Na Oscara nominovaný Harrison Ford se ve snímku Indiana Jones a nástroj osudu naposledy vrací ve své ikonické roli pohotového a rafinovaného archeologa, aby prožil své poslední napínavé dobrodružství, které ho jako tradičně zavede do nejrůznějších koutů světa. (Falcon)

HitAgent

SPOILERY!!! Jak nad na tím přemýšlím, tak tohle mohlo být naprosto dokonalé zakončení série. Mít film v některých momentech silnější soundtrack a toho Heleny otravného pomocníka (hlavně vizuálně) nahradili za někoho méně slizkého. Černá agentka Mason taky mohla být hezčí nebo sympatičtější, nemohl jsem se na ní dívat. Střed filmu, hlavně honička v TukTuku mohla být kratší a především vynalézavější. Zkoumání jeskyně Dionýsovo ucho (jeskyně kde byli vězněni v antice zajatci/hodila by se tam třeba scéna koster v kleci v hladomorně), mohlo to mít skvostnou atmosféru. Tím se dostáváme opět k hudbě! To samé platí i o potápění s Banderasem. Bitva o Syrakusy mohla být pojata více epicky. Setkání s Archimédem SUPER, ale herec který ho hrál vypadal spíš jako trouba než legendární řecký myslitel. A to jak dá před koncem Helena:D (WALLER-Bridge), pěstí Indymu? Směšné:) Je tam těch trapných věcí více. Kapitola o sobě je konec s kloboukem na věšáku. Jinak dobrý film:) ()

jara12

Série Indiana Jones patří k těm největším sériím minulého tisíciletí a mnoho lidí zastává názor, že tato frančíza měla být dávno ukončena. Nebyl jsem tedy moc nadšen z připravování dalšího dílu a hned poté, co vyšel první trailer jsem věděl, že to nebude dosahovat kvalit prvních dílů a možná ani slabšího čtvrtého. CGI se opět jako u posledních blockbusterů nepovedlo a děj, jenž je u Indyho nejdůležitější, nedodává divákovi nadšení do filmu a spíše ho uspává svoji nulovou zábavou. Pár dobrých nápadů se ale objeví a Harrison Ford s Madsem Mikkelsenem hrají celkem dobře. Celkově jde o nejslabší Indy film a průměrný zážitek. ()

bernstein

Práve som sa vrátil z kina a teraz mám po toľkých rozporuplných recenziách konečne vlastný názor. Indiana Jones patrí k mojim kultovým filmom. Dôvodov je niekoľko, od moje lásky k histórii, archelógii, mystickým artfekatom až po akcie v podaní Indyho, atď atď ... skrátka mám rád túto seriu. Áno, viem, že nikto nežiadal piaty film. Áno, viem, že Indiana Jones I, či II. ... boli lepšie. Naozaj to tak je a málokedy "niečo" čo je pokračovaním niečoho zpred 40 rokov je rovnako dokonalé. Je naivné si myslieť, že napríklad vzťah s mojou manželkou bude presne vo všetkom tak ako pred 30 rokmi, samozrejme, že ten jedinečný zážitok, ktorý sme mali v roku 1981 z Dobyvateľov stratenej archy nebude aj piaty-krát rovnaký. To asi nie je v živote reálne. Ale aj tak som bol s týmto filmom spokojný - a teda u mňa na úrovni 4* ... Tak prečo som dal 5*? Pretože to bola to dôstojná rozlúčka s Indiana Jones-om. A aj odísť treba vedieť, či má svoje čaro. "Klobúk dole, Mr. Indiana Jones ... vždy si Vás rád o5 pozriem ... nech sa Vám darí ;-)! ()

Flashback

Senilní geronti Spielberg s Lucasem zneuctili další legendu. Z Indyho udělali prochcaného důchodce, který půlku filmu jen fňuká a je zralý na LDN. Skutečného Indiana Jonese připomíná jen úvodní retro sekvence a otravně zdouhavé honičky, které se ve snímku opakují vícekrát. Žijeme opravdu možná v nejslabší éře hoolywoodu vůbec. ()

Chipp006

Sérii s Indianem/Indianou (nevím, jak to skloňovat) Jonesem mám velmi rád. Harrison Ford měl vždy charisma a humor, což celou sérii táhlo. Za mě série nepotřebovala překypovat nějakou obrovskou akcí, stačilo mít na plátně Indiho a nějakou tu záhadu a dobrodružství. V tomto filmu však tvůrci podlehli dnešní blockbusterové době. Nečekejte úplně Fast X, ale nějaké poklidné hledání pokladu také ne. Je to škoda, protože všichni ví, že polovinu filmu zde je buď Fordův dvojník nebo CGI, jelikož 80letý Ford už té ekvilibristiky moc nesvede. Kdyby byl film méně akční a více dobrodružný, bylo by to jistě ku prospěchu věci. Jinak Mads Mikkelsen mi sem nějak nesedí. Je to takový tuctový záporák. Tvůrci měli nacastovat spíše nějakou méně okoukanou tvář. Na filmu jsem si nejvíc užil flashbacky se CGI omlazeným Indim - to se tvůrcům opravdu povedlo, ale funkce toho je spíše marketingová, než že by to mělo, co se příběhu týče, nějaký zásadní vliv. Určitě se ale jedná o nadprůměrný počin. Fandové série budou uspokojeni, ale rozhodně se nebude skákat deset metrů vysoko. Hodnocení: 65 %  ()

Dub01

Indiana Jones 5 Mně osobně se pátý Indy nezdál jako špatný film ani jako špatné zakončení jedné kapitoly a také to stále beru jako lepší film než bylo Tajemství křišťálové lebky. Ale nemohu říct že to bylo na úrovni prvních třech filmů s Indym, ale bohužel to ani nejde aby bylo vytvořeno něco lepšího a tady je důvod proč: Indiana Jones je kult a po tolika letech čekání jsme měli moc velké to samotné očekávání. Čekali jsme prostě že to bude epické završení éry kde se bojovalo s největšími záporáky a objevovaly se magické poklady. Bohužel aby se dosáhlo tohoto museli bysme žít v jiné době a tím se dostáváme k bodu č.2 Žijeme v jiné době. V osmdesátých letech stačilo aby tam bylo pár nacistů, poklad který je třeba dostat do muzea, záporáka který nám bude kazit plány a nakonec jednu pěknou ženu která bude Indyho doprovázet. V dnešní době to tak prostě není. V dnešní době by tohle nefungovalo protože už jsme všemi filmy moc rozmazlený a chceme pořád lepší, zamotanější a propracovanější zápletku. Když to tvůrce pátého Indyho tedy zkusí. Divákům se to zdát nebude protože už jsou zvyklý na jednoduchou zápletku a toto jim nesedí. Bohužel těžko říct jestli by se divákům zamlouvala jednoduchá zápletka když čekají završení jedné z nejúspěšnějších kultu všech dob. Indiana Jones a nástroj osudu: 78% ()

Lukkas99

Jedna z nejslavnějších filmových sérií po 42 letech došla do svého cíle a spolu s ní se nám loučí i Harrison Ford se svou nejikoničtějších rolí, a to archeologem Indianem Jonesem. O tom, že trilogie Indiana Jonese je jednou z nejlépe zpracovaných trilogií všech dob nemusím ani zmiňovat + navazující 4. díl "Království křišťálové lebky", který byl sice o trochu slabší než jeho předchůdci, ale i tak je to pořád skvěle zpracované pokračování. No a jak dopadl závěrečný díl? Zprvu musím říct, že film je skvěle natočený, stíny, barvy a CGI v podobě omlazení Indyho je naprosto skvělé, ale i přesto všechno jde o nejméně povedený díl celé ságy. Film trochu drhne v příběhu, který je místy slušně promyšlený, ale najdou se tu i pasáže, které zkrátka nezapadají do Indyho ságy. První hoďku jsem se neustále snažil naladit, což mi právě díky odlišnosti oproti předchozím filmům moc nešlo. Úvodní asi 20minutová pasáž je sice skvělá a nejvíce Jonesovská, přesto však zbytek první poloviny filmu je celkem zvláštní. Díky bohu druhá polovina šlapala mnohem lépe a konečně jsem se chytal a vracelo se to do té typické Indyho jízdy, kterou jsem na předchozích filmech tak miloval. Ovšem závěrečná část stejně jako u "Křišťálové lebky" působí až moc nadpřirozeně a když k tomu přičtu to i když skvěle, přízemnější a nostalgické finále, tak i přesto v moment, kdy naskočily závěrečné titulky, jsem neměl vnitřní pocit toho, že jsem právě viděl velkolepé zakončení Indyho ságy, což mě u rozlučky této ikonické postavy celkem mrzelo. Nejde však o špatný film. Je tu spoustu věcí, které fungují skvěle a jde vidět, že se režisér James Mangold opravdu snažil, aby lidem dodal kvalitní zakončení. Bohužel i přes jeho snahu nedokázal předčit a vlastně ani dorovnat tu legendární trilogii + 4. díl od Stevena Spielberga. Každopádně děkuji Harrisonu Fordovi, že do toho 5. dílu i ve svém úctyhodném věku naposled šel a předevšim za to, že díky němu vznikla jedna z nejlegendárnějších postav všech dob! Celkem: 79%          Pro srovnání: Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark / (1981) / (87%) // Indiana Jones and the Temple of Doom / (1984) / (84%) // Indiana Jones and the Last Crusade / (1989) / (96%) // Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull / (2008) / (83%) ()

Drslw

Indymu veľmi prospelo, že už ho nerežíroval Spielberg. Réžia je svižná, odvážna, jasná, ale striedma. Na druhej strane, nasekali tam do toho možno až príliš, že by to vystačilo aj na dva filmy - čo však nám, fanúšikom, pri poslednom, rozlúčkovom nevadí ;) Logické a fyzikálne chyby sú, že ajajaj, ale, retrospektívne, sú vo všetkých predchádzajúcich filmoch, vrátane zázrakov a pavedy, takže to zostáva v rodine. Chápem aj snahu prísť za každú cenu s niečím novým, spektakulárnym, čo prebije to staré (nielen v porovnaní s prequelmi, ale aj inými, súčasnými filmami), takže som sa nakoniec zmieril aj s poslednou štvrtinou. Je to film poplatný dobe, a to dnešnej dobe a dnešným divákom, nie osemdesiatkovým... Celkovo som sa veľmi bavil celý čas, vychutnával hercov, dej, obraz, tempo a dokonca aj vykrádačky samého seba. Každopádne tretí najlepší Indyho film - a (prekvapivo? pre mňa nie) pred Krížovou výpravou! :) (Btw, vôbec by som sa nečudoval, keby sa čoskoro začala skloňovať "šestka" - s Helenou v hlavnej úlohe, ako začiatok novej série, už bez Indyho, ale v intenciách, a v nových desaťročiach. Za mňa palec hore, Helena bola veľmi dôstojným spolu/proti/hráčom) (aha, sakra, ona už má 38 rokov - tak buď nič, alebo budú zase najbližších 40 rokov musieť omladzovať...;)) ()

Pettte69

Kdo jste neviděl nového Indyho 🤠, tak vřele doporučuji! Kašlete na recenze, kdo má tento žánr rád, tak se bude skvěle bavit! Tento díl se může bez problémů zařadit k ostatním dílům a je plnohodnotným zakončením úžasné série! 👏💪 V hlavní roli exceluje dědek a skvěle mu sekunduje hlavní zaporák Mikkelsen! 👏💥 Hudba, režie, kamera, efekty skvěle fungují, a tak mám pocit, že rádoby filmoví kritici se chtějí spíš zviditelnit, než aby něco pochválili 👎 úplně v pohodě 85%🥰 ()

Zeman007

Zbytecny film,nehezka hlavni predstavitelka,velmi slaby pribeh a nedulezity artefakt ale presto diky nostalgii a predevsim diky Fordovy davam plne hodnoceni. ()

NoirSurBlanc

Znesvěcení nebo zošklivení tohoto hollywoodského rodinného stříbra se tentokrát obávat nemusíte, pátý Indy to v sobě zase má. Dávám 4/5 a za sentiment 5/5. ()

Muffin

Ano, není to první filmová série která se v trendu doby ohlíží nostalgicky zpět na dny její první slávy, nicméně tato rozlučka je skutečně důstojná, našlapaná a dojemná. Už z první scény začnete cítit starého dobrého Indiho, jako kdyby byl sám Spielberg v režisérském křesle. Jediné co chybělo, bylo trošku přikořenit humorem a dát trochu větší prostor dalším kladným postavám a nelítat tak zběsile z jedné lokace do druhé. Závěr filmu pak skutečně vzbudí emoce, ve kterých nevíte jestli slzíte nad nad závěrem série nebo nad Fordovým věkem. "Ty sem nepatříš Indy", je věta za milion, která geniálně propojila děj filmu, postavu Inadiana Jones i všechny jeho dnešní fanoušky před dojemné rozloučení které prostě bylo na 5 hvězdiček. Pokud dávám čtyři, je to z úcty k prvním dílům. ()

kamysacek

Jsem trochu smutná...ale jen pro to, že dobrodružství s Indym končí. Ale s noblesou tento snímek zachytil tok času Indyho v jeho závěru. Film jako vždy měl vše co Indyho dobrodružství obnáší. A Ford je prostě sekáč, že do toho ještě šel, skláním klobouček. Bylo mi ctí se s Vámi naposledy... opět setkat doktore Jonesi. ()

Pengs

Skvělé další dobrodružství Indiana Jonese. Krásné rozloučení s touto postavou. Za mě pět hvězd. Miluju trilogii a tohle je právoplatný následovník. ()

BrunoBugatti

Strašně jsem se bál, aby to nedopadlo jako Křišťálová lebka - hezké momenty, nijaký celek, blbý konec. Tohle se ale opravdu povedlo. Ano, kritizovat detaily se dají, ale vzhledem k tomu, co se dnes v Americe točí, jde o krásné završení série, která prvním třem dílům rozhodně nedělá ostudu! Díky, že jsem mohl být u toho. ()

Giorgione

Nástroj osudu by se měl ukazovat jako příklad, jaký osud čeká na každou filmovou značku, která začne být úspěšná v Holywoodu. Jako by všechno měla nakonec pohltit a sežrat prázdnota, z jejíhož řádění je vám jen smutno. Opravdu nechápu nadšení, které tu tolik lidí sdílí. A to proto, že je to první a naštěstí také poslední Indiana Jones, který opravdu neměl vzniknout a já opravdu nevidím důvod, proč bych jej měl vnímat jako součást série, kterou pro mě ukončila tolik kritizovaná Křišťálová lebka, a která vedle téhle katastrofy vypadá jak kousek umění. Tam měl totiž můj tolik oblíbený hrdina opravdu krásné ukončení: oženil se, měl krásnou svatbu se spoustou svědků a svého syna, naposledy si nasadil svůj klobouk na hlavu a šťastně odešel. Jaká krása! Oproti tomu tvůrci tohoto nástroje zkázy sice asi mysleli na důstojný odchod hlavní postavy, ale nakonec dokázali pravý opak, bohužel. Harrison Ford má na svůj věk obdivuhodnou kondici, ale už je mu viditelně 80 let a film sám několikrát jeho stáří připomene, takže vám je ho především líto, a to nejvíce právě na konci... jak já si upřímně přeji, aby tohle dílo nikdy nevzniklo. I při pohledu na jiné stránky snímku totiž cítím především prázdnotu. Společníci jsou otravní a vlastně nevím, jestli jsem cítil větší nenávist k nim nebo nacistům, jejichž hlavní představitel Mads Mikkelsen se tu bohužel chopil role záporáka, který vlastně nic nepředvede a vůbec z něj nejde ten strach, jaký by z nacisty měl jít. Banderas je tu jen na to, aby ho mohli odstřelit, podobně nesmyslně tu je postava Tobyho Jonese nebo Johna Rhys-Daviese. A to, co tvůrci předvedou na konci, kdy nám ukážou průchod trhlinou v čase, to je něco naprosto neskutečného, co se podle mě nemělo ve filmech o archeologovi nikdy ukázat, jakkoli to byl vždy vesmír volných možností, měl také své meze, které nedokázal překročit ani předchozí díl. A co je úplně nejhorší, nejen, že sledujeme staršího pána, kterému by viditelně sedla role mentora pro někoho mladšího (třeba jeho syna), i film samotný se svým tempem s prominutím táhne jak důchodce, a to i přesto, že je tu mnoho akce, ze které si ale nějak vůbec nic nepamatuji. Takové tempo žádný předchozí Indiana Jones neměl a při srovnání s letošním Dungeons and Dragons to působilo jako umíráček, kdy člověk semtam koukne na hodiny a ujistí se, kde je a kdy už to skončí. Na posunutí svých sebemrskačských dovedností je tak poslední zapráskání bičem ideální volba, která člověku připomene a zvýší jeho výdrž. Jediné, co tenhle v podstatě odpad u mě brání před takovým hodnocením, je úvod a možná pár scén, ale to je tak vše. Až se příště podívám na sérii Indiana Jonese, tohle s čistým svědomím vynechám, jako když se to ani nestalo. ()

jarkametelka

Nejnovejsi dobrodruzstvi Indyho by melo byt uz pry to posledni,ale podle toho jak to skoncilo,tak bych se nedivil,ze mozna nebylo...Duvod ukonceni serie je zrejme ten,ze Lebka nebyla financne uspesna a to same se neda zatim tvrdit ani o tomto poslednim vyletu doktora Jonese...A duvod,proc to neni zatim hit je prosty.Ale nez se k nemu propisu,tak zacnu pozitivne.Prvni polovina filmu je velmi povedena odpocinkova letni zabava,kterou jsem si uzival.Je to nabite akci a snimek ma to,co od nej ocekavame.I kdyz Mangold v akcnich scenach neni Spielberg a nektere akcni pasaze jsou trochu pritazene za vlasy a biji do oci,jedna scena za vsechny:proc doktor Schmitz zije a po narazu neni mrtvy nebo aspon mrzak,ale Nemci jsou zrejme asi z jineho testa,A k tomu digitalni prostredi,ktere pusobi obcas nerealne a digitalni lice omlazeneho Forda obcas se smrsknou do neprirozeneho tvaru.Ale to vse v prvni polovine divak asi prekousne nebot si porad rika,ze Mangold neni Spielberg,takze to hazime za hlavu a uzivame si celkem paradni akcni jizdu.Avsak jakmile se snimek preklopi do druhe poloviny sve stopaze,tak tam Indy narazi na obrovsky kamen urazu!Jeste vetsi nez z uvodni sceny z Archy a pred kterym Indy uz asi neutece.A to je zrejme duvod,proc tento film nema uspech a pisou se o nem negativni recenze.Ja osobne jsem kroutil nevericne hlavou,co,ze se to vubec na platne deje!Toto jsem ve filmu Indiana Jonese vubec necekal.Hodilo by se to do nejakeho jineho druhu filmu,ale do Indyho?Kdyby to tvurci aspon nejak jenom naznacili a zahalili to nejakou magii nebo tajemstvim.Finale by melo byt vyvrcholenim snimku,cekal jsem nejakou 20min akcni scenu,tak jako v predchozich dilech a misto toho jsem dostal docela pekne narezano v podobe nalezu Archimedovych hodinek a to nemluve o tom co se delo dal,ale prijemne to rozhodne nebylo.Finale pusobi spis uz jako komedie a cely snimek schazuje.Nedivim se,ze na to moc lidi uz podruhy nechodi.Protoze ve druhe polovine filmu neni na co zajimaveho se vlastne divat a spis to otravuje.Ale je mozny,ze nekomu to vadit nebude.A k tomu chybi nejaka nostalgie,nejake dustojne rozlouceni se serii.Bohuzel druha polovina film uplne zabila a na snimek se v dobrem vzpominat asi nebude.Snad jen na tu prvni polovinu... ()

Megalopolis staví kampaň na negativních recenzích

Megalopolis staví kampaň na negativních recenzích

21.08.2024

Jak všichni jistě už víte, legendární režisér Francis Ford Coppola (Rozhovor, Vyvolávač deště) na letošním 77. ročníku Festivalu v Cannes uvedl svůj dlouho chystaný opus magnum pod názvem Megalopolis… (více)

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí