu hereckému obsazení a dokonalému soundtracku, který se jen tak neoposlouchá. ()

Nicole32

Remeslne veľmi dobrý film. Z hercov sa mi najviac páčil Andrew Garfield, zvyšok hrá tiež dobre. Soundtrack podarený. Príbeh je ale zbytočne rozťahaný a hlavne nie je vôbec taký zaujímavý. Dozviete sa len to aký obrovský hajzel je Mark Zuckerberg. On vôbec nie je génius. Je len veľmi šikovný zlodej, klamár a najmä chlap bez chrbtovej kosti. Ukradol nápad niekomu inému, potopil kamaráta bez ktorého by žiadny facebook nemal a tvári sa ako najinteligentnejší človek na svete. Jedno výborné príslovie hovorí, že peniaze človeka nemenia len podčiarknu jeho pravý charakter. Tu máte ukážkový príklad. Aký by sme mali všetci lepší život bez toho facebooku. My ľuďia, sme však strašne lenivý a tak sa najradšej zhromažďujeme do stáda a nasledujeme. Len z tohto dôvodu sa stal facebook populárny. Nemá totiž žiadne prevratné využitie a je to len strata času. Ibaže, keď vznikol tak to bolo niečo nové a všetko nové je zo začiatku cool. Postupne to cool prestalo byť, no to už bolo všetkým jedno lebo za ten čas si na facebook zvykli. Ako všetci vieme zvyk je železná košeľa. Toľko k ,,fenoménu,, facebook. P. S. Úvodná scéna s Rooney Mara bola výborná. Zvyšok filmu je podľa mňa ale v podstate nezaujímavá aj keď kvalitne natočená nuda. ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (více)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (více)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (více)