Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Silencia90

Každý to chválí. Já se k nim zatím nemůžu přidat. Chvílemi drastické až brutální, chvílemi sexistické zpracování nepatří mezi mé oblíbené. Ačkoli prostředí hradů mám ráda (ne sice tolik jako prostředí zámků a 18.století), tohle tak nějak splnilo má chmurná očekávání, i když jsem čekala víc fantasy. Jsem ve čtvrtém díle a zatím mě to moc nezaujalo. EDIT1: Jsem na konci první série a nezdá se to být tak špatné, i když krve bych pořád měla radši míň. Shrnuto: Zvyšuji o jednu hvězdičku. EDIT2: Nebýt Aryi a Snowa, tak už jsem to asi vzdala.... EDIT3: Do mého hledáčku se dostal Tyrion. Pořád mě to nějak extra nebaví, ale aspoň to nenudí. ()

melloun

Po zkušenostech s Boardwalk Empire mě první díl Game of Thrones zanechal skepticky chladným, protože nahota hrála opět prim a nových postav bylo poměrně hodně. Odměřenost však brzy vystřídalo nadšení, neboť hned během dalšího dílu jsem se v postavách začal lépe orientovat a skvěle podaný příběh mě naplno vtáhl do děje nekalých intrik. Jednoznačně jeden z nejlepších seriálů, které jsem měl v poslední době možnost sledovat. ()

goniss

Musím hodnotit už teď, aniž bych skoukla úplně všechny (včetně právě běžící nové) díly.. God damn it úžasné! Středověk, krutost, skvělé herecké výkony, erotika, chvílema ohromující, chvílema krvežíznivé, chvílema vtipné, chvílema neuvěřitelné. Líbí se mi vše. A nejen hlavně ta doba. Boží. ()

Danny88

1.SÉRIA:55% Kto čaká magické bytosti, kúzla a kúzelníkov či davové bojove scény sa veľmi sklame! S takým rozpočtom som čakal aspoň jednu záverečnú davovú bojovú scénu, ktorá by zvýšila moje hodnotenie, avšak nič takého sa tu neudialo. Pritom od začiatku série sa pomaly stále hovorí o blížiacej sa vojne! Táto séria je skoro cela len o dvorných intrigách. 2.SÉRIA:69% Už o niečo lepšie. Už to začína mať príchuť fantasy, dokonca v deviatej časti ukázali boj medzi dvoma armádami! Záverečná časť druhej série poukazuje že 3. séria by mohla byť ešte lepšia...No dúfam že tomu tak bude a hlavne aby to aj skončilo 3. sériou a zbytočne to nepreťahovali. ()

Pidzey

Jsem velký fanoušek fantasy, ať knižního či filmového nebo televizního. Když jsem byl mladší rád jsem koukal na Xenu a Herkula. Ovšem dnes když se mi zlepšil vkus na filmy uznávám že jsou to zhovadilosti. Tento žánr měl a pořád má problém v tom, že se v něm točí většinou neuvěřitelný sračky. Po pravdě až Pán Prstenů mě donutil žánr více sledovat a dokonce i začít číst knihy. Jenže ouha, stalo se to že PP už žádný další film příliš nepodpořil a když jo, bylo jich sakra málo (při psaní komentáře si vybavím snad jen Vlkodava) O seriálové tvorbě marnost mluvit (napadá mě snad jen Spartakus, ale to není úplně fantasy). Najednou v roce 2011 vzniklo tohle (doma jsem už měl rozečtenou první knihu), ale trvalo mi rok než jsem si to sehnal na DVD a v klidu se podíval. Tak dost už toho zdlouhavého, nic neříkajícího a zbytečného úvodu. Teď se bude mluvit o Hře o trůny. Tohle je velký příběh se skvělým obsazením,výbornými figurami,skvěle napsanými dialogy a perfektní výpravou. Seriál si z knih vytáhl jen to nejdůležitější a něco málo změnil,aby se to tvůrcům hodilo do konceptu. Výsledek je tak chytlavá,výborně natočená a zahraná podívaná která nemá od dob PP obdoby. Hercům jednoznačně vévodí Sean Bean kterého v těchto rolích prostě žeru. I další herci, jak jsem říkal jsou výborní, ale tady bych chtěl ještě zmínit Maisie Williams (Arya). Myslím že se jedná o velice talentovanou herečku a je možné že ji díky této roli začněme vídat více a v jiných věcech. Oblíbenci:Edard Stark, Arya Stark, John Snow, Tyrion Lannister, Daenerys Targaryen Největší sřáč a posera: Viserys III Targaryen (ať si svou velkou zlatou korunu užije :-D), Joffrey Baratheon (snad mu dříve nebo později někdo bodne kudlu do krku) Nejsilnější figura: Daenerys (musela snášet šikanu svého bratra, ona však vytrvala a díky tomu se stala silnější) Největší naivka: Sansa Stark (co k tomu dodat, doufám že se v ní probudí psaví Stark) Největší podrazák:Petyr Baelish Vrchní sympaťák: Eddard Stark (protože ho hraje Sean Bean, škoda že ho jeho potomek „Tony Stark“ nepřiletěl zachránit:-D) Fandím: Starkům. Konečné hodnocení:***** , ()

chelsea17

Fantazie ... nedokázal jsem se od toho odtrhnout a zhruba za 2 týdny jsem dokoukal obě řady. Většina dílů mě dokázala překvapit i šokovat nějakým zvratem, což je super, jelikož nesnáším zavedená klišé v seriálech. Možná tomu chybělo trošku víc akce a bylo by to opravdu dokonalé. Moc se těším na další řadu, i když čekat rok, to bude hodně krutý ... Blíží se konec 3. řady a já si říkám, jak rychle to uteklo. Ještě, že jsou ty knížky :-) Po trochu rozpačitém úvodu to nabralo slušný obrátky a já počítám dny do posledních dvou epizod. Co víc si lze přát? 3.7.2013 Deště Kastameru, to je epizoda, která předčí všechny ze 3. série. Kdo nečetl knihy dostane infarkt, kdo ho nedostane bude přišpendlen do křesla a celé to sledovat v němém úžasu. Ještě párkrát jsem si to musel pustit, protože jednou to prostě nestačí. Moc se těším na 4. sérii. Pokud ji skupina režisérů a scénáristů nepokazí, má potenciál být jasně to nejlepší. Spousta zvratů, soubojů a dokonce i úmrtí. Každá epizoda může mít parádní závěr, tak hlavně nic neuspěchat a pořádně to vymyslet. Čtvrtá série nasadila opět laťku velmi vysoko, i když jsem to čekal o chlup lepší. Je to další série u které nebudu mít problém pustit si ji časem znovu. ()

G900

Troufam si rict, ze po LOSTech jsem konecne narazil na neco, u ceho muzu travit hodiny zivota (snad krome nekonecne TNG :D). Spracovani je opravdu vytecne, mozne hloupe vypadajici 'digi' sceny jsou nastesti vynechany a vse se toci okolo mnohokrat zminovanych monologu, dialogu a mnohologu, za ktere muzeme vdecit (seru) G.R.R. Martinovi... Opravdu skvele!! Druha rada uz na me ceka a uz ted je mi jasne, ze treti se nebudu moct dockat! 95% Po druhe rade, ktera mi sice prisla o neco mene 'nabusena', ale stale si udrzujici vysoky standart zustava me hodnoceni (k me radosti) stale stejne... Treti rado, spechej!! ()

paul.cz

Premiérový díl tohoto seriálu mě zaujal natolik, že jsem si hned pořídil první čtyři díly knižní předlohy (Píseň ledu a ohně) o které jsem v té době slyšel překvapivě poprvé. První série je víceméně věrná kopie knihy a nemůžu ji hodnotit jinak než 5*. Seriál je samozřejmě odlehčená verze, přesto však stejně šokující. Druhá série se s knihou v mnohém rozchází -- nejméně stravitelné jsou změny, které se týkají charakteru hlavních postav. Dále chybí mnoho méně významných rodů, postav a zmínky z historie Západozemí. Druhou sérii hodnotím na 4*. V třetí a čtvrté sérii seriálu je spoustu scén, které na rozdíl od Bouře mečů působí nelogicky nebo přinejmenším vypadají hloupě. Následuje spoiler z 3. série seriálu a Bouře mečů. Například Robb Stark přišel v seriálu na svatbu svého strýce představit svou těhotnou ženu, se kterou porušil dohodu a odmítl domluvený sňatek s jednou z dcer Waldera Freye. Obě série hodnotím na 3*. Pátá série má s knižní předlohou společnou pouze kostru. A je to znát. Scénář je totiž více založen na fantazii producentů a scénáristů, než na fantazii autora George R.R. Martina. GRRM vytvořil svět, který se snaží zachovat si realističnost, kde jsou postavy černobílé a jejich rozhodnutí, ať už jsou správná nebo špatná, dávají SMYSL. Seriálový svět je proložen událostmi, jejichž účelem je pouze šokovat. Tyto události přitom žádným způsobem neposouvají děj ani vývoj postav. Následují spoilery na 5. sérii seriálu, Tanec s draky a Hostinu pro vrány. Například Stannis Baratheon je v knize vybarven jako výborný stratég a schopný vůdce se smyslem pro povinnost a spravedlnost. Je to člověk, který byl schopen udržet jeden rok obléhaný Bouřlivý konec s velmi omezenými zásobami jídla ("ke konci si on a jeho muži připadali jako krysy"). Dále není ani v nejmenším posedlý vírou. Tyto jeho vlastnosti jsou do určité míry viditelné i v seriálu. Přesto se rozhodne upálit svou vlastní dceru. Snahou producentů bylo vybudovat pro Stannise zoufalou situaci. Jeho situace nicméně vůbec tak zoufale nepůsobí -- alespoň ve srovnání s obléháním Bouřlivého konce. Navíc si nedokážu představit, že by knižní Stannis někdy upálil svou dceru, ať je situace zoufalá jakkoliv a to z jednoduchého důvodu -- je to zdravý člověk a tohoto prostě není schopen. Abych nekritizoval jen dějovou linii se Stannisem, tak celá linka v Dorne působí jako béčkový film. Ellaria Sand je napsaná naprosto nelogicky, její motiv pro pomstu dává minimální až nulový smysl. Filmové studio Pixar tvrdí, že pokud se postavy dostanou do nebezpečné situace kvůli náhodě, je to v pořádku. Pokud se však dostanou z nebezpečné situace náhodou, je to podvod. Když se v Meereenu konají zápasy, během kterých zaútočí synové Harpyje, je nebezpečná situace vyřešena příletem Drogona. V knize naopak nebezpečnou situaci přivodí Drogon, kterého přiláká hluk a krev a po příletu začne útočit na obyvatelé Meereenu. K podobným náhodám však dochází v seriálu v celé řade dalších situací, například v již zmíněném Dorne. Vypadá to, jakoby producenti neměli dostatečnou fantazii na to, aby ty scény napsali realisticky. Pátá série = 2*. Aritmetický průměr z hodnocení všech sezón = 3,4, směrodatná odchylka = 1,02. Slušný. () (méně) (více)

zahadum

Prečítal som celú sériu kníh ktoré zatiaľ vyšli ( 5 ) tejto nesmierne pútavo napísanej ságy a musím dať hodnotenie až dve hviezdičky...oproti knihám je spracovanie HBO priam ultra lacné...nemôžem si pomôcť ale zo všetkého v seriály priam kričí spracovanie nejakej pseudohistorickej televíznej inscenácie ... chýba mi tam monumentálnosť kníh...davové scény sú skoro na smiech s pár komparzistami ..kráľ pôsobí ako drevorubač venujúci sa historickému šermu...škoda slov...chválim ale úvodné titulky..dobrá voľba pri výbere Neda Starka a samozrejme geniálne stvárnená úloha Tyriona Lannistera. 1.séria slabých 60 %.2.séria 20 % a viacej nemám chuť ani záujem sledovať tento paškvil ktorý je mimo ducha úžasnej knižnej série ktorá si nezaslúžila aby bola takto nelogicky, lacno, povrchne spracovaná a jej dejové línie rozbité, vynechané a tie ostávajúce nelogicky pospájané v jeden chaos...tisíce kilometrov tam postavy zdolávajú za pár minút...na HBO pomery neskutočne ako šetrili na všetkom od rekvizít, kostýmov až po exteriéry a slávny komparz kde skoro každá postava je videná v troch verziach...koniec..hnus..odpad.... ()

johnymdoe

Skeptik...jak jinak se stavět k seriálu který vám to vyhodí jako 5 nejlepší všech dob s hodnocením 92% a přitom je teprve po 2 sezóně. S tímto jsem si stáhl první díl a ten nechal ležet v pc(ve stejně složce jako těch asi 60 filmů ke kterým se nemůžu dokopat) a po pár měsících se dokopal k nasledování. Každý díl kolem hodiny místo obvyklých 42 minut což mě taky trochu vyděsilo..., o tom že to bude něco se středověkem nemluvě. No prostě skepse a znechucení hned od začátku. A TO BY BYLA CHYBA! Po prvním díle jsem nechápal vůbec nic...šíleně spletitý příběh který se odehrává v několika krajinách(zemích). Postavy které se navzájem buď znají, nebo spolu bojují, nebo se spolu žení, vraždí, milují (to poslední..vraždy a sex tu je ve velkém množství, ale pro moralisty, nic není samoúčelné/zbytečné). Díl skončil a i přes to že jsem byl na rozpacích jsem chtěl vědět co bude dál...po třetím díle nevíte pořád prakticky nic a snažíte se zorientovat v postavách a příběhu stále nicméně už víte že vás to chytlo...nebo alespoň tak to bylo u mé osoby. Za týden nasledovaná první 10ti dílná série která mě svým rozpočtem a bezpočetným množstvím kvalitních herců vyrazila dech a za další 2 dny nasledovaná jedním dechem druhá rovněž 10ti dílná. Záměrně se moc nerozepíši o co jde, bude tam i trochu toho tajemna...a pár šokujících zvratů, však koukněte, tedy asi spíše páni kluci, i když sličné děvy a lady všeho věku si v tomto asi také najdou to své. Teď počkat do března na třetí a můžu řícet že se budu těšit zas jednou po X letech na seriál jak malý kluk. Ps.: Peter Dinklage jako Tyrion Lannister (Half man ) je pro mě nejlepším jak hercem, i přes svůj vzrůst, tak i nej postavou. ()

Honza dAve

Od prvních stránek první knihy jsem si říkal - tohle by se mělo natočit! A ono se to stalo a navíc vysoce povedeně! Etalon současné seriálové tvorby po všech stránkách. ()

trepka

je to návykové, dobře technicky udělané, skvěle vybraní herci. ale co o naší společnosti ukazuje to, že se tolik lidí dívá na dějiny zvrhlosti, která se navíc nikdy nestala? Tomu člověku co to psal se buď stalo něco hroznýho, nebo naopak vůbec nic. a shodou náhod tu máme snad všechny možný sexuální odchylky, rasy a postižení, což je takovej mor dnešní tvorby, protože v podstatě víme co přijde ještě než to začne :)) ()

El-Barto

Hodnotím po první sérii a pro mě asi i poslední. Sice chápu to pozdvižení kolem Hry o trůny, chápu co na tom všichni vidí, ale já osobně bych si na to do fronty (i přes neoddiskutovatelný kvality) nestoupnul. Mám radši seriály s jedním výrazným hrdinou, který si mě dokáže omotat kolem prstu a to se žádné z postav GoT a ani celku nepovedlo. Z postav mě baví akorát malá Arya a malej Lannister (boží Dinklage). Taky mě víc než dění v Sedmi královstvích zajímalo jak si povede Daenerys v drsným prostředí s ještě drsnějším Khalem (překvapivě dobrý Momoa). Všechny ty intriky, politika a pikle jsou fajn, člověka to dokáže překvapit, ale já jsem si k nikomu nedokázal najít vztah (ani k Nedovi), takže mě to nechávalo docela klidným. ()

honelnik

Po 3 sezónach sa cítim celkom schopný Game Of Thrones ohodnotiť -veľkolepé, na televíznej obrazovke v podstate nevídané. Ultra-realistické fantasy? WTF? GOT je na televíznej obrazovke nevídaný unikát - svet a reálie, v ktorých sa postavy pohybujú sú síce fantastické, ale vzťahy medzi nimi pôsobia až kruto skutočne. George Martin je očividne sadista, vytvoril si fiktívny svet, do ktorého nasádzal skutočných ľudí s túžbami, snami a úchylkami (a že tých je tu požehnane), ktoré si navzájom odporujú a veľmi často explozívne kolidujú. Každá z postáv má svoj vlastný morálny kompas, hranicu kam je až schopná zájsť a čoho a koho sa je schopná vzdať pre dosiahnutie svojho cieľa. Po 3 sezónach si nie som celkom istý, že pojem "záporák" v tomto svete celkom existuje (možno len jeden fakt vyšinutý psychopat). Nič nie je také ako sa zdalo na začiatku, z hrdinov sa stávajú vyvrheli, z vladárov otroci, z otrokov tyrani. V Dark Knight-ovi, sme počuli "Buď zomrieš ako hrdina, alebo žiješ tak dlho dokiaľ z teba nie je zloduch." V GOT niečo také neexistuje, nie je žiadna správna cesta, ľudia zomierajú a trpia, na vás je len pripraviť sa na to, že postavu, ktorej fandíte osud jedného dňa dobehne a bude to bolieť. Čím seriál zaujme nie je ani tak realistické, krvavé prevednenie bojov (ktorých je prekvapivo minimum), ale absolútne dokonalým vyobrazením deštruktívnej politky v pozadí, ktorá drží celý ten kolos v pohybe. Podraz strieda podraz a pri sledovaní nemilosrdných taktík nekompromisných stratégov, pre ktorých je aj kráľ len pešiak na šachovnici, tuhne krv v žilách. Život tu nemá žiadnu cenu a človek je na žive len pokiaľ je užitočný v hre paŕ vyvolených. Najväčším triumfom tvorcov je pre mňa prehladnosť s akou sa toto všetko servíruje divákovi - bavíme sa o 7 královstvách, každé so svojimi vlastnými spoločenskými zákonitosťami, v každom nesčetné množstvo dôležitých ľudí, z ktorých aj ten najmenší môže mať slovo v bitke o trón. Jediná "nevýhoda" tohto serialu leží v postupnej kvalitativnej gradácií - prvá séria ma toho príliš veľa na vysvetlovanie a tie pravé WTF momenty prichádzajú až v sérií druhej..ale budiž, vytrvalí sa odmeny dočkajú. ()

pirko7

Moc jsem nechápal proč je tenhle serial tak oblibený, dokud jsem nepřekonal alespoň 5. díl 1. serie. Serialy i filmy jsou každým rokem předvídatelnější. Zde tomu tak vůbec není a to je asi jeden z velkých trunfů GoT. Pro mě se stal tím nejlepším. :)) ()

Aere

Čim dál tím častěji se mi stává, že seriály s logem HBO na začátku znamenají naprosto bombu. Game of Thrones není výjimkou. I když nejsem bezmezný fanoušek fantasy žánru, nevěším si nad postel plakáty LOTRa a tvorba G. R. R. Martina šla celkem úspěšně mimo mě – tím chci říct, že jsem k seriálu přistupoval vyloženě jako k seriálu a nenasazoval jsem maximální hodnocení jen kvůli literární předloze – musím říct, že mě seriál naprosto pohltil a jeho zpracování je prostě úžasné. Široká plejáda parádně zahraných postav a jejich vysoká úmrtnost vás nenechají ani na chvíli v klidu. Má to vtip, má to spád, navíc se mi líbí, že se zde nehraje příliš na efekt ve smyslu kouzel a magie, počítačových efektů, pompézních bitev apod. Je to skutečně HRA o trůny se vším všudy! Moc se těším na další sérii! ()

mladas16

Naprostý vrchol fantasy žánru, HBO vytvořilo seriálem vlastní ligu, které nemohou ostatní seriály konkurovat. Co se týče krajiny, tak je to úplně jiný level a výkony hlavních hrdinů ani netřeba komentovat. Nejlepší seriál všech dob ! Nejoblíbenější postava: Jon Snow ()

kowalski

Dal jsem 1. sérii a dobrý. Když jsem zjistil, že je odklepnutá 5. a 6. a možná 7. tak jsem to zase vzdal. To bych nedělal nic jinýho. ()

Rod draka přiletí i se třetí sérií

Rod draka přiletí i se třetí sérií