Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

camomilla

Priznavam bez muceni, "GOT" horecka me minula. Ale kdyz na vas ze vsech stran utoci, ze uz frci posledni rada a kazdy si chrochta blahem, zacinam premyslet, jestli o neco neprichazim. A tak se na to jednoho destiveho prodlouzeneho vikendu vrhnu. Nechutnosti se pokusim co nejvice eliminovat privrenim oci (tenhle typ masakru proste nedavam) a soustredim se na pletichy. A ze jich je pozehnane! V GOT se opravu s nicim neparou, sjizdim 4. serii a poucena se uz nenamotavam na zadnou postavu, protoze mi ji kazdou chvilku muze nekdo sejmout. Davam plny pocet a doufam, ze mi nejaka "dobra duse" nerekne, jak to vsechno dopadne. ()

CheeseFigure

Vyjadrujem sa k celému seriálu po dopozeraní poslednej série. Jednotlivé série som ohodnotil zvlášť, vyjadril som sa iba k poslednej (nie moc pozitívne). Takže Game of Thrones. Na tento fenomén som naskočil celkom neskoro, okolo nejakej piatej-šiestej série. Našťastie som vedel len málo spoilerov. A tento seriál bol úžasný mix fantasy prvkov, politického trileru a historickej drámy. Postavy bolo vykreslené geniálne, každí si musel nájsť svojho favorita, prípadne toho, ktorému prial smrť. Úvodné titulky a zvučka sú potom geniálnou čerešničkou na torte. A celkom si to držalo kvalitu po tých päť-šesť sérií. A potom to bohužiaľ prišlo. Siedma a ôsma séria. Siedmu som ešte bral celkom dobre, ale bol tam cítiť začiatok konca. A ôsma séria je potom tragédia, ukážka zabitia seriálového klenotu (viac v komentári k danej sérií). Je škoda, čo sa s Hrou o tróny stalo. Aj keď to nejde, pokúšajme sa pri zmienke o tomto seriáli, myslieť na prvých šesť geniálnych sérií a nie na tie posledné dve blbosti, ku ktorým sa už radšej nejdem vyjadrovať. Ale v konečnom dôsledku som rád, že som na tento seriál naskočil a videl ho. Bolo to super (až na posledné dve série). ()

yawa

Stale nemozem uverit, ze uz je koniec. Mozeme sa hadat o vacsom ci mensom poklese kvality v poslednych seriach, o zbytocnom urychleni deja (serial by podla mna aspon jednu seriu kludne este zniesol), o nejakych tych chybickach co tvorcom sem-tam usli (a to nie len v tolko kritizovanej poslednej serii), no faktom je, ze tato saga pravom patri medzi to najlepsie v dejinach televiznej tvorby a zasluzi si plnych 5 hviezd. Lebo ktory iny serial by mal dostat plny pocet bodov, ak nie tento, ktory navzdy zmenil historiu televiznej tvorby, ktory sa stal beznou sucastou rozhovorov medzi priatelmi a kolegami, s ktorym sme prezili 8 rokov a donekonecna diskutovali nase teorie, kym sme vzdy netrpezlivo cakali na dalsiu seriu. Veru, pri poslednej casti sa mi aj nejaka ta slzicka v oku objavila. ()

ssarka

narovinu...pět hvězd za úvodní titulky s hudbou....to je majstrštyk......po shlednutí půlky čtvrté serie teď snižuji z pěti na tři za právě úvodní titulky a hudbu,ale to hlavní co se hodnotí - děj je opravdu fantazy telenovela...navíc,narovinu mě pan spisovatel pěkně nas..l,když jsem se po přečtení asi 5milionů stránek-mnoha velmi zbytečných- dobrala konce asi páté knížky a bylo mi od půjčovatele knížek sděleno,že zbytek jaksi ještě není dopsán a vymyšlen..to si jako dovolí? vydat poslední knihu v roce 2011 bo kdy a od té doby nic? podotýkám,že děj v knihách se dostal někam do poloviny příběhu teprve- vše rozehrané a nic dokončené - no já být skalní fanoušek,tak už má dědek meč vraženej v zadku...tohle by si můj Terry Pratchett nedovolil :D ()

kaller

Epický seriál, mající výbornou atmosféru, nezvykle syrové podání, propracované postavy a DRAKY :) Navzdory poslední položce působí poměrně uvěřitelně, aspoň po většinu času, stylově a dokáže zajímavě zahrát na city a emoce. Osobně neshledávám nejšťastnějším nápadem implementaci opravdu velkého množství vedlejších postav, díky čemuž je hlavní děj rozvleklejší, také já patřím do sorty lidí, jimž se finálová osmá série zdála odbytá, ale přesto Hru o trůny vnímám celkově jako nadprůměrný kousek, mimo jiné i díky velmi dobře vybraným hereckým představitelům. ()

Accuphose

Hru o trůny jsem si pustil víceméně v kuse až poté, co to celé skončilo, proto mám možná neporušený a nezkreslený obraz, celé to bylo skvělé, takový romám pro muže, vraždy, děvky, homoklády, ale hlavně intriky, snaha o přežití, aliance a lži, prostě seriál pro muže. V šesté sérii už se začaly natahovat a mrvit dialogy, což se naplno ukázalo v sérii sedmé. Nebudu hodnotit nelogičnosti typu, že pokud někoho honím se psama, tak když dojde k souboji, psi zmizí, vadí mi jiné věci. A to je naprostá demence, co se vedení bitev týče. Chápu, že v západozemí, asi nikdo nestudoval vojenskou taktiku, ale v rozhodující bitvě s nočmím králem, by to vyhrála i malá skupinka mužů, ale protože se z toho stal doják, nebo román pro ženy, tak to natočili tak, jak natočili, zřejmě noční král má větší IQ, než všichni dohromady. Nevím kdo rozhodl o tom, že ze super natřískanýho seriálu udělají hloupoučkou Marvelovku. Což nekritizuju Marvelovky, Strážce Galaxie miluju, ale je to úplně jinej žánr. A abych se vyjádřil k posledním dílům, pokud se někteří chovali doposud velmi rozumně a přemýšleli nad dopadem svých kroků, tak najednou se začnou chovat jak zamilovaná patnáctka. Nicméně záverečná bitva opět ukazuje, že došlo k poslednímu nadechnutí. Následná rada, volba panovníka a sluníčkovej konec zapadá spíš do kategorie The Simpsons a celé sérii dává slušně na prdel. Nejvíc mě z celé série štval pan spravedlivej, jehož každé rozhodnutí vedlo ke zhoršení situace. Nevím, co chtějí fanoušci přetočit, budu si to muset najít, ale valná část herců vypadala již dost unaveně a nic lepšího by z toho už nevylezlo. Kdyby si seriál udržel atmosféru prvních pěti šesti řad, dostal by absolutorium, ale bohužel protože do toho začali kecat zjevně nekompetentní lidi, tak takhle je to jen na 3 hvězdy a je to obrovská škoda, mohl to být nejlepší seriál všech dob. ()

Sidenius

Rovnou upozorňuji že jsem celý seriál prvně viděl až po jeho kompletním odvysílání. Podlehl jsem několika letému tlaku a jal se. Osobně mám problém, tolik seriálů s fantazy tématikou jsem neviděl (nepočítám zaklínače, celovečerní filmy atd). Nemohu to úplně srovnat. Docela se mi to líbilo, snažil jsem se nepodléhat masáži která seriál glorifikovala do nebezských výšin (vždy pak člověk očekává něco co ho vystřelí z křesla a vždy to nepřijde). Nedychtil jsem po dalším dílu jako např. u Breaking bead, walking dead atd. Proto zde už přišlo první zastavení. Na mě to spíš více působilo jako středověký Dallas (kdo se s kým kde jak za zády tamtoho domluví, na co přijdou, co stejně nebude platit, protože někdo se domluvil jinak a to se řeší pro mě až moc sérií) no a sem tam nějaká ta bitka. Pravda, od konce páté série přibylo bojůvek. Samotný závěr seriálu mne trochu zklamal (ale zase nic kvůli čemu bych si rval vlasy). Ano čekal jsem že Zrozená za bouře bude královna všeho. Že mr. Snow nedopadne tak že se vrátí úplně dobrovolně tam kam se chodí do vyhnanství, že chlapec vystrčen v prvním díle z okna nebude ve finále největší Všehomír, ale nějak mi to nechávalo klidným, stejně jako více méně celý seriál. Tedy tři hvězdičky. ()

slamic5

Bohužel musím po posledních dvou řadách a zvláště teda po té osmé jednu hvezdičku ubrat. Seriál, který ode mě chce 5* musí mít aspoň, když už ne geniální, dostatečné zakončení. Tady jsem se bohužel neuspokojil ani s jedinou ukončovací linkou. Škoda, že to nenatáhli aspoň na 10 řad, kde by ten konec trošku rozvedli. Škoda, škoda. ()

draxxi

Knihy jsem nečetl, takže nemám srovnání. Ale vůbec mi to nevadí. Do posledního dílu jsem byl okouzlen nejen vizuálně, ale i zvraty a napětím. Nehledal jsem logiku někde, kde zima trvá roky, mrtví ožívají a draci se rodí krásným blondýnám. Prostě jsem si to užil. Děkuji za parádní seriál, se skvělým dabingem. Hlavně p. Dvořák super. Za mě 100% ()

Gelaos

Knihy jsem nečetl a seriálu jsem se vyhýbal, ale těsně před poslední sérií jsem podlehnul. Takže jsem vše viděl de facto na jeden zátah. Hltal jsem díl za dílem, ale zároveň jsem nebyl extra ohromen, navíc sexu a vulgarit je tam až trapně moc. Řeči o "nejlepší fantasy všech dob" apod. jsou zcela přestřelené. S pozdějšímí řadami navíc kvalita scénáře rapidně klesla a ani produkční hodnoty to nemohly zachránit. GoT je povedená adaptace/inspirace z kvalitní předlohy, nic víc. Ale svůj moment na výsluní si (kdysi) rozhodně zasloužila. ()

Cybershot

HBO je známe jednoznačne pre najlepšiu kvalitu filmov a seriálov a jeden z nich je Game Of Thrones. Prvá séria seriálu ma vôbec nechytila. Niekedy bol čas kedy som sa počas pozerania seriálu pozrel na instagram a podobne. Príbeh sa posúva veľmi pomaly avšak jeden z mojich najobľúbenejších interpretov Ramin Djawadi sa v soundtracku prekonal. Doteraz mám v iTunes knižnici uloženú skladbu Kings Arrival alebo Main Titles. Veľmi pozoruhodné je že jednotlivé charaktery postáv v príbehu dovŕšili emocionálnu dospelosť a racionálne rozmýšľanie. O kvalite seriálu sa vôbec nemusím baviť. ()

Rastamania

Alegorie (nejen) naší vlády v seriálu, který boří konvence. Strašně rád bych napsal koho mi postavy připomínají, ale nechci mít na krku žalobu od Babiše přes Zemana po Merkelovou. ()

dragonfire

Když jsem viděl prvních 15 minut, řekl jsem si, že to není nic pro mě. S ročním odstupem, oslaben nemocí, řekl jsem si: "Ale tak dám šanci ještě aspoň tomu prvnímu dílu". Ve finále to bylo 5 dílů jedním dechem a já se už nemohl dočkat těch dalších. Zaujalo mě to natolik, že jsem za celé vánoční prázdniny zvládl 5 sérií, ale nejvíc mě bolelo to čekání na další. Trůny jsou pro mě srdcová záležitost plná napětí, akce a kvalitního smyslu pro humor Tyriona. Možný SPOILER... Představitelka Cersei to rozhodně neměla lehké, protože i jako divák ji budete nenávidět od prvního dílu až do konce. Půvabná, na první pohled nevinná a naivní, Daenerys si vás získá mrknutím oka. Všechny postavy jsou něčím okouzlující a vy budete chtít víc. Tahle násilná, sexuální a krvavá záležitost patří do filmotéky všech fanoušků fantasy. Zároveň je to i docela dobrý edukativní zdroj, jelikož většinou vychází z britské historie (sedm království, atd.). Osmá série byla uspěchaná, v hodně místech pokulhávala, ale neubralo to na kvalitě natolik, abych odebral byť jen jednu hvězdu. S rukou na srdci, druhou na Bibli, mohu říct, že jsem netušil, že by mě seriál podobného žánru zasáhl tak moc. Děkuji všem, co se na tomto projektu podíleli, odvedli jste skvělou práci. ()

Lacro

S klidem můžu říct, že tohle je jedna z nejlepších dramatických fantasy podívaných, u které můžete čekat zvraty, jako nikde jinde. ()

Endor

Poslední série seriálu Hra o trůny nedopadla bohužel nějak dobře, ale za mě jde pořád o nejlepší fantasy seriál, dokonce za mě jeden z nejlepších seriálů vůbec. Když jsem se před lety podíval na první díl seriálu, tak mě ze začátku moc nenadchl, ale už od třetího dílu mě to začalo neskutečně bavit. Postupně jsem nakonec zhlédl sedm sérií, které jsem si neskutečně užil, neboť jsou tam skvělé charaktery, postavy, příběh, zvraty, svět, scénář a v posledních čtyřech řádách je určitě i skvělé CGI. Před poslední řadou jsem celý seriál zkouknul ještě jednou a některé epizody si rád pouštím i v dnešní době. Bohužel, jak jsem už nahoře psal, tak mě poslední řada nakonec velmi zklamala, konkrétně mě zklamal hlavně příběh, nesmyslné změny některých postav a také hodně dalších nesmyslných chyb. Jediné co bylo pozitivního na poslední sérii bylo CGI, herecké výkony, kamera a střich. I přes neúspěch poslední řady je seriál Hra o trůny pořád mým oblíbeným seriálem, dokonce jsem díky němu začal číst i knihy, které jsou předlohou pro seriál. ()

lukyna

Tak jsem to v covidovém režimu shlédla celé podruhé v domnění, že změním názor. Ale ne. Furt si myslím, že méně explicitního zobrazení sexu a sťatých hlav by znamenalo více, vzpomínám, že jsem se kdysi po rudé svatbě přestala koukat. Jinak je to velkolepá podívaná. Přidám se ovšem ke kritikům poslední série. Jakoby Aragorna poslali zpátky dělat hraničáře, že. Nejhorší byl poslední díl, rozjetou linku zakončili naprosto nedůstojně, celkem přiblble, zbrkle, viz volba nového krále, např. Takže ten uspokojivý pocit, který si divák, čtenář, zaslouží, se nekonal. A nemusí to být happyend. I špatný konec dokážeme přijmout, podle toho jak je příběh dlouhodobě budován. Tady byl budován tak, aby nejstatečnější a nejčestnější zvítězil a zlo bylo poraženo. ()

Rod draka přiletí i se třetí sérií

Rod draka přiletí i se třetí sérií