Reklama

Reklama

Vikingové

Trailer

Vikingský vůdce Ragnar (E. Borgnine) zabil během jednoho ze svých nájezdů anglického krále Northumbrie a zneuctil jeho ženu, královnu Enid (M. Audleyová). Když se království ujal králův bratranec Aella (F. Thring), královna se začala bát o život svého narozeného dítěte, potomka Ragnara a dědice trůnu, a poslala jej z Anglie pryč do Itálie. Jeho loď však napadli vikingové a malý chlapec vyrostl v zajetí jako otrok Erik (T. Curtis) u samotného Ragnara, aniž by kdokoliv znal jeho skutečný původ. Jednoho dne Erik připraví o oko nelítostného válečníka Einara (K. Douglas), Ragnarova syna a svého nevlastního bratra, čímž zažehne mezi nimi plamen nenávisti. Před jistou Einarovou pomstou zachrání Erika čarodějka Kitala (E. Wayová) a spojenec vikingů lord Egbert (J. Donald), který v něm pozná dědice trůnu a vezme jej pod svou ochranu. Einarův únos velšské princezny Morgany (J. Leighová), zaslíbené králi Aellovi, poté rozpoutá otevřený boj na život a na smrt mezi oběma bratry, kteří se do ní zamilují… 50. léta přála historickým velkofilmům, a i když snímky ze středověku zaznamenávaly jistý divácký úspěch, nebyly tak výrazné jako biblické spektákly nebo velkofilmy z antického Řecka a Říma, které tehdejší době kralovaly. Etapa vikingských nájezdů byla pro filmaře ještě méně vyhledávanou tématikou než rytířské příběhy a vzniklo jich pomálu, o to víc však vyčnívá právem úspěšný snímek Vikingové Richarda Fleischera z roku 1958, který je ukázkou kvalitního dobového řemesla. Vznikl na motivy předlohy "Viking" Edisona Marshalla z roku 1951 a do podoby scénáře jej zpracoval Calder Willingham. Natáčel se v autentických lokacích norských fjordů a také u francouzského hradu Fort la Latte (La Roche Goyon), které v nádherných obrazech zachytil kameraman Jack Cardiff. V hlavních rolích se objevili Kirk Douglas a Tony Curtis se svou ženou Jane Leighovou po boku. Ačkoliv byl snímek z hlediska vyobrazení vikingů 8. – 9. století a jejich života v rámci své doby věrohodný, tvůrci navlékli Angličany do kostýmů z pozdější éry vrcholného středověku, aby je odlišili od Seveřanů. Samotný kamenný hrad Fort la Latte, kde probíhala závěrečná bitva, je taktéž dílem až původně gotických architektů z poloviny 14. století. Nic z toho však neubírá na atraktivitě dobrodružného příběhu o souboji otroka a jeho pána o lásku jediné ženy, jenž je hrdým zástupcem svého žánru. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (65)

Hal_Moore 

všechny recenze uživatele

Nejspíše nerealistický pohled do života vikingské "smetánky", kde je každý čistotným, o sebe pečujícím a vzdělaným zástupcem rodu. V šedesátých letech se však na realističnost moc nehrálo (když například Kirk Douglas opravdu neměl dvacet let a představitel jeho otce byl dokonce o měsíc mladší). V popředí byly spíše romantické a dobrodružné prvky, zaměření na příběh, na osudové souboje hlavních hrdinů a na naivní lásku na první pohled. Vikingové nedosahují kvalit a věhlasu jiných dobrodružných fláků své doby, ale i tak se zasadili o boom filmů s vikingskou tématikou, jde také o jeden z nejoblíbenějších filmů Johna Miliuse. A Kirk Douglas si splnil dětský sen, zahrát si Vikinga. "Hail Ragnar! And hail Ragnar's beard!" ()

liquido26 

všechny recenze uživatele

No sice z tohoto filmu nemůžete mít takový syrový zážitek jako ze současného seriálu Vikingové, ale i tak se jedná o povedený americký snímek, který se na tehdejší dobu poměrně nezvykle natáčel v evropských lokacích - v Bavorsku, Norsku, Chorvatsku a Francii. Je také celkem zajímavé, že tu všichni tak nějak intrikují a touží po pomstě a není to klasický film s kladným čestným hrdinou, který bojuje proti těm zlým. Rozhodně kvalitní historická podívaná s pěkně natočenými scénami na moři. ()

Reklama

classic 

všechny recenze uživatele

Vlasatí a fúzatí. Suroví a barbarskí. Jednoduchí a primitívni. Opití a nevyspytateľní. Takto, vo väčšej väčšine pôsobia Vikingovia, v snímku Richarda Fleischera. A ďalej, cieľavedomý OTROK, s brilantným JASTRABOM, ktorý vikingskému lídrovi vyďobe jeho pyšné OKO. VERSUS. Nenávidení Angličania. Medzi nimi sa nachádza prostredník, v podobe nádhernej princeznej, okolo ktorej vzniká davová hystéria. Schyľuje sa ku KONFLIKTU. ALEBO = otrok sa postaví, zoči - voči, vikingovi. Aj tak si myslím, že sa jedná o ukážkovú predprípravu, PRED SPARTACUSOM, historický veľkofilm, v ktorom sa opäť stretnú Kirk a Tony, ktorí si pre zmenu, vo Vikingoch, nevedia poriadne prísť na meno, lebo sa klbčia, ako malí chlapci, no, netreba sa im ani čo čudovať, keď v pozadí stoji krásna MORGANA. Taktiež vnímam pozoruhodnú prácu farebnej KAMERY - JACKA CARDIFFA, u ktorého je veľká pravdepodobnosť obdivu, samotného vyprávačského štýlu snímku, pretože pracoval na takých filmoch, ako sú Čierny narcis, či trebárs Africká kráľovná, a tak práve som mal možnosť vychutnať si to, čo už dobre poznám. Až tak som si zase nevychutnal Janet, ale keď neprší, nech aspoň kvapká. Zaujímavý historický film, v ktorom som SPOZOROVAL unikátny KIKS, a tým pádom následne, po uložení recenzie, znížim o jeden stupeň na priemerných 60 % ! Vezmite si, že filmový otec Ernest Borgnine a jeho filmový syn Kirk Douglas, a viete vôbec, aký je v skutočnosti medzi nimi vekový rozdiel... ? Tak, to je pekne cez Košice ! ()

cubajz 

všechny recenze uživatele

film zářící tehdejšími hvězdami stříbrného plátna na mě působil až moc uměle - vikingové nevypadali skoro vůbec vikingsky, dravě nebo divoce a všichni angličané i seveřani měli sériové kostýmy (tzv. třeba štíty vikingů byly asi ve čtyřech barevných variacích, ale jinak úplně stejné kusy tenkého dřeva na kterém je vidět že to ani není dřevo. To samé platí o sekyrách atd..), celkově to prostě vůbec nedýchá tou středověkou špínou, brutalitou a chladem, kterým by mělo. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $5miliónovKirk Douglas ako viking v mierne zápornej úlohe je výborným protipólom vikingskému otrokovi Tonymu Curtisovi, príbeh po celý čas má čím zaujať, akcia tu je taká skôr ľahšia aby si nikto z bojujúcich pri filmovačke nejak moc neublížil ale dobre na tú dobu je to znesiteľné, pozeranie spríjemní aj dobrý výber lokalít kde sa natáčalo a záverečné dobíjanie hradu s prekvapivým a smutným záverom spraví s príbehu aj slušnú drámu. /90%/ ()

Galerie (30)

Zajímavosti (16)

  • Na konci filmu je vikingská loď zapálena planoucími šípy v podání tradičního vikingského pohřbu. Režisér Richard Fleischer se velmi staral o to, aby lučištníci procvičili střílení na loď, trénoval je, aby vystřelovali šípy na povel „tři“, a doufal, že alespoň některé šípy vystřelí správně, aby zasáhly plachtu lodi a zapálili jí. Při natáčení režisér řekl: „Dva,“ když jeden příliš nedočkavý lukostřelec vystřelil šíp, který dokonale zasáhl plachtu. Pak Fleischer zavolal: „Tři“ a ostatní lučištníci vystřelili šípy. Fleischer byl se záběrem spokojený a nechal ho ve filmu, protože to vypadalo jako součást obřadu. (Marek06)
  • Tři vikingské lodě ve filmu byly navrženy pomocí plánů pro skutečnou vikingskou loď zachráněnou z vody a restaurovanou ve vikingském muzeu v Norsku. Ukázalo se, že lodě postavené pro film byly velmi přesné. Herci byli vyšší než jejich historické protějšky, proto každý druhý otvor pro veslo musel být ucpaný, aby muži měli prostor pro veslování s plným záběrem vesla. Jinak by naráželi do zad veslařů sedících před nimi, když tlačili rukojeti vesla dopředu, aby zahájili každý nový záběr. (Marek06)

Reklama

Reklama