Dr. Martin Harris s manželkou Liz přijíždí do Berlína na vědeckou konferenci. Po příjezdu do hotelu Martin zjistí, že jeho kufřík zůstal na letišti. Vezme si taxík, ale cestou na letiště mají nehodu, auto skončí v řece. Martin je v bezvědomí, řidička Gina ho vytáhne na břeh, pak ale musí zmizet, protože je v zemi ilegálně. Z kómatu se probudí až za čtyři dny. Hned se vrátí do hotelu, zjišťuje, že ho manželka nezná a je doprovázena neznámým mužem, který se za něj vydává. Martin si není jistý, jestli se po nehodě zbláznil, nebo jestli je obětí nějakého obrovského spiknutí. Úřady, které mu nevěří, ho naprosto ignorují. Pronásledují ho tajemní nájemní vrazi a on je sám, unavený a na útěku. S pomocí nečekaného spojence, řidičky Giny, která ho zachránila, se po hlavě vrhá do řešení záhady. Začíná pochybovat nejen o své příčetnosti a identitě, ale i o tom, jak daleko je schopný zajít, aby odkryl pravdu. (TV Nova)

JimWayne

Neznámy sa chcel zapáčiť divákovi tak ako 96 hodín no nepodarilo sa mu to.Opäť je tu film postavený prakticky na jednej postave ktorá to má všetko odmakať.Neeson je kvalitný herec vďaka ktorému sa nato dalo pozerať aj keď bol príbeh dosť nezáživný a predvídateľný.Asi jediná svetlá výnimka ktorá tu bola bol Bruno Ganz. ()

SaNcHeZ_cz

Liam Neeson tentokrát vyměnil časový limit 96 hodin za ztrátu identity a vydává se tak po Německé metropoli hledat viníky. Komornější variace na Bourneův mýtus funguje většinu času jasně a spolehlivě, nicméně se trochu přidusí při poněkud zbytečně vyeskalovaném finále. Neznámý je nadprůměrnou žánrovkou, která má možnost oslovit i žánrem netknuté a spíše překvapit. Neurazí ale nijak zvláště ani nenadchne. Škoda, po slušné úvodní půlhodince mohl snímek sahat ještě výše. ()

RasputincZ

Serra si natočil svoji vlastní bournovku. O ten film jsem se zajímal prakticky jen kvůli účasti mého oblíbeného herce Liama Neesona. Po skvělém Taken jsem doufal, že si Liam hodí nějakou akční scénku, protože i v akčních žánrech má neskutečný potenciál. Bohužel, většinou za něj špinavou práci činí zde nikterak přitažlivá Diane Kruger. Serra by měl zůstat u horrového žánru. Jeho cit pro temné brutální až morbidní scény mu prosakoval i do této látky a mě to tam zkrátka vadilo. Neznámý je naprosto průměrná žánrovka. Serra se pokusil film oživit závěrečným twistem, ale z mého pohledu to film ještě víc sráží a hodnocení 3* je naprosto adekvátní. ()

Wysch

Těsné čtyři hvězdy hlavně za výborného Neesona, jehož minimalistické herectví do role sedne; za výbornou scénu setkání Langelly s Ganzem!!! A za skvělého Markovicse, který od Stockingera přešel konečně někam dál. Velké spoilery! Nečíst, dokud nezhlídneš! Zkombinovat Jasona Bournea (agent - původně záporák - se ztrátou paměti, co všechno nakonec napraví) společně s Taken (honičky nejsou Bourneovy, ale právě z tohohle výtečného franczouského počinu) není zas taková sranda. Je totiž zapotřebí trochu víc než charisma tří postav (herců) a matení diváka, co bude dál a co bylo. Scénář má určitě velký grády, hodinu a půl nechává diváka tápat, co že se vlastně stalo, a umisťuje jej tak trošku do platónské nerovnice o poznání a mínění; ale jakmile přistupuje ke svému finále, trochu to začíná vrzat. A nejde o to, že poslední půl hodina je jedno velké WTF?! (skoro bych to přirovnal k Book of Eli), ale jde o to, že teprve v té poslední půl hodině se začne narychlo řešit pointa. Průměrně zkušený amatérský pisálek by finále napsal stejně, možná o kousek líp, takže v čem je problém? V tom, že produkce vyžadovala něco, co režisér nebyl schopen udělat jinak než vykrácením všeho možného? Nevím. Jisté je každopádně to, že Unknown se tváří jako dobrá žánrovka, pro diváka lákavá v tom, že jej 75% stopáže mate, ale nakonec prostě jen uvadne sama v sobě. Možná to vskutku chtělo crossover do jinýho žánru, ale Serra není žádnej (již DaViDem zmiňovanej) Hitchcock. ()

Historik

Parádní thriler s výborně načasovanými zvraty. Divák je zpočátku naladěn na thriller staromódního střihu, ale postupem času se ve zkracujících intervalech do takto pojatého příběhu dostávají moderní prvky. Má to výborný spád, ani chvilku jsem se nenudil a v závěru jsem ocenil originální zápletku. Jen jsem byl trochu na rozpacích, komu jsem to vlastně celou dobu držel palce. ()

Paxxx.cz

Liam Neeson opět v povedeném filmu, který nabízí solidní scény, několik nečekaných zvratů a jako třešničku na dortu krásnou Diane Kruger 7/10. ()

Rosana

Nejvíc mě na těchto filmech irituje, že pokud chci někoho zabít, tak mu nevysvětluju proč, nelíčím mu minulost a důvody... prostě ho odprásknu, ne? ()

MartinezZ

Stejná nicoidní nuda jako 96 hodin. Neznámý u mě končil někdy na přelomu 37. a 38. minuty a od té chvíle kráčel film mimo mě až do chvíle setkání dvou starých špionských bardů, kdy jsem doufal v nějaké promyšlené pokračování plytkého děje. Film se začal zase rozjíždět, bohužel znovu jen do chvíle přešpionovaného procitnuvšího, poněkud laciného a po celou dobu tak trochu (dost) očekávaného konce (to je tedy věta). Poslední dobou, koukám, mi Liam leze z jednoho béčka do druhého. ~~~ 2,5*, o půlbod snesitelnější než špionský tatínek zachraňující dcerušku. ()

Praxis

Kvalitní žánrovka. Hlavně zpočátku, kdy spolu s hlavní postavou netušíte o co jde, se film rozjede v neuvěřitelných obrátkách, kdy si říkáte, co se teda tomu Liamovi vlastně stalo a z celého ražení jde až jakási sci-fi zápletka. Nakonec se sice dozvíme, že tak scifi to nebylo, a že vyústění je dost logické (ačkoli to teda mě nenapadlo, ani ve snu). Liam táhne mohutně celý film, ostatní postavy jsou tam vlastně jenom do počtu, sympatická Diana Kruger mu neméně skvěle sekunduje. Několikrát se sice zatáhne za zarážející logické věci, ale to se díky tempu filmu naštěstí nestačí tolik projevit. Více takových filmů a bude radost sledovat, že i za málo peněz se udělá hodně muziky. 75% ()

Laxik

Vědomí, že si postava Diane Kruger bez rozpaků pozve domů napůl šíleného padesátiletého Neesonova Dr. Harrise s amnézií a oblékne si k té příležitosti tílko bez podprsenky, mi asi z hlavy jen tak nevypadne. Podivné rozuzlení si tam taky nějaký čas pobude. Zbytek filmu nikoli. ()

fremy

Od desáté minuty jen čekám na konec, jaké rozuzlení si pro nás Collet-Serra připravil. A když to přijde začne se výsledek dvakrát zamotávat. Přesto je to napínavý snímek s chytlavou zápletkou. Doporučuji. ()

GodComplex

Prislo mi to jako Polanskiho Frantic s prichuti Bourna riznuteho Neesonovym Taken, ve kterem pred par lety nabral top formu, na ktere se od te doby veze a role podobnych borcu si navzdory 60tkovemu veku dava k obedu. Jako film je to vicemene prumer, ale vsechno v nem pekne slape - chladna atmosfera zimniho Berlina, ztrata pameti, herci, asi jsem se zamiloval do Diane Kruger. 6/10 ()

nirvanafan

Taková instantní akční polívčička, která se sice dá jíst, ale s vědomím, že existuje i daleko lepší žrádlo. Neeson už má na tyhle role patent. Akorát jeho chlapáctví trochu kazí fakt, že ho dvakrát za film musí zachránit křehká Diane. Uběhne to vcelku rychle, ale stejně se nejde zbavit pocitu, že už jsem asi stopadesátkrát viděla hodně podobný film. ()

zipper111

Spousta nesmyslů...Film doslova nabitý nelogičnostmi, pečlivě skrytými za hereckými výkony a kulisami Berlína. Jako myšlenka pěkná, i to provedení bylo docela fajn, hodně dobrej byl ten herec co hrál Hitlera v Pádu třetí říše, bo každej pohyb co měl, každý slovo... prostě každou vteřinu mi připadal jako Vůdce:) Liam byl opět fajn, ale já si nemůžu pomoct, měla to bejt větší pecka. ()

Freemind

Ono někdy nestačí jen nakrást z Hitchcocka, aby vznikl mistrný thriller. Po slibném začátku přichází klasický okamžik zlomu "sám proti celému světu", který se nakonec rozplyne ve zmatené spleti vedlejších postav, honiček a "překvapivých" zvratů. Zbytečný film. ()

Macejko

Veľmi zručne napísaný a výborne zrežírovaný thriller. Napätie a prekvapivé odhalenia included. Len tá January Jones naozaj nie je príliš dobrá herečka. ()

rarak

Zajímavá zápletka, jejíž rozuzlení má nečekně hlavu i patu... jen je škoda, že si děj občas vypomáhá ne zrovna uvěřitelnými okamžiky. ()

kaylin

Liam Neeson se proměnil v hrdinu akčních thrillerů. Člověk, kterého většina z nás stále vidí jako mentorského Qui-Gon Jinna, má za sebou už dobré výkony ve filmech jako "Mezi vlky" nebo "96 hodin". Role ve snímku "Neznámý" je podobná. Není zde hodným člověkem na straně dobra, ale je osobou, která najednou, zničehonic, ztratila svojí identitu. V jednu chvíli je Martinem Harrisem, který přijíždí na konferenci do Berlína. V druhé chvíli jede v taxíku, který se řítí do řeky. Po čtyřech dnes se probouzí z kómatu, chce za svojí ženou, ale zjišťuje, že ta už je s jiným Martinem Harrisem. Jelikož Neeson nemá žádný doklad, nemůže dokázat, kým skutečně je. Začíná napínavá jízda po venkově, hledání totožnosti a také pravdy. Skvěle mu u toho sekunduje Diane Kruger, které už jsem přece jen odpustil "Troju". Společně tak utíkají z místa na místo, chtějí získat co nejvíce informací, kterých je ale málo. Nakonec se pravdy doberou. S filmy jako "Neznámý" je jeden problém. Divák má velká očekávání. Myslím, že s pointou může přijít mírné zklamání, ale to nic nemění na tom, že s Liamem si film prostě užijete. Je to sympaťák, ať už hraje dobráka nebo napraveného dobráka. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/07/happy-feet-2-bobr-cislo-4-musketyri.html ()

gogos

Liam Neeson sype poslední roky jednu pecku za druhou. Unknown rozhodně patří mezi další. Hodně vydařený thriller se slušnou zápletkou, solidními zvraty, povedenou akcí, překrásnou Diane Kruger i zdařilým hudebním doprovodem. Koule A-Teamu nebo Taken tento snímek možná nemá, ale rozhodně se jedná o zdařilou žánrovou podívanou, která v žádném případě neurazí! ()

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

31.12.2011

„Neznámí“ tvůrci směřují do první ligy

„Neznámí“ tvůrci směřují do první ligy

16.07.2011

Přestože se thriller Neznámý dočkal spíše vlažných recenzí, při 30-milionovém rozpočtu vydělal sympatických 130 milionů a jeho tvůrci mají o hollywoodskou budoucnost postaráno. Nepřekvapí to hlavně u… (více)

Dracula zase trochu jinak

Dracula zase trochu jinak

10.02.2011

V obležení krásných mladých blondýnek

V obležení krásných mladých blondýnek

27.10.2009

...se ocitne hyperaktivní Liam Neeson v thrilleru produkční společnosti Dark Castle a studia Warner Bros. Unknown White Male. Pro producenta Joela Silvera film natočí Jaume Collet-Serra, který po… (více)