Pod kupolí

Mysteriózní / Drama / Sci-Fi / Horor
USA, (2013–2015), 27 h 57 min (Minutáž: 43 min)

Tvůrci:

Brian K. Vaughan

Předloha:

Stephen King (kniha)

Mike Vogel, Rachelle Lefevre, Alexander Koch, Dean Norris, Mackenzie Lintz, Colin Ford, Eddie Cahill, Nicholas Strong, Aisha Hinds, Natalie Martinez (více)

Na americké městečko Chester's Mill se jednoho dne snese obří průhledná, ale zvukotěsná a nezničitelná kupole, která městečko odřízne od ostatního světa. Místní obyvatelé tak jsou odkázáni pouze sami na sebe a pomoc okolního světa nelze očekávat. Odkud se kupole vzala a proč tu je? Stojí za tím síly z vesmíru nebo jde o tajnou akci armády? (TV Nova)

Tayen

Seriál na motivy jednoho z nových románů Stephena Kinga. Seriál a kniha sdílí společnou zápletku: nad městečko kdesi v Maine se snese průhledná nezničitelná kupole a odřízne tak jeho obyvatele od okolního světa, a ti se musí naučit žít s tím, co mají. Kniha a Seriál mají společných ještě pár charakterů, které ale u seriálu nabyli líbivější a ne tolik vyhraněné podoby.Tím podobnost končí. Zatímco kniha se odehrávala během jednoho týdne, a bylo více vidět, jak policie začíná město řídit, jak obyvatelé zdivočí natolik, že se lidé bojí vyjít na ulici, aby nebyli znásilněni nebo nedostali cihlou, tak seriáloví obyvatelé jsou způsobní, až na pár rabování v obchodě a v baru, na cizí majetek nesahají, poslouchají starostu, společně se modlí a o jakési rebélii a narůstajícím zoufalství si můžete nechat jenom zdát. Zatímco v knize byl každý den kvůli kupoli méně snesitelný, jak zvyšující se nevraživostí mezi lidmi, tak i nedýchatelným vzduchem, který se stává čím dál zatuchlejším a smradlavějším nejen kvůli výfukům aut, tak seriáloví obyvatelé jsou relativně v klidu a řeší si svoje osobní problémy. Seriál jde jinou cestou. Z krutého a občas hnusného trhilleru se stala (až na pár krvavých scén) korektní rodinná podívaná. Zápletka se vyvíjí jiným směrem a dává si pěkně na čas, aby si tvůrci nechali prostor do dalších sérií. Nemá smysl snižovat hodnocení kvůli tomu, že se seriál dost odchyluje od knihy, ale kvůli zbytečných kličkám a natahování. A jestliže seriál začal nadějně a napínavě, tak bohužel pokračuje dlouhou nudnou cestou. Pokud čekáte důstojnou adaptaci Kingova románu, budete zklamaní. A ještě něco: nedořešená první série je pěkná podpásovka, raději si počkejte, až se dotočí další série a dozvíte se rozuzlení aspoň jedné příběhové linie. ()

Spooner

Knihu jsem sice nečetl, ale podle nadšených ohlasů si asi takhle nějak představuji zbabranou adaptaci. K čemu je nápaditá premisa a nastolování rádoby záhadných otázek ala Ztraceni, když hned od druhé epizody (!!) nastupuje nudná nepodstatná vata a nezajímavé postavy se zde nechovají často moc logicky? To už vás pak žádná tajemství a prima nápad nezachrání. Obzvláště ne v tak nudném a rutinním hávu. Dokoukají jen ti nejsilnější.50% ()

st.ranger

Skvělá knižní předloha ustoupila a kromě názvu, několika událostí a jmen postav nemá seriál s dílem Stephena Kinga skoro nic společného. První řadu je ještě možné celkem v poklidu sledovat, ale druhá už je natolik přeplácaná, že jsem si v několika okamžicích vzpomněl na pitomé Lost. Pokud srovnám průběh děje a skutečnost, že lidé celkem rychle zapomínají nebo jednoduše prominou vraždu, zrady a lži, nemůže mít tento seriál dlouhého trvání. Přitom herecké obsazení je zvoleno velice dobře a nesympatických herců tolik není a naštěstí pro mě ta, která byla nesympatická nejvíce, byla po několika epizodách zastřelena. Doporučuji třetí řadou zakončit a už nikdy nepokračovat. ()

JohnCZ

--- PRVNÍ SÉRIE --- Atraktivní námět, který slibuje propracovaný náhled na městečko v izolaci, změny v chování lidí přecházejících až v případné šílenství. Inu, ničeho takového se divák bohužel nedočká. Seriál jde o mnoho více ve směru "cheesy" sci-fi zápletky, kterou postupně po vzoru Lost odhaluje, rozšiřuje a bohužel i dost natahuje. Kvalita epizod je dost nevyrovnaná a to samé se týká atraktivity postav a hereckých výkonů. Z Under the Dome je dost cítit, že je to béčko, v čemž mě utvrzují i slaboučké efekty v pilotní epizodě. Nicméně jsem zvědavý, kam se děj posune a jestli se divák na konec i něco dozví, karty jsou rozdány poměrně zajímavě. Hodnocení série: 3/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Očekávaný úpadek nepřišel. Druhá série má naopak mnohem vyrovnanější tempo, ke konci velmi dobře graduje a některé postavy se vybarvují jak charakterem, tak především herectvím jejich představitelů. Za zmínku rozhodně stojí Dean Norris, který konečně využil svého hereckého potenciálu. Ústřední dvojicí i nadále zůstávají Barbie a Julia, přibudou i nějací nováčci a pár postav je i docela nekompromisně odstraněno. Nemůžu si pomoct, ale druhá série je o stupínek kvalitnější a o několik tříd zábavnější, jak vlažná první. Hodnocení série: 4/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Jedno velké WTF. To, že je třetí série diametrálně odlišná od těch předchozích, by se dalo přežít. Přeci jen je dobré seriál okořenit něčím novým a předcházet tak nástupu stereotypu. V tomto případě se to ale vůbec nepovedlo. Největší problém je totiž v postupném selhání scénáristů, kteří dovedli velmi dobře rozjetý příběh na samotné dno. Udělali několik velmi zásadních a nepochopitelně špatných rozhodnutí. Ta největší? Zrestartování děje a postav. Divák dvě série sleduje osudy hlavních charakterů, najde si k nim cestu, fandí jim. Tvůrci se po 26 dílech rozhodnou určitými událostmi prakticky zničit jejich charaktery tak, že jsou jednotlivé postavy k nepoznání, činí stupidní rozhodnutí a jejich repliky nedávají často ani smysl - nehledě na za absurdně za vlasy přitažené vztahy mezi nimi, které prakticky ignorují to, co se mezi nimi odehrálo dříve (a herecky je to rovněž slabší než kdy dříve, i na hercích je vidět, že jsou zmatení a nesedí jim to). To samé se týká i děje, který se sice snaží rozvíjet to, co bylo načrtnuto v prvních dvou řadách, ale působí jako hodně nepovedená fanfikce. Obsahuje množství zásadních chyb a často ignoruje i některé dějové linie, které "asi" měly mít nějaký smysl, ale nakonec se tvůrcům nehodily do vínku a doufají, že na ně divák zapomene. Proč je jedna z hlavních postav označována za monarchu? Jaký smysl měly čtyři ruce? A proroctví o růžových hvězdách mělo evidentně v původní verzi také nějaký hlubší smysl... No, několik posledních dílů už působí vyloženě směšně, scénář se utápí v bezvýchodné křeči a poslední minuty posledního dílu série působí jak z nejlacinějšího céčkového sci-fi. Je mi líto, co scénář s tímhle seriálem provedl. Původní idea je více než zajímavá a co se postav týče, škoda mluvit. Tohle si Barbie, Julia, Joel a dokonce ani ten sympatickej bastard Jim Rennie nezasloužil... Hodnocení série: 1/5 () (méně) (více)

Pirabin

Ty co znají Kinga vědí na co koukají a co od toho mají čekat, pokud to máte rádi tak klidně koukejte, tohle bude jedna z povedenějších adaptací. Ty ostatní co Kinga neznají si můžou užít ty zajímavé nápady. myšlenky (které jsou ale v každém druhém Kingovi a opakují se) a postavy a celkově další sociální experiment jednoho městečka. Kde je několik postav zavřenejch na místě a my sledujeme jak se na nich odráží ponorková nemoc. Takže za mě spíš JO, než NE, je to furt ten samej starej King, kdo čeká revoluci, nebo něco novýho ať zkusí spíš něco jiného. Více na mým blogu: http://humananestetic.blogspot.cz/2013/06/o-pilotu-stephen-kings-under-dome.html ()

• Městečko Chester's Mill, kde se seriál odehrává, se nachází ve státě Maine. (Trajektt)
  • Producenti před produkcí druhé série zmínili, že King vyjádřil zájem napsat jednu epizodu. Do té doby ponechal scénář na Bearovi a Vaughanovi s poznámkou: „Je to vaše dítě, tak si s ním pohrajte“. (zbyshek)
  • Kingova kniha, která čítá více než 1 000 stran, popisuje dění během jednoho týdne. Seriál stanice CBS se tohoto času nedrží, už od desáté epizody týden přesáhne. Producenti poznamenali, že se většina epizod odehrává během jednoho dne. Vaughan řekl, že jejich počínání King podporoval a že se mu líbí odbočky od jeho vlastního příběhu. Vaughan ještě poznamenal, že když poprvé přišli za Kingem s nápadem, že by lidé mohli být pod kupolí uvězněni i několik let, řekl prý, že mohou dosáhnout toho, čeho on nikdy nemohl, a že díky tomu pak může mít seriál jiné zakončení, než jaké bylo v knize. (zbyshek)

Hráči se smrtí, kteří nenávidí ženy

Hráči se smrtí, kteří nenávidí ženy