Gravitace

• USA Gravity (více)

Jednoho dne vyšle NASA na oběžnou dráhu planety Země raketoplán Explorer. Cílem mise je instalovat do Hubbleova teleskopu nové systémy. Velitelem výpravy je zkušený veterán Matt Kowalski, který má nalétáno asi dvacet let a toto měla být jeho poslední mise před odchodem na odpočinek. Další členkou posádky je cílevědomá doktorka, ale nepříliš zkušená astronautka Ryan Stoneová. Během výstupu do volného prostoru se ale stane nečekaná katastrofa. Posádka se díky neuvážlivému odstřelu porouchaného ruského satelitu dostane do roje trosek. Ten zničí raketoplán a přeruší jeho spojení s pozemským řídícím střediskem. Oba astronauti se ocitají sami ve vesmíru, odkázáni jeden na druhého. Nesourodá dvojice pluje nekonečnou temnou prázdnotou a snaží se dostat k nejbližší ruské vesmírné stanici Sojuz. Kyslík jim pomalu dochází a oni zoufale a z posledních sil bojují o svou záchranu. (TV Nova)

Bouřňák

Jediný film za posledních 10 let, který mě donutil vrátit se do kina ještě jednou. A kdo ví, jestli dvě shlédnutí budou na konec stačit. Jak už uvádějí jiní diváci, tady prakticky nejde o příběh jako takový (což skvěle umožňuje opakovaní zážitku z tohoto filmu). Jde o plnohodnotnou stominutovou audiovizuální hostinu, dobře okořeněnou emocemi. Navíc neuvěřitelně se tu ukazuje, jak důležitou složkou filmu může být hudba. Nádherným momentem pro mě byl i fakt, kdy v jedné části filmu, kdy je několik desítek sekund úplné ticho, by bylo v sále slyšet spadnout špendlík na podlahu/koberec (jakoby diváci ani nedýchali). Skláním se před hlavní protagonistkou, její ztvárnění pocitu samoty v nekonečném temném prostoru je naprosto uvěřitelné. Konec filmu je neskutečně silným a obrovským vyvrcholením s nádhernou vizuální a hudební složkou. Kontrastem pak bylo, když po takové masáži a náhledu do samoty ve vesmíru, se musíte při odchodu z kina prodírat prosvětleným nákupním centrem plným lidí. Cítil jsem se jak v úlu :-) ()

Ixbalanke

Konečně po dlouhé době výborný dobrodružný scifi, přirozená kamera i postavy. Napnutá jsem byla od začátku do konce a na konec i pár kapek upadlo. Už jsem měla strach, že v současnosti nevznikají dobré mainstreamové snímky. ()

peetriss

Gravitace je jedním z největších kinozážitků posledních let, dávající 3D technologii ten pravý smysl. Trojrozměrné technologii více sedí pomalu plynoucí scény, umožňující divákovi vychutnat si prostorové vidění do syta nerušen přehnaně dynamickým spádem dění (např. Star Trek: Do temnoty). Gravitace není veledílem, co se sofistikovanosti příběhu týče, což u tohoto typu filmmu vůbec nevadí, možná naopak. Divák je zcela pohlcen prázdnotou a samotou vesmíru či klaustrofobní uzavřeností vesmírných plavidel, kde jsou hrdinové na oběžné dráze vydáni zcela napospas destruktivním rozmarům vesmírného odpadu. To dává vzniknout napínavému komornímu survival dramatu, při kterém na jedné straně mnohdy zapomínáte dýchat, na straně druhé žasnete nad nenapodobitelnými krásami vesmíru nebo při návštěvě interiérů vesmírných stanic a modulů. Strhující příběh o vůli žít, o naději, sebeobětování, který se opravdu povedl, byť si jsem vědom jisté míry přitaženosti za vlasy. Film je postaven na hereckém výkonu Sandry Bullock, která svou roli zvládla výborně a předvádí jeden ze svých životních výkonů, který snad neujde zrakům akademiků. Potěšil i pohodář v každé situaci George Clooney. Cuarónové zaslouží ovace, protože takto má vypadat dokonalá efektní a napínavá popcornová zábava. Uznání patří i skvěle padnoucí, mrazivé hudbě Stevena Price. ()

angloumene

Jak už zde asi mnohokrát bylo zmíněno, na Gravitaci rozhodně stojí zajít do 3D sálu. Zážitek je z toho opravdu velký. Navíc film není jenom čistá pastva pro oči, ale přináší i něco navíc. Ne že zde byl nějaký dech beroucí příběh - to opravdu ne, jedná se totiž o klasický survival movie, tentokrát ale ve vesmíru. Za to dostaneme pořádnou porci nekončícího napětí. Každopádně myslím, že za navštívení 3D kina určitě stojí a to i přes kraťoučkou stopáž. ()

Alt.64

Filmařsky, technicky i vizuálně úchvatné. Příběhově á la bum-hop-bum-hop-bum-bum-hop-žbluňk, ale snesitelné. ()

Bafo

Bez pribehu, nadherna formalni zalezitost, ktera ma stesti ze ma jen 90 minut ale stejne je to dost protoze film tak bez pribehu se moc nevidi... Prvnich 30 minut skvelejch presto... Zachyceni obrovitosti a prazdnoty vesmiru je uzasny... Ale kdybych nemel vesmir tak rad tak dam tak 2... A znova bych na to nesel asi... ()

lucijelucije

Filmová tématika, která se týká buď vesmírů, nebo vesmírných lodí, stojí u mě závratně na tenkém ledě. U Gravity jsem si nebyla jistá vůbec ničeho. A přiznám se, že i po závěrečných titulcích jsem si nebyla jistá, jak tohle drama hodnotit. Mám rozporuplné pocity, ale upřímně řečeno celých 90 minut jsem doslova nehleděla nikam jinam, než na obrazovku. Nevím, ale měla jsem strach, že když neuvidím třeba jen pouhou minutu, přijdu o mnohem víc, než jen o dobrý záběr. S. Bullock svou roli zahrála taky důvěryhodně, a pro mě, jako pro vesmírného laika, bylo až fascinující, jak na mě tento sci-fi snímek působil. Všechno kolem kosmu mě děsně bavilo, a byla jsem vlastně nadšená. A i když tady asi nemůžeme mluvit vyloženě o nějakém plnohodnotném ději, protože nešlo vyloženě o nějaký životní příběh, přesto Gravity vystihuje všeobecné pocity, které člověk do jisté míry zažívá. Proběhne vám před očima celý život, cítíte se bezbranně, nevíte, jaký je váš osud. Je až oslnivé, jak A. Cuarón vystihl všechno, co vystihnout měl. Ani málo, ani přehnaně moc. Prostě tak akorát. Ještě teď se mi to všechno promítá v hlavě, a tak by to u dobrého filmu mělo být. ()

valasek.m

Jako vizuální stránka filmu byl pěkná, sice ani s Avatarem to nemůžeme srovnávat ale tak co už. Po příběhové stránce to bylo velice průměrné až podprůměrné takže u mě za 2*. ()

Milodar

Už předem jsem tušil, že děj bude minimální. Nebyl však prakticky žádný. Bylo mi celkem jedno, kdo přežije nebo ne, protože postavy nebyly nijak vykresleny. No, nebyl čas, když se muselo pořád do něčeho narážet, že ano. Kowalsky byl skoro takový sympaťák jako Kowalski z Vanishing Pointu. Sandra Bollock mě nezaujala a kýčovité plakání děťátek taky ne. Na druhou stranu, je to mnohem lepší a zábavnější, než infantilní Avatar. ()

vander19

Úplne, že úžasný film s akým som sa doposiaľ nestretol. Perfektný nápad, ktorý nám tvorcovia parádne podali a pridali ku tomu úžasné zábery. Zo začiatku som si predstavoval, čo asi musí človek cítiť, keď sa mu udeje niečo podobné. To nie je ako sa stratiť v lese alebo cudzom meste. Tu sa stratíte vo VESMÍRE. Okolo Vás len nekonečno. Nedá sa proste ísť....Musím sa priznať, že ma zachvátila panika :-). Tento a mnoho iných pocitov vyvolal vo mne tento geniálny film. Sandra Bullock bola špičková. Clooneyho moc nemusím, ten jeho sebavedomí ksicht, ale tu mi v kozmonautickom úbore dokonca vôbec nevadil. Bratia Cuarónovci, klobúk dolu pred takým scenárom. Ak sa tento film priblížil aspoň trošku realite a ako to vyzerá na vesmírnych staniciach tak veľká vďaka, opäť som o niečo múdrejší. ()

Schuldiner

Tak musím se přiznat, že se mi skoro až chtělo dát tomuto dílu výjimečných pět hvězd... Tedy výjimečných proto, že je tak často neuděluji. Ale to je samozřejmé. Ale k filmu... a teď přestaňte číst VY, KTEŘÍ JSTE GRAVITACI NEVIDĚLI !!! ...zkrátka a jednoduše, fakt skvělý filmový zážitek, i přesto, že se jedná o velkofilm (které jsou mi ve většině případech prostě nesympatické - čím dál tím více), a kdyby Sandra po tom loučení se svým životem a smíření se se vším, opravdu nepřežila, byla by to fakt hodně, hodně silná káva a od mé osoby jistých 5 hvězd, a dovolím si říct, že by to byl i jeden z nejlepších filmů, co byl kdy natočen! Ale to holyvůd neudělá, prostě musí to za každou cenu dopadnout dobře! Tedy částečně, protože ne všichni přežili... Ale vážně mě to rozložilo, musim říci, že je to fakt hezky zvládnuté, ne křečovité, ne vyloženě patetické, trikově asi dokonalé (nejsem žádný vesmírný fyzik), takže fakt po delší době jen a jen chválim a téměř vůbec nemám pocit, že bych měl něco vyloženě vyčítat a vytýkat... PS: A neviděl jsem to v kině! PS2: A abych se přiznal, fakt neřeším v tomhle případě fyziku, hodnotím filmařinu z hlediska dramatičnosti a z hlediska ´´atmosféry´´...a to se jim podařilo na jedničku! ()

mclenin

Mexický majster maľuje svoje dielo na filmové plátno. A to doslova - zaujme predovšetkým svojim vizuálom, atmosférou a až veľmi jednoduchou schopnosťou vtiahnuť diváka do deja a následne si zahrávať s jeho pocitmi - bezmocnosťou, zúfalstvom, snahou a nádejou. K príbehu možno dodať, že vzhľadom na jeho subsidiárny charakter nehrá až tak dôležitú úlohu, a teda bol napísaný ako spojovací článok medzi akčnými sekvenciami v inak hluchých miestach. Z tohto pohľadu splnil svoj účel a scelil film do podareného komplexu, podobne by na pozadí udalostí mohol zapôsobiť aj akýkoľvek iný príbeh, no i nemusel. Klady - 1. prostredie vesmíru, 2. "každých 90 minút" 3. stiesňujúca atmosféra. Zápory - 1. príbehovo nevýraznejšie 2. viac sci-fi ako thriller/drama. (Zhliadnuté na malej obrazovke, projekcia v kine by určite pridala piatu *) ()

Warle

Gravity je pastva pro oči. To rozhodně. Především v kině to musí být pořádný zážitek. To však ale nemění nic na skutečnosti, že Gravitace se sice tváří jako dějově vypjaté space drama, ale vůbec o tom nepřesvědčuje. Sanda Bullock sice konečně ukázala, že má i na normální role, ale v jednom kuse jen poslouchat a koukat na ní, no, našlo by se asi lepší užití večera. Gravitace je fajn film, ale kdybych si měl vybrat mezi ní a podobným Sunshine , tak asi volím Sunshine. Ale uznávám, že finální scéna při sestupu do atmosféry je jedna z nejlepších scén, co jsem kdy viděl a kdyby byl takhle našlapený celý film, tak bych se snad blahem rozbrečel. //Dokonce mám takové nutkání tomu s odstupem času vrazit pátou hvězdu, ono těch důvodů je vlastně docela dost. Od parádního soudtracku, přes skvělou a trpělivou práci Alfonza Cuaróna (Oscar zasloužený zcela právem) až po tu grafickou extázi, kterou nám celý film naskýtá k vidění. Ale zatím odolám. (sestupová scéna - SPOILER!! ) "because eitherway.. It will be one helluva ride." ()

Lefty86

Sandra Bullock se po vzoru Toma Hankse a jeho Trosečníka vydala taky ztroskotat ale místo opuštěného ostrova rovnou na širý vesmír. Film je to poutavý ale vzhledem ke krátké délce mě začal pomalu otravovat, šlo o přelétávání z jedné vesmírné stanice na druhou, protože nikde není palivo. Po prvních 20m jsem zkrátka čekal víc i s "návratem" Clooneyho to v té scéně bylo jasné že se objeví, styl jakým tam vstoupil, jsem si říkal že přece není možný aby tam takhle vlezl a taky nebylo. Čekal jsem víc. 65% ()

Danken

6/10 Z tohoto snímku mám rozporuplné pocity. Hodně mi zde vadila absence příběhu, taky se musím přiznat, že nejsem zrovna fanoušek Sandry, ale hodnotit jen podle tohodle, tak bych byl asi fakt povrchní. Je sice fakt, že tento film není o příběhu, ale o vizuální stránce, vcítění se do hlavní postavy a zejména zprostředkování pocitu v krutě nehostinném vesmírném prostředí, ale stejně jsem doufal, že po shlédnutí ten pocit budu mít lepší. Nebyl to můj šálek kávy. Nutno podotknout, že návštěva kina a 3D projekce by mé hodnocení nejspíše zvedla, ve 2D to zkrátka nebylo ono. ()

kill-tec

Skvělá podívaná! Vědecké a fyzické chyby zde neřeším, ani bych o nich nevěděl, kdybych se je v zajímavostech nepřečet. Nicméně, vizualizace, prostředí a celková atmosféra je naprosto bezkonkurenční. Co se týče výkonu Sandry Bullock, rozhodně bych ho neřadil mezi odpad, ale asi ani mezi TOP, přece jen s opuštěnou ženou ve vesmíru ať je trénovaná sebevíc musí emoce více mávat. Přesto to na film v žádném případě dojem nekazí a já se jen kochal, kochal, chvilku stresoval, ale pak zase jen kochal. Skvělý! ()

romain vagnae

Podle mne suverénně nejlepší z letošních oscarových filmů, ačkoli bytostně nesnáším sci-fi a Sandru Bullock. Vlastně ani nevím, čím mne Gravitace tak zaujala, děj zde není nijak rozsáhlý (spíše vůbec - jde jen o to, aby se Bullock dostala na Zemi - což bych tedy nikdy nečekal, že jí budu přát, obvykle bych uvítal, že je vystřelená do vesmíru napospas kruté smrti z nedostatku kyslíku). Má to v sobě ale nějaké pro mne nespecifikovatelné kouzlo .. film mne zcela vtáhnul do děje a pohltil .. Další věc, co musím vyzdvihnout, je hudba, která fascinující atmosféru krásně podtrhovala -- taky Oscar za hudbu poprávu putoval k Stevenu Priceovi (jehož jméno pro mne do dneška bylo neznámé) .. a - bohužel - ač velmi nerad, musím vyzdvihnout výkon Sandry Bullock .. škoda, že dostala Oscara už před čtyřmi lety za tu blbost, kde hrála neskutečně protivnou krávu, za tohle by si ho zasloužila nesrovnatelně víc .. myslím, že i ona sama by radši byla oceněna za svůj životní výkon než za tu trapárnu - tak si společně s ní budeme představovat, že Sandra dostala svého jediného Oscara v životě za Gravitaci a ne za Blind Side .. ()

Perverz

Vizuální ejakulace. Film sice nemá děj jako takový, ale že by se tam jen lítalo naholo vesmírem to ne. Pořád se něco děje. Přiznám se že jsem film neviděl ve 3D. A i tak jsem si to užíval, vtáhlo mě to. Vyobrazení beznaděje, samota uprostřed "ničeho". Není to o super scénáři, a akci. Cuarón dostal na plátno něco, co zatím nikdo před ním. Hluboce atmosférický snímek, do kterého se musíte vžít, a to že to není tak těžké, je důkazem kvalitní filmařiny. Jestli toho nejste schopni to už není jeho věc, on svou práci odvedl na jedničku. ()

jasiska

Wooow! V jednoduchosti je krása. Aj keď o jednoduchosti sa v prípade premakanej vizuálnej stránky absolútne nedá hovoriť. Dosť priamočiary príbeh, ale s takou paletou emócií a napätia, že až. Parádička. ()

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

05.10.2022

Jonás Cuarón, scenárista, režisér a taky syn slavného Alfonsa Cuaróna (Potomci lidí, Roma) dostal na starosti chystaný komiksový spin-off Spider-Mana El Muerto. Cuarón mladší má za sebou zatím jen… (více)

Venom je rekordní

Venom je rekordní

07.10.2018

Přestože kritici mají z nového komiksového filmu Venom s Tomem Hardym (Dunkirk) v hlavní roli spíše smíšené pocity, snímek sám o sobě v kinech překvapil. Za víkend si totiž z amerických kin odnesl 80… (více)

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Cuarón mladší oživí Zorra

Cuarón mladší oživí Zorra

05.02.2016

Jonás Cuarón sepsal se svým otcem Gravitaci a režíroval spřízněný kraťas Aningaaq. Loni pak vyslal do kin svůj celovečerní debut Desierto, který se líbil minimálně produkčním společnostem Lantica… (více)