Reklama

Reklama

Kandahár

Trailer

Posádka uneseného ruského letounu v zajetí Tálibánu marně čeká na vysvobození. Drama natočené na základě skutečných událostí nese jméno afghánského města Kandahár, kterého se v roce 1995 zmocnilo hnutí Tálibán. V létě stejného roku odlétá ruské letadlo Iljušin 76 s pětičlennou posádkou na palubě do Afghánistánu a veze munici vládním silám. Kapitán Karpatov je však Tálibánci donucen přistát na letišti v Kandaháru a pro posádku letounu tím začíná drama na dobu neurčitou. Jak dlouho potrvá jejich pobyt ve vězení Tálibánu? Čeká je mučení? Zasadí se ruská strana za jejich propuštění, nebo je rovnou odepíše? Co dělají rodiny doma, mají nějaké zprávy? Všechny tyto otázky muže trápí, zatímco měsíce plynou a plynou a beznaděj, nuda a ponorková nemoc se šíří mezi posádkou jako nákaza. Kapitán a jeho muži postupně pochopí, že si z vězení musí pomoci sami... Snímek režiséra Andreje Kavuna zdařile osciluje mezi polodokumentární rekonstrukcí, napínavým akčním filmem a psychologickým dramatem. 
(Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (55)

verbal 

všechny recenze uživatele

Hm. Film podle skutečné události! Letadlo s partičkou rusáků unesl Taliban, ubytoval je v docela obstojném, dvouhvězdičkovém Taliban Inn, kde rok chlastali, kouřili, sem tam dali fotbálek a litovali, že si v letadle zapomněli gorodki. Po roce je to přestalo bavit, tak se vrátili do letadla a uletěli.... No jeden z toho napětí má co dělat, aby neusnul. Už se těším, až další hrdina Sovětského svazu pojede na dovolenou třeba do Turecka, nepodaří se mu na bazaru usmlouvat bongo a nějaký Zimir ho nejprve slovně napadne a pak ho praští turbanem!!! Po hlavě!!!!! To pak teprve bude autentický megablockbuster. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Zajímavé ruské drama, které je situované v divácky atraktivním prostředí Afgánistánu zmítaného občanskou válkou, faktickým zhroucením státních struktur a propadem společnosti do bezmála středověké minulosti. Do tohoto vroucího kotle je zavlečena osádka dopravního letadla, která ke své smůle jako část nákladu veze do Kábulu i munici pro vládní vojáky. Ve chvíli, kdy je povstaleckou stíhačkou přinucena k nouzovému přistání, se rázem změní v rukojmí, kteří sice mají potenciální cenu v propagandistické válce a jako instruktoři povstaleckých vojáků, nicméně jejich osud je stále na vážkách. Před jejich očima se odehrávají neuvěřitelná dramata a jak jdou týdny a měsíce, jejich psychika dostává víc a víc zabrat. Stres, ponorková nemoc, nejistota a střet kulturních a náboženských hodnot se na nich čím dál víc podepisuje. Narozdíl od americké produkce je tenhle film zřetelně autentičtější, a to nejen proto, že se odehrává podle skutečné události, ale i z toho důvodu, že Rusové se dlouhodobě angažovali ve střední Asii a podstatnou část moderních dějin velký kus střední Asie i kolonizovali, takže dobře ví, o čem mluví a co mají zachytit. Navíc to má překvapivě slušný rozpočet, takže divák není ošizený o (na evropské poměry) velkorysou výpravu a je to kvalitní i po technické stránce. Výborná kamera a velmi slušná režie dává vychutnat filmovému fanouškovi pár skutečně špičkových scén, jako je např. bombardování Kandaháru vládními jednotkami. Minusem je naopak tradiční ruská nemoc - silná tendence k melancholické lyričnosti, což vede ke ztrátě tempa a film se zdá delší než ve skutečnosti je. Přesto se 4* nemám nejmenší problém, a to i přesto, že si film několikrát zřetelně zabrnká na tradiční silnou ruskou nacionalistickou notečku (prohlášení velitele letadla "My jsme Rusko") nebo malou úlitbu Američanům - zkuste hádat, kdo byl ten maskovaný záhadný "největší" muslim na světě. Celkový dojem: 75 %. ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Jasný, je to vlastně film o ruské posádce letadla, kterou Afghánci unesou, oni s nimi nějaký čas žijí a pak si štípnou svoje letadlo a zase se vrátí domů. Jenže natočeno je to fakt dobře. Prostředí je naprosto úžasné, kamera se snaží vytěžit z prostředí maximum a tak je radost koukat na každou scénu. Akční scéna náletů na město někdy v půlce filmu je třeba ta nejlepší akční scéna, co jsem v Ruských filmech zatím viděl. Podle mě si tenhle film určitě nezaslouží takové hodnocení, jaké tady aktuálně má. Ony i ty názory Talibánců na okolní svět a islám stojí za to a jakmile se objeví nějaká emotivně náročnější scéna, Rusové se s ní naprosto perfektně poperou. Za mě tedy maximální spokojenost. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Tak ja neviem, či je horšie byť zajatcom Talibanu a brať ako hrôzu, že som zajatec Talibanu, alebo že musím tráviť toľko času na obmedzenom priestore s niekoľkými druhmi, s ktorými nemám poriadne čo robiť ( aj ten futbal bol hneď zatrhnutý) a tak nevyhnutne vzniká ťažká ponorka. Tá tu rozoberaná príliš nie je, čo je možno trochu škoda. Zato sa ruskí filmári pohrali so skvostnou náletovou scénou, pri ktorej musel uznanlivo pokyvovať hlavou aj Ridley Scott a pri ktorej ste si určite hovorili, aké je to NATO bezcharakterné, lenže vzápätí sme konfrontovaní s každodennými "rituálmi" talibancov voči vlastným spoluobčanom a tak nám znova z vojnového filmu nevyplynie nič iné, len že najviac trpia nevinní civilisti. Nebyť toho, že sa jedná o príbeh natočený podľa skutočných udalostí, asi by som hodnotil nižšie, ale vzhľadom na edukatívny charakter tohoto filmu budem veľkorysejší. ()

klerik 

všechny recenze uživatele

Úvod je úžasne veľkolepý, ale inak je to komorný príbeh o pár chlapíkoch v zajatí. "Ruské" charaktery sú ako takmer vždy zaujímavé, finále je silné a napínavé. Slovenský dabing bol miestami divný, ale celkom dobre korešpondoval zo stoickým herectvom niektorých hrdinov... Film ako celok nie je až taký vínimočný, ale jednotlivé scény majú svoje čaro... ()

Galerie (37)

Zajímavosti (3)

  • Unesený letoun Iljušin Il-76TD nese registraci RA-76842 a v době incidentu létal u společnosti Aerostan. Letoun od roku 2006 aktivně létal u společnosti Aviacon Zitotrans. Několikrát ho bylo možné spatřit i na letištích v České republice, naposledy pak v květnu 2012 v Pardubicích. (Foxhound#1)
  • Film je založený na skutočnej udalosti z 3.augusta 1995, kedy bolo lietadlo ruskej leteckej spoločnosti (dodávajúce muníciu silám tzv. Severnej aliancie na leteckú základňu Bagram pri Kábule) vo výške 8 km prinútené stíhacím lietadlom Mig-21 (riadeným Talibanským pilotom) pristáť na letisku v Kandaháre. Všetkých 7 členov posádky bolo zajatých a obvinených zo zasahovania do vnútornej politiky Afganistanu. (andykovac)
  • Lokácie v Afganistane sa v skutočnosti natáčali v Maroku. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama