Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Ant_Antony

Kdysi jsem to napoprvé smetl ze stolu, jelikož mi přišlo, že po čtyřech dílech se tam nic neděje... Podruhé jsem se k tomu dostal, když už bylo na světě pět sérií a ejhle - to to mělo najednou spád... :D Nejsem jeden z těch uražených fanoušků, co nemají rádi poslední sérii. Že nedopadla tak, jak jsem si vysnil..? NO A CO..? Za mne rozhodně definice fantasy seriálu pro dalších několik x-let... (Witcher tomu zdárně sekunduje) ()

TwoFace

— When you play the game of thrones, you win or you die. There is no middle ground. — HBO už léta hraje svou vlastní neuvěřitelně silnou seriálovou hru a prakticky každým svým počinem válcuje konkurenci. Nejinak je tomu i u Game of Thrones, jednoho z vrcholů seriálové tvorby a perfektní adaptace, jejíž úspěch budoucí seriály jen těžko napodobí. Čím mě Hra o trůny rychle zaujala jsou naprosto dokonale napsané a fantasticky zahrané postavy. Jsou jich zde desítky a skoro dvě série mi trvalo, než jsem se pořádně zorientoval kdo je kdo a kdo je s kým příbuzný. Každý si najde své oblíbené i nenáviděné postavy. Všechny jsou perfektně napsané a zahrané, a většina naprosto morálně šedá. Je sice celkem jasné, kdo mají být ti hodní a kdo zase ti zlí, jenomže sympatické postavy se najdou na obou stranách. Vše je zasazeno do skvěle vytvořeného a uvěřitelného světa se zajímavými kulturami a historií. Fantasy prvky v seriálu zpočátku ustupují velmi do pozadí (pořádně na ně dojde až v posledních třech sériích) a tvoří jen pouhou kulisu. Mnohem více pozornosti je věnováno intrikám, politice, rozhovorům a práci s postavami. Sledovat jak všichni intrikují proti sobě navzájem a bodají si kudly do zad je skutečně napínavé. Všechno tohle drama je navíc nečekaně odlehčeno skvělým humorem. A tak ještě jednou vyzdvihnu dokonalé herecké výkony. Velkolepá výprava, kostýmy, lokace, epická a krásná hudba, efekty (naprosto skvělí draci), úžasné a dechberoucí zpracování bitev a soubojů; ohromný rozpočet se zkrátka promítá do všeho a Game of Thrones víc než seriál připomíná dlouhou sérii epických a skvěle natočených velkofilmů. Vadí mi snad jen občas až přílišná roztříštěnost děje. Postavy třeba několik epizod pouze přešlapují na místě a čekají, až na ně přijde řada, nebo se několik epizod přesouvají mezi lokacemi. Když se ale všechny figurky na šachovnici ve správném momentě dostanou na správná místa, děj často vygraduje v nečekaný moment, který překvapivě naprosto změní celý průběh hry. Zvlášť zmínit musím dnes již pověstnou a nezapomenutelnou Rudou svatbu, neuvěřitelně krutý moment, který naprosto převrací všechna divákova (i čtenářova) očekávání. Právě tahle nepředvídatelnost dokáže diváka naprosto pohltit a vtáhnout do osudů jednotlivých postav. Největším mínusem seriálu je příběhová linka s Bílými chodci, která po celou dobu působí celkem nadbytečně a její rozuzlení v poslední sérii je až na pár momentů zklamáním. Ke konci samotné hry o trůny (kromě uspěchanosti posledních dvou sérií) moc výhrad nemám a celý ten hejt mi přijde hodně přehnaný. Náznaky toho, jak to všechno skončí se objevovaly už několik sérií dopředu. Snad jenom příběhová linka Daenerys a Jona by si zasloužila trochu propracovanější konec, ale věřím Martinovi, že to nakonec napíše lépe. ()

Blue.Shark

Tento seriál je důkaz toho, že kniha se opravdu dá přenést na televizní obrazovky, aniž by výsledek ztratil větší část svého kouzla. Jako poznamenaný knižní předlohou se prostě nemohu vyvarovat častého srovnávání s knihami (a byla by hloupost nesrovnávat). Seriál určitě trochu trpí krátkou stopáží. Narvat tak obsáhlou story do deseti dílů po šedesáti minutách tak, aby to bylo srozumitelné a hezké, musí být těžké. Ale povedlo se! K tomu připočítáme pečlivě vybrané herecké obsazení, uvěřitelné prostředí, pořádnou výpravu, okořeníme to trochou sexu a krve, zamícháme a dostaneme pořádnou chuťovku, kterou zblajzne každý, kdo je unavený všemi kriminálkami a nemocnicemi a dynastiemi... a srdce mi vždycky radostí poskočí, když vidím, že se HBO nebojí těch věcí, ve kterých spousta lidí vidí tabu. Nemohu dát méně, než pět hvězdiček, protože seriálová dokonalost takových rozměrů se jen tak nevidí. Dějové linky propletené jako proutěný košík, epické záběry...prostě nádhera. Jen škoda těch bitev. A to, že se během odvysílání čtyř dílů stala Hra o trůny 18. nejlepším seriálem na čsfd, taky o něčem svědčí...no ne? Edit 25.6.2011: Pátý díl v závěsu s šestým tomu nasadily korunu! Edit 21.5.2019: Jak to dopadne, když geniální předloha nemá pokračování a všemocní scénáristi se začnou cítit jako spisovatelé? Pohodlně se usaďte a vychutnejte si zmršenou osmou sériii. ()

Shagrath19

Neviděl jsem snad nikdy takhle výborný pilot k seriálu-výprava je úžasná,herci vybraní velmi dobře,moc se těším na další díly,které budou ještě lepší.A nemýlil jsem se.Jsou!Druhá řada ještě o chlup lepší-nemohu se dočkat třetí... ()

Simgal

Tak původně jsem dal jen 3 hvězdy a teď bych si nejradši nafackoval :-) Je pravda, že po druhém shlédnutí a během 2. sezóny jsem se do tohoto světa pořádně zakousl a už se nemůžu dočkat až si přečtu knížky (na 3. sezónu už nevydržím čekat). Tyrion Lannister, kterého hraje vynikající Peter Dinklage se pro mě v průběhu seriálu stal suveréně nejoblíbenější postavou. ()

sedlo03

Velmi kvalitní pilot, který mě dokázal nalákat , a tak si s největší pravděpodobností nenechám 1. série utéct. Nicméně objektivně hodnotit se stejně dá až po více dílech. .... Epic .... ()

wampire23

Po pilote je to jasných 5*, uvidíme čo prinesú ďalšie diely. Ale keďže sa jedná o produkciu HBO, tak nepochybujem, že sa hodnotenie zníži. EDIT: Jeden z najlepších a najprepracovanejších seriálov vôbec. ()

Eterninox

Abych pravdu řekl, díky masivní promo kampani jsem od toho čekal o něco více než Rome zasazený ve fantasy prostředí a ozdobený o něco více CGI. I tak to nicméně znamená, že Game of Thrones je technicky špičkově zvládnutý epický počin s velmi kvalitním příběhem, zajímavými postavami, zručnou režií a vesměs velmi dobrými hereckými výkony – čili něco, co fantasy žánru pokud vím už zatraceně dlouho chybělo. 95%. Malá poznámka stranou – přijde mi, že kdykoliv Sean Bean hraje v něčem středověce laděném (mimo GoT třeba Black Death nebo LotR), je jeho postava vždy vzhledem i vystupováním stylizovaná extrémně podobně. *** Update - Po zhlédnutí celé první série nemůžu než pětihvězdičkové hodnocení s klidným srdcem potvrdit. Málokterý seriál mě zatím dokázal tak vtáhnout do svého příběhu, uchvátit svou gradací, a pravidelně odrovnávat svými cliffhangery. Už aby tu byla druhá řada! ()

JK-Stinger

Slibný začátek hodně drsné a tak trochu jiné fantasy má rozhodně něco do sebe. Krve a nahoty na rozdávání a postupné uvádění do děje zatím také na jedničku. Uvidíme, co se z toho vyklube, zatím se hodnocení zdržím. ()

jacksax

Tak zatím rozhodně ohromen nejsem. Po dynamickém předtitulkovém úvodu jsem dostal hodinu na seznámení s postavami a politickým pletichařením. Tak k čemu tam ten úvod vůbec byl? Jen na nalákání? Co mi tu zatím nejvíc chybí je tah na branku. Možná se to rozjede ale zatím jsem mírně zklamaný. ()

Murphy722

Obdivuju, že i po éře Pána Prstenů, Harryho Pottera a rozličných fantasy se opět přišlo s něčím novým. Jasně každý vycházel z něčeho, nebo z někoho. Postavy jsou výborně udělané a spíše než skončí celá serie, tak rychle se vrhnu na knižní předlohu. ()

Rekpet

Hodněkrát mě na Facebooku lákala reklama Game of thrones, tak sem to tedy vyzkoušel... Viděl jsem celou první sérii, vždy hned po odvysílání a sem rád, že sem "stál" u zrodu něčeho takového. Bezpochyby nejlepší ne-komediální seriál, co jsem kdy viděl.. Nemůžu se dočkat druhé série (jaro 2012) a už teď čtu ságu Ledu a Ohně.. Tento seriál mě prostě fascinuje.. ()

Illy

Fantasy pro dospělé plné intrik a nahoty. K tomu velkorysá produkce HBO a máme zatím seriál roku. Pecka. ()

Furmi

Hodnotenie po prvej sérii - Môžem s kľudným svedomím škonštatovať že som práve pred pár sekundami od písania tochto komentáru videl najsilnejší fantasy zážitok po Pánovi Prsteňov a Excalibure. Prvé diely boli síce trochu pomalšie, dostávali nás do deja ale čo sa začalo diať v posledných troch dieloch bolo epické a už dlho sa mi nestalo žeby som každu jednú s týchto častí dlhú cca 1 hodinu prežil s neskutočnou husou kožou, zimomriavkami po celom tele a otvorenými neprítomnými ústami. Fantastické a veľmi silné, veľmi silné. HBO produkuje jeden skvelý seriál za druhým a toto je ďalší kúsok ktorý sa prebojoval do mojej TOPky (nielen seriálovej ale celkovo i fantasy). Mne práve vznikla veľmi silná high fantasy trojka zvaná - Tolkienova Stredozem a bitka o prstene, Sapkowského Zaklínač a jeho Rivia, Temeria alebo iné bájne kraje a nakoniec i 7 kráľovstiev (Západozemí a Essos) od David Benioffa a D. B. Weissa. Žiaľ do zhliadnutia tochto seriálu som o tejto fantasy nepočul a to bola veľká chyba za ktorú sa ba až hanbím. Spolu s The Walking Dead najočakavanejšie pokračovanie čo sa týka seriálov. Už teraz sa nemôžem dočkať ako som sa nevedel dočkať každého nového dielu každý týždeň. 94% ()

Standic1

Po 5 dílech mi nezbývá, než zatleskat úžasně propracované a příběhově naprosto brilantní podívané, jakou právě Game of Thrones jsou. Nechci tvrdit, že se to nemůže změnit po dalších dílech, takže ještě uvidíme, v jakém světle se první série ukáže. Pravdou ale je, že u teď nepochybuju o tom, že mě další díly dostanou tak jako ty první a možná i víc. Zatím nebudu psát víc, přeci jen pět dílů ještě není zase tak hodně, abych mohl napsat plnohodnotný komentář. Zbytek dopíšu po shlednutí první série. 1.serie - to co jsem cítil po prvním, druhém, třetím dílu, jsem cítil po celé serii, je to neskutečný zážitek a myslim, že tehle seriál by mohl zase nějakou omladinu přivést ke čtení. Každá postava je zahrána bravurně a prakticky s ní prožíváte její příběh. Už se nemůžu dočkat druhé serie. 2.serie - trochu slabší rozjezd, ale s třetím dílem příchází opět mnohonásobný "wow efekt" a já po každém díle lituju, že následující díl je až za týden. Nejvíc asi jako každého mě chytla postava Daenerys Targaryen a Tyriona Lannistera a každou scénu hltám jedním dechem 3. serie - hned od prvního dílu naprostá paráda a GoT si mě zase získal a já i po třetí serii stojím za tím, že si plné hodnocení opravdu zaslouží 4. serie - jednoduše neuvěřitelné - Sansa už tady má více prostoru a už tady není jen uplakaná princeznička, která má ve všem smůlu. Tyrion je stále v sedle. Parádní duel hory a zmije. Putování Ohaře a Aryi. Joffrey - konečně! Víc psát nebudu a ani to nemá smysl, jsem prostě nadšený. 5. serie - se 4. serií zatím to nejlepší co může GoT nabídnout, závěr opět infarktový a tak to má být! 6. serie - trochu odlišná od všech ostatních serií, a to hlavně tím, že je tu o dost méně dialogů, než jsme byli doposud zvyklí. Milovníci fantasy si přijdou na své, protože tato série dělá žánru fantasy čest a poslední dva díly této série pro mě patří mezi nejúžasnější díly vůbec. Víc není potřeba zmiňovat, protože už bych musel doslova spoilerovat, a to dělám nerad. 7. serie - jak už je klasikou u GoT, tak trošku slabší začátek, ale po dvou episodách už zase úžasem ani nedýchám, není potřeba psát nic dalšího, ale upřímně, GoT se zapíše do historie! ()

Rod draka přiletí i se třetí sérií

Rod draka přiletí i se třetí sérií