Reklama

Reklama

Nejnebezpečnější bývá pravda. Kanadsko-německé drama z neklidného Balkánu... Prvotina kanadské režisérky ukrajinského původu Larysy Kondracké, nazvaná Informátorka (2010), vzbudila po svém uvedení značnou pozornost a mj. získala šest nominací na domácí výroční cenu Genie (nejlepší film, scénář, režie, hudba a ženské herecké výkony v hlavní a vedlejší roli – Rachel Weiszová a Roxana Conduracheová). Její kvality byly oceněny i na několika menších festivalech (Brusel, Palm Springs, Seattle). Tvůrkyně se inspirovala skutečným příběhem nebraské policistky Kathryn Bolkovacové, která se na začátku devadesátých let přihlásila do služby k mírovým sborům OSN na území poválečné Bosny. Tento krutý příběh tehdejší balkánské reality líčí utrpení několika, často nezletilých dívek, jež jsou prodávány do sexuálního otroctví. Kathryn začne rozplétat osud jedné z nich, což ji dovede až k organizátorům nelegálního obchodu. Když na situaci upozorní, dostává se do problémů. S výnosným byznysem totiž souvisí činnost dalších členů mírových sborů a zejména jejich zaměstnavatele, tajemné americké privátní bezpečnostní firmy, jež všechno kryje. Režisérka rozehrává působivou atmosféru všudypřítomného mužského šovinismu a skrytých hrozeb (Kathryn je i pro řadu svých kolegů pouhým sexuálním objektem). Přesvědčivost snímku ještě znásobují herecké výkony, zejména Angličanky Rachel Weiszové v hlavní roli a potom debutující rumunské herečky Roxany Conduracheové v úloze jedné z obětí. Vedlejší postavu jednoho z Kathryniných velitelů Nicka Kaufmana ztělesnil tehdy ještě nepříliš známý Benedict Cumberbatch. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (191)

Sheldra 

všechny recenze uživatele

Že je OSN v případě války vcelku k ničemu, to je jasná věc (viz Jugoslávie, Rwanda atd. - jak taky jinak, když se nikdy na ničem nedomluví). Ale že ještě ke všemu když už nic nedělají, musí ke všem svinstvům, co se za války i po válce dějou přidávat ještě svojí trošku do mlýna, páchat takovýhle prasárny a ještě po sobě zametat stopy, když se rozvíří hladina, to mě teda vytočilo přímo neskonale. Rachel Weisz jako obvykle perlí ve filmu, kterej mi sice hnul žlučí, ale přesto bych ho bez váhání doporučila všem, kterejm není jedno, co se ve světě děje. ()

ConanVJ 

všechny recenze uživatele

Další zajímavé drama, tentokrát z prostředí Bosny. Filmek je o policistce, která se dostane do mírových sil v Bosně aby pomáhala zdejším policistům. Začne si všímat, že se zde daří obchodu s bílým masem a snaží se zjistit, kdo všechno je do tohoto svinstva zapleten. Filmek se mi celkově líbil a za mě 90%. :) ()

Reklama

dr.horrible 

všechny recenze uživatele

Komentár obsahuje SPOILERy!   Drsné. Emócie so mnou pri sledovaní burcovali; od beznádeje až po chuť vraždiť... Niekedy si myslím, že je lepšie nestarať sa o to čo sa deje vo svete. Len pre duševný kľud nás zbabelcov. Nemôžme robiť nič. Náš boj pozostáva asi len z toho, vedieť. A mať výčitky. Bolkovačová mohla a robila a zázrakom to prežila. A vinník zostal nepotrestaný. Už to tak vyzerá, že vo vymáhateľnosti práva (aspoň teda pri zabraňovaní ďalšieho krviprelievania), majú väčší efekt činy civilistov, ľudí ako ona, pretože nad utrpením jednotlivcov väčšinou stoja politické rozhodnutia. Ohroziť dobrú povesť Organizácie Spojených Národov, pre pár desiatok znásilnených cudziniek? Kto by to spravil, že? Je mi z tohto sveta na vracanie... Toľko horriblovo povzdychnutie. A film, film je to výborný. Kvalitný výkon Rachel Weisz, dokonale slizká Monica Belluci, na ploche asi desať minút vynikajúca Vanessa Redgrave, Strathairn, na chvíľu Cumberbatch, alebo dokonca Vukmir Vukmir... Bezchybná práca pre mňa neznámej režisérky, občas zatajujúca dych, niekedy so mnou až škubalo od nervov. Lepšie ako Trade, skoro rovnako dobré ako Constant Gardner. Pecka. Jeden z najlepších filmov čo som v poslednej dobe videl ()

mat.ilda 

všechny recenze uživatele

Bože, chraň nás před Mírovými sbory, aneb ještě několik takových odporných obrazů ze života, skončím s filmem a zakutám se do bezpečí nevědomosti Ordinace v růžové zahradě! Do včerejšího večera jsem žila v domnění, že nejhorším zlem na tomto světě je válka a její hrůzné produkty, děsivý noční zážitek mě poučil, že poválečný stav s dohledem hochů od Peace Corps může být další alternativou pekla na Zemi. Díky za osobní statečnost neodraditelné Kathryn Bolkovac, jejíž charakter důstojně předvedla výborná Rachel Weisz. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Téma aktuální dnes, před pěti i před deseti lety. Hlavním a vlastně i jediným důvodem, proč jsem po tomhle lehce nadprůměrném dramatu sáhnul, byla Rachel Weisz. Čmuchá, doufá, bojuje, slibuje. Právě přišla o opatrovnictví své dospívající dcery, vůně zlaťáků a možná i nějaké to poslání ji zavane do Bosny, ve které postupně zjistí, že černý trh s bílým masem je hodně lukrativní byznys, a že jen zarputilost a odhodlání nestačí. Snímek ocejchovaný „podle skutečné události“ táhne do nadprůměru syrová režie (i když je cítit ženskou rukou), netriviální scénář a právě nadmíru přesvědčivá a herecky všestranná Rachel Weisz. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (4)

  • Whistleblower je označenie pre človeka, ktorý vynesie na verejnosť alebo vnútorným orgánom nekalé alebo nelegálne aktivity a praktiky, ktoré sa dejú v danej firme alebo organizácii. Pojem pochádza z funkcie športového rozhodcu, ktorý odpískava faul alebo nedovolený zákrok. (muti)
  • Se scénářem se Rachel Weisz seznámila poprvé již v roce 2005, v době, kdy byla těhotná. V téže době roli odmítla s tím, že by tak náročnou roli ve svém stavu nebyla schopna zvládnout. Roli Kathryn Bolkovacové přijala s konečnou platností až po čtyřech letech, v roce 2009, kdy se rozhodovalo o osudu samotného filmu. (Conspi)
  • Skutočná Kathryn Bolkovac, ktorá bola priamou účastníčkou udalostí zobrazených vo filme, predala práva k príbehu režisérke Laryse Kondracki za symbolických 100 amerických dolárov. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama