Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Píše se rok 1911. Profesor Marie Joseph Esperandieu, odborník na starý Egypt, koná experimenty na základě své knihy o posmrtném životě. Nešťastnou náhodou se mu podaří oživit pterodaktyla, který se po 135 milionech let vyklube z vejce v Přírodovědném muzeu a uletí. Pterodaktylus napadne taxi s bývalým prefektem Raymondem Poitrenaudem, který si veze tanečnici ze šantánu. Taxi skončí v Seině. Nazítří je tisk plný zpráv o prefektovi a tanečnici i o obřím ptákovi. Vyšetřováním případu je pověřen potřeštěný inspektor Léonce Caponi, velký milovník jídla. V té době se prostořeká a svérázná cestovatelka a spisovatelka Adéla Blanc-Sec vydává do Egypta k vykopávkám. Chce uzdravit svou sestru dvojče Agátu, která je už několik let v kómatu. Při tenisu jí jehlice z kloboučku probodla lebku. Adéla hledá mumii Patmosise, největšího lékaře starého Egypta a osobního ošetřovatele faraona Ramsese II. Chce ho oživit podle Esperandieuovy knihy. Je zadržena jako vykrádačka hrobů a odsouzena k smrti. Před zastřelením se jí podaří uniknout a po dobrodružných peripetiích se s mumií vrátí domů do Paříže. Profesor Esperandieu naláká ve svém bytě pravěkého ptáka na maso. Přichází k němu Caponi a k svačině si dá vajíčko. Pterodaktylus zvyklý chránit svá vejce, je napadne, zdemoluje celý byt a uletí. Caponi nechá Esperandieua zavřít do vězení. Adéla si v novinách přečte, že je Esperandieu odsouzen k trestu smrti a rozhodne se ho v přestrojení z vězení opakovaně dostat. Nepodaří se jí to. Do Paříže je povolán z Afriky slavný lovec šelem Justin de Saint-Hubert, aby pterodaktyla zneškodnil. Šílený lovec však nadělá víc problémů než užitku. Mezitím profesor Ménard a vědec z botanické zahrady Andrej Zborowski, který je do Adély zamilovaný, objeví v muzeu zbytky vejce pterodaktyla. Zborowski v botanické zahradě naláká pterodaktyla na sezení na zbytcích skořápky jeho vejce. Adéla si ptáka ochočí a osedlá ho. Odletí na něm k popravišti, kde vyrvou Esperandieua ze spárů smrti. Lovec šelem však pterodaktyla zastřelí. Umírá i profesor Esperandieu, který s ním byl spojen. Adéla dopraví profesora rychle do svého bytu. Esperandieu z posledních sil probudí mumii Patmosise a umírá... (TV Prima)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (236)

iamek 

všechny recenze uživatele

Luc Besson konečně natočil něco na co se dá aspoň trošku dívat. Tajemství mumie je hodně zvláštní film a ani nevím co si mám myslet. Ale vůbec by mi nevadilo pokračování, protože konec skončil hodně dobře a zajímalo by mě jakým směrem se to bude ubírat. Akorát nechápu proč má Besson ve svých filmech tak tragické trikové efekty. To zavání až trapností. ()

Othello 

všechny recenze uživatele

Když to vidíte v rámci období největšího Bessonova kreativního útlumu, přijde vám to jako nejlepší film na světě, ačkoli to, stejně jak Arthurovská trilogie, vzniklo především za účelem propagace Bessonovy CGI produkční divize Digital Factory. Naštěstí se zde ale vrátil ke svému pojetí světa, ve kterém jsou všichni lidé opilé děti a jediný, kdo je v něm jakž takž schopný nějakých výsledků jsou jankovité ženy, které, jak známo, oproti chlapcům dospívají dříve. A Bourgoin je v roli Adele úžasná. Ostatním Adélám (Adéla ještě nevečeřela, Život Adele, Adelheid) nedělá tahle ztřeštěná ženština vůbec žádnou ostudu. ()

Reklama

IQ Tiqe 

všechny recenze uživatele

Je to "víc fantasy" než třeba Mumie nebo Indiana Jones, se kterými mám tendenci to srovnávat, protože jde o hodně podobný žánr a o očekával jsem i podobné prostředí. Tohle je spíš parodie, která je sama o sobě dostačující. Ale když čekáte dobrodružný film, je to málo. Kromě několika vtipných scén a vcelku stravitelného děje je hlavní oporou tohoto filmu Louise Bourgoin (setkávám se s ní poprvé) a její role poněkud nekonvenční romanopisky/archeoložky (atd.), která se v touze "uzdravit" svou sestru, snaží oživit faraonova lékaře. Provedení, chování postav a hlavně jejich líčení má působit komicky a bavit, ale oproti tomu stojí dost povrchní děj - neměl bych se bát? Cítit napětí? Vzrušení? Tady jsem spíš dějem proplul a moc mě nepoznamenal. Ale aspoň že film působí pozitivně. 50% ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Na Tajemství mumie sem se dlouho dopředu těšil, ale teď nevím zda právě to nebyla ta největší chyba. Nejvěší problém jsem měl s hlavní hrdinkou, ta se totiž chovala jak kráva co nebyla tejden na pastvě. Na druhou stranu jsem se do ní asi zamiloval. Samotný děj byl dost rozfrcanej, ale dal se v pohodě. Nejzábavnější postavou byl bezesporu detektiv a v těsným závěsu za ním, ten probuzenej mumík. Nejvíc mě vadily scény s tím velkým ptákem, obecně nemám rád rád velký ptáky, zbytečně mě to snižuje sebevědomí a tady byly ty scény s velkoptákem navíc zbytečně zdlouhové. Naopak bych velmi uvítal, kdyby Adélka víc cestovala. To by mohla být slušná bžunda s tou její povahou jí vyslat do země, kde ženy znamenají míň než hajzl papír, to by se tam asi chlapci nestačili divit, jak rychle by tam Adélka změnila poměry :-) ()

StrYke 

všechny recenze uživatele

Už mám upřímně po krk tohohle debilního subžánru, který se proplétá s komedií, fantasy a dobrodružným žánrem. Podělali díky němu Mumii - Hrob dračího císaře i Harryho Pottera - všechny díly od Ohnivého poháru. Ne, z něj nikdy móda nebude a byl bych opravdu rád, kdyby tvůrci přestali kurvit zajímavé nápady nebo nám je alespon necpali! Mimochodem, těšil jsem se na mumie a ne na nějakýho pterodaktyla! ()

Galerie (62)

Zajímavosti (4)

  • Pôvodný komiks, na základe ktorého vznikol aj film, bol v roku 1976 súčasťou obrázkovej prílohy novín SudQuest. O pár mesiacov sa z diela vykľul samostatný hodnotný komiks. (Greenpeacak)
  • V 11. minutě je záběr na zcela odhalenou velkou egyptskou Sfingu, která ale byla úplně vykopána až v roce 1925 a děj filmu se odehrává v roce 1911. (Petsuchos)
  • Natáčení probíhalo v Egyptě ve městě Káhira a ve Francii v Paříži. (Terva)

Reklama

Reklama