Spiker01

Nic se nemění, stále chci vidět, patrně syrovější, verzi Caryho Fukunagy. Nicméně na TO jsem se těšil od preprodukce (to to vážně někdo brzdil tak, aby to vyšlo přesně na 27 let od premiéry původní televizní minisérie?) a ačkoliv jsem si ještě pár dalších měsíců musel počkat, když mi nevyšlo kino, tak nelituji, jelikož on je to možná i lepší zážitek doma. Neuvěřitelné se stalo skutečností, ale já musím pouze chválit. Ale vezmu to trošku zeširoka. Jakožto fanoušek Stranger Things prostě nemohu opomenout určité paralely. Když pominu tu naprosto očividnou, že Finn Wolfhard hraje v obou projektech (ve ST je nejlepší, tady ho i přes jeho sprosťárny důrazně zastiňuje hlavní dvojka), tak je zkrátka očividné, že se jedno inspirovalo (prostě Spielbergovská parta dětí na kolech) druhým (vtipné je, že IT jednu dobu měli točit dokonce sami bratři Dufferové), ale dle mého na sobě neparazitují, ale naopak se zároveň doplňují (i díky rozdílu dekády v ději, kde se příběhy odehrávají). Nejspíše jsou mé pocity značně odlišné i díky skutečnosti, že jsem viděl tenhle film až po tom, co mě naprosto semlela druhá řada Stranger Things, na rozdíl od všech ostatních, co si na tenhle nejúspěšnější horor všech dob stihli dojít v září a také na rozdíl od první série, která mě nechala poměrně chladným. Nicméně k filmu samotnému. Opravdu mě překvapilo, jak moc má TO kvalitní scénář (fakt tam od toho "Fuky" něco zůstalo), jak pečlivě od začátku buduje napětí, pozvolna představuje zprvu těžko uchopitelné charaktery a posléze je definuje jejich vlastními démony (zpravidla způsobenými jejich rodinnou situací) a v neposlední řadě jak pečlivě zvládá Andy Muschietti i přes 130 minutovou (!) stopáž držet tempo a nezačne nudit ani v jedné vteřině. Jeho předchozí horor Mama jsem neviděl, jelikož jsem na něj kvůli zdrcujícím recenzím nenašel odvahu, viděl jsem jen krátkometrážní stejnojmenný film, jež tomu předcházel, ale nyní přemýšlím, zda-li si ji nedoplnit a ověřit si, jestli tento úspěch není jen dílem náhody. Bill Skarsgård coby Pennywise nemá tolik prostoru a je to tak dobře, jelikož díky tomu je každá jeho scéna takzvaně "za odměnu," jeho klaunské zvrácené triky se do konce filmu neomrzí a ihned po první scéně se žlutou pláštěnkou, zásadně propálenou v prvním traileru, jsem mu přišel na chuť. Dále mě díky dvouhodinovému důrazu na prokreslování vztahů v partě sympatických kamarádů bavila i následná katarze ve finále, jež ze mě vyždímala potřebné emoce a naladila na dvojku, která tu rozhodně měla být už hned teď. Ještěže se chystá Extended cut, který snad na nějakou dobu zabaví. PS : King a jeho propletené vesmírybaví a i bych si od něj rád třeba právě TO přečetl, to by však nemohlo mít asi tak o 800 stránek víc, než jsem schopen přečíst. PPS : Vážně chtěj do sequelu za vyloženě fenomenální Sophii Lillis dosadit moji "velkou oblíbenkyni" Jessicu Chastain!? To si snad dělají p*del ne? :D ; à propos, The Book of Henry fakt nebyla žádná náhoda, Jaeden Lieberher je zjevně dokonalý všude. () (méně) (více)

3DD!3

Končí prokletí špatných adaptací Kingových románů? To je po Temné věži doslova balzámem na duši. V jádru věrně předloze, přesto v některých věcech dost jiné a nápadité. Když od režie odcházel Fukunaga přestal jsem projektu věřit, ale nakonec to dopadlo dobře. Vyvážené tempo, propracované charaktery. Povedlo se i časové prohození součastnosti a minulosti (těžící z úspěchu Stranger Things). Znovu se osvědčil recept - atmosféra Stůj při mě kombinovaná s moderním trikovým hororem. Klaun jako nádoba zla posloužil, ve dvojce se na svět prodere jeho samotná esence. Natočit dobře druhý díl bude tvrdší oříšek. ()

J*A*S*M

Včera mě na Facebooku pod postem hipstersky plačtivého článku na Indiewire pobavil komentář uživatele, který parodoval občasné kritické lamentování nad touto adaptací IT slovy "je to vlastně moc dobré, ale vůbec to nepřipomíná Tarkovského Solaris". A přidal radu "shut up and enjoy the movie". Já s ním na jednu stranu velice souhlasím. Andymu Muschiettimu se podařilo natočit dobrý film, který se poměrně věrně drží kingovské poetiky. Z adaptací jeho hororových předloh patří rozhodně do TOP 5 (spolu se Shining, Misery, Carrie a The Mist). Herecké obsazení je úžasné a režijní vedení mladých herců jakbysmet. A Bill Skarsgård ztvárnil Pennywise výborně. I tak se ale na druhou stranu nedokážu ubránit pocitu, že se z toho dalo vytěžit víc. A to i při zachování všech tvůrců a dané škatulky "líbivý mainstreamový horor". Ono tu totiž na opravdové strašení není moc času - aby se to tam všechno vešlo, tak je každé strašení ukončeno jump scarem až překvapivě rychle, nestihne se to náležitě vyhrotit a napnout (čistě po hororové stránce mi třeba nedávná druhá Annabelle přišla funkčnější, děsivější). Nejvíc mě ale mrzí, že Pennywise zde není právoplatnou postavou, ale pouhým strašákem. Je skutečně veliká škoda, že nedostal víc prostoru na mluvení. V těch pár scénách, kdy stihne nejenom bafat, ale i slovně interreagovat se svými oběťmi, je ukázán potenciál, který nebyl vytěžen. Tak snad příště v Part Two. A přespříště a přespřespříště v řadě prequelů, protože takto nosnou a exkluzivně zahranou hororovou postavu - navíc vzhledem k očekávaným výdělkům - si studio nenechá jen do dvou filmů. 75 % ()

akisha

Knížku jsem četla třikrát a zabte mě - sledovat tuhle verzi bylo jako splnění dětského snu! Kniha je naprosto boží, jedna z nejlepších, co jsem kdy četla. A mě prostě stačilo vidět všechny ty postavy, zápletky a detaily na plátně - navíc v takto skvělém zpracování. Ano, je to retro, ale já nevím, to je předloha taky a patří to k ní. Mě osobně by převod na "moderní horor" asi dost nas*al. Ale to je fuk, zpět k filmu. Dětští herci - bezchybní. Co se dalo do filmu nacpat, se nacpalo. Nejvíc mě teda mrzela absence vyhoření Černého fleku, protože v kníže je to bezpochyby jedna z nejděsivějších kapitol, ale aspoň jakýsi odkaz se do filmu napasovat dal. Prvek hlubokého dětského přátelství a prvních lásek - dokonalý. A Pennywisem jsem byla už zcela nadšená. Bill Skarsgard zaválel na plný čáře a vůbec se mu chudákovi nedivím, že měl z téhle postavy deprese a k druhé části se ani nechtěl vrátil (naštěstí - teda spíš pro diváky - se nakonec ke druhé části taky upsal, hurá!). Panebože ale využijte tu postavu víc!!! Pennywise má teda rozhodně na víc, než jenom na cukání hlavou a bububu, nechte ho mluvit, probůh! Hororovost se dá vystihnout takto: v tomto ohledu je prostě Kingova kniha lehce zaostalá, ale Muschietti z toho vytáhl maximum, co se dalo, aniž by musel sáhnout po nějakém modernismu, který by k old-school stylu neseděl. Takže to je místy pěkně hnusné i děsivé. Mám jen trochu obavy z druhé části s dospěláky, protože kniha se prolínala a ruku na srdce - "To" se mnohem lépe zúročí právě s dětmi, ale uvidíme... Rozhodně velké nadšení a nemůžu se dočkat druhého dílu. ()

movie

70% Potenciál v kvalitní předloze umlácený zbytečnou snahou strašit na každém rohu za pomoci vyhroceného audiovizuálního terroru. V některých momentech to bylo až příliš úmorné a vysilující. Palec nahoru za to, že se tvůrci nesnaží jet na 80. retro vlně a umí přitlačit i mimo vyjeté koleje (zdaleka nejstrašidelnější postavou je Henry Bowers a Pan Marsh). ()

• Celosvětová premiéra proběhla 5. září 2017 v Los Angeles. (Varan)
  • Dva týdny předtím, než začalo natáčení, se museli herci poznat, aby přátelství jejich postav ve filmu působilo reálně. Společně chodili na jídlo, jezdili na kolech a hráli různé hry. Představitel Billa Jaeden Martell řekl, že se sobě dívali tři minuty v kuse do očí. „Byli jsme jedna velká rodina,“ dodal Martell. (ČSFD)

Muschietti míří od Flashe k Batmanovi

Muschietti míří od Flashe k Batmanovi