Reklama

Reklama

Kandahár

Trailer

Posádka uneseného ruského letounu v zajetí Tálibánu marně čeká na vysvobození. Drama natočené na základě skutečných událostí nese jméno afghánského města Kandahár, kterého se v roce 1995 zmocnilo hnutí Tálibán. V létě stejného roku odlétá ruské letadlo Iljušin 76 s pětičlennou posádkou na palubě do Afghánistánu a veze munici vládním silám. Kapitán Karpatov je však Tálibánci donucen přistát na letišti v Kandaháru a pro posádku letounu tím začíná drama na dobu neurčitou. Jak dlouho potrvá jejich pobyt ve vězení Tálibánu? Čeká je mučení? Zasadí se ruská strana za jejich propuštění, nebo je rovnou odepíše? Co dělají rodiny doma, mají nějaké zprávy? Všechny tyto otázky muže trápí, zatímco měsíce plynou a plynou a beznaděj, nuda a ponorková nemoc se šíří mezi posádkou jako nákaza. Kapitán a jeho muži postupně pochopí, že si z vězení musí pomoci sami... Snímek režiséra Andreje Kavuna zdařile osciluje mezi polodokumentární rekonstrukcí, napínavým akčním filmem a psychologickým dramatem. 
(Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (55)

verbal 

všechny recenze uživatele

Hm. Film podle skutečné události! Letadlo s partičkou rusáků unesl Taliban, ubytoval je v docela obstojném, dvouhvězdičkovém Taliban Inn, kde rok chlastali, kouřili, sem tam dali fotbálek a litovali, že si v letadle zapomněli gorodki. Po roce je to přestalo bavit, tak se vrátili do letadla a uletěli.... No jeden z toho napětí má co dělat, aby neusnul. Už se těším, až další hrdina Sovětského svazu pojede na dovolenou třeba do Turecka, nepodaří se mu na bazaru usmlouvat bongo a nějaký Zimir ho nejprve slovně napadne a pak ho praští turbanem!!! Po hlavě!!!!! To pak teprve bude autentický megablockbuster. ()

Niktorius 

všechny recenze uživatele

Nejvíc fascinující věcí na Kandagaru je prostá skutečnost, že se tohle všechno doopravdy stalo. Paradoxně ale tento film není až tak zemitý, tvrdý a naturalistický, jak ruské snímky být dovedou - a to i ty zcela smyšlené. Na tom část viny nese i nablýskaný (ale ano - oku lahodicí) vizuál a příliš dobře vypadající herci. Kandagar mohl být polodokumentární rekonstukcí, psychologickým dramatem nebo akčňákem - nakonec si bere od každého něco, ale ty hlavní atrakce každého z žánrů mu chybí - není dokumentárně autentický, není psychologický a není akční. Přesto jde o vcelku příjemný zážitek s několika skvěle inscenovanými scénami. ()

Reklama

gogo76 

všechny recenze uživatele

Rusi oprášili zaujímavý námet na film, podľa príbehu, ktorý sa skutočne stal. Atraktívny príbeh o zajatí päťčlennej posádky lietadla a do toho ešte zaujímavejšie prostredie Afganistanu a hnutia Taliban. Film je natočený veľmi zručne, nudiť by ste sa nemali. Bombardovanie nízko letiacimi stíhačkami je natočené fantasticky a adrenalínovo, horšie sú na tom pokojnejšie scény, ktoré by si pýtali trochu oživiť. Najviac zamrzí čiastočne zbabraný záver úniku s lietadlom, kde je stúpajúca rýchlosť a napätie správne vygradované, ale prestrihy na súboje v ktorých sa časť posádky masakruje holými rukami s talibancami mi pripadali dosť odfláknuté. Porovnaj napríklad s likvidáciou teroristov v Lete 93, tam sa dal adrenalín krájať. Škoda, film nie je sklamaním ako celok, ale v detailoch rezerva určite bola. Videl so dabovanú verziu, dosť možné , že v ruštine by mi to pripadalo zaujímavejšie a dal by som štyri. Nakoniec tri, ale silné ako úder Ivana Draga...60%. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Zajímalo by mne jak to bylo s tou skutečnou událostí. Ruský nákladní Antonov vezoucí mimo jiné i zbraně při přeletu Kandaháru je zajat talibanským Migem 21 a donucen přistát. Zde je zabaven (náklad byl nelegální a letoun vletěl do hraničního prostoru Talibanu) a osádka zajata. Proti prvotnímu očekávání uřezávání hlav jak jsme zvyklí z videí na netu z Iráku, Taliban osádku umístí do jedné z chatrčí a ač jim hrozí smrtí nic hrozného jim bubáci nedělají. Osádka je donucena učit se korán, přestoupit na islám a kromě svobody a nedostatkových baterií do rádia jim až tak moc nechybí. Nejeden přeživší Ruský voják vězněný na Kavkaze či Yankee v Iráku by jistě rád měnil za těchto 378 dní ,,v pekle". I když nechci nic zlehčovat. Na mne zapůsobila scéna kdy talibanský pilot dělá vrypy do omítky ukazujíc kolik dní budou piloti ,,hosty" Talibanu. Závěr byl napínavý a osádce jsem držel pěsti. Natočeno je to celkem západně a kromě typických obličejů Ruských herců, je technické zpracování na velmi slušné úrovni. Přesto je to mnou bráno spíše jako dobrodružný snímek za 3 ***. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Ne, ne výraznej nesouhlas se zdejším průměrem. Rusové se fantasticky vypořádali se silnejma scénama, tam kde by američani spustili monstr hudbu a udělal x minut záběrů kamerou a spustili tunu patosvých řečí, stačí rusům 30 sekund, pár poheldů do očí a jede se dál, nicméně na síle dané scény to neubírá naopak. Možná závěrečná scéna nebyla tak vygradovaná jako třeba v nedávno viděném Argu ale i tak zaskočilo na finálovou párty slušně upravený napětí. Poměrně civilní pojetí filmu přidává na reálnosti a to je u každýho podobnýho filmu jen dobře. ()

Galerie (37)

Zajímavosti (3)

  • Unesený letoun Iljušin Il-76TD nese registraci RA-76842 a v době incidentu létal u společnosti Aerostan. Letoun od roku 2006 aktivně létal u společnosti Aviacon Zitotrans. Několikrát ho bylo možné spatřit i na letištích v České republice, naposledy pak v květnu 2012 v Pardubicích. (Foxhound#1)
  • Film je založený na skutočnej udalosti z 3.augusta 1995, kedy bolo lietadlo ruskej leteckej spoločnosti (dodávajúce muníciu silám tzv. Severnej aliancie na leteckú základňu Bagram pri Kábule) vo výške 8 km prinútené stíhacím lietadlom Mig-21 (riadeným Talibanským pilotom) pristáť na letisku v Kandaháre. Všetkých 7 členov posádky bolo zajatých a obvinených zo zasahovania do vnútornej politiky Afganistanu. (andykovac)
  • Lokácie v Afganistane sa v skutočnosti natáčali v Maroku. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama