Nákaza

• USA Contagion (více)

Podnikatelka Beth Emhoffová se vrací ze služební cesty z Hong Kongu, kde se nakazí neznámým virem. Brzy onemocní i její syn Clark. Bethin stav se stále zhoršuje a o dva dny později se zhroutí s těžkými záchvaty. Její manžel Mitch ji odváží do nemocnice, ale žena přesto umírá. Patologové konstatují, že byl napaden mozek a centrální nervový systém meningo-encefalitickým virem. Zdrcený Mitch se vrací domů, a nachází syna Clarka mrtvého. Mitch je okamžitě izolován, ale ukáže se, že je vůči nákaze imunní. Se svou dospívající dcerou se pokusí odjet z města, ale národní garda jim v tom zabrání. Nastává chaos, nepracují sociální služby a objevuje se rabování obchodů a domů. Smrtící, vzduchem přenosný vir, který nemocné zabíjí během několika dnů, se rychle šíří po celém světě. Lékaři se snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji než samotný virus. (TV Nova)

selfesteem

Jeden z nejlepších katastrofických filmů, které jsem měla možnost vidět. Jak se všichni báli konce světa, proč by to měl být nějaký zbloudilý meteorit? Mohla by vypuknout obdobná světová epidemie a bylo by po srandě. Tento film mi s přehledem umožnil představit si hrůzu, co by následovala. Člověk je tvor společenský (a to se za takových okolností příliš nevyplácí), ale také sobecký, neohleduplný, a když jde o život, nezná bratra. Film nabídne několik opravdu výživných scén a rozhodně mě nenechal vydechnout až do konce, a že by mě tedy zrovna konec uklidnil ... Mrazivé a vysoce efektní. Ještě teď je mi nějak divně. ()

RasputincZ

Profesionální, odtažité. Jako racionální představa globální katastrofy výtečné, jako plnohodnotné katastrofické drama s vypjatými a emocionálními momenty je to už horší. Více v obsáhlé recenzi na realfilm.cz ! ()

SaNcHeZ_cz

Chybí opravdu málo, aby se Nákaza stala opravdu dokonalou záležitostí. Soderbergh se skrze ni úspěšně rehabilituje v mých očích coby schopný tvůrce, jistý v kramflecích, nekompromisně mířící přímo na diváka. Skvělé herecké obsazení, parádní atmosféra a téměř neproniknutelná dynamika jsou hlavními zbraněmi kterými toto epidemické drama získává pozitivní body. Jistě, má to své mouchy, nicméně takhle nízké hodnocení je pro mě více než záhadou. Parádní filmový materiál o podobné látce tu už dlouho nebyl, navíc Cliff Martinez se tímto počinem zařazuje nadobro mezi mé osobní jistoty. Jednoduše a prostě, Nákaza je trefa do černého. ()

agentmiky

Kdy jindy si oživit celý tento film, než teď v této nejisté době. Soderbergh se při natáčení Nákazy inspiroval virovou epidemií SARS z roku 2003, tudíž vše působí věrohodně, no a s přihlédnutím k nynější celosvětové situaci na vás půjde po celou stopáž hrůza, doopravdy daleko horší sledovat všechno dění na obrazovce v porovnání s nějakým hororem plným krve.....uf. Z hlediska hereckých výkonů asi nemá žádnou výtku, každý přispěl svou měrou k finálnímu povedenému výsledku, nejvíce jsem si oblíbil postavu lékařky ztvárněnou Kate Winslet. Tempo se sice nedá označit asi za strhující, ale ono budete i tak hltat každý záběr.........Na druhou stranu to v závěru nabere slušné grády. Tu bezmoc vyzařující z filmu každém kroku umocňuje Martinezova hudba, velice jednoduché ale zároveň účelné tóny, zařezá vás to prostě do sedačky. Geniální závěr s poukázáním na přenos virové infekce na pacienta nula jen potvrdil, že Soderbergh umí. Za mě dávám 84 % ()

MartinezZ

Nebylo to špatné, ale nebylo to nijak objevné. Když se něco rozpráší po světě, lidi začnou vymírat. Nějakou dobu trvá, než se tomu přijde na kloub, v pozadí je nějaká politika, uprostřed pár normálních lidí, co se možná snaží dělat svoji práci, pak jsou tu ještě magoři, kteřé mohou a nemusí mít pravdu, byť jen z části, a na závěr zvěř. ~ Být to natočeno z pohledu pouze oněch epidemiologů, bylo by to mhohem zajímavější, životní příběhy rodin a postav mi ale byly naprosto ukradené. Plusem tak ve výsledku bylo, že film ne úplně nudil, dále hudba a množství známých tváří, byť jejich úloha nebyla mnohdy veliká. Byl to tedy spíš takový mdlý pokus o thrillerově smyšlený pseudo-dokument. ~ Akce žádná; Thriller jen napsaný ve scénáři, na filmu se ale příliš neprojevil; Sci-Fi mi to také nepřišlo, zase taková fikce to nebyla; katastrofický ano. Přesto o něco málo lepší než Potomci lidí ~~~ 2,5* ()

Tayen

Nejsympatičtější na filmu bylo to, že jsem od něj moc nečekala, ale dostala skvělý komorní katastrofický počin, ať to zní jakkoliv podivně. Největším přínosem pro mě byla absence jakýchkoliv klišé: děti umírají, žádný otec, který zachraňuje rozpadající se rodinu (manželka je nevěrná, ale je to hold součást života), sympatické postavy umírají, nevíte, kdo přijde na řadu jako další. Filmaři se nebáli ukázat herecké hvězdy s pěnou u pusy i v bezcitné přesto lidsky pochopitelné pozici (skvělý Jude Law). Nevíte, co přijde, kdo přežije, a zda-li vůbec někdo přežije. Film je nabitý hvězdami, až z toho jde strach, že bude kvůli nim upozaděn příběh, ale to se neděje. Herci tady jsou od toho, aby svými výkony podtrhli, nikoliv překrývali. V neposledním řadě obrovský plus dávám za vědci potvrzenou pravdivost postupů, které by byly za podobné katastrofy uplatněny. ()

Lamiczka

Tak nějak si to představuji, až přijde další Španělská chřipka.. To pak bude všem všechno jedno.. Paradoxně mi ve filmu trochu chybí víc extrémů, vše jde v lince lehkého stresu, řešení je přece na cestě... ()

Praxis

Začátek začal velice slibně, ale přišlo mi, že závěrečná fáze filmu byla dosti odbytá. Film se spíše než hraní si na katastrofickou strunu alá mistr Emerich, snaží podívat na ten globální politicko-ekonomický nadhled. Co se týče obsazení, všechny postavy byly excelentně promyšlené, navíc se to de hemží samými hereckými esy a to je rozhodně plus. Inu Soderbergh to má řemeslně zmáknuté celé, co se týče kamery, střihu i celkového looku. Jistou strojovost podtrhuje zvláštní elektronická hudba. Popravdě mi přijde, že z celého značně slibného tématu se dalo vytřískat více. Záverečná fáze totiž jaksi vyšumněla a nestačila asi říci všechno, co tenhle film původně plánoval. Každopádně v letošním roce je to lepší průměr, bohužel. 70% ()

katasta

Mně se tohle zpracování vážně líbilo. Nejenže je dobře zpracovaná linie týkající se samotné nemoci, ale líbí se mi i linie s dnešním problémem světa postaveného na informacích, kdy člověk neví co si myslet, vymýšlí různé teorie, které se můžou zdát pravdivé a strhne s sebou další lidi. Myslím, že tohle tomu přidává významné body navíc, bez toho by to byl jenom jeden z mnoha dalších filmů o pandemii. ()

Laxik

Pokud vám nevadí odosobnělý odstup, se kterým holt u mozaiky musíte počítat, je Nákaza napínavý film. Ničím asi nepřekvapí ani vyloženě nenadchne a upřímně, některé predikce toho, co se stane se společností, mi přišly docela po hollywodsku naivní, ale já se bavil a těším se na brzkou recidivu. PS: Skalpovat na pitevním stole Gwyneth Paltrow, no kdo by tohle občas netoužil vyzkoušet v reálu? Chudák holka, už byla během své kariéry dekapitována, spálena, vykrmena na 150 kilo a teď tohle... ()

Riddick77

Civilní, sugestivní a krutý, ale současně realistický pohled na pandemickou virovou epidemii, která kosí jednoho člověka po druhém. Pohled, který působí opravdu chladně, nicméně právě onen odstup a snaha o neutrální popis je rozhodně plusem, jelikož dodává snímku vskutku nádech reálné hrozby. Potěšila mě nekompromisní práce s postavami, kdy si nikdo nemůže být jistý svým osudem a Soderbergh tak dává trošku zapomenout na řadu idealistických a nerealistických limonád, které nereflektují skutečné nebezpečí těchto hrozeb. Závěrečné rozuzlení je rozhodně znepokující právě ve své jednoduchosti a uskutečnitelnosti. 7/10! ()

GodComplex

Precizne nasnimane sledovani nakazenych lidi a sirici se epidemie jak nazev napovida. Hmm, hmm. Docela nuda, typicka Soderberghovstina, nic revolucniho, ale vsechno se meni kdykoliv k tomu zacne hrat Cliff Martinez, soundtrack je vylozene zradlo, takze kdykoliv zazni, hned misto nezazivneho pozivani zbystrite a jedete "Oh yeah, baby", ten ten film zveda minimalne o 1 hvezdu. 6/10 ()

Terka.K

Téma smrtícího viru zpracované zase trošku jinak a to realisticky. Není divu, že film není příliš populární, jak by si zasloužil. V dnešní době jsme zvyklí sledovat filmy s touto tématikou ve formě zombie apokalypsy. Tomuto klišé se tento snímek vyhýbá. Žádné kousání, krev, 'upíří tesáky' a podobně. Zcela realistický obraz rychle se šířící epidemie. A já říkám proč ne? Film se snaží i o takový ten dokumentární charakter a řekla bych, že se prudce vyhýbá emocím. Dávám jednu hvězdičku dolu za někdy až příliš zbytečně zdlouhavé pasáže. ()

numi

Na Soderbergha překvapivě sterilní, závěrečný doslov je zcela mimo rytmus a kazí celkový dojem, ale šíření nákazy je podáno natolik přesvědčivě, že opět po dlouhých letech jezdím veřejnou dopravou bez držení... Z námětu / scénáře šlo vytěžit o hvězdičku více. ()

Lum3n

Precizní, ale zároveň trochu chladné a odtažité. Film vás tedy zaujme, potěší technicky dokonalým zpracovaním, ale nikdy doopravdy nestrhne. Hodnocením se nenechte odradit, za shlédnutí nákaza určitě stojí. ()

blackrain

Nejsem paranoidní a netrpím žádnými stihomany nebo podobnými psychickými neduhy. Po shlédnutí filmu se ale dostavil zvláštní a nepříjenmný pocit. Přistihla jsem se, že začínam sledovat lidi okolo sebe, jestli se náhodou nechystají zakašlat nebo smrkat. Ale před infekcí šířící se pomocí kapének se člověk těžko ubrání, i když bude dělat cokoliv od běžného mytí rukou až po nošení roušky. Televize, internet, rádio a noviny jsou vynikající média k šíření všeobecné paniky a strachu. Prázdná místa bez lidí působila skoro až přízračně. ()

SarumanKo

Na drámu o malých jednotlivcoch, ktorí z rozličných uhlov pohľadu sledujú, zažívajú a riešia proces vypuknutia, rozšírenia a potlačenia smrtonosnej nákazy, je Contagion príliš studená a neosobná snímka. Ale Soderbergh svoj film nemierne šikovne prelinul s dokumentárnym pohľadom a výsledkom je chladné, precízne a autentické dielo. Tento efekt je posilnený aj prapodivným elektronickým soundtrackom a dokonale civilnými výkonmi hereckej elity, ktorá sa pri natáčaní Nákazy zišla. (7/10) ()

gogos

Soderbergh ukazuje, že prostě umí. Slušně napsaná, skvěle sehraná a výborně zhudebněná žánrovka, která balancuje na rozhaní strachu, zkázy a výborně vykresluje silné momenty. Nákaza není dokonalý snímek, ale určitě hodně slušný... 4* ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech