V zemi krále Dobromila (J. Somr) si přestali vážit poctivé práce, čestnosti a úcty mezi lidmi. Do krajiny se místo toho postupně vkrádá moc pekla, a tak ti, ve kterých zůstal ještě zbytek slušnosti, raději prchají pryč. Trochu popletená bylinkářka Apolena (I. Janžurová) má sen, že krajinu zachrání „spasitel“, který přijede na oslu a vezme si královu dceru Aničku (T. Pauhofová) za ženu. Kdo by však věřil bylinkářce, která svými zázračnými lektvary vždy natropí víc škody než užitku? Když je v kraji nejhůř, král v bezmocnosti upíše svoji duši peklu a vládu převezme jeho podlý ministr (J. Lábus). Tehdy přichází do království nenápadný, veselý snílek Filip (Š. Kubišta). Když ho Apolena uvidí s oslem, je přesvědčena, že to je ten pravý zázračný zachránce. Nikdo netuší, že je to vlastně princ ze sousedního království… (Česká televize)

topi80 odpad!

Co nejlépe vypoví o hodnotnosti této "pohádky"? Když jsem během nekonečně dlouhé doby trvání vůbec nepochytil, o co tam vůbec jde, podíval jsem se, kolik času té nekonečné nudy, co nemá hlavu ani patu, už uplynulo. A zjistil, že do konce pohádky, aniž by se tam cokoliv stalo a aniž by mě tam jakákoli postava zaujala, zbývá čtvrt hodiny. Dílo totálně bez příběhu, bez atmosféry, peklo působí jak gay club, postavy absolutně bez charismatu... A k postavě Pavla Lišky dodávám po cimrmanovsku to, že i debila zahraje lépe někdo, kdo není debil. Když je něco hovadina, zanechá to ve mně aspoň něco. Po zhlédnutí této slátaniny se jen ptám, kdo mi vrátí ztracenou hodinu a půl života... ()

hekla

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek pro svou netradiční atmosféru, scénář, krásnou kameru a výpravu, kulisy a kostými. Ale hlavně díky skvělému obsazení. Dvojice Tatiana Pauhofová a Štěpán Kubišta je jedna z mých nejoblíbenějších pohádkových dvojic, moc se k sobě hodí. Iva Janžurová jako bylinkářka a velmi příjemná, trochu rozpustilá pohádková "babička" je naprosto dokonalá, stejně jako důstojný, ale bezradný král Josef Somr. No a Csongor Kassai je jedním z nejlepších, necharizmatičtejších a opravdových luciferů všech pohádek. Jedině Jiří Lábus a Eva Holubová mi tu tak trochu vadí, kvůli tomu nemůžu dát 5*. ()

ostravak30

Jedna z pohádek, kde půjdu jasně proti proudu. Je to opravdu výborná výpravná pohádka navíc se skvělým hereckým obsazením. Například pan Lábus je skvělý a manžel B. Hrzánové - přičemž nevím kdo to je a jak se jmenuje, byl také skvělým zpestřením. A samozřejmě byl Pavel Liška neměl chybu. Povedly se kostýmy, ale především dekorace. Hlavně peklo bylo zobrazeno úchvatně. Originální je i to, jak se starý král ohání mečem. Pohádka Čert ví proč se povedla, dle mého názoru, ve všech ohledech. Závěrečná píseň je jen třešinkou na dortu. Škoda, že není použitá ve filmu. Pohádka mi něčím učarovala a asi jen čert ví proč. ()

Lupes odpad!

Odpad, protože je to nejen nesrozumitelné, zmatené a mizerně režírované, ale především to nedodržuje pravidla žánru. Pohádka nesmí děsit tímto způsobem, postavy se nemohou chovat jako zfetovaní magoři. Ztotožnění s dobrem a označení zla nebylo v této pohádce do půlky možné. A nechat děti sledovat tento filmařský pokus je stejné, jako je zavřít na uzavřené oddělení bohnických deviací. Riskujete jejich doživotní trauma. Málokdy se u mizerného filmu k lítosti nad ztraceným časem přidá i obava o duševní zdraví diváků, v tomto případě navíc malých a zranitelných. ()

LuNaj

S obrovským zklamáním musím přiznat, že jediné, co můžuu na tomto snímku pochválit jsou herecké výkony. A i toho by se týkala výjimka v podobě Štěpána Kubišty. Což je škoda, neboť mám pocit, že už se jaksi netočí pohádky. Lépe řečeno- kvalitní pohádky. A tak i Čert ví proč zapadá do šedého průměru. ()

Mykhaluu

Souhlasím s názorem, že novým (after 89´s deadline:) českým chybí prostě to opravdové srdce... A je to škoda! Čerta no. 1 bych se jako dítě asi bál ještě po měsících! :) A jak málo sleduji českou produkci, tak jsem zase uviděl, že ani paní Janžurová v tomhle už nemá tu jiskru a jistotu jako Kate Draxl z Čtyři vraždy a to já vidět nemusím... :) ()

Marrianna

Nevím, né že by zde bylo něco špatně, jen mě to nějak nezaujalo - z celé pohádky si pamatuji jen Pavla Lišku a jeho hlášku - Anička kozí nožička a tím to hasne a to jaksi na plný počet nestačí. ()

lolaloka

Tato pohádka působí poněkud rozporuplně, co se týče scénáře - nedomyšleně. Děkuji Oskarovi za vysvětlení právě tohoto pocitu. Škoda, že Macourek nemohl předvést své umění v plné své humorné kráse. ()

Stejšn

Námět - království, které kolaboruje s peklem - výborný. Kamera: fenomenální. Výprava: úžasná. Masky skvělé. Jenže co naplat, když řada dobrých herců se snaží, ale kvůli (opět) slabému scénáři prostě nemají co hrát. Je to jedna v VELKÝCH promarněných šancí, protože kromě scénáře má Čert ví proč všechny předpoklady být hitem. ()

KateW

Velmi povedená pohádka. Oproti nehezkému českému zvyku točit pohádky stylem " Čím trapnější, tím lepší!" se Čert ví proč povedl. Kostýmy, výprava i obsazení jsou vyvedené a v čele s božským Pavlem Liškou v roli dementního čerta nenalézám cokoli, co bych filmu chtěla vyčítat. Skvěle jsem se bavila, romantické srdce si zaplesalo a dětská dušička si užila také své. Osobně ruku v ruce s Pavlem L. mi byl nejsympatičtější ďábel s naprosto nemožným jménem Csongor Kassai. 100% doporučuji, výborná legrace a zábava pro více generací ()

eFOXsize

Vzhledem k tomu, že jsem si jistá, že jsem tuto pohádku viděla alespoň dvakrát a nemohu si ani po galerii, ai po přečtení obsau vzpomenout o čem přesně je... Nebyla výrazně španá, nebyla výrazně dobrá - pro mě nebyla nikterak výrazná. Lucifer byl fajn. Ale nevyvážil to. :-) ()

maoc

Povedená pohádka, kterou zdobí kamera, slušné obsazení a herecké výkony, perfektní drobné detaily (Boží oko, packa, opětovný pád do kádě), výprava a exteriéry, kdežto dolů sráží hlavně nedopilovaná první polovina scénáře (podivné přechody mezi představováním postav, zbytečné role, hodně rychlé vzplanutí princezny, nepadnoucí dialogy atp.). Druhá polovina už byla o hodně lepší a v dobrém zabrousila i do lehce filosofických až moralizujících vod (monolog Lucifera o lidech). Když porovnám s produkcí o 10 let mladší, tak jde rozhodně o nadprůměrnou podívanou. ()

Maica

Moc pro děti tahle pohádka zrovna není. Ale herecké obsazení se výborně povedlo, o vtip není nouze. No, ale vidět znovu bych to asi nemusela. ()