Reklama

Reklama

Tora! Tora! Tora!

  • USA Tora! Tora! Tora! (více)
Trailer

Obsahy(1)

Svého nepřítele nikdy nepodceňuj! Tora! Tora! Tora! – tak zní japonský signál k útoku na nepřítele. Stejnojmenný slavný americko-japonský válečný velkofilm vypráví o jedné ze zlomových událostí druhé světové války, útoku Japonců na americký přístav Pearl Harbor na Havajských ostrovech v roce 1941 a přibližuje události, které k němu vedly. Zatímco japonská vláda a vojenské velení pečlivě připravují svůj útok, jenž má ochromit protivníka, vláda USA, představitelé její diplomacie i nejvyšší válečná generalita tuto možnost zcela ignorují. Přitom námořní kontrarozvědka má zprávy o utajovaných zvýšených vojenských aktivitách Japonců a blížícím se nebezpečí. Také některé důležité signály zachycené radarem zůstávají bez patřičného povšimnutí, stejně jako přítomnost japonské ponorky v mořském prostoru blízko Pearl Harboru. A najednou přichází okázalý a zdrcující úder japonské armády... Režisérem filmu byl známý americký filmař Richard Fleischer (Fantastická cesta, Bostonský případ, 20 000 mil pod mořem, Ničitel Conan), v mimořádně náročné mezinárodní koprodukci pak japonské sekvence realizovali filmaři Tošio Masuda a Kindži Fukasaku. Tvůrci se důsledně drží historických pramenů, čemuž jsou přizpůsobeny i charaktery postav a scénář. Drama, které patří mezi nejlepší válečné historické tituly, zaujme na svou dobu ohromující výpravou, realističností akcí a stále strhujícími leteckými bitvami. Snímek získal Oscara za vynikající filmové triky (A. D. Flowers a L. B. Abbott). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (165)

Mirokukii 

všechny recenze uživatele

Válečný film poctivě popisující všechny důležité chvíle, které rozhodli o výsledku útoku na Pearl Harbor, a nestojící na žádné ze stran, což se mi jako neutrálnímu divákovi moc líbilo. Pravda první půle nabízí "jen" tahanici příprav ze stran Japonců, a nestálé kličkování Američanů bez osobitějšího pohledu na celou věc. Jakmile se ale motory roztočí a křídla vzlétlou, tempo nabere na obrádkách a začne se výprávět nesmírně kvalitní akční podívaná. Spousta napětí, a výbuchů. Ze pár záběrů by si troufla do přímého boje z Bayovým Pearlem (2001), který se tímto filmem zajísté inspiroval. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

S maximální přesností a minimem sračiček kolem zfilmovaný památný útok na Pearl Harbor a co mu předcházelo - tedy japonské plánování a americké dešifrování a chybování. Samotný nálet zabere zhruba 20 minut a je to jednoznačný highlight, jelikož na něj bylo dost peněz. Celý film na mě působil trochu suše, ale to je hold daň za ten věcný přístup. Ve výsledku je to velmi slušná a sympaticky nestranná rekonstrukce významné události z nedělního prosincového rána roku 1941. Amerika už sice mohla mít v úmyslu jít do války tak jako tak, ale právě tento den znamenal konec váhání a učinění velmi významného rozhodnutí. [HD] ()

Reklama

jojinecko 

všechny recenze uživatele

4,5*/5... Vojnová klasika, ktorá sa drží dejepisných faktov a popri tom ponúka aj kinamatografický zážitok:). Mal som tú možnosť byť na Pearl Harbour, kde nám púšťali autentický dokument z japonského útoku a musím povedať, že Richard Fleisher si tento materiál detailne naštudoval. Posledná hodina je geniálne natočená a nebyť mierne (naozaj mierne) prekombinovanej a trochu zdĺhavej prvej časti, plný bodový zisk má Tora Tora Tora úplne zaslúžene. ()

Falko 

všechny recenze uživatele

70%. 07.12.1941 zautocili japonske lietadla na Pearl Harbor, cim sa USA zapojilo do 2 svetovej vojny. Zaujimavy film hlavne z pohladu vojenskych rozhodnuti roznych plukovnikov alebo velitelov a nezhodach z japonskej strany o tom, ci je rozumne zautocit na USA, teda na Pearl Harbor alebo podpisovat s Hitlerom akusi dohodu o spojenectve. Taktiez zacat rokovanie s Japonskom vo chvili, ked uz bolo neskoro, pretoze japonske lode uz boli blizko. Film ma jeden velky problem. Pre divakov, ktori moc nie su zasväteni do vtedajsej politiky sa moze dej filmu zdat prilis nudny, pretoze prvych 100 minut je plny dialogov ale za to ti, ktori sa tesia hlavne na sledovanie utokov a vybuchov si to mozu vychutnat poslednych asi 40 minut a to nie je malo. Na rok 1970 by sa kvalitou natocenia akcnych vizualnych efektov mohli kludne prirovnat k Bayovmu PEARL HARBORU (2001) za ktoru si Tora! Tora! Tora! zasluzila jedneho Oscara za spominane specialne vizualne efekty... 20.06.2010 ________ Martin Balsam - (Admiral Husband E. Kimmel) +++ So Yamamura - (Admiral Isoroku Yamamoto) +++ Joseph Cotten - (Vojenský minister Henry L. Stimson) +++ Tatsuya Mihashi - (Veliteľ Minoru Genda) +++ E. G. Marshall - (Plukovník Rufus S. Bratton) +++ James Whitmore - (Vice admirál William F. Halsey Jr.) +++ Takahiro Tamura - (Plukovník Mitsuo Fuchida) +++ Jason Robards - (Generál Walter C. Short) +++ Produkcia: Richard Fleischer +++ Hudba: Jerry Goldsmith +++ ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Výborná věc, tenhle film. Díky tomu, že se na produkci podílely obě strany konfliktu, vznikl strhující hraný "skoro-dokument" s velmi pěkným technickým provedením. Bitevní pasáže jsou výborné, přehledné, přesvědčivé, dozdobené odvážnou prací kamery, která předběhla dobu (ty roztřesené ruční "in-action" záběry mě opravdu zaskočily). Dialogy jsou věcné, chybí v nich patos a film nekončí uraženeckými fanfárami amerických patriotů, ale lakonicky projevem v USA vystudovaného admirála Jamamota. Dokumentární hodnotu posiluje i nezakrývané poukazování na neschopnost amerických vojenských složek reagovat pružně na výstrahy tajných služeb a čistokrevný chaos v řadách obránců (srdnatý černoch za protiletadlovým kulometem Arizony působí v tomto kontextu vskutku jako střípkovitý dokument doby vzniku). Coby bývalý vášnivý konzument Hubáčkovy literatury faktu musím "Tora! Tora! Tora!" ocenit jako přesnou rekonstrukci, která absencí patosu a nacionalistické emblematiky daleko předešla svou dobu. Současná hollywoodská kinematografie jakoby se zase vracela k pitomému válečnému patosu 50. let... ()

Galerie (52)

Zajímavosti (29)

  • Pro účely natáčení filmu bylo zakoupeno a zničeno: 1 americký křižník s eskortou, 5 létajících pevností typu B 17 a 40 japonských letadel. (raininface)
  • Na letecké základně vznikly pomocné stavby, jako třeba jídelna schopná vydávat 1 200 jídel denně, nebo také sklad kostýmů. Bylo tam umístěno i 21 letadel, opět přesných kopií vyrobených pro film (žádné muzeální kousky). Po natáčení se kulisy staly oblíbeným turistickým místem s návštěvností okolo 5 tisíc lidí týdně. (Marthas85)
  • Název filmu pochází ze dvou japonských slov: Totsugeki (útok) a Raigeki (torpédový útok). "TORA" se ovšem vyslovuje stejně jako tygr. (Kulmon)

Související novinky

Tak dlouho se chodí se džbánem...

Tak dlouho se chodí se džbánem...

09.06.2006

Není to vůbec dávno, kdy tu byla řeč o potřebnosti remaků a dnes by se to dalo zopakovat. Další film, který dostal jednoho bratříčka už od původních tvůrců, bude předělán na koukatelnější, nešikmý a… (více)

Reklama

Reklama