Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Splasher

Po 5-ti dílech to vzdávám a tenhle eintopf už tvůrcům (Domácí Krabicová Kancelář) žrát nebudu. Přestože v tom většinovém chrochtání můj pískot zaniká, nedá mi to tu epiku glosovat "skrz lyriku". Čím, že si to dle Juvenála získat lůzu? ()

tomeek

Po několika na sobě nezávislých doporučeních jsem se rozhodl dát Trůnům šanci a nelituju. Knižní předlohu neznám, ale zpracování je velice dobré, vizuálně je to perfektní a herecké obsazení je na výbornou. Jenom mi vadí, že celou dobu se schyluje k pekelné bitvě, z níž její první střet je naprosto vynechaný (jako by to točil Tarantino :) a hlavně to, že NIC se tam nevyvíjí tak, jak byste chtěli :) A proti Spartakovi nebo například LOST nemám až takové nutkání okamžitě vidět další díl... Supersyrová fantasy plná intrik a politikaření, falešných přátel, zrady a krve. V tom obrovském množství postav se občas ztrácím (hlavně pokud jsou jenom jmenovány), ale čím víc do toho člověk zapadne, tím je to jednodušší. Peter Dinklage by mohl charisma prodávat po kilech. První řada je popravdě jenom takovým prologem před krvavou bitvou o Sedmero království, ale já si na ni klidně počkám... Bude stát za to. Po druhé řadě: Tak nevím. Brutálně vleklý děj a místy se pořád neorientuju, o kom je zrovna řeč (těch postav tam...) a zase ty vynechané akční scény. Z deseti-dílné série se "pořádně něco děje" až v předposledním díle, což beru jako opravdové mínus. Boj o Železný trůn bude zřejmě teda probíhat stylem "pero je mocnější než meč". Nevím, kolik sérií autoři plánují, ale s tímto tempem vyprávění jich bude tak osm. Ano, je to efektní, syrové, krvavé, nahaté a bůhvíco ještě, ale vývoj děje je tak pomalý, že ten malý zkurvysyn Joffrey asi hned tak nezdechne. Peter Dinklage na hrad! Šestá řada! Lepší a lepší. Většina postav mrtvá, nikdy nevíte odkud to přijde :) ()

Noviik

Naprosto odzbrojující seriál plný napětí, zvratů a úžasné atmosféry. Vlastně ani nemám pořádně co dodat. Nádherný seriálový zážitek. ()

Radiq

I když se blbě orientuje ve jménech, historických souvislostech a kdo jak koho proč, stejně je to hodnověrné a dokonale vymyšlené, jak kdyby to opravdu vycházelo z naší historie. Sympatický je, že fantasy prvky tam sice jsou, ale ne v přehnané míře. Krve a sexu si tam každej užije podle svýho gusta husák. Intriky a vladařské myšlení, královské malichernosti i šílené pohnutky, vraždy a mučení a znásilňování nejhustějšího kalibru (i když někdy stačí jen slovní popis ve formě příběhu nebo rozkazu). Takový seriály se mi líbí. Škoda, že první sérka skončila takhle nakousnutě, protože musim teď čekat... A teď se ukazuje, že právě to čekání byla chyba. Vubec se mi totiž nepodařilo se v druhé sérii chytit a většina vztahů, postav a jeji činů a motivací mě mátla a nevěděl jsem, co a proč. Proto jsem si tuhle sérku užil jenom málo a přirovnal bych to k bezduchému sledování porna - člověk moc neví, o co tam jde, ale tak nějak ho to baví... Hodnocení ale snižuju na 3... Ale pozor. Rozhodl jsem se, že to skouknu znovu a budu si dávat moc velkej pozor na to, kdo co, koho čeho, komu čemu, koho co, s kým s čím, o kom o čem. A tak aji oslovujeme voláme, no... A hned se mi to líbí víc. Za první sérii bych dal plnej počet, ale druhá řada nebyla tak záživná. Těch postav je fakt moc (i když rozhodně skvělejch), ale rozhodně k tomuhle seriálu cítím respekt. Zjišťuju, že výběr herců se dokonale povedl, teda až na Sansu (Sophie Turner), která je taková nic moc. Těším se na sérii č. 3 a zvyšuju zpět na 4 hvězdičky. A ta třetí, i když ze začátku docela skomírá, nemá opět chybu. Série graduje a graduje, až vyvrcholí v 9. díle, kde bych spoileroval, kdybych něco řekl. Ale super. Taky mě baví bastard Ramsay, kterej si užívá svoje mučící chvíle s Theonem a to fakt dost drsně. Jak psychicky, tak fyzicky drsně. Nesmím zapomínat na to, že hodně postav není tak zápornejch, jak se ze začátku zdálo a mají i svou lidskou stránku. Holt George R. R. Martin to má vymyšlený fakt dost dobře. Takovej seriál jsme ještě neviděli a to si zaslouží plnej počet. Čtvrtá až sedmá - slupnul jsem je jak malinu. Nebudu rozepisovat hodnocení jednotlivejch sérií, protože všechny držej stejnou kvalitu. A kvalita je fakt hustá, furt se tam něco děje a děje se to dobře. Slibovalo se, že sedmá bude poslední, ale není, takže teď musím čekat, jak všichni ostatní. A to se ukázalo jako poměrně problém - ty 2 roky od konce 7. série byly dlouhé a když přišla nová (osmá), tak jsem zjistil, že jsem zapomněl většinu souvislostí. Nevím, které postavy se už potkaly a jakou spolu mají historii. Nevím, kdo koho podfoukl, porazil, zradil a proč. Pak přijde 2. díl, který se smrskne na pouhé čekání na bitvu... a pak přijde ta kritizovaná celodílová bitva. Je to dlouhy, je to tmavy, ale zas né tak, abych zbytečně kritizoval. Logiku boje (a ostatních věcí) bych taky nějak neřešil - lepší je si to užít. A pak přijdou další díly a pak zmasakrujeme město (ty nevinné tisíce obětí určitě nikdo nečekal) a pak je konec a i když je to na jednu stranu škoda, jednou to skončit muselo a co si teď počnem? Teoreticky by se dalo udělat pokračování, protože minimálně na 3 frontách je to i nadále dobře rozehrané. Ale když ne, koule mi to neutrhne. Vytknout musím jen málo sexu a zabíjení jen velmi, velmi hromadné. Těch osobních soubojů tam bylo pomálu... ale rozhodně bych tuto sérii nezavrhoval. Hodně lidí si to asi představovalo jinak, ale asi jsou moc rozežraní. Asi bych této poslední sérii 5 hvězdiček nedal, ale matematický průměr se oblafnout nedá, takže celkové hodnocení měnit nebudu. () (méně) (více)

mr.filo

Seriál mě trochu překvapil, ovšem záporně. V první řadě chci pochválit postprodukci a efekty. Na kvalitě je vidět, že skoro každý záběr prošel výbornou postprodukcí. (důkaz: http://www.youtube.com/watch?v=uhG1i_BobWY). Úvodní znělka je velmi příjemná, a ukazuje v jakém období a kde jsme. Výpravnost je dostačující, vzpomenu-li na německé Pilíře země. Ale to je prostě málo na to aby to dostalo i jen mírně podprůměrné hodnocení. Co mi vadí je prvoplánová podbízivá nahota. Na vraždy a krev už je svět pomalu otupělý, takže je nevnímá. Ale incest? A kladu-li si otázku, byl tam nějaký rozumný dialog?, tak jej nacházím snad jedině u Boromira s manželkou. A to je žalostně málo. Dva díly stačily. (možná to celé zabilo velké očekávání) ()

phoebe.h2

HBO válí. Přiznám se, že jsem knižní předlohu nečetla předtím než jsem začala seriál sledovat, ale o to víc jsem ráda, že jsem jí díky tomuto seriálu objevila. Hra o trůny potěší milovníky draků, intrik, bitev a mnohého dalšího. Velkým plusem je skvělé herecké obsazení, dobře vykreslené postavy, které nejsou jen bílé nebo černé, ale jsou normálními lidmi, jako každý z nás. Některé postavy budete nenávidět až milovat. Zdravím Cersei. S napětím očekávám třetí řadu a jsem si jistá, že seriál nepůjde s kvalitou dolů, protože má za sebou velice kvalitní předlohu. ()

bk81

Špičkový fantasy seriál, který mě chytl a moc se mi líbí. Na tv produkci bomba ve všech směrech. Jen mě štve to čekání na další série. :-) ()

skrblik007

Ačkoliv je Game of Thrones seriál a občas je znát, že by to chtělo trošku vyšší rozpočet, stále je to velice kvalitní fantasy. Za to tenhle seriál vděčí především dobrým hereckým výkonům všech herců a perfektní výpravě a kostýmům, které vyvažují chybějící finance (i když efektů, davových scén a bitev se také dočkáme). Děj je hodně napínavý, plný zvratů, nových zápletek a rozmanitých charakterů (a pořádné dávky nahoty a krve). Jen těch rodů a vedlejších postav je moc, hlavně ze začátku jsem se v tom špatně orientoval. Další malou výtku bych měl ke zbytečnému natahování některých sekvencí a dialogů. Jinak se ale jedná o skvostný produkt HBO! ()

filmmovier

Knihy jsem nečetl a jelikož jsem začal sledovat seriál, tak je ještě asi nějakou dobu číst nebudu. Ovšem seriálová adaptace je natolik dokonalá, že se mi do toho ani zas tolik nechce :D. Já jsem byl naprosto a zcela okouzlen, jako už dlouho žádným seriálem ne. Jako první mě dostala úvodní znělka, jedna z nejúžasnějších a nejmelodičtějších, jakou jsem kdy slyšel. První epizoda byla napínavá, šokující, výpravná, v tom nejlepším stylu Pána prstenů a také zatraceně sexy.Jako mnozí jsem si oblíbil Petera Dinklagea a čekal jsem na moment, až Sean Bean umře. Neustále jsem si pobrukoval znělku a byl jsem zcela na větvi z příběhu, atmosféry a velmi filmové, kouzelné a ohromující výpravy podtržené skvělou dramatickou zápletkou. Asi nejlepší seriál z produkce HBO a jedno z nejlepších středověkých fantasy posledních let, kterým jsem naprosto okouzlen. Opravdu, pro milovníky žánru není nic lepšího (ani Pán prstenů ani nic), TOHLE jsou totiž orgie (obrazně i doslova).Hereckému obsazení ani dabingu nemám také co vytknout, takže absolutní spokojenost. 100% plus ještě něco málo za tu znělku....EDIT: Čím víc sezón, tím je to lepší. Jsem rád, že takové seriály vznikají a Hra o trůny je v tomto směru vskutku výjimečné dílo. ()

E=mc2

Za tu jednu časť kde nejaký nabúchaný trtolín klátil tú krásnu blondínku čo jej sadá drak na rameno. ()

kocik1

Proč má tenhle seriál hodnocení nad 90% a momentálně je 6. nejlepší, jsem nepochopila. Jo, je to hezky natočené, má to spád, je tam příběh, rozhodně to dost stálo, pěkně se na to dívá. Ale to je tak všechno. Pro mě lepší seriálový průměr a nemohu si pomoct , můj pocit nejlíp vystihuje, když napíšu, že to je "takový o level lepší Dallas"./ Po zhlédnutí všech sérií si na hodnocení trvám, myslím, že odpovídá až do konce:-). ()

tatanapope

Líbí se mi jak je celý seriál zaměřený prakticky na všechny věkové kategorie . Najdeme v něm prvky sci-fi , historického filmu , erotiky , válečného filmu , zkrátka a dobře každý si v něm najde to své . 1. série byla taková seznamovací , poznali jsme zde hlavní aktéry zbylích sérií . 2. a 3. Je víceméně zápletková část , spoustu děje , příjdeme o spoustu původních hrdinů . 4 . série na mě působila asi nejlépe , měla jsem pocit , že si s ní víc vyhráli a byla více prosycena vtipem , tak že mě bavila asi nejvíc a u 5. jsem měla tak trochu pocit , že se to snaží v co nejkratším čase dotáhnout do konce . No necháme se překvapit , co nám přinese 6. série ()

Prometheus69

Přestávám ténhle seriál sérii za sérii.. brát trochu vážně... Začíná se to celé ubírat takovým nežádoucím směrem. Nebo vyměnily scénáristu.. Proto musím jednu hvězdu odebrat.. kdo ví, třeba jí zase u 6. série přidám. :) A taky že jo! Konečně teprve až 6 série ukázala o čem ta píseň ohně a Ledu vlastně je. :) Souboj bastardů jednoznačně překonal Tvrdodomov.! Akorát teď už nějak nechápu kam se to celé bude ubírat... když už nejsou záporáci kteří by prudily.... :D Ale jisté je... že TOHLE CHCI VIDĚT ROZHODNĚ V KINĚ! 8) ()

Lachtaan

Jsou tu tací, kteří se mohou považovat za hrdiny, co ještě nepodlehli nejvelkolepějšímu televiznímu fenoménu současnosti. Jsou to ale tací, kteří odsoudí sofistikovaně propracované fantasy drama, mezitímco chroupají doma popkorn nad rádoby fantastickými odpady, kde je i svobodný černoch v 19. století uvěřitelnější než to, že postprodukce věnovala více než 5 minut výrobě figurujícího draka. Ať už jsem tedy ovce či ne, podlehl jsem asi vůbec nejlepšímu dramatu, které zatím bylo světu vystaveno. Od typického trpkého rodinného života středověku, neustupujících intrik, strachu z okolí ze všech světových stran, správné dávky násilí či krve i po tvorbu efektů omezenou hranicemi televizní tvorby nám je již po 6 let servírováno dobrodružství, které se již po tak krátké době stalo kultem. Nemluvě tedy o tom, jakým kultem se již před dvaceti lety postupně stala jeho knižní předloha. Ale všichni víme, jak složité to s ní je :) ()

DragonnCZ

Hra o Trůny je vynikající a jeden z nejvíc kultovních seriálů 21. století. Vynikající fantasy drama seriál s nádherně propracovaným světem podle knih G.R.R. Martina, brutální temný a násilný fantasy svět u kterého si opravdu na tomto světě dal autor záležet. Jsou tu suprové zapamatovatelné momenty, upe bravůrně a nádherně sepsaný postavy, kdy nejlepší je Jon Snow (K. Harington), dračí maminka Daenerys (Emilia Clarke) či Ned Stark (Sean Bean). Tyriona sem měl taky rád, ale je za mě overrated a neřadil bych si ho jako tu nejlepší. Dále strašně musím vychválit bravůrně odvedený soundtrack a jedno z nejlepších inter seriálu. Tento seriál sem už viděl dřív cca. 7 ep, ale pak sem odložil a zase se k tomu vrátil a strašně mě to chytlo až sem to zhlédl celý. Do 7 série to je nepřekonatelný masterpiece zvlášť ta první. Poslední 2 série jsou již opravdu meh a nestojí moc za to, ale tak doufejme, že se dočkáme knih o Martina, který to opravdu pořádně dodělá. Seriál má taky opravdu krásný lore až sem z něho v úžasu a s chutí bych si přečetl i knihy i přesto jaký to jsou bichle popsaný do podropna s miliardou obnoží a popisů. Miluju taky strašně zápletku, kdy celý seriál nás straší se "Zima se blíží", hlavně na seriálu jsem si nejvíc užíval draky aaaa. 😍 Co taky o to víc oceňuji jsou samotný efekty v tomto seriálu, na to, že to je f*cking seriál. No co bych k tomu víc dodal úžasný seriál, který stojí určitě za zhlédnutí a není na něm co zkazit a s údivem se řadí mezi mé nejoblíbenější seriály byť sice není, ale ten nejlepší. Celkově seriálu uděluji krásných 10/10,  byť sice není nejlepší částma to je opravdu nudnější a zdlouhavý a poslední 2 série jsou shit, pořád seriál naprosto miluju. ()

Mr.Ripley

1. série: První série je oproti těm následujícím nejucelenější co se týče vypravování a nejvěrnější předloze. Jedna z mála televizních adaptací na které je vidět tučný rozpočet a láska, úcta k Martinovu dílu. Najde se několik rozdílů, ale víceméně se jedná o doslovnou ilustraci s podmanivou atmosférou a precizně zvoleným obsazením. Málokdy se vidí, aby casting seděl na původní popis tak dokonale, jako v tomto případě. HBO sedlo Martinovi dokonale. Jen těžko mohl hledat stanici, jež se ráda vyžívá v explicitním násilí a sexu. Jak kniha, tak seriál je především historickým seriálem s fantasy prvky a vlastní mytologií, která postupem času rozkvete v rozmanitý a úžasný fantasy svět. Pokud se tvůrci neurvou ze řetězu, čeká (ne)čtenáře televizní událost několika let. Winter is coming! 85% _____ 2. série: Druhá štace ze Západozemí se s předlohou místy nepatrně liší, ale nikdy na úkor děje. Změny jsou většině ku prospěchu rozvoje některé postavy či dokreslení atmosféry dané situace. Nejdůležitější scény zůstávají zachovány a i když dějová linka s Dany je oproti předloze značně rozdílná a nudná, herci ji povyšují na stravitelnou podívanou. To je snad jediná výtka. Samozřejmě nesmím opomenout epizodu v režii Neila Marshalla, jež scénář G.R.R.Martina přetavil do akčního masakru. Ač je to místy jiné a dechberoucí, nemůžu zapomenout na 40% výplňových epizod. Tvůrci měli nelehký úkol a zhostili se jej se ctí. Nicméně z krapet slabšího dílu se akcí a napětím nabitá sezóna dělá těžko. Valar Morghulis 75% _____ 3. série: Jak může dopadnout adaptace nejrozsáhlejší a nejlepší knižní části série? Již od začátku bylo jasné, že dříve nebo později budou muset tvůrci uhnout vlastním směrem. O to překvapivější je, že s tím začali teprve v třetí sezóně. Přestože za zády mají stále dvě knihy a spoustu materiálu. Kolem a kolem je třetí řada stejně kvalitní jako dvě předcházející, ovšem právě autorská inovace celý tento kolos brzdí. Martinova předloha je natolik spletitá a komplexně propracovaná, že opravdu není třeba nic doplňovat. Proti pozměnění některých linek nic nemám, ovšem zbytečné nastavování děje mi vážně vadilo. Klíčové situace naštěstí zůstaly zachovány, ovšem obavy do budoucna zůstávají. 75% _____ 4. série: Část ságy, které jsem se obával nejvíce vtrhla na scénu. Hostina pro vrány. Tvůrcům se povedl husarský kousek a nezáživný čtvrtý knižní díl namíchali s "tanečním" pátým a zároveň uzavřeli linie, jež nestihli uzavřít v předchozí sérii z třetí knihy. Díky tomuto kroku je čtvrtá řada vyzněním temnější, surovější a místy mnohem intenzivnější. O to více zamrzí, když se skvěle rozjetá řada v polovině zastaví na bodě mrazu (doslova) a až téměř do finále jede na půl plynu. Naštěstí klíčové situace jsou téměř totožné s knihou, až mé srdce knižního fanouška zaplesalo nad ztvárněním ikonického duelu, rodinného zúčtování či památného odchodu ze scény jedné z postav. Bohužel, dobrou řadu nedělá jen poutavý úvod a famózní závěr. Pro příště to chce lépe vybalancovat tempo napříč řadou a zbytečně některé věci neměnit. 70% _____ 5. série: "Volně inspirované předlohou." Přesně těmito slovy by se dala charakterizovat celá pátá štace epické ságy. Změny a přídavky, které v minulých sériích nefungovaly a spíše překážely jsou náhle vítanou změnou. Některé linky se změnily k horšímu (Tyrion, Sam, Stannis, Brienne a z části Daenerys), jiné se naopak mnohonásobně k lepšímu (především Sansa s Malíčkem, Jon a mile obohacená Arya). Tvůrci na zásadní zvraty z předlohy místy úspěšně parafrázují (,ač po svém) a místy naprosto selhávají (útrpné Dorne s tragickým castem.) Čtenář tak poprvé má možnost prožívat většinu scén na plno a pocítit strach o své oblíbené postavy. Otázkou zůstává, jak se tvůrčímu týmu bude dařit bez knižního kolosu za zády v nadcházející sezóně? Přeci jen, těch zbývajících drobečků z předlohy mnoho nezbývá. 80% _____ 6. série: Oh, dear. Šestá řada stojí a padá na scénářích, které jsou až na výjimky špatně napsané. Nelogičnost, která v předchozí sérii pouze probleskovala se v té řadě projevila naplno. Některé linky jsou náhle odsunuty stranou (Dorne, Hound), postavy využívají imaginární teleport (Varys, Sand Snakes) nebo se z hlavních hráčů stávají takřka nesmrtelné stroje na zabíjení alá terminátor (Arya). Samotný vývoj postav je kapitola sama o sobě. Linka s Aryou ve finále nedává absolutně smysl, Tyrion je spolu s Varysem zazděn tunou vaty a nudy v Meernu, Hound je do počtu a Daenerys je náhle ztělesněním otravného deus ex-machina (přičemž Emilia vykládá své herecké limity na stůl ještě více, než kdy dřív). Tvůrci se hrdě kasali tím, jak pojedou dle vlastní osy a budou se přidržovat pouze klíčových situací od GRRM. D&D jsou bohužel pouze rutinní adaptátoři, jež bez předlohy v zádech nemají svého materiálu dostatek, aby mohli kouzlit, jako imaginací nadaný Martin. To co bylo vynecháno v předchozích sériích z předloh je náhle zužitkováno, aby se vyplnilo autorské prázdno. Řadu naštěstí zachraňují poslední dvě epizody (a The Door), které jsou zároveň tím nejlepším co seriál kdy nabídl. Rozporuplná řada, místy uspěchaná, nelogická, ale v samotném závěru pekelně zábavná. Obavy ze zbývajících dvou řad jsou nasnadě. Uvidíme, jak si D&D poradí zkrácenou formou vyprávění. Fire and Blod 50% _____ 7. série: Tvůrci nám slibovali epickou řadu, kde se budou plnit fanouškovská přání. Přání se sice splnila, ale jejich provedení sakra bolí! S příchodem zimy postavám zamrzl mozek a strategické uvažování odplulo za velkou louži. Tvůrci si líně odškrtali povinné položky z Martinova poznámkového bloku a z kdysi inteligentně vystavěného komplexního světa udělali břečku. Jako když pijete kvalitní a oblíbenou whiskey po několik let a náhle změní její recepturu. Recepturu z které prosedíte hodiny na WC a budete si říkat "nikdy víc". O teleportech z výprodeje, nulové "rodinné" chemii mezi postavami a zbytečnými úmrtími se nebudu zabývat. David Benioff a D.B. Weiss jsou zdatní adaptátoři, ale otřesní autoři. 30% () (méně) (více)

kjakob

Tenhle kauf se HBO krutě vyplatil! Slintám blahem. Dialogy měly šťávu už v předloze, ale některé jejich hrané verze se mi nesmazatelně vryly do paměti. Hlavně potom skvěle zahraný Tyrion a jeho repliky, nebo verbální souboj Malíček vs Pavouk v trůnním sále. ()

Rod draka přiletí i se třetí sérií

Rod draka přiletí i se třetí sérií