Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Wysch

Nehrajme si na to, že Game of Thrones je jedním z nejlepších seriálů ever. To vůbec ne. Game of Thrones je kvalitní fantasy mišmaš za velký prachy, který jsou v tom vidět. Game of Thrones je sbírkou výtečně napsaných a výtečně zahraných charakterů, které můžou a nemusí umřít kdykoliv. Game of Thrones je ale především výborným filozofickým dílem, jak v knižní podobě, tak v podobě seriálový. Game of Thrones je totiž jako seriál dobrou kopií knih, a funguje samostatně i vázaně (když si přečtete teď knihy, o nic nepřijdete. spíše si rozšíříte obzor světa a seriál vám bude ještě víc chutnat). Game of Thrones má vysoká hodnocení, protože je to takové typicky netypické fantasy. Krví se nešetří, občas s někdo s někým sexuje a občas se na to někdo dívá, občas umře postava, kterou divák chce nechat žít... zkrátka se musí počítat se vším. Skvělé úvodní titulky vždy fungují jako uvedení do světa, samotný děj je spíše interiérový a dialogový než cokoliv jiného (bitva je vlastně řečena než vybojována), divák si zamiluje řadu postav a fandí jim... a proto pak dává vysoká hodnocení. Je to skvělej počin, ale nehrajme si na to, že je to nejlepší, co jsme za poslední léta viděli. A to i přes to, že první řada končí skvěle a nenechává nikoho na pochybách, že druhá bude stejně kulervoucí. S rostoucím počtem epizod a sérií roste i počet postav, které se na obrazovce objeví a získávají si divákovy sympatie, nebo ne, a které jsou nakonec zabity, a nebo také ne. Jak příběhový tak emoční vrchol přichází bohužel před finále třetí řady a je tak silný, že ve čtvrté řadě dlouho hledá aspoň nástupce... a nenachází jej. Dá se říct, že od svatby ve třetí sezóně je všechno slabší, protože už nejde v knize najít takové terno, aby vám spadla čelist. Nebo lze? Tak jako tak ve čtvrté řadě se objevuje (konečně) Oberyn Martell aka Red Viper, a i díky němu si - i kdyř víte, jak dopadne - může divák užít skvěle napsané dialogy a závěrečný souboj s Horou. Also musím poznamenat, že pokud jste nečetli předlohu, doporučoval bych vám od nynějška opravdu se snažit si nevypěstovat emoční platonický vztah s postavami. Od finále čtvrté řady totiž může zdechnout opravdu kdokoliv. ()

RasputincZ

Zatím naprosto skvělý seriál od HBO. Po prvních 4 dílech nemám co vytknout. Sean Bean je neskutečnej sympaták a v té hromadě postav jsem se dokázal dobře zorientovat a vybrat si své oblíbence a samozřejmě i neoblíbence. Po prvních pár dílech také můžu prohlásit, že mě seriál baví mnohem více než Boardwalk empire, kde exceloval Buscemi, ale něco mi k dokonalosti chybělo. Zde, v drsném světě fantasy plném intrik a zvláštně propletených vztahů se hned cítím lépe a navíc: ,,winter is coming!" Už aby byl další díl! ()

Korbitch odpad!

Patetická, druhořadá, užvaněná břečka tekoucí po rynku místní zpustlé nálevny, kde se mísí zpěv barda a halekání opilců. Bezduchá, tupá a morbidní píčovina. Gratuluju všem, kdo tomuhle skočili na špek. ()

Hannibal92

Hodnoceno po dokoukání první série. Rozhodně jsem nečekal ze to bude taková pecka, ale opravdu je. Děj je svižný, pořád se něco děje, žádné nudné prázdné epizody. Prostě se s tím neserou. Vůbec nemá cenu snažit se vázat k nějaké postavě, protože stejně do pár dílů umře. Člověk až přemýšlí jak si vůbec autor dovoluje takhle lidi mučit neustálým zabíjením hlavních hrdinů (ať už kladných nebo záporných), jenže ono ani tak nejde přestat sledovat. ()

SaNcHeZ_cz

Popravdě, na poprvé jsem byl otráven a znechucen a nechal jsem seriál po premiéře prvního dílu nějaký čas uležet. Po dvou letech jsem se k němu vrátil a dal mu druhou šanci. Bohužel pro mé minulé já, musím zvednout svoje hodnocení na jednoznačných pět. Přenesl jsem se přes prvotní odpor a začal si úžívat tu fantastickou postavu, propracovaný příběh a jedno z nejchytlavějších fantasy posledních let. Hodnocení tedy po zhruba půli první sérii na jednoznačných pět. ()

kolda1990

No tak co dodat k tomuto...kdo by neznal, ať v knižní podobě nebo té seriálové. Hodně se o něm napsalo, hodně mluvilo. Knížky sem nečetl, ale tento seriál je pro mě jeden z nejlepších co sem viděl. Skvělé natočené, dobré obsazení, napínavé, akční, dějové zvraty neočekávané. Postavy výborné, Daenerys Targaryen za mě jednoznačně nejlepší. Máme se určitě na co těšit ještě. ()

Asgy

Dalo by se říct, že je to taková středověká telenovela.Občas výborná, občas plná klišé. Závěr první série nemá chybu. ()

Karlas

Neuvěřitelná podívaná, strhující, dramatická, napínavá s báječnými hereckými výkony. Ve chvíli, kdy jsem myslel, že dobrá fantasy snad už vymřela… Vyšlo slunce a já se mohl pokochat tímto skvělým seriálovým kouskem. Nemohl jsem se odtrhnout a zhlédl všech deset dílu první série v kuse, bylo to jako droga. Fantasy zde není přeplácaná, ale je dodávána ve velmi vkusném a přiměřeném množství. Hra o trůny je největším a nejúžasnějším fantasy seriálem všech dob, stejně jako je Pán prstenů největší a nejskvělejší fantasy trilogií. ()

Vxxx

Knihy jsem nečetla, seriál pravidelně sleduji. Jenže kvůli lidem mi začíná lézt na nervy. Je to snad nejvíce přeceňovaný seriál, se kterým jsem se kdy setkala. Netvrdím, že není dobrý. Vždyť ho sleduji, takže ano, baví mě. Ale rozhodně to není "nejlepší seriál všech dob". Asi kvůli tomu hroznému ohlasu sundavám jednu hvězdu. Seriál mám moc ráda, ale jsou lepší. 4* ()

Tayen

Jde o výtečný fantasy seriál, na který jsme dlouho čekali. Občas vadí přílišná rozvleklost, ukecanost a málo magie, ale to je dáno knihami, ne seriálem. Další výtkou jsou bitvy, které by měly působit epicky, ale svou velikostí na to nemají, proto se tento problém tvůrci snaží obejít střihem: začátek bitvy - konec bitvy. Navíc pokud si oblíbíte nějakého hrdinu, musíte někdy čekat hodně dlouho než dostane svých pět minut filmu, z toho důvodu je možná lepí sáhnout po knize, kde se o lidech dozvíme více, ale zřejmě zase za cenu přívalu dalších desítek postav. A třebaže jsem zastáncem toho, že nechutným věcem, peprné mluvě a sexu se mnoho seriálu vyhýbá zbytečně, ve Hře o trůny mi to občas přijde až prvoplánové a vzbuzuje to dojem, že jako dlaždic mluvil i kdejaký šlechtic. Ale to je HBO. Sice tady seriál nechválím, ale jen proto, že bych nosila dříví do lesa, protože řečeno už bylo vše: herci, kostýmy, atmosféra, exteriéry, hudba - všechno tohle na jedničku. ()

_Moon_

První série fantastická. Druhá série se zbytečně moc odchyluje od předlohy. Chápu nutnost ořezat počet postav i zkrátit všechny dějové linie na nejdůležitější minimum. Proč ale vymýšlí postavy a zápletky nové? Tenhle postup čím dál více prasí některé fantastické scény, které vám při čtení knihy doslova vyrazí dech. Moje rada zní: Přečtěte si předlohu dřív než vám ji v HBO zfilmují! Scénář seriálu asi nebude (a asi ani nemůže být) lepší. ()

Ligter

Ať už jsou na scéně Lannisterové, Starkové, Baratheonové či kdokoli jiný z početného zástupu různorodých postav či bytostí univerza Hry o trůny, veškerá jejich výjimečnost uhasíná v nadmíře dialogových scén, ve kterých zjevně o klišé není nouze. Realismus HBO zdůrazněný nahotou, mnohdy se objevující s vkrádavou samoúčelností, či dlaždičskou mluvou je v tomto případě zvláštním paradoxem: namísto stylizace tu je snaha o naturalistické zpodobnění mnohavrstevnosti fikčního světa, do něhož se ale nemůže divák naplno ponořit. Zejména proto, že Hra o trůny nevystavuje na odiv svoji žánrovost: porealističtěním pomocí dialogu oslabuje vizualitu, přitom tolik potřebnou pro zvláštnosti žánru fantasy. Ano, slova (alespoň občas) táhnou, s obrazem to už máme horší. Hře o trůny chybí podobné ztvárnění jako u jiných vysokorozpočtových seriálů, jmenovitě Bratrstvo neohrožených, The Pacific či Impérium - Mafie v Atlantic City. Prostředí je v těchto seriálech neustále cítit – ve Hře o trůny tomu tak není. Tam je role prostředí oslabena ve prospěch jednání postav, což dokumentuje kupříkladu vyloženě k parodii vyzývající Khal Drogo. Mnoho dalších postav jsou spíše ikonami (svých obrazů v předloze?) než „plnokrevnými“ osobnostmi s nějakým jasně daným okruhem vlastností. De facto se tu tak objevuje zřetelný recept, podle kterého se orientuje seriál: „řekněte špatnou vlastnost a dejte jí jméno“. Nejlépe „využitými“/nejzajímavějšími postavami jsou Jon Snow, Ned Stark či ser Jorrah, Tyrion je sice osobností výjimečnou, nemohu se ovšem zbavit dojmu, že „naplánovaně“ výjimečnou... Celkově je ovšem Hra o trůny velmi nevyrovnanou podívanou s až mrtvolnou expozicí. Série tak vypadá jako jeden velmi dlouhý pilot, kde tvůrci měli odvahu si zašpásovat s dialogy, ale poněkud opomenout stylistickou stránku. Nehledě na fakt, že se Hra o trůny bere příliš vážně. Uvidíme, co na to - údajně bombastičtější - druhá série. ()

javak810i

Předesílám, že knižní předlohu jsem nečetl a v dohledné době ani neplánuju číst. Tím pádem nejsem nikterak ovlivněn (ať už pozitivně, či negativně). K seriálu - miluji středověké prostředí ve fantasy kabátku, takže pokud toto seriál splňuje, tak už má moji pozornost jistou. Hra o trůny navíc přidává poutavý příběh, skvělé herecké výkony a celé to zabaluje pěkný audiovizuální kabátek (velký rozpočet je vidět). Prostě co víc si přát. ()

MartinezZ

Nejprve to bylo příliš úchylné středověké jakoby-fantasy, které se pak uklidnilo a stalo se koukatelnou variací na středověké pachtění se za trůnem, ve kterém se slibovalo, že se tam nějaké fantasy i skutečně může objevit. I objevila se magie a dráčci, ale posléze to celé zase postupně upadalo jen v brutálně morbidní pitomost, která už přestávala dávat smysl. Bohužel, mělo to možnosti i budoucnost, a zahodilo to všechno. Platí to, co jsem říkal už dříve: Dejte někomu předělat scénář a natočte místo brutální obnažené telenovely tri- nebo pentalogii ve formě filmů. Protože tohle už ztratilo soudnost. ()

Ellmariachi

Hra o trůny mě provázela několik let. Měla neskutečný nástup a i když se občas zakulhalo, další krok byl svižný a plný sil. Za těch několik let si člověk zamiloval a nenáviděl tolik postav, že je až s podivem, že se všechny vešly do 73 epizod. Některé seriál opustili, jiné vydrželi a svůj osud nedopsaly. Budou dál žít v našich hlavách a ne jednou mě asi napadne co by bylo dál. Seriál pro měl do teď tři stropy na které nikdy nezapomenu. Tím 4. je pro mě zakončení linky Jona Sněha. Mě přijde naprosto dokonalé a neměnil bych. Jak píši v komentu na poslední díl. Cesta to byla dlouhá a já někdy pochyboval. Ale jsem rád, že jsem až na konec došel a nikde neuhnul. 100 procent ()

Laxik

1. série: Nejsem z toho odvařený, vykolejený, uzeměný a na větvi - četl jsem knihu, a to v celku nedávno. Ale přesto... přesto je to jedna z nejlepších adaptací, na jaké můžete narazit. Zhltnul jsem ji během dvou dnů a až na první díl, který je opravdu slabý, jsem se nemohl vynadívat. Je to možná jiné, než kniha, osekané a zjednodušené, ale ve skutečnosti se to s předlohou skvěle doplňuje. Intrikářská atmosféra je perfektní, co ztratila na počtu postav, kliček a vazeb, to získala na představitelích intrikánů. Hlavně Malíček exceluje, je to skvělý loutkář, jen co je pravda. A aspoň co se týče první série nikomu nevěřte, že umírají jiní a že se to od knihy odlučuje. Naopak, je jí to věrnější, než by jeden čekal. Rozhodně je to věrnější než Pán prstenů, i když toho to v mých očích nepřekoná a ani se mu to nepřibližuje. /// 2. série je mnohem lepší než rozvleklá kniha. Změny jsou velmi často k lepšímu. Ale líbilo se mi obojí. /// 3. série je opět velmi dobrá, ale nutno uznat, že na nabitou třetí knihu rozhodně nemá. Konečně ale seriál dohnalo vynechání některých postav a přehození jejich činů na jiné. To se projevuje na větších odchylkách v ději. Dobře nebo špatně? To půjde rozhodnout, až se to všechno rozuzlí, ale jednu výhodu to má. Můžete se dívat na seriál hned po přečtení knihy a stejně být párkrát překvapení. /// 4. série. První, kterou jsem neshlédnul hned po přečtení knihy. První, o které se začalo říkat, že ztrácí páru. No, nevím, počkal jsem si těch pár měsíců, abych se na to mohl podívat v kuse a musím říct, že prvních 7 dílů (jeden den) jsem se nenudil ani chvíli. Hned první díl začíná tou největší zradou ze všech, překováním Ledu. My, fantasáci ujíždějící na zbraních, to překousáváme jen těžko. Na druhou stranu Oathkeeper by mohl být dobrým dědicem. Jinak nemám, co bych vytknul. Jak se projeví změny oproti předloze, to se dozvíme, až dojdou svého cíle, ale až na výjimky mi nic nevadilo. Po sedmidílovém maratonu jsem už přeci jen šel spát a poslední tři díly si nechal na později. Bylo-li to spánkem, nevím, ale tyhle takzvané "vrcholy sezóny" považuju za největší propadáky. Když se v knize potkali Hora a Zmije, ani jsem nedýchal. Tady mi něco chybělo. Bitvu o Zeď považuju vyloženě za směšnou, ale rozpočet holt není nafukovací, že? Poslední díl už nebyl vyloženě špatný, ale že by mě zrovna vytrhnul, to ne. Jako největší přínos považuju Oberyna, jeho představitel si prince z Dorne opravdu vychutnal. Mám sice výtku k té bisexuální promiskuitě, kterou pánové scénáristi už fakt přihodili jen, aby ta postava nebyla bůhvíjak normální, ale budiž. No a Boltonové, ti jsou lepší s každým dalším dílem. Jen tak dál! ()

Rod draka přiletí i se třetí sérií

Rod draka přiletí i se třetí sérií