Avatar: The Way of Water

• USA Avatar: The Way of Water (více)

Film Avatar: The Way of Water nabízí filmový zážitek na zcela nové úrovni. James Cameron vrátí diváky zpět do nádherného světa Pandory ve velkolepém a strhujícím dobrodružství plném akce. Ve filmu Avatar: The Way of Water se po více jak deseti letech znovu setkáváme s Jakem Sullym, Neytiri a jejich dětmi, kteří stále bojují za to, aby se udrželi v bezpečí a naživu. (Falcon)

MoziMedve

Hodnocení na CSFD je moc hrubé... 4/5 se mi zdá moc, 3/5 málo. Koukám že jedničce jsem dal 3/5. Inu je to film který chci v kině vidět víc krát? Ne. Je to film na který bych hnal lidi do kin? Taky ne. Film je to OK. 3D je fajn, ale v roce 2023 už to nijak neoslní, za těch 13 let jsem již viděl pár srovnatelných kousků. Animace je top, akce a zvuky jsou taky supr. Opravdu bylo nutné film točit pod vodou a vyvíjet novou technologii? Nevím. 3 hodiny jsou však docela dlouhá doba aby mě zabavili jenom efekty. Nejsem mimino aby mě oblblo cinkání klíčů. Avatar 2 působí jako mezidíl. Filler, takovej díl seriálu kde se nic moc neděje. Vyprávění je bohužel slabší. Jednoduchý příběh mi nevadí, třeba Top Gun byl taky jednoduchý, a fungoval. Problém je v deus ex mašinách. Pár krát se postavy dostanou do složitějších situací a dostanou se z nich pomocí prvků které dřív nijak nenastínili, že existují a shodou okolností vhodně řeší problém, tudíž deus ex machina. Jindy se postavy dostanou do situace které by měli být jasně řešitelné ale neřeší je, protože drama musí být. Pro normálního diváka, je to docela OK scifi s dobrou akcí a postavami. Je to ale top událost roku hod a všeho toho nadšení? To bych řekl je přehnaný... ()

Zix.

Co se týče prostředí a jak je film natočený, tak nejde nic vytknout a je to super. Jen u děje to trochu vázne a připomíná mi westernovku, akorát v jiném světě, s tím že k tomu přidali po vzoru Rychle a zběsile neustálé zdůrazňovaní na rodinu. ()

Skyw4lker7

Železný Cameron opäť ukazuje ,že svet Pandory 🌎 je jeho veľká srdcovka tak podobne ako Titanic a predovšetkým druhý Terminator.  Dúfam že sa poponáhľa a dokončí tento príbeh sám aby to nepadlo do rúk niekomu inému a nepostihlo to kvalitný prepad ako u pokračovaní Terminátora...pretože Avatar od Camerona je niečo čo by žiadny iný tvorca nedokázal. Precíznosť a 100% vyšperkovanosť je ešte väčšia ako v prvom filme. Veľkoleposť a technická dokonalosť spojená s krásnymi zábermi podmorského sveta 🌊🐋. Prekvapením možno bude pre niektorých ,že sa viac jedná o osobnejší príbeh čo ale vôbec nevadí pretože emócie tu fungujú ako u jeho predchodcu. Skvelo je zvládnuté dramatické finále (žiadny CGI bordel) a za to má Cameron u mňa veľké plus. Povinnosť vidieť v kine a jedenkrát asi bude málo. ()

UncleMorty

V dalším díle se naši oblíbení Šmoulové tentokrát vydají do cákalandu, aby nám ukázali jak se dělá pořádný CGI vody a dalších Pokémoních potvor, což Šmoulové předvádějí na jedničku. Jenže oproti dobrodrůžu ve Zvrhlým lese z jedničky tu dost věcí pro kvalitní Šmoulí biják chybí a já se nemůžu ubránit pocitu že jsem byl okraden. Cesta vodky je totiž čirým technologickým benchmarkem, který nám chce prodat budoucnost filmového průmyslu v tom smyslu, že s CGI dnes fakt dokážete už všechno. Jenže já nechtěl benchmark tý zlý korporátní NVidie, já chtěl opět kvalitní audiovizuál se zajímavým příběhem podobným jedničce. Místo toho jsem dostal remake Avatara kdy je jediným posunem v ději banda nevybouřených Šmoulospratků, kteří si s těma vocasama chtějí smočitospojit nějakou světlejší Šmoulinu. A já se ptám proč? Komentovat zastoupení lidské rasy, která se chová úplně retardovaně jak Zergové bez Královny se fakt nedá, obzvlášť v případě kdy tu doslova buší na plátno silná nelogičnost. Šmoulí Führer Cameron totiž jaksi zneužil tu moc, kterou mu první díl dal a místo audia a kvalitního scénáře jsme dostali zelenou masírku ve stylu Zachraňte Willyho. Tři chcíplý bráchové z pěti. ()

futislav

Vizuálně určitě film desetiletí. Ale co je to platné, když se dá děj přes tři hodiny dlouhého filmu vtěsnat do jednoho odstavce. Zbytečně dlouhých scén je tam jako much. Vše je následně okořeněno pravým americkým chlapáctvím, hraním na vojáčky a kdybych si měl dát panáka pokaždé, když některá z postav řekne "hej brácho", tak bych po svých neodešel. Z celého filmu vyzařuje nefalšovaná americká radost z ničení, utlačování a dobývání, jakož i scény typu "musíme všechny zachránit" a "nemůžeme ho tam nechat, vrátíme se". Když už tam nemohli nacpat černochy, tak dali modráskům afro účesy. Jediná pozitivní věc na celém filmu je snaha ukázat (hlavně mladým divákům), že se mají chránit zvířata. A to je málo. Tři čtvrtiny filmu se řeší rodinné hodnoty, což je po dvou hodinách už tak otravné, že chcete odejít, ale setrváte ze zvědavosti, jestli bude zbytek filmu stejně slabý, jako začátek. Ke konci se konečně začne něco dít, ale na závěr vás utlučou dalšími rodinnými hodnotami. Za mě 60% je moc. ()

Polux

9/10 | Přísloví o vstupování podruhé do stejné řeky tady nemá moc smysl uvádět, protože Cameron to dělá opakovaně a pokaždé s úspěchem, tj. v jeho případě jde v podstatě o pravidlo a nikoliv výjimku. Překvapení se tudíž nekoná (kdy se u něj v negativním slova smyslu, vyjma debutu, vůbec konalo:-)?) a to nekonečné čekání na pokračování předlouhých 13 let stálo za to, protože Cameron zase a znova po technologické (počkat, vlastně po jakékoliv:-)) stránce věci ukazuje veškeré konkurenci - jak dosavadní, tak lze očekávat i blízké budoucí - záda a diváka si s velkým přehledem po celý čas filmu vodí přesně tak, jak v té které části příběhu právě potřebuje. Další revoluce v oboru, jako se tomu stalo u jedničky a některých předchozích filmů, tentokrát sice není na pořadu dne, ale dvojky (ať už navazující na vlastní, nebo na cizí jedničky) Cameron umí na poli scénářů i režie jako málokdo a zde to v precizně evolučním stylu opět dokazuje. Je to škoda? Rozhodně ano. Je to potřeba? Vlastně moc ne. Je to zklamání? Ani náhodou. | Předně jde o přímé pokračování, takže se nelze příliš divit tomu, že Cameron nevynalézá znovu kolo a spousty motivů, témat a příběhových prvků se v průběhu děje recykluje z originálu. Vtipné na tom třeba je, že Lang zde podstupuje podobnou indoktrinační cestu jako Worthington v původním filmu a do jisté míry tak Quaritch přebírá roli divákova průvodce fikčním světem, tak jako tomu bylo s JakeSullymu v jedničce. Antikoloniální a eko agitka samozřejmě nechybí ani tentokrát, jen kritiku kácení a/nebo pálení pralesů vystřídala kritika lovu, respektive vybíjení, mořských savců, přičemž na obecnější úrovni poukazování na kapitalistické vykořisťování původních obyvatel a drancování přírodních zdrojů je v této frančíze zakotveno v samotných základech, tudíž je přítomno i ve dvojce. Výtky na přílišnou podobnost vyprávění s jinými klasickými díly podžánru "cizinec, nebo rovnou nepřítel, se ocitne mezi domorodci, postupně se začleňuje do jejich kultury a nakonec se stává jedním z nich" v případě pokračování vcelku logicky padají, děj si ve dvojce jde svou vlastní cestou a možná pro leckoho trochu překvapivou, protože příběh tady má mnohem komornější měřítko než v jedničce, přestože celkovým provedením si film zachovává patřičnou epiku. | Příběh tak není rozmáchlým navazováním na původní dějovou linku ve stylu větší, rychlejší (tedy kromě HFR:-)), hlasitější, početnější, bombastičtější, atd., ale v podstatě jen taková drobná (tříhodinová:-)) epizodka, která fikční svět frančízy nijak zásadně neposune vpřed směrem k očekávané celoplanetární celoměsíční konfrontaci všech obyvatel z řad Na'vi s RDA a definitivní porážce/vyhnání kolonizátorů z Pandory, což bude jistě středobodem následujících pokračování. | Stran rozestavění šachových figurek v podobě postav a událostí se ve dvojce začíná prakticky nanovo a tak jako v jedničce šlo především o worldbuilding a story setup pro celou ságu (jelikož Cameron už v době přípravných prací na jedničce počítal s tím, že budou následovat další díly), tak to kupodivu platí do značné míry i pro dvojku. Příběhovým prvkům, okolo kterých by se v jiných filmech točil úplně celý děj (výstavba a existence Bridgehead City, změna strategie RDA a nový dlouhodobý cíl přeměnit Pandoru terraformací v plnohodnotného nástupce Země jako domovské planety lidstva, rybářský průmysl, propojení Weaver s Eywou a její schopnosti, atd.), je tady věnováno doslova pár okamžiků a jsou zmíněny jen tak mimochodem, ovšem již nyní je jasné, že v nadcházejících pokračováních značně nabydou na významu. Podobné střípky rozprostřené v ději napomáhají nejen komplexitě a hloubce daného světa, ve kterém se hlavní postavy nacházejí, ale taktéž divákovu pocitu, že za pomyslnou oponou filmu, který právě sleduje, je ukryt skutečně funkční fikční svět (přestože pochopitelně není). | Samotná příběhová linka je paradoxně ještě jednodušší a přímočařejší než minule a jak Cameron předem avizoval, ústředním bodem celého filmu je téma rodiny. To ovšem neznamená, že by Cameron stran děje nezvládl dodat svůj obvyklý (nad)standard. Většina přítomných postav se dočká ukázkového charakterového oblouku, seznamování hlavních postav (a tím i diváka) s novým, dosud neznámým, vodním prostředím funguje na výbornou (stejně jako minule v pralese), nově představené postavy (jak v rámci rodiny, tak vodní komunity a lidských kolonizátorů) jsou většinou alespoň něčím zajímavé, když už ne výborné a žádná z nich neslouží jen jako zbytečná stafáž, charaktery postav představují sice nadále archetypy, ale dostávají zde o něco větší hloubku (včetně některých záporáků) a události v závěru dvojky rozehrávají pro jednotlivé postavy i celý fikční svět docela slibnou partii do budoucna. | Přestože je primárně důraz kladen na rodinu a vztahy mezi jejími jednotlivými členy (strasti a radosti mateřství a především otcovství included:-)), Cameron současně zvládá rozehrát několik dalších, neméně zajímavých, vedlejších linek (aby ne, s ohledem na masivní stopáž filmu:-)), ať už jde o přistěhovalectví/uprchlictví, hledání vlastní identity, generační rozdíly, ostrakizaci v rámci komunity z důvodu tělesné odlišnosti, nebo balancování mezi ochranou svých blízkých a potřebou postavit se vůči zlu na odpor a v rámci příběhu se dokonce nebojí ani zábavně odkazovat na klasické umění typu Shakespeareovské scény Langa s vlastní lebkou v ruce, nebo po vzoru Michelangela lyrický záběr na synchronizované plavání Na'vi a zástupce mořské fauny, vzájemně spojených letmým dotykem ruky a ploutve. | I na povinné blockbusterové atrakce samozřejmě v průběhu děje dojde. Nechybějí působivé momenty (přílet lodí RDA k Pandoře a vylodění jednotek na povrchu, Langovo ohledání "místa činu" svého skonu v jedničce), nechybějí dojemné momenty (většina scén s Weaver, navazování přátelství s vyhnancem z řad mořských savců, skon potomka a jeho pohřeb), nechybějí strhující momenty (útok na zásobovací konvoj, "rande" po letech Worthingtona, Saldany a Langa, honička s mořským predátorem, celé akční finále a závěrečná mano a mano konfrontace Worthingtona s Langem), nechybějí vtipné momenty (zvýšená tepovka v nevhodnou chvíli, Worthingtonův zrychlený výcvik jízdy/plavby, slovní přestřelky Langa s Championem) a pochopitelně nechybějí ani eye candy momenty (nad rámec toho, že money shot je v podstatě celý film od začátku do konce:-)). | Cameron je věrný osvědčené tříaktové dějové struktuře, přičemž v prostřední části, která je regulérním NatGeo dokumentem o podmořské mimozemské fauně a flóře a současně vztahovkou jak v rámci rodiny, tak nové komunity, ve které se hlavní postavy ocitly, se děj prakticky zastaví a divák dlouhé minuty sleduje "jen" scény o tom, jak to chodí u domorodců žijících nikoliv hluboko v pralese, ale blízko vody a pod hladinou. V každém jiném filmu by většina publika volala po urychleném nástupu čehokoliv dramatického a nejlépe akčního ve snaze zahnat nastupující nudu, zatímco tady si divák užívá každou další úchvatnou scénu s pocitem dojetí a/nebo úžasu a současně s vědomím, že dramatické a samozřejmě akční pasáže budou následovat, ale nyní je ještě čas se pěkně kochat všemožnými zástupci zdejšího ekosystému:-). | Technofetišista/environmentalista Cameron ale ani tentokrát nezapomněl na hračičky v publiku a divák se opět dočká jak spousty nové techniky, zařízení a vybavení, které jednak vypadá skvěle a jednak působí, že kdyby něco z toho, na základě blueprintů návrhářského týmu (snad je Cameron dříve nebo později publikuje:-)), někdo skutečně postavil, bez problémů by to fungovalo přesně tak, jako se to prezentuje ve filmu, tak opět spousty nových druhů zvířat a rostlin, pro které platí totéž co pro techniku a to vše v souvislosti s dějištěm příběhu především z námořní/podmořské oblasti. | Jak je u perfekcionisty Camerona zvykem v průběhu celé jeho kariéry, technická preciznost a celková řemeslná "vyleštěnost" v každém myslitelném a možná i nemyslitelném:-) ohledu vyloženě sálá z každého záběru a sekvence. Celková audiovizuální kvalita filmu, způsob práce s 3D efektem tak, aby sloužil příběhu pro větší diváckou imerzi a nikoliv jen pro efekt (prvoplánové scény s libovolnými předměty "vyskakujícími" z plátna se zde prakticky nekonají) a kvalitativní úroveň všudypřítomných triků je i ve dvojce daleko před všemi svými soupeři na poli vysokorozpočtových blockbusterů, což vlastně ani není moc k údivu vzhledem k faktu, že už letošní re-release jedničky názorně ukázal, že konkurence nebyla schopna po řemeslné stránce doteď dorovnat 13 let starý (byť pro obnovenou premiéru vylepšený) originál, tak jak by se jí to asi tak mohlo podařit s aktuálním pokračováním:-)? | Natáčení pod skutečnou vodou s dlouhými minutami, během kterých museli herci zadržet dech, v kombinaci s technikou performance capture znovu nese své ovoce a digitální modré postavičky na plátně i na podruhé doslova ožívají, přičemž lze zase pro jednou hovořit o regulérním hereckém výkonu, při kterém dokáže divák zaznamenat každou, byť nepatrnou, emoci ve tváři dané postavy a vytušit tak její momentální emocionální a myšlenkové rozpoložení. Z pohledu technické realizace je interakce lidských a digitálních postav v digitálním prostředí opět naprosto dokonalá. Po herecké stránce staří známí z minula, tj. Worthington, Saldana, Weaver a Lang (který si svým parádním záporákem i na podruhé tak trochu krade celý film pro sebe), předvádí i v pokračování výborné výkony a totéž lze soudit o nově příchozích v čele s Winslet, Curtisem nebo třeba Championem (něco mi říká, že jeho postava bude v dalších dílech hodně podstatná). | Nicméně pár drobných nedostatků se ve filmu přece jen najde. Je třeba lehce s podivem, že celá myšlenka, na které stála motivace RDA kolonizovat Pandoru a totiž vzácný prvek, Cameronem vtipně pojmenovaný jako Unobtanium, je tady kompletně uklizena z cesty a nahrazena úplně jiným, ovšem stejně neuvěřitelně výnosným MacGuffinem, který se ale nikdo už ani neobtěžoval konkrétně pojmenovat. Také je trochu škoda, že oproti minulému filmu není v řadách lidských kolonizátorů žádná morálně alespoň trochu nejednoznačná postava (natož z pohledu vykonaných skutků) a totéž se týká i domorodců, což sice platilo i pro jedničku, ale jistá nečernobílost nejen lidských postav by dvojce určitě prospěla. | Další výtka směřuje na obvyklou scénáristickou berličku související s mnohočlennou rodinou, což je prvek, který se dost často ve storytellingu využívá pro to, aby některý z jejích členů tragicky/násilně zahynul (a vytvořil tak motivaci pro zbylé postavy porazit padouchy, případně uzavřít spojenectví, nebo se pomstít), aniž by ovšem silné téma rodiny ztratilo na významu, protože zbývá mnoho dalších postav, které danou rodinu nadále tvoří. Postavy v trilogii The Godfather nebo v sérii Game of Thrones by mohly vyprávět:-). Takže jsem hned zpočátku filmu očekával, že někdo z potomků se závěrečných titulků rozhodně nedožije a jeho existence ve vyprávění bude "obětována" pro vyšší příběhové dobro. A k mému zklamání jsem se také dočkal. | Horner se bohužel produkce filmu již nedožil a tak musel zaskočit náhradník Franglen. Ten se, asi naštěstí, nepouští do žádných větších akcí, protože vyjma značného citování známých Hornerových hudebních motivů z jedničky je zbytek jeho OST obyčejná výplň, téměř na úrovni nějakého temp tracku, na kterou divák zapomene po skončení závěrečných titulků. Kdoví jak by to dopadlo, kdyby ze strany Camerona padlo rozhodnutí, že hudba ve dvojce bude stát čistě na práci Franglena a Hornerovy motivy by se ve filmu vůbec neobjevily. Naštěstí se to nestalo a Horner tak mnohé zachraňuje. | Na konto velkorysé stopáže je potřeba podotknout, že zvláště prostřední "dokumentární" část, ve které znatelně zvolní tempo, by zajisté šlo významně zkrátit, aniž by logika a návaznost příběhu nějak výrazněji utrpěly, ale tak jako u všech podobných epických látek nejde jen o striktní vyprávění faktů kdo, co, jak a proč, ale taktéž o navození patřičné atmosféry, divákovu emoční angažovanost a v případě této frančízy i předání určitého poselství publiku, což uvedené scény plní skvěle. Ale pravda, o něco úspornější stopáž by tempu filmu možná prospěla. Jsem v tomto ohledu zvědav, zda s vydáním dvojky na domácí video nosiče přichystá Cameron, tak jako u mnoha svých předchozích filmů a jedničku v tomto nevyjímaje, prodlouženou/režisérskou verzi, protože si nedovedu moc představit, kam dál by případně ještě chtěl zajít:-). | Celkově jde ale o naprosto špičkový zážitek, který je svou kvalitou nepodobný ničemu, co se v kinech objevilo … už ani nevím za jak dlouho. Zkrátka v Hollywoodu jsou v posledních několika dekádách top class tvůrci, šikovní řemeslníci, průměrní rutinéři, notoričtí packalové … a pak jeden, údajně tvrdohlavý, inovativní vizionář z Kanady, který jednoduše hraje úplně jinou ligu jiný sport. Nezbývá, než se těšit na již natočenou trojku a vyhlížet natáčení čtyřky s pětkou a do té doby si klást otázku, jak je to vlastně možné, že se historie stále opakuje a Železný Jim to zase a znova dokázal:-). | P.S. Viděno v IMAXu a tudíž ve 3D se standardní snímkovou frekvencí, dopad variabilního HFR na divácký zážitek tak prozatím nemohu posoudit. | P.P.S. Respekt a díky všem těm několika málo neohroženým odvážlivcům, kteří dočetli výše uvedený elaborát až sem:-). | REVIZE | Po mém “debutu” v IMAXu u druhé projekce další “poprvé”, tentokrát v HFR (Hobbita jsem po ne-až-tak-pozitivních ohlasech, týkajících se vyšší snímkové frekvence, pro jistotu vynechal, Gemini Man totéž) a výsledný dojem je (podle očekávání) … ne-až-tak-pozitivní:-). Zatímco stran 3D nemám s formátem absolutně žádný problém a pokud je u daného filmu na výběr další rozměr, tak volím právě jej (protože kromě VR headsetů v současné době není jiná možnost, jak a kde si film užít i jinak než ve 2D klasice), s HFR je tomu v mém případě jinak. | Okamžitě po přepnutí filmu na vyšší rychlostní stupeň se u mně dostavil pocit sledování cinematic in-game scén, případně rovnou gameplay sekvencí (jelikož doba pokročila), ve hrách a podvědomě jsem při vyhrocených sekvencích, zejména v akcí napěchovaném finále filmu, na plátně hledal nějaké QTE tlačítka:-). Vtíravému pocitu “papundeklovosti” kulis a “inscenovanosti” probíhajícího děje dodává vHFR na důrazu a k tomu se přidává další nepříjemný efekt při neustálém střídání mezi SFR a vHFR, podobný razantním propadům fps ve hrách. Hráč/divák je okamžitě pozná a slouží tak akorát k tomu, že jej průběžně vyrušují a vytrhávají z koncentrace. Alespoň já jsem si na to během celého filmu nedokázal přivyknout. Vyšší fps jsou samy o sobě jistě pokrok, všechno vypadá tak nějak ostřejší a (jak jinak) plynulejší, ale neustálé přepínání fps na mě působilo, jako by u filmu v SFR projektor pravidelně přecházel z rozlišení 480p na 1080p a zpět. Kromě toho, když odhlédnu od faktu, že jsem film už jednou viděl a věděl jsem tak, co bude následovat, vHFR slušně spoilerovalo další vývoj, protože scény s vyšším fps častokrát začaly pár okamžiků před tím, než nastala nějaká akce a člověk tak měl v daných momentech okamžitě jasno, jak bude tempo filmu dál pokračovat. | Některé dlouholeté návyky na papírově “nedokonalejší” způsob konzumace obsahu jsou prostě neotřesitelné a i když je k dispozici technicky preciznější varianta, stará klasika u jisté části cílovky (me included:-)) nadále vítězí (viz třeba vinyly vs cd, natož hi-res audio). HFR, ať už fixní nebo variabilní, je na tom imho podobně. Cameronem zvolené řešení vHFR namísto fHFR je dobré akorát v tom, že divák, naštěstí, nemusí scény ve vyšších fps sledovat celý film, ale jen ve vybraných momentech, jinak to na celkovém diváckém zážitku spíše ubírá než přidává. Cameron se zkrátka pustil do bitvy, kterou v podstatě nemohl vyhrát (tak jako před ním Jackson nebo Lee). | Co se týká samotného filmu, tak i na podruhé u mě extra pozitivní zážitek přetrvává. Je fakt, že obecně platí, že když člověk uvidí třeba T2 v nějakém kinoripu, tak i přes obraz v 480p a stereo zvuk v mp3 tam někde “uvnitř” tu kvalitu pořád bez problémů najde, i když pozlátko okolo si člověk moc neužije, zatímco v případě Avatara má faktor “pozlátko” mnohem důležitější roli, než u jiných standardních blockbusterů, takže pokud film člověk poprvé uvidí ve 2D v TV, nebo v kině právě ve vHFR, tak to na výsledný dojem asi může mít značný dopad. Pokud bych film neviděl prvně v IMAXu, ale ve 3D vHFR, tak bych možná také šel s hodnocením trochu dolů (takže jsem rád, že tomu bylo naopak a IMAX šel na řadu jako první:-)). | Jinak jsem během sledování filmu nacházel nějaké drobné (nepodstatné) nuance, které mi napoprvé unikly. Třeba to, že film má dost podobnou vyprávěcí strukturu jako True Lies – po akcí nabité expozici se příběh na hodinu jakoby zastaví a děj se věnuje úplně jiné záležitosti (Arnieho manželské peripetie zastoupil NatGeo dokument o krásách podvodního světa), aby v závěru přepnul opět na akční orgie a Cameronem patentovaný opakovaně prodlužovaný klimax, nebo třeba to, že odložení/zatracovaní synové zachrání životy svým otcům, aby si následně mohli jmenovaní dát nezodpovědně a nevděčně “když už jsme tady a máme u sebe zbraně” po hubě:-)). | A kromě toho mi došlo,  jak moc se dvojka Avatara v překvapivě mnoha aspektech podobá ještě jednomu filmu, a totiž dvojce Matrixu:-). Pokračování filmu, které žádné pokračování vlastně nepotřebovalo – check. Jisté vystřízlivění publika (řekněme ztráta prvotního okouzlení z formy, případně obsahu, originálu) u dalšího filmu – check. Ještě jednodušší příběh, než byl iniciační hero’s journey v jedničce – check. Souběžné natáčení dvojky a trojky – check. Prvotřídní triky, možná překonávající originál – check. V podstatě zbytečná “epizoda” po cestě k hlavnímu cíli (poražení strojů/vyhnání lidí) – check. Recyklace oblíbeného záporáka z jedničky – check. Nabytí silnějších schopností záporáka po smrti v jedničce – check. Dominantní postavení dějové linky “pomsta vzkříšeného záporáka hlavní postavě” – check. Otevřená vrátka ke trojce – check. | Kdyby mi někdo v 2010 řekl, že pokračování Avatara dorazí až v 2022 a bude to v podstatě obdoba Matrix Reloaded vůči originálu, tak bych mu ani náhodou nevěřil a pravděpodobně cítil i jisté zklamání (a to mám Reloaded (neplést s Revolutions:-)) dost rád), protože Cameron asi nejen podle mého soudu “má na víc”. Nicméně slovy klasika “myslet znamená hovno vědět (v tomto případě zažít)” a přes veškerou přímočarost/předvídatelnost děje dvojky to železňák Jim zase dokázal a je i s “kopírkou” Reloaded zdaleka nejlepší (by far) hráč na současném blockbusterovém hřišti:-). | P.S. Polední představení v mutliplexu v Ově a i po 14 dnech v distribuci sál narvaný k prasknutí. Hail to the BO king Cameron:-). | Polux Zone () (méně) (více)

Jaroslaw

8/10 Nevím jak,ale James Cameron nás opět zavedl na dechberoucí Pandoru a opět dokazuje,že je králem blockbusterů.Vizuálně nádherný snímek,který se nebojí spomalit,nabídnout nám velmi silné emoce,velmi bravurně zvládnutou akci a velmi silné příběhové oblouky at už starých,tak i nových postav.Jen škoda první hodinky,na kterou se sice pěkně kouká,avšak nelze přehlédnout jistou klišovitost a ukazování toho samého jako bylo v jedničce,i přesto jsem si druhého Avatara neskutečně užil a určitě na něj zajdu minimálně dvakrát. ()

mottleone

Po těch 13ti letech - Spokojenost! Cameron nám nadělil jeho další blockbuster a opět se jedná o audiovizuální porno, které vás přinutí milovat přírodu. Velmi oceňuji, že si Cameron zvolil realističtější cestu a postavy tu tak musí při potápění pracovat s dechem / naučit se znakovou řeč pro komunikaci pod vodou, díky čemuž vynikly zvuky moře - bubliny, šplouchání i všelijaké echo zvuky podmořských tvorů. Efekty jsou opět o několik levelů před konkurencí a s Marvelem si doslova vytírají p*del - u promakané techniky vidíte pohyb každého kolečka, zatímco na postavách můžete vidět každý škrábanec utržený v boji. Osobně mi však nesedlo tempo, které bylo na můj vkus příliš rychlé, klidně bych přidal pár minut ve druhé třetině o objevování nových koutů Pandory a naopak ubral ve finální "akční" třetině, která se i značně opakuje. Ve výsledku je to naprostá paráda, která je jen o malinko slabší než 1.film, což dávám za vinu právě méně živému světu a že to celé funguje jako můstek k větší konfrontaci v dalším díle. Divácká spokojenost 85% ale "jenom" silné 4* ()

Mrsina

13 let čekání a očekávání a proklínání každého odsunutí. První Avatar je nebo teda byl sólový film, který jsem viděl nejvíckrát ze všech. Viděl jsem ho dokonce daleko víckrát než polovinu filmů v mé top 10 a pokaždé jsem si ho neskutečně užíval a byl jsem z něj unešený. Takže si o dvojce dovolím říct, že to byl nejočekávanější film mého života a teď po jejím shlédnutí? Musím říct, že jsem zklamaný. Jak mnozí lidé haní jedničku s tím, že má naprosto jednoduchý příběh, tak tady ten příběh je téměř úplně o ničem. Taktéž i zápletka je naprosto hloupá a nesmyslná. Hudba, na tu jsem se těšil snad nejvíc, protože ta v prvním díle mi neustále přiváděla husinu nebo vháněla slzy dojetí a rozkoše do očí. Tady byla naprosto nevýrazná a neprokreslená a kdyby nezazanělo několik tónů z jedničky, tak ani nezaznamenám, že tam nějaká byla. Navíc spoustu hlášek nebo i scén jako přes kopírák z jedničky, jen jiná postava, jiné zvíře, jiné prostředí. Nevím, jestli to měla být nějaká forma easter eggu nebo prostě jen nebyly nápady. A ten vizuál, hlavní tahák tohohle filmu. Ano, samozřejmě to bylo neskutečně nádherné a prostě i v dnešní době nevídané, ale musím říct, že když jsem byl dva měsíce zpátky v kině na prvním Avatarovi, byl jsem unešený daleko víc. Jediné, co musím skutečně pochválit byly nové postavy, které mi přirostly k srdci a dost jsem si je oblíbil. Ale jinak jsem z toho opravdu smutný. ()

bigmatko

druhý Avatar nemusí byť pre každého mimoriadnym a úchvatným ale mňa teda dostal. Je to epické monumentálne dielo kinematografie predovšetkým svojou vizuálnou a umeleckou stránkou. Až neskutočné čo všetko sa dá dokázať a ako sa dá s fantáziou a technológiou vytvoriť nový svet. Dobre v režime scifi sme si už zvykli na kadečo a Avatar patrí do kategórie komplexných svetov s prepracovaným systémom aj keď nedosahuje takú sociálnu hĺbku ako SW tak Vás okamžite vtiahne do filozofie sveta NAVI. veľkolepé divadlo, ktorému svedčí aj pomerná jednoduchosť príbehu jednotlivých postáv. Avatar nie je dramatický seriál aby sme museli rozoberať detailné pohnútky a priebeh udalostí. Avatar je fantazíjny epos. Sú v ňom hrdinovia aj zlosynovia, dobro a zlo, chamtivosť hnev a pomsta, láska morálka a mravnosť. Niektoré situácie sa môžu zdať známe keďže aj sám príbeh je vystavaný na primárnych základoch scifi. Ak máte možnosť určite si to pozrite v IMAX verzii. Aj tie necelé tri a pol hodiny sa zdali byť málo. Avatar neosloví každého. Mňa však očaril. Jednoducho zaslúžene patrí medzi top scifi filmy histórie kinematografie. ()

DeJiF

Bylo to tak cca před dvěma roky, co jsem byl s kamarádem na jednom táboře a kdy jsme šli na pokladovku. Inu pokladem se nakonec ukázaly být plechovky mandarinek, tož jsme si pochutnali a já se kdoví proč tehdy podíval na datum spotřeby i uzřel jsem rok 2021. Tenkrát měl ještě Avatar 2 premiéru naplánovanou na rok 2021 i navrhl jsem, že si na něj za pár let zajdeme a náležitě si pošmáknem na plechovce mandarinek. Tedy čas letěl a po asi třech letech jsme se konečně dočkali, ovšem život je pes a kamarád musel nutně onemocnět tři týdny potom, co jsem všechno zarezervoval. Otázka teď zní: Stál Avatar 2 za tři roky čekání po jedné domluvě u konzervovaných mandarinek? (Bacha na spoilery) První díl Avatara mě při prvním zhlédnutí naprosto uchvátil a i po znovu zhlédnutí před dalším dílem můžu potvrdit, že jednička stále je naprosto úžasnou záležitostí a nebojím se tomu tak dát pět hvězd. Od dvojky jsem tak čekal fakt hodně a musím říct, že rozhodně nejsem zklamán. Na druhou stranu zážitek z The Way of Water kazí mnohdy až zbytečné chyby. Na filmu jsem byl ve 3D, na které jsem speciálně u tohoto filmu slyšel samou chválu. Já teda ve 3D poprvé viděl Posledního žedáje a až na pár momentů, kdy na mě z obrazovky vyjela loď to teda nebylo nic extra. Tady jsem na začátku filmu připadal, že sleduju cutscény z nadcházející videohry od Ubisoftu a nejsem si úplně jist, zda to je záběry natočenými ve 48 snímcích nebo to 3D zkreslovalo, protože, když jsem si sundal 3D brýle, vypadalo to celkem normálně. Ať už tak či tak, vizuál v lesích Pandory působil u druhého dílu trošku zvláštně. Naštěstí se po docela krátké době přesunete do vody a ta je... WOW. Nikdy jsem ve filmu neviděl tak geniálně zpracované prostředí a Cameron opět nezapomíná fascinovat malebnými sceneriemi, které vám prostě nechají pusu otevřenou. Mnohdy jsem měl zkrátka pocit, že sleduju dokument o reálném místě a je dobře, že Avatar byl produkován s péčí a nestal se obětí pásové výroby filmů, tudíž si mohli s efekty opravdu vyhrát. No a co příběh? Ten je samozřejmě opět o něco prostší, podobně jako u jedničky, ale i na svou jednoduchost ve většině případů dává smysl. Děj je tentokrát daleko komornější, točí se víc okolo Jakeovy rodiny a nejde tu tolik o záchranu celého kmene, jako spíš o pouhé přežití jeho dětí. Ty mají každé svůj unikátní a zajímavý aspekt, který ale Cameron zatím pouze nastiňuje a těším se, co si pro nás režisér všechno připravil. JE ovšem nutné říct, že velmi neobvyklá rodina Sullyů je zpracovaná perfektně, naprosto uvěřitelně a postavy jsem si rychle zamiloval. Celé akcí napěchované finále je každopádně díky konceptu rodiny daleko osobnější a o postavy máte větší strach i díky nečekaným úmrtím a bude vás překvapovat na každém rohu. Mimo jiné si každá postava projde opravdu zajímavými situacemi, což připravuje půdu pro hluboký vývoj charakterů a bude parádní sledovat, jaký to bude mít celkový dopad na rodinu. Většina záporů se pak bohužel najde na lidské straně (a tím nemyslím to, že jsou to záporáci). Důvod, proč se lidé vrací na Pandoru je geniální, umírající Země je daleko silnější motivace k získání Na'Vijského území, než nějaký drahý šutrák, na druhou stranu by nevadilo to trošku rozvést a neodbýt to jen dvěma větami. Dalším překvapením byl návrat Quaritche jakožto hlavního záporáka, opět to ve všem dává smysl, ale po jeho návratu na Pandoru mu je dán rozkaz, aby chytil Sullyho a jeho rodinu, což není hlavní zájem lidstva na téhle planetě. Daleko větší smysl by dávalo, kdyby se Quaritch po útěku Sullyho k vodnímu klanu vzepřel rozkazům dále dobývat Pandorské území a podtrhlo by to jeho chuť se pomstít, možná i vyvolalo zajímavé situace u lidských velitelů. Ve filmu to působí tak, že po Sullym jde celé lidstvo i poté, co ho vyženou od jeho vlastního klanu. A vůbec nejvíc mi nesedl Spider, adoptovaný syn Jakea a Neytiri, lidského původu. Měl jsem pocit, že celou dobu vlastně neví, na čí straně je a dělá často extrémně nelogická a protichůdná rozhodnutí. Je docela možný, že to je záměrem a Cameron v budoucnu zapracuje na vývoji tohohle speciálního charakteru, v dějové lince samotné dvojky mi to ale nějak zvlášť nesedlo. Update: V kině jsem teď byl znovu a kromě toho, že musím pochválit i český dabing, tak musím podotknout, že Spiderův rozpolcený charakter mi konečně začal dávat trochu větší smysl s ohledem na jeho blízký vztah k Jakeově rodině, ale zároveň touze poznat svého biologického otce. Charakter je to vskutku zvláštní, ale přesně tak to má být. Konec hlášení. Co říci závěrem? Avatar: The Way of Water je důkazem, že na ty nejlepší záležitosti je nutné si počkat. I přes daleko výraznější chyby v ději než u jedničky, které ale pro převažující množství kladů jsem ochoten odpustit, se čekání zkrátka vyplatilo a pokračování působí podobně jako Duna či Pán prstenů: Společenstvo prstenu: Dlouhá stopáž, která uteče jako voda (hahah), kde se neustále něco děje a při titulcích zjistíte, že se vlastně skoro nic nestalo a vše, co jste doposud viděli je jen a pouze začátek. Začátek něčeho úžasného. Začátek té nejneobyčejnější cesty tím nejneobyčejnějším světem, který můžete na filmovém plátně zřít. () (méně) (více)

CheeseFigure

Videné v superscreen 3D a stálo to za to. Ten vizuál, Naviovia, tvory Pandory a celý podmorský svet boli nádherné. Tam nemám čo vytknúť. Čo sa týka príbehu, tak hlavnými postavami sú Jakeove deti, pri ktorých sa priznám, že som mal problém rozoznať tých dvoch bratov. Boli fajn, i keď ma trochu mierne mrzí, že Jake po väčšinu filmu zohráva úlohu prísneho otca, ale je to pochopiteľné. Poteší návrat Quaritcha, pri ktorom nám Cameron odhaľuje trochu viac z jeho osobnosti. A som za to rád. Tiež tu nechýba ani silno do oči bijúca eko-propaganda. ()

Peabody

Jako první díl. Místy nádherné a dechberoucí záběry, stvoření nového světa. krása nesmírná. Ale film to není, milý pane - dle Popelky. Je to ukázka toho co vše se dá,  dějově je to - opět stejně jako první díl - hodně krátká úsečka.  Něco jako psychologie postav se ani nepředstírá, je to  tedy především p o d í v a n á. Jako taková super, ale mně to nestačí. Spousta lidí bude nadšených, pro ně je komplikovaný i Poirot. ()

Logicomix

Některé věci, jsou prostě nejlepší napoprvé. A tak nepřekvapí, že se nový Avatar v mých očích nemůže vyrovnat tomu původnímu. Technologicky vás neohromí, příběh není tak archetypální jako tenkrát a starší oko divákovo je kritičtější než před léty. Snad i proto mě nový počin Jamese Camerona zpočátku nějak neuchvátil. Ale s přesunem do nového prostředí vodního světa jsem byl přece jen zajat a užíval  si Cameronův Nationa Geographic na steroidech se všemi těmi majestátními tvory, jejichž inspirace velrybami je  příliš očividná až do toho detailu, že jsou zde loveni pro jakousi vzácnou látku která prodlužuje život a tato látka je zjevně obdobou legendární ambry - vzácného velrybího produktu, který byl ceněn v parfumerii. Je zjevné, že se vyze režiséra v čase mění, protože třeba o unobtaniu zde nepadne ani slovo. Ale, možná nám jen autor chce ukázat v každém díle jiný způsob plundrování přírody. Jako ekologická fantazie na mě nový Avatar působí dobře. Jako ekologická agitka už poněkud hůře.  Ačkoliv jsou totiž všichni na Pandoře děti Evy, tak se zdá, že ostatní zvířata  jsou našim přerostlým šmoulům jaksi samozřejmě k dispozici i pro velmi nebezpečné akce. Získávají tak v očích diváka poněkud instrumentální charakter. A údajně filozofující velryby s reakční dobou Entů? Vážně? Navi nežijí v souladu s přírodou - příroda se všemožně snaží žít v souladu s Navi. Příběh který se točí kolem záchrany rodiny hlavního hrdiny, pak až na drobné výjimky nic překvapivého nenabízí. Jádrem je vztah otce a mladšího syna, který musí najít cestu ze stínu staršího bratra a získat otcovo uznání. Vzdor těmto výtkám je  Avatar 2 dobrý film, který se vyplatí vidět v kině, protože i přes poměrně dlouhou stopáž a nekončící finále nikdy neztratil mou pozornost a doručil řemeslně zvládnutý spektákl. ()

camilamlynar

Moc pěkný film. Jen je škoda příběhu děravého jako cedník a neochotou cokoli diváku vysvětlovat. V žádném případě nelze upřít poutavost a dojemnost příběhu. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara