Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Recenze uživatele Luk Skywalker k tomuto seriálu (58)

Drozd (2014) (S04E07)

Moc se toho nestalo. Jen je zarážející (již delší dobu) jak je zlomený Theon schopný se zase přepnout, ale jen na chvíli a omezeně do své osobnosti; sice si podobný osud zasloužil, ale ne od zmrda Ramsayho. ()

Hora a Rudá zmije (2014) (S04E08)

Závěrečný souboj má šťávu a nakonec i zvrat (autoři mě dostali a to ne tím, že bych si postavu oblíbil, prostě nečekané). Naivní Sansa konečně začne brát osud do vlastních rukou. Arya se nejspíš směje osudu, vlastně se nedivím, několikrát tak blízko a přitom tak daleko. Daeneris dále vladaří a jeden ptáček Varyse sice dozpíval, ale křídla mu nepolámali, tak může letět dále (což bylo lidské rozhodnutí). Co teď bude s Tyrionem? ()

Strážci na Zdi (2014) (S04E09)

V 1. sérii se mi to nezdálo, ale od 2. série jsou 9. díly ty nejlepší z celé řady. Jeden ryze bojový už tu byl, ale tenhle je lepší. Na rozdíl od některých zdejších názorů si nemyslím, že je na škodu, jednou za čas se zaměřit jen na jednu událost na jednom místě zvlášť, když je to důležitá bitva. Pár logických kopanců by se našlo: proč bitva skončila a nepokračovala dále - Divocí měli lidí dost, nechali dlouho dobývat vnější bránu a pak jednoho obra ji nechají otevřít, navíc to evidentně zvládne sám a předtím potřebuje na pracné vytržení mamuty. Bitva ale jako celek super a podruhé dávám plný počet (první top byl díky Rudé svatbě). ()

Děti (2014) (S04E10)

Samozřejmě vedle bitvy slabý díl, jinak vcelku normální průběh děje většiny postav, s tím, že v páté sérii se bude pokračovat. ()

Série 5 (2015) (S05)

Závěrečný díl sice nepůsobí tak překlenující jako v předešlých sériích, ale jinak polovina řady je dost vlažná a rozjede se až na konci, přesto mě sledování po mé roční pauze zase chytlo (než začnou v USA seriály, tak ještě šestou stihnu než se dotočí závěrečná sezóna). Zima se zdá zase o něco přiblížila, postavy zase umíraly (i když jedna povstane z mrtvých) a kam se to bude sunout je otázka neboť další knihy nejsou napsané, i když prý Martin na seriál dohlíží. ()

V očekávání válek (2015) (S05E01)

Po mé roční pauze, pokračuji ve sledování. Slušný rozjezd. Jen si říkám, když už jsou zde gayové, tak proč nejsou v seriálu i lesbické vztahy (i když minulosti nějaké scény byly), ať je to vyvážené. ()

Nejvyšší vrabčák (2015) (S05E03)

Další díl, kde se zapomíná na některé postavy, dříve se to v takové míře nedělo (vyjma speciálních válečných dílů). Zase se série pomalu rozjíždí, což je pro desetidílné série divné, ale v tomto seriálu to prostě tak je. Co očekávat od nejvyššího vrabčáka? V dalších dílech se to nejspíš dozvíme. ()

Synové Harpyje (2015) (S05E04)

Pokračuje se s Vrabčáky, nejspíš to má znamenat to co u nás v Evropě španělská inkvizice (Martin čerpá z reálných dějin viz propracované rody atd.) aneb dej chudákům moc a uvidíš jak budou nemilosrdní. Jaime s Bronnem mě baví, fakt zábavná dvojice. Závěrečný boj vcelku reálný, zase někdo významnější umře. ()

Zabij chlapce (2015) (S05E05)

Začíná se přesně tam, kde se skončilo, ale nějaký posun v Meereenu je až později. Sansa se zabydluje ve svém rodném sídle, Ramsay se předvádí a u Zdi se dělají přelomová rozhodnutí, Aemon se "hlasí" k Daenerys, ale co z toho, když jsou tak daleko od sebe. Jorah s Tyrionem vytvořili novou dvojici, která nejspíš chvíli vydrží, Varys teda mizí ze sledovaných osob, ale on se zase někde objeví. ()

Neohnuti, neskloněni, nezlomeni (2015) (S05E06)

Nebýt hláškující dvojice Jaime a Bronn, tak se ani nezasměju a zabojují si. Druhá mužské dvojice si vyzkouší zrušené otrokářství. Aryin výcvik či co to je nechápu, ale proto asi každý nemůže být "nikým", ale něco v tom tuším. Na Severu se začne šukat. ()

Dar (2015) (S05E07)

Jak se obrátí fanatici proti tomu, kdo jim zařídil vzestup, nejvyšší vrabčák není jen chudý mnich, za kterého se vydává. Tyrion se konečně dostal k Daenerys a jiný starý Targaryem umírá (sice vedlejší, ale zajímá postava, osud od knihy rozdílný). Sansa je opět v hajzlu, už by na to měla být holka zvyklá. Bronn si zpívá a má k tomu pěkné vizuální představení, při kterém by zapřel úplně všechno :-). ()

Tvrdodomov (2015) (S05E08)

Skvělá půlepizodní bitva jinak by to zapadlo mezi další díly v této sérii. Někdo zde píše o nelogičnosti, mě se zdá, že těch bílých zmrdů je miminum, takže jejich armáda sestává z kostlivců a zombie a po bitvě stejně doplní stavy. Sansa se dovídá pravdu o svých mladých bratrech, Arya se stává někým jiným. Cersei ač ji nemám rád, tak je pro seriál důležitá, takže ani uvěznění nebude její konec. ()

Tanec draků (2015) (S05E09)

Pokračování nějaké toho masakru, pobyt v Dornu se chýlí ke konci, Aryin rytíř z minulosti má rád mladé holčičky. Stannis obětuje dceru, navzdory rozhovoru, kterou měl s ní před pár díly a matka nejdřív vypadala, že je jí to jedno, ale nakonec její emoce byly. Závěr patří tanci s drakem. ()

Matčino milosrdentsví (2015) (S05E10)

Stannis a jeho rodina skončila. Sam opouští noční hlídku a má chlapský rozhovor s Jonem :-). Bitva je tentokrát jen střih, jako v počátcích seriálu, takže masakr se nekoná. "Sebevražedný" skok Sansy se Smraďochem bych teda v reálu chtěl vidět. Arya je dobrý zabiják, ten "její" rytíř má teda choutky (to by mě zajímalo, zda to tak Martin píše nebo produkce HBO) a sama je potrestána. Loučení v Dornu se neobešlo bez obětí. Spolek v Meereenu se vydá za Daenerys a objeví se Varys. Cersei se přizná a vydá se na cestu pokání, kde si ji můžeme prohlédnou v celé své kráse ;-). A závěr je "pro hlídku". ()

Rudá žena (2016) (S06E01)

Navzdory názvu epizody jsme se toho o Rudé ženě moc nedozvěděli, jen víme, že hodně stará, což zas takové překvapení není a máme tu i trochu sexuality pro gerontofily :-D. Dále se zde vraždí, postavy umírají to je prostě Hra o trůny :-). ()

Domů (2016) (S06E02)

Lepší než úvodní díly z předešlé sezóny, kde to tak zajímavé vůbec nebylo. Dále se umírá. Po čase opět vidíme Brana. Arya je už dostatečně potrestána a výcvik bude pokračovat. Trochu divné je chování Davose, proč si vybral nějakou stranu konfliktu? a Rudou kněžnu taky dřív neměl v oblibě. ()

Křivopřísežník (2016) (S06E03)

Tahleta epizoda je trochu nudnější, u některých postav se nic neděje, přesto jsou v záběru (Daenerys) a některé neukázaly vůbec (ti dva co pro ní mají jet), celkově je Meereen v tomto díle o ničem. John se vrátil z druhého břehu a nebaví ho žít. Bran je zvědavý, ale minulost je mu (i divákům) dávkována. Arya se stává Nikým. ()

Kniha cizince (2016) (S06E04)

Drogové přišli o své vůdce, tak je sjednotí Daenerys, které ti dva "stopaři" konečně najdou. Tyrion jedná za královnu draků. Sansa se setká s Jonem a vůbec je Černý hrad setkávací místo pro tento díl. Theon se vrací domů, sestra není nadšená, ale prý ji podpoří. Co se týče Králova přístaviště, tak se konečně něco plánuje proti Vrabčákovi. ()

Rod draka přiletí i se třetí sérií

Rod draka přiletí i se třetí sérií