Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Martrix

Když se dobře napíše scénář a režíruje někdo schopný, může vzniknout vynikající film z komixu, romantického dopisu a třeba i z dobrého vtipu. A Hra o trůny je skvěle napsaná a skvěla natočená. Takže: pozor, pozor, pozor! Konečně se objevila dospělá fantasy, která vás od první minuty chytí a přinutí vás se Dívat a Poslouchat. Ale co je hlavní. Objevila se fantasy, která není jen odvarem z Pána prstenů. Hra o trůny se totiž může opřít o svůj originální svět, kde vše funguje jak má a hlavně o postavy, které jsou opravdu zajímavé. A není jen jedna a není to jen padouch, tak jak jsme si zvykli z běžných filmů. Tady je minimálně patnáct postav, které si hned zapamatujete a které nedělají jen křoví, ale opravdu "žijí" a jsou pro další děj víc než důležité. Od prvního dílu sledujeme, jak se rodina Starků propadá do intrik mocichtivých lotrů, za které by se nemusely stydět ani postavy z Anglických dějin. Ale aby bylo jasno, Hra o trůny není nějaký středověký Dallas. Je to temná sága o houževnatých lidech, kteří jsou stejně vytrvalí jako jejich nepřátelé a kteří se navíc potýkají s prostředím, kde se stářím neumírá. A pak je tady Zeď. Zeď, kterou stráží Noční hlídka a za kterou je Jiný svět. A světy se velmi často prolínají, takže se máme na co těšit. Neznám knižní předlohu, ale od George Raymond Richard Martina už jsem něco četl a vím, že ať už se bude seriál vyvíjet jakkoliv, nezklouzne do hloupého konce. A tak se po shlédnutí prvních tří dílů nadšeně třesu na zbývajících 7 hodin čiré divácké radosti. Už teď se pánům režisérům povedlo rozehrát děj, kde zatím nepoletují draci, nepobíhají víly, ani čarodějové, ale bohatě to vynahrazují skvělí herci, úžasná výprava a zajímavý děj. A navíc je tady spousta náznaků, že se dočkáme jak zmiňovaných draků, tak války a kdoví čeho jiného, co je kořením dobré fantasy. Jsem naprosto nadšený a to se nepovažuji za skalního příznivce tohoto žánru.**************Tak. První řada je u konce a teď už jen čekat celý rok na druhou. Teď by bylo správné upravit hodnocení, protože těch 5* jsem vystřelil hned po třech dílech. Úplně klidně je tam nechám. I když objektivně vzato, tvůrci včetně samotného spisovatele nás vodí jako oslíky, kteří uhánějí za mrkví pověšenou na udici. Vlastně nás celých deset dílů udržovali v napětí, co se bude dít dál a kdy se všechno rozeběhne naplno. Protože jestliže první díl naznačil že se k něčemu velmi zlému schyluje, každý další díl přinášel vyváženě události, jejichž vyvrcholení nás čeká až ve druhé řadě. Přesto se toho hodně událo. Osudy členů rodiny Starků jsou velmi neurčité, protivníci přibývají, první bitvy už mají své vítěze a jemné nitky intrik vedou do nečekaných míst. U posledního dílu jsem byl zvědavý co se bude dít, aby si udrželi fanoušky ve stavu netrpělivého vyhlížení pokračování. Inu je to stejné, jako u předchozích dílů. Zatímco některé postavy už hostí havrany, jiné nabývají na důležitosti a hlavně přichází ohnivé koření každé fantasy. Přestože přichází Zima, některým zájemcům o trůn bude horko, čeká je totiž pomsta Matky draků. Hra pokračuje! Za rok :o(( ************* Druhá řada byla zblajznuta téměř na jeden zátah a jediné zklamání které přinesla bylo, že ... velké finále je v nedohlednu a vám nezbývá než trpělivě čekat na další řadu. Nebo...přečíst si knihu. Pokud vás zvědavost dožene k tomuto zoufalému kroku, mám pro vás upozornění. I když zhltnete několik stovek stran(ve skutečnosti několik tisíc), stejně se velkého finále nedočkáte. Jestli máte pocit, že vás děj seriálu natahuje jako kšandy, tak kniha je ještě kšandovitější a až dočtete poslední přeložený díl, pokorně se vrátíte k seriálu. Ale tentokrát vám v hlavě uvízne několik klíčových událostí, takže sice budete moci srovnávat seriál s předlohou...ale ochudíte se.*********Třetí řada. Děj si poskakuje knižní předlohou a zoufalce, kteří sáhli během dlouhého čekání po knize potěší, že díky scénáristickým zkratkám některé činy, či události vyznějí jinak a že bude sledování přečteného stále zajímavé. Ten seriál si žije vlastním životem a sledovat osudy všech postav stále nepostrádá smysl. To je asi nejvíc, čeho může filmová adaptace dosáhnout. Po sedmi shlédnutých dílech nezbývá než konstatovat, že i když úroveń proti první sérii malinko poklesla, stále je to pětihvězdičková záležitost. */*/*/*/*Po skončení už ani nevím kolikáté řady...jsem unavený tím neustálým natahováním děje a čekáním na klíčové události. Neustále se k něčemu schyluje, ale když pominu občas nějaké to úmrtí, tak finále kterékoliv linie vyprávění, je v nedohlednu. A tak dávám hvězdu dolů...za zdržování. () (méně) (více)

Rocky88

1. série: Přiznám, že jsem mírně zklamán. Tolik kladných ohlasů ze všech možných stran, ale zatím mi bohužel nepřijde, že jsou zasloužené. Intrikářské podvraťákoviny jsou daleko lepší v House of Cards (a třeba i ve Spartacovi), krvavé a choreograficky nápadité souboje měl Spartacus také o mnoho lepší a obsazení některých rolí mi také přijde až otravné. Nicméně nemůžu GoT upřít vyváženost všech složek, propracovanou mytologii, výpravu (!!!) a neváhavost se zprováděním ze světa významných postav. Nezatracuji, nicméně zatím ve mně nebyl vzbuzen neovladatelný chtíč po skouknutí další a další epizody. Uvidíme, co přinese další série.___ 2. - 4. série: Co mi chybělo v první, bylo mi dáno v druhé, třetí i čtvrté, a to po velkých doušcích. Jak můj komentář napovídá, slupl jsem tyhle tři série tak rychle, že jsem ten komentář ani nestačil updatovat. Přiostřily se intriky, konečně byly vidět i nějaké souboje, zlovlci, draci a rozlehlé záběry - každý dolar z bobtnajícího rozpočtu je zde vidět. Nemůžu opomenout ani odvahu scénáristů nechat zabít kohokoliv. Za absolutní špičku, a to nejen v rámci GoT, ale vůbec z celého seriálového spektra, považuji díly 3x09 a 4x09. Bravo!___ 5. série: První polovina je dost rozvleklá, ale stále se kují pikle. Hodně to připomíná první sérii. Jenže pak přijde druhá polovina a především poslední tři díly, které jsou opět špičkou v oboru. Zejména 5x08 se závěrem v Hardhome je ohromně atmosférická. Celkově tedy horší pokoukání než u 3. a 4. série, přesto stále výživné a odměňující divákovu trpělivost. ___6. série je velký kvalitativní sešup. Spousta "šokujících" situací vzniká díky demenci postav a scénáristů, hraje se tu převážně na efekt, nikoliv na kvalitu. Většina událostí působí neuvěřitelně odfláknutě. Když např. porovnám bitvu bastardů s bojem v 4x09, tak je to rozdíl několika tříd. Naopak důležité věci typu vzniku Night Kinga jsou během minuty hotový. Překvapivě velice špatná sezóna.___7. série je v některých ohledech ještě horší - ty teleportace a chování postav jako největší kreténi dokáže vytočit. Dalším kazem jsou hollywoodovské záchrany na poslední chvíli. To nelítostné stínání postav, které jsou důležitější než ostatní, je nejspíš fuč. I přesto je to ale zábavnější než série předchozí. 8. a zároveň poslední série by dle všeho měla být lahůdkou.___ 8. série se zapíše do historie. Bohužel ne díky kvalitám, ale díky tomu, jak je totálně zvoraná. V životě nepochopím, jak s tímhle mohli být na papíře tvůrci spokojení. Všechno špatně. Uspěchané, nesmyslné, jen na efekt. ()

Caym

Tak po čtyřech letech jsem si konečně pustila první dva díly Hry o trůny, že se jako vzdělám a zjistím, proč lidi brečí u té *provařený spoiler* vyvražďovačky někde v půlce (nebo kde že to). Všichni jsou povinně krásní; close-upy na prsa devatenáctek to jistí; Boromir vážně přibral, no a šplíchání krve a sexu je taky požehnaně. Leč devadesát procent postav mě nudí nebo mě štvou a navíc: po Zaklínači a Pánovi Prstenů už pro mě žádná fantasy tak nějak nemá potenciál. Navíc jsem od HBO zhlédla celé True Blood, tj. vyvražďovaček, gejzírů krve a orgií jsem se už tak nějak nabažila. ()

joker.george

Má to nádherné lokace, překvapivé zvraty, každá dějová linka má něco do sebe a postavy nikdy nevědí, co se s nimi stane. Ale stejně mi přijde, že se série po většinu času trochu flákají, aby poslední dva díly ukázaly skutečnou sílu seriálu, ať už se to týká epických (nejen) bitev nebo právě zamícháním karet jednotlivých postav, které ovlivňují nebo jsou ovlivňováni událostmi a machinacemi druhých. A minimálně si může Hra o trůny připsat nového fanouška... ()

moviefreak

Cim dalej, tym lepsie. Verim, ze serial nastavi latku poriadne vysoko. A zasluzene. Milujem nenavidene postavy a cely tento brutalny svet. ()

dubinak

Historicky nejvelkolepější seriálová událost v dějinách světové kinematografie. Můj životní cíl? Někdy v životě tenhle seriál zkouknout celý ještě jednou od začátku. ()

magnolia

no nic, včerejší pětihvězdičkové hodnocení jde pryč - a já si pěkně počkám ještě pár dílů, jestli se z toho nevyklube fantasy telenovela nebo jestli mí drazí tvůrci najdou nějakou novou stránku kamasutry. // (lehce citově zabarvený komentář po druhém díle) tak novou stránku sice našli, ale já má stále stejný pocit, že se dívám na dosti zmrvené sofantastikované vékávéčka prokládané dosti zmrveným helsinsko-havajským softpornem. navíc je to tady neuvěřitelně nadhodnocené, srovnávatelé s pánem prstenů by zasloužili ambulantně provést lobotomii (pokud mi teda něco neuniklo a gimli není starý proutník a aragorn nedává po večerech legolase), herci mi zato svým emočním fondem připomínají edwarda ze stmívání a výprava je nehorázný kýč. tři hvězdičky za seana beana, midgeta a za mou víru v obrat k lepšímu. // (po pátém díle) víra umřela. tvůrci asi zapomněli, že prvotním posláním filmu je povykládání příběhu ne encyklopedie za vlasy přitažené politiky v zemi sedmi trpaslíků. ()

TomikZlesa

Jeden z těch seriálů, který jasně vystihuje zdejší mentalitu ( rozuměj debilitu ) "Týý woe novej seriál, juknu na pilota, a napařím tomu hnedka hodnocení abych měl +1 a byl uber uživatel" že hodnotit pilota je absolutně mimo už nikoho nesere, nehledě na to že po 4 dílech byl pilot jasně nejlepší. Těšil sem se na tajmený, krutý a menšími akcemi prosetý seriál a co sem dostal ?...první díl mě šíleně napumpuval jakými si "jinými" o kterých dál není ani zmínka.....a seriál se strhl v nezábavnou talk show ze středověku, kde se každý předhání kolik vojel kurev, či je bastard, nebo kdo je větší krypl. Ale co zatím to vypadá jako jedno velké kecání a zbrojení na něco velkého, co doufám že nakonec dorazí a serál mě překvapí a konečně uchvátí. Na druhou stranu chválím herce a spoustu rozmanitých postav. PS: některé dialogy, panebože až 10ti minutové sou o hovně a totálně zbytečný. Kdo má zapotřebí koukat na štětku a magora ve vaně jak si povídaj o dracích ? ! ?! Knihu sem nikdy nečet a ani číst nebudu. EDIT: Zvedám na 4* a dál uvidíme, začíná to bejt sakra napínavý ! ()

bukowski83

Ano, ano a ještě jedno ano - konečně pořádný fantasy seriál, který mě naprosto dostal!Obsazení je úžasné, příběh je geniální, výprava je skvělá, hudba je kouzelná a konec je epický! Tleskám HBO toto jsem vážně po přečtení knihy nečekal, mé přání a tužby byly naplněny. ()

Warmin

Nebudu se tady nějak zvlášt rozepisovat a rovnou řeknu že tento seriál je BOMBA. Žánr,herci,hudba,příběh to vše je naprosto dokonalé!!!!! Už se nemůžu dočkat druhé série ,protože knihu jsem četl a tak vím na co se můžeme těšit . Hru o trůny rozhodně doporučuji nejen fanouškům žánru a knih ,ale také všem ostatnim. ()

DruidKarel

1118. hodnocení: Již jsem si prošel několik seriály jako jsou Californication, Prison Break: Útěk z vězení či Death Note/ Zápisník smrti. Tudíš si patřičně vybírám, zda se na daný seriál budu koukat či ne. Jenomže při pohledu na tématiku tohoto seriálu, obsazení hercem Seanem Beanem a famózním hodnocením, jsem byl doslova zaskočen a tedy i přiměn, abych se aspoň pokusil na první díl podívat. Při sledování prvního dílu a potažmo i po jeho skončení jsem čekal, že půjde o přežití mezi temnými lesy "za Zdí" se spoustou stopařů. Pak jsem ale konečně pochopil, když se do bojů o trůn ze Sedmi království dávají kmeny válečníků, ale i královský rod či bojovný rod lorda. Seriál se může pyšnit skvělými kostými, výpravou, kterou by mu mohl závidět leckterý film a hlavně ohromnou celistvostí. Navíc tento seriál ukazuje, že nejdůležitějšími trumfy v dobách válečných tažení byly silné vojsko, silný a charismatický vůdce, zrada, krásné ženy, kterých je v tomto seriálu neskutečně mnoho nahých. Nesmím zapomenout ani na skvělé herecké výkony snad všech herců. Stejně bych ale chtěl ještě vyzdvihnout výkony Petera Dinklageho, který coby "polomuž" byl famózní. Spolu s tímto slovem "polomuž" bylo ve filmu použito i několik dalších, která mě zaujala, tedy: polomuž, stínokočka, zlovlk, bastard lord Sníh či bélí chodci. 5* si tento seriál zaslouží a mohu jej hodnotit jako jeden z nejlepších seriálů, který jsem kdy vidět. Už nyní se těším na ohlášené pokračování. 5* ()

TommyLeeJape

Po přečtení zatím pěti knih musím uznat a souhlasit s tvrzením, že Game of Thrones není nic jiného než zfilmovaná literatura. Naštěstí se jedná o kvalitně zfilmovanou kvalitní literaturu, takže o snižování hodnocení nemůže být ani řeč. Přesto je těžké chrlit sem superlativy na adresu seriálu, když víte, že za veškerou tou genialitou stojí knihy nebo přesněji, jejich autor. Na druhou stranu ale musím složit poklonu tvůrcům, kteří dokázali najít skvěle pasující herce (až na pár výjimek), lokace, rozumné režiséry, kameramany... No prostě kdyby ty knihy byly zfilmovány osly, nezachránila by je ani jejich genialita. P.S. Všem fanouškům seriálu nepolíbeným předlohou, rozhodně doporučuji najít si na ni čas. ()

wohna

HBO když udělá seriál, tak ho udělá pořádně a s grácií! Vše to začíná nádherně zpracovanými úvodními titulky, skvělá výprava, výborně vypadající prostředí, herci vás nenechají chladnými, je tam vše, na co si jen vzpomenete. Jeden z nejlepších, ne - li nejlepší fantasy seriál, co kdy byl natočen. Série 3? Prosím, honem. ()

JohnRambo

Vynikajúca prvá séria. Dychberúca výprava, postavy ktoré sa vám dostanú pod kožu, doslova neskutočná autentickosť historickej brutality, sexizmu a všetkého čo k tomu patrí. Prvá séria prívlastku 'fantasy' moc nedala (keď nerátam celý vymyslený svet v ktorom sa seriál odohráva) takže som zvedavý čo bude ďalej. V každom prípade je toto úchvatné dielo jedným z najlepších sérií aké som kedy videl. Citujem a maximálne sa stotožňujem s tým čo napísal kolega Stegr ''Splněný sen...'' UPDATE Nemám čo viac dodať. Druhá séria mala slabšie aj silnejšie momenty. Tretia séria skvelá. Popravde si už ani nepamätám konkrétne kde bol seriál slabší a kde lepší, pretože ho beriem ako jeden celok. Úplne som sa vžil do sveta Game of Thrones a neostáva mi nič iné ako odporučiť toto dielo každému nadšencovi a priaznivcovi kvalitného filmového umenia. ()

laik_60

výborná výprava, dosť veľa skvostnych záberov , a a detailov, suprový Dinklage, spústa individuálnych príbehov vlievajúcich sa do jednej mohutnej riavy niekoľko desiatok dielov seriálu natoľko, až to začne byť unavujúce, komercionalita mu viac uškodila ako pomohla škoda , nie som veľký milovník seriálov, ale tomuto (možno práve preto) dávam 5 pekných bodov a patriť k tip topovým seriálom", aj keď popularita založená na sekaní mečom a častými erotickými scénami mu síce na popularite ale to je všetko - na škodu veci - no čo už, možno raz zmením názor, ziataľ je to OK. ()

C0r0ner

První řadu jsem viděl tak nějak letargicky a jediné, co mě zaujalo, byla nečekaná úmrtí hrdinů (co se bude kurva dít, když Ned Stark umřel?). Pak jsem si dal pauzu a znovu od začátku koukal na první, druhou a třetí sérii dohromady. V tu chvíli jsem zjistil, že koukám na (spolu s Sherlockem a Se7m) to nejlepší, co jsem kdy viděl. Rozhodla to bitva o Blackwater (nejlepší výbuch, co kdy kde byl). S každou další sérií už je to jenom mrda na mrdu a já jsem se při šesté sérii přistihl, že se zaprvé nemůžu dočkat každého dílu a těším se na něj jako dítě na Vánoce, a za druhé při sledování jenom valím oči a čekám, co se zas kde posere a jaký bude zvrat a tak. Co si budeme povídat, Martin ve čtvrtém a pátém díle (ve Vichrech zimy doufám ve zlepšení) napsal dost sraček. Benioff s Weissem udělali něco neskutečného, když vzali jen to nejnutnější (mnoho desítek postav) a poslali je proti sobě v tom nejepičtějším seriálu vůbec. Je to kurevsky naturalistické (usekané ruce, haldy mrtvol...), je to vtipné (Podrick, Tyrion...), je to napínavé (všechno!), jsou tam ty nejlepší zvraty v ději, co jsem kdy kde viděl (poprava Neda, Oberyn, Red Wedding...), není to tak, že by musely nutně přežívat určitě postavy (všichni), je to prostě kurva dokonalost! Návrat krále považuji za nejlepší fantasy vůbec a bitvu o Minas Tirith za nejlepší sekvenci ve filmu vůbec, ale bitva o Blackwater ve druhé sérii, bitva o Zeď ve čtvrté (!kurva!), bitva s Chodci v páté a bitva Bastardů v šesté jsou tak neskutečně perfektně udělané, že se "bojím" o tento status, který by teoreticky mohl být překonán. Chodci x Daenerys? Pokud se to stane, tak myslím, že asi budu brečet štěstím (vážně), že světlo světa spatřilo něco tak dokonalého - splněný sen. Na závěr to nejlepší. Když si člověk myslí, že se dějí sračky (King´s Landing - pátá a šestá série), tak ho scenáristé záhy vyvedou z omylu. Mluvím o šedesátém dílu, který byl tak KURVA dobrý, že mi na něj nestačí slova. Po počáteční nijakosti se pro mě Hra o trůny stala tím, na co se těším nejvíc ze všeho. Posledních minimálně 25 dílů si vždy při úvodních titulcích říkám, že si to musím užít na absolutní maximum, protože to poprvé uvidím jenom jednou. A to taky přesně dělám. A v budoucnu budu dělat ještě víc. Rve mi srdce, že mě čeká už jen 13 dílů. Co budu dělat potom, až to skončí? No co. Budu si to pouštět pořád dokola. Update po sedmé sérii: Zběsilé tempo, parádní zvraty, neskutečné hlášky, další halda mrtvých postav. Ani předposlední řada seriálu není v nejmenším zklamáním a naopak mě maximálně navnadila na finále. Nikdy bych nevěřil, že se to stane, ale při bitvě ve čtvrtém díle mi regulérně tekly slzy a já jsem brečel štěstím, že vidím svůj splněný sen, a tak zbývá jenom smutný pocit z toho, že mě čeká posledních šest dílů a že pravděpodobně už nikdy neuvidím nic lepšího. Update po osmé sérii. Veškerý hate mrdám, GoT je prostě, kurva, to nejlepší, co kdy bylo natočeno. Nejenom exkluzivní likvidace postav, napětí, k dokonalosti dotažená práce s kamerou, kurevské zvraty, ale především dvě kulervoucí bitvy, které nemají obdoby. Nejlepším dílem asi sice zůstává ten šedesátý, ale pořád ještě to byla neskutečná nálož invence, dokonalého zpracování, neskutečných masakrů a parádního děje. To je osmá série. Dohromady pro mě GoT už asi navždy (reálně si nedovedu představit něco, co by mohlo být lepší) zůstane komplexně ve všech ohledech tou nejlepší věcí, s jakou jsem se v kinematografii setkal. Díky! Kurevskejch 100% () (méně) (více)

Azrael515

No co ko tomu na zaver? Ostava to moje oblubene guilty pleasure...Bohuzial pravda je taka, ze tento slamenny panak zhorel jak fakla. Co ma viedlo k zaveru? Zas niekto omnoho talentovanejsi, kto usporiadal a parafrazoval vsetky vahania do jednej peknej eseje.. :D VAROVANIE, sledovanie nasledujuceho odkazu moze viest k znizeniu hodnotenia NAJLEPSIEHO SERIALU!! Dokedy nevysiel Tchernobyl, ktory bude NAJLEPSI serial. Dokedy si tiez ten diskurz trochu neusporiadame. Btw. historici su smutni uz teraz.. :D :D PS, cely channel je awesome. Link: https://www.youtube.com/watch?v=hys_m3BPTS8 PPS I still LOVE HBO for their televison. I DO! :* ()

Dannysek4U

Dva dily a je to laska. Sice ne tolik atmosfericka jako predloha, presto epicka a hlavne co deje s knihou prijemne korespondujici. Mne se to proste libi jako svin!!! P.S. - Znalosr predlohy pochopitelne vyhodou, protoze i v ni jsou prvni dva dily (resp. do nich zahrnuta etapa) predevsim seznamovacim rozjezdem. Kazdopadne se modlim, abych za deset tejdnu mohl pridat patou hvezdicku... P. S:: Pridat ji byla velka cest. Uchvatna podivana. ()

Rod draka přiletí i se třetí sérií

Rod draka přiletí i se třetí sérií