Reklama

Reklama

Kandahár

Trailer

Posádka uneseného ruského letounu v zajetí Tálibánu marně čeká na vysvobození. Drama natočené na základě skutečných událostí nese jméno afghánského města Kandahár, kterého se v roce 1995 zmocnilo hnutí Tálibán. V létě stejného roku odlétá ruské letadlo Iljušin 76 s pětičlennou posádkou na palubě do Afghánistánu a veze munici vládním silám. Kapitán Karpatov je však Tálibánci donucen přistát na letišti v Kandaháru a pro posádku letounu tím začíná drama na dobu neurčitou. Jak dlouho potrvá jejich pobyt ve vězení Tálibánu? Čeká je mučení? Zasadí se ruská strana za jejich propuštění, nebo je rovnou odepíše? Co dělají rodiny doma, mají nějaké zprávy? Všechny tyto otázky muže trápí, zatímco měsíce plynou a plynou a beznaděj, nuda a ponorková nemoc se šíří mezi posádkou jako nákaza. Kapitán a jeho muži postupně pochopí, že si z vězení musí pomoci sami... Snímek režiséra Andreje Kavuna zdařile osciluje mezi polodokumentární rekonstrukcí, napínavým akčním filmem a psychologickým dramatem. 
(Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (55)

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Gradace závěrečné scény útěku podpořená výtečnou atmosférickou sugestivní hudbou je dokonalá. Několik dalších scén se této úrovni blíží (nálet vládních letadel na Kandahár, scéna s granátem, poprava ženy uprostřed fotbalového zápasu). Jen škoda, že občas se dusné napětí z filmu vytrácí a chybí a film má v těch chvílích atmosféru spíš melancholickou než jak píše Nikitorius zemitě naturalistickou. Možná za to opravdu může ta až moc líbivá vizuální stránka, kde i pot a krev se občas lesknou takřka umělecky. Každopádně velmi dobrá práce, která zaslouží ocenění shlédnutím na velkém plátně. Čímž si neodpustím rýpnutí - proč jsou filmy z evropských zemí u nás až na čestné výjimky a pár artových věcí v kinodistribuci naprosto přehlíženy. P. S. Spíš než Putinova propaganda je Pignonova blbost, která mu zřejmě dovoluje si z napůl přeslechnutých informací vyvozovat závěry zapadající do jeho vidění světa - ten náklad byl určen pro opozici Talibánu, tedy pro ty, kteří si pak říkali "severní aliance" a které se nyní pokouší v Kábulu udržet "mezinárodní koalice". ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Tak ja neviem, či je horšie byť zajatcom Talibanu a brať ako hrôzu, že som zajatec Talibanu, alebo že musím tráviť toľko času na obmedzenom priestore s niekoľkými druhmi, s ktorými nemám poriadne čo robiť ( aj ten futbal bol hneď zatrhnutý) a tak nevyhnutne vzniká ťažká ponorka. Tá tu rozoberaná príliš nie je, čo je možno trochu škoda. Zato sa ruskí filmári pohrali so skvostnou náletovou scénou, pri ktorej musel uznanlivo pokyvovať hlavou aj Ridley Scott a pri ktorej ste si určite hovorili, aké je to NATO bezcharakterné, lenže vzápätí sme konfrontovaní s každodennými "rituálmi" talibancov voči vlastným spoluobčanom a tak nám znova z vojnového filmu nevyplynie nič iné, len že najviac trpia nevinní civilisti. Nebyť toho, že sa jedná o príbeh natočený podľa skutočných udalostí, asi by som hodnotil nižšie, ale vzhľadom na edukatívny charakter tohoto filmu budem veľkorysejší. ()

Reklama

Niktorius 

všechny recenze uživatele

Nejvíc fascinující věcí na Kandagaru je prostá skutečnost, že se tohle všechno doopravdy stalo. Paradoxně ale tento film není až tak zemitý, tvrdý a naturalistický, jak ruské snímky být dovedou - a to i ty zcela smyšlené. Na tom část viny nese i nablýskaný (ale ano - oku lahodicí) vizuál a příliš dobře vypadající herci. Kandagar mohl být polodokumentární rekonstukcí, psychologickým dramatem nebo akčňákem - nakonec si bere od každého něco, ale ty hlavní atrakce každého z žánrů mu chybí - není dokumentárně autentický, není psychologický a není akční. Přesto jde o vcelku příjemný zážitek s několika skvěle inscenovanými scénami. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Úplnou náhodou som si pozrel Kandahár a vôbec som nebol sklamaný. Nielen fakt, že bol nakrútený podľa skutočných udalostí, ale vydarila sa aj snaha, aby dej i prostredie pôsobili autenticky. U takýchto filmov vždy hrozí trápny pátos, politicky korektné prejavy bežných ľudí a samozrejme vypätý patriotizmus. Myslím si, že práve v Kandaháre sa podarilo obdobné prejavy udržať na uzde. Z času na čas film strácal tempo, ale tomu pri zobrazovaní 378 dní zajatia dá asi ťažko zabrániť. Mierne nadpriemerný film s niekoľkými silnými scénami. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Rusi oprášili zaujímavý námet na film, podľa príbehu, ktorý sa skutočne stal. Atraktívny príbeh o zajatí päťčlennej posádky lietadla a do toho ešte zaujímavejšie prostredie Afganistanu a hnutia Taliban. Film je natočený veľmi zručne, nudiť by ste sa nemali. Bombardovanie nízko letiacimi stíhačkami je natočené fantasticky a adrenalínovo, horšie sú na tom pokojnejšie scény, ktoré by si pýtali trochu oživiť. Najviac zamrzí čiastočne zbabraný záver úniku s lietadlom, kde je stúpajúca rýchlosť a napätie správne vygradované, ale prestrihy na súboje v ktorých sa časť posádky masakruje holými rukami s talibancami mi pripadali dosť odfláknuté. Porovnaj napríklad s likvidáciou teroristov v Lete 93, tam sa dal adrenalín krájať. Škoda, film nie je sklamaním ako celok, ale v detailoch rezerva určite bola. Videl so dabovanú verziu, dosť možné , že v ruštine by mi to pripadalo zaujímavejšie a dal by som štyri. Nakoniec tri, ale silné ako úder Ivana Draga...60%. ()

Galerie (37)

Zajímavosti (3)

  • Unesený letoun Iljušin Il-76TD nese registraci RA-76842 a v době incidentu létal u společnosti Aerostan. Letoun od roku 2006 aktivně létal u společnosti Aviacon Zitotrans. Několikrát ho bylo možné spatřit i na letištích v České republice, naposledy pak v květnu 2012 v Pardubicích. (Foxhound#1)
  • Film je založený na skutočnej udalosti z 3.augusta 1995, kedy bolo lietadlo ruskej leteckej spoločnosti (dodávajúce muníciu silám tzv. Severnej aliancie na leteckú základňu Bagram pri Kábule) vo výške 8 km prinútené stíhacím lietadlom Mig-21 (riadeným Talibanským pilotom) pristáť na letisku v Kandaháre. Všetkých 7 členov posádky bolo zajatých a obvinených zo zasahovania do vnútornej politiky Afganistanu. (andykovac)
  • Lokácie v Afganistane sa v skutočnosti natáčali v Maroku. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama