Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Kratoc

Seriál, který vás vtáhne do děje lépe než nadržená učitelka v pornu do svého kabinetu. Pro čtenáře knižní předlohy není žádný překvapením, že scénáristé jsou schopni vyvraždit polovinu (no spíše dvě třetiny) hlavních postav (povětšinou těch kladných) a to poměrně brutálním způsobem. A to je něco, co se cení - po těch unylých (příčí se mi to nazývat fantasy) filmech typu Stmívání nebo Harry Potter je tady konečně něco co člověka pořádně profackuje... Scénář se (v rámci možností) drží knižní předlohy, což kvituji a i výprava je celkem podařená, samozřejmě s ohledem na rozpočet filmové produkce. Kromě toho, co tady zaznělo v jiných komentářích, tak bych ještě vyzdvihl soundtrack, který je také hodně poslouchatelný a úvodní melodie z titulkové sekvence, ta už má nakročeno do síně slávy. ()

Niki__Niki

Nemůžu si pomoct, prostě mi to bláznění kolem seriálu vadí. Už proto jsem k němu přistupovala skepticky, to je fakt. Každopádně nemůžu říct, že by mě seriál zklamal. Jsou tam opravdu skvělé scény, fanoušky určitě zasáhnout velice časté zvraty a úmrtí a seriál má neskutěčnou atmosféru. Jen se u něj často dost nudím. Dialogy, situací na severu,... A já nechci koukat na něco, co mě nudí. Chci se bavit od začátku až do konce. Proto za tři. ()

Bukk

Asi takhle - když mě něco dokáže slušně zabavit i po těch všech spoilerech, které jsem sice nevyhledávala, ale ani se jim nebránila v případě, že se na GoT jednou podívám, tak úspěch přece zaručen být musí. Ano, do deštivých dnů ideální podívaná, ale narozdíl od jiných seriálů se netěším ani tolik na to, co se bude dít dál, ale spíš na hlasy herců. Vím, že je to nejspíš divný, ale prostě ona většina osazenstva má tak "comforting voices", že je to fakt až na hlavu stavěné. A proto mám tenhle seriál a budu pokračovat v jeho sledování. :D ()

jilda

Parádní napínavá jízda, vše je otevřené a žádný život není jistý. Nedočkavě čekám na další sérii. Pro mě osobně vede Trpaslík v závěsu Arya a Ohař. ()

Nexík

výborně obsazený a natočený seriál. Poslední čtvrtá série tedy nic moc, ale jinak se mi seriál líbí snad po všech stránkách. Kniha bude samozřejmě vždy lepší, ale pokud to někdo může natočit, tak jedině takhle. ()

BlackHood

Jelikož se na to dívají všichni mojí kamarádi, tak jsem tomu dal šanci. Pilot vůbec nezaujal. Další díly se nestávají poutavé. Pár zajímavých dějových linií se tam najde, ale i tak to ubíhá pomalu. Nechápu, proč je tento seriál tak oblíbený. 1 série - 30% Druhá mě už bavila víc, nejspíš kvůli toho, že mě seriál pomalu vtahuje do svého světa. Oblíbená postava: Aria. Její dějová linie je nejzajímavějíší, určitě nejvíce nejnapínavějíší. Navíc, je to jedna z mála postav, která dělá dobrá rozhodnutí. Díval jsem se, jaké postavy jsou nejoblíběnějíší, je to Tyrion. To mě celkem překvapilo, vůbec ho nemám rád. Jeho dějová linie je jedna z nejméně zajímavějíších, dále je hnusný, prostě jako skřet. Chtělo by to do jeho příběhu dodat nějaké to napětí. Upřímně se divím, že ho ještě nikdo nezabil. Druhá oblíbená postava je prý Daenerys, ta mi však také nesedí. Její draky mám celkem rád. Jí ale moc ne. Je to jenom takové: Já jsem Khaleesi, matka,a já doufám, že časem i žrádlo, draků. Tohle je moje rozhodnutí! Nemůžete ho zpochybňovat, jsem za bouře zrozená..." Je prostě moc namyšlená. To bych ještě přežil, ale její přìběh je strašně nudný a především protahovaný. Je to jako Hobit, jako Bilbo se snaží dojít do svého cíle. Ale Bilbo tam došel skoro hned v prvním díle, ale jí to trvalo přes sedm sérií!!! Prostě ji tam nemohli nechad dojít v míru trochu dříve... No, každopádně doufám, že ji Cersei upálí ( no, to vlastně raději ne :D) ()

lukasd

1. série - 80%, 2. série - 85%, 3. série - 90%, 4. série - 85%, 5. série - 80%, 6. série - 85%, 7. série - 75%, 8. série - 70% ()

Hepy13

Ta úvodní znělka je naprosto luxusní, včetně hudby! Po první serii, a po velkém očekávání jaký tento současný seriálový femoném vlastně je... musím říct, že jsem hodně nasranej! 1)Za celou první sérii ani jedna pořádna bitva jako byla např. v LOTR, Gladiator, Troja, Braveheart.... WTF? Jen samé intriky a pitvoření jednotlivých postav. K jedne bitvě se koncem série schylovalo, bohužel si diváci můžou tak akorát nasrat. 2) Ok, tak si tedy alespoň začnete pomalu vytvářet nejaký vztah k hlavním postavám. Ale ani tady nemate šanci, protože jakmile si někoho oblíbíte, okamžitě umírá... WTF??? Nedá se scénáristum upřít spravný výběr momentu překvapení (klidně nechají zemřít i tři stěžejní postavy v jednom díle). Většinou se ale spíš dostaví zklamání právě z těch nečekaných úmrtí, než nějaký ten pozitivní ''WAU'' efekt. 3) Dobře, tak tedy se teším na nějaké fantasy nestvůry..... draky, nemrtvé, přizraky, troly, obry. Ale bohužel zde taky nepochodíte. Nezbývá než jen doufat v další a hlavně lepší série. Druhá Série? Konečně, no kurva, to trvalo teda!!! Perfektní série! Třetí série opět vynikající, a dáva uplně zapomenout na nudnou jedničku. Čtvrtá série (druhý díl mi zatim udělal největší radost, to byla doba než jsem se dočkal). Přesně jak píše Lima, první série prostě vo hovně a příšerná nuda. Ale další a další řady posouvají Hru o trůny na uplně jiný level, včetně propracovanosti jednotlivých charakterů postav. Vyvrcholení čtvrté série absolutní naplnění těch tisíců minut které jsem s potěšením mohl sledovat! Pátá série a 9, 10 díl jsou zatím nejlepší které Hra o trůny nabídla, bomba!!! Velmi často během sledování zavzpomínám na stovky hodin a nocí propařených u World of Warcraft. Já mám jen dvě favoritky z Game of Thrones. Aryu Stark (ta je tak roztomilá) a Dayneris Dotrackou, královnu z rodu Targaryenu, rozbíječku težkých řetězů, za bouře zrozenou a matku draků!!! No a co se týče Lannisterů... tak na ně bych vůbec neútočil, ty jsou všichni tak prohnilí že se stejně časem pozabíjí mezi sebou. To jsem si říkal hned po první řadě :-) ()

BlaXxer odpad!

Ako toto može mať takú popularitu? Šukanie, tlachanie, tlachanie, šukanie, tlachanie stále dokola. Hnusné postavy a samoúčelná brutalita. Masovo-popkultúrny grc. Strata času. ()

Gulde

Další seriálový skvost z produkce HBO. Neskutečně dobře napsané postavy (za což tedy třeba děkovat především Georgi R.R. Martinovi), a děj, který se s těmi postavami vůbec nemaže. Snad až do Her o Trůny jsem si u většiny seriálů téměř vždy byl jist která postava je pro děj důležitá, a která z něj jen tak nezemře či jinak nezmizí, a když už zemřít měla, bylo to v rámci nějaké epochální epizody. Ale tady ne. I postava, která se zdála být pro děj a jeho další pokračování důležitá tu může přestat dýchat z nenadání během pár vteřin. A to je to, co dělá tenhle seriál unikátním. Stejně tak jako vcelku slušná úroveň naturálnosti - brutální krvárny či na druhé straně kozičky a jiná ladná zákoutí ženských těl tu jsou vcelku na "epizodním" pořádku, ale nepůsobí nijak výrazně lacině a nuceně. Prostě když se to hodí, tak to tam je, což tomu prostě přidává na autenticitě. Sečteno podtrženo, tenhle seriál zase jednou posunul laťku o něco výše. Navíc se profláknul i mezi "běžné obyvatelstvo", které jinak považuje za vrchol seriálové tvorby například Sex ve městě nebo místní kolorit jako například Ulice. A to, nutno podotknout, bylo u fantasy žánru donedávna snad i nemyslitelné. ()

Cerechtan

Ve 2. řadě jsme začali čekat na hrdinu zvaného "Azor Ahai Reborn" a jeho osudový souboj s vyslanci boha smrti a temnoty. Nakonec ale přišel jen "LOST Reborn" po boku s "Dexter Reborn". :-) ()

bozka10

K tomuto seriálu netreba absolútne ziadny koment.Staci si zobrat dva týždne dovolenku,nakupit zasoby potravin,zapnut prvý diel a skončiť poslednym. ()

Oliveris

A je to tu! Dnes, 20.5.2019, sa uzatvára jedna dlhá kapitola v televíznych dejinách. Je skutočne náročné hodnotiť Got ako celok, keďže si seriál prešiel veľkou obmenou, čo sa spôsobu rozprávania a vývoja postáv týka. Kým v prvých štyroch sériách sledujeme veľký dôraz na vývin jednotlivých postáv, nečakané zvraty a skutočne nechutné a detailné scény, v piatej nastáva pozvoľný prechod k typickému béčkovému klišé, zameranému na efekty a súboje bez hlbšej emócie. Aj napriek tomu seriál stále pôsobí skvelo, napätie je prítomné a dialógy, ktoré môžu stavať na prvých štyroch sériách majú zmysel. Najväčší zlom nastáva v sériách siedmej a ôsmej. V sériách, ktoré mali byť z dôvodu vyvrcholenia kľúčové. Bohužiaľ, autori to bez knižnej predlohy vôbec nezvládli a sledujeme len bezduché putovanie Daenerys krajinou. Ôsma séria je potom ešte o úroveň nižšie než siedma, skutočne ani nepôsobí dojmom, že sa jedná o ten istý seriál, ako bol v začiatkoch. Napriek tomu má finále niečo do seba a dokáže vykúzliť emócie. Záverom, GoT za dobu svojho pôsobenia dokázalo priniesť skvele spracovaný príbeh, s množstvom zaujímavých postáv so silným charakterom, a aj keď koniec nepoteší všetkých, nemalo by vás to odradiť od tohto skvelého televízneho diela. ()

Azurovydrak

Největší seriálový fenomén všech dob? Jako jeden ze skalních fanoušků seriálu musím říct, že prvních šest sérii měla Hra o trůny opravdu vysokou úroveň. Svět plný intrik, který se nebojí nějakou tu postavu tu a tam pořádně brutálně odpravit. První čtyři série asi ani nemusím vychvalovat, opravdu vrchol současné fantasy. Ani bych nijak nesnižoval hodnocení řady páté, právě naopak, ta je díky excelentním epizodám jako Tvrdodomov nebo Tanec draků mojí nejoblíbenější. V sérii šesté už se dala občas pozorovat bezradnost scenáristů a z toho vyplývající nudné a bezduché dialogy, ale skvělé epizody jako Bitva bastardů a Vichry zimy to opět zachránily. No nic - pak ale opravdu nastává propad a ti, co tvrdí, že ne, buď neví, o čem mluví, nebo patří mezi zapřísáhlé fanoušky režisérů. Sedmá série se ještě dala - první tři epizody nebyly zlé a ty čtvrtá je dokonce (dle mého názoru) jednou z nejlepších z celé Hry o trůny. Tento slibný začátek ale totálně spláchla epizoda šestá, která nám představila asi nejvíc nelogickou směsici náhod a hloupostí, od stupidního prolomení ledu přesně v kruhu až po Benjena Starka, který se snad zničehonic zhmotnil hned vedle Jona, jen aby ho mohl zachránit. Sedmá epizoda byla také dějově slabá a tím Hru o trůny lehce znehodnotila. Nakonec ale přece jen nešlo o žádnou katastrofu a zraky fanoušků se upíraly k sérii osmé. A zde přichází pád na absolutní dno. Osmá řada pokračovala v nelogičnostech a zbytečném zrychlování děje v takovém měřítku, že to snad muselo trknout i sebelhostejnějšího člověka. První dva díly se ještě daly snést, od třetího to ale šlo z kopce. Co z toho, že na obrazovky pustíte nejdražší a nejdelší bitvu všech dob, když ani nedokážete zachovat základní principy bitevních strategií a schopností postav? Čtvrtý, pátý a šestý díl už přijímali povětšinou fanoušci s v lepším případě rezignací a zklamáním, v tom horším se zuřivostí a nadávkami. Takto tedy skončila éra jednoho z milníků fantasy světů - zpět v prachu, z nějž vzešla - 100% ()

waits

Nádhera. Hra o trůny by byla skvělé dílko i jako čistý (jakoby) středověký epos, se všemi bitvami, krály a rytíř. Byl by to vynikající politický příběh ve stylu starého Říma, kde se charaktery postav postupně otáčejí s jednorozměrných na mnohovrstevnaté, kde se činy relativizují a kde zrady a intriky vedou děj do nečekaných zatáček, kdyby se to cestou Martin vydal. Byla by to parádní samostatná fantasy s draky, zombiemi a zlem za Zdí. Martin spojil všechno dohromady - a místo Čapkovského dortu vznikl komlexní, emocemi přetékající zážitek. Mě tenhle svět (politika, kabinetní a vedená silou s temnými nelidskýni silami v pozadí) vyloženě baví, i když je nad poměry krutý a pro fiktivní postavy božsky nespravedlivý. Sledování s odstupem umožnuje dávkováním epizod v blocích s pauzami, pokud je toho najednou moc. Ty pauzy jsem vyplnil paralelní četbou Martinovy knihy, která vizuální zpracování zopakuje, prohloubí, významově posune. Pokud bych si měl vybrat knihu nebo seriál, vybral bych jako prioritní knihu, Martin vytváří svět dlouhých zim naprosto přirozeně, s krásnými dialogy a drobnými vodítky, důležitými pro vývoj a pochopení postav, na které film nemá čas.Ale režie, exteriéry, obsazení (s výjimkami) jsou tak povedené, že příjit o seriál by byla velká škoda. ()

petikacka

Jeden z mála seriálů, který mě doslova vyždímal...Miluju historii a i když je tohle fantasy, tak já si tam nacházím historická území a situace si dávám do souvislostí...Je to prostě moje krevní skupina a já si to strašně užívám...Za mě 100% ()

Rod draka přiletí i se třetí sérií

Rod draka přiletí i se třetí sérií