Diskuze

Mr.Apache

Tak mě se to ale chce brát osobně.

Stejně osobně bych brala, až by zase někdo tvrdil, že třeba Who framed Roger Rabbit je dobrá adaptace. Je to super film, ale adaptace je to prachbídná.

na příspěvěk reagoval Mr.Apache, silentname

Mr.Apache

Má, protože ty tvrdíš, že je to skvělá adaptace, a přitom prostě není.

Jestli je to dobrý, nebo špatný film je úplně jiná otázka.

Mr.Apache

Zkrátka s tebou souhlasit nebudu. Už jen proto, že film od Kubricka se mi, jelikož jsem ho viděla až po přečtení knihy, velmi nelíbil, protože postrádal to, co se mi líbilo na knize a měnil charaktery.

Mr.Apache

Popularitu určitě. Zda i hodnocení,  to bychom se mohli hádat a stejně bychom se k ničemu nedohádali. Dle komentářů jsou tam čtenáři, kteří jí dali horší hodnocení právě proto, že nepřináší oproti filmu prakticky nic navíc. A určitě jsou i čtenáři, kteří jí dali plné hodnocení třeba proto, že je kniha vrátila zpět do filmu. Ale konec konců, i tohle by se dalo brát jako smysl filmu, který kopíruje knihu a nepřináší nic navíc ;-)

otula

Obávám se, že v tomto případě popularita filmu zpětně ovlivnila popularitu knihy, nikoliv naopak.

Hanyou

Adaptace je jen technický termín. Ty bys( jako asi většina fanoušků nějaké knihy) chtěla její co nejpřesnější filmovou ilustraci. Ale to je trochu nuda. Málokterý film, který byl takhle pojat, se stal legendárním, vyrovnal se knize nebo jí předčil. Tím ale nechci říct, že všechny filmy podle knih, které byly pojaty jinak, byly dobré. Zbabrat lze samozřejmě cokoliv a jakýmkoliv způsobem. Ovšem marná sláva - Kubrickův Shining je film podle knihy Stephena Kinga. Tím pádem je správné označit jej za adaptaci. Zároveň je to výborný filmový horror. Použít v tomhle případě termín "kvalitní adaptace" není chybou, ať už King a jeho fanoušci skřípají zuby jak chtějí. :-) Krom toho si myslím, že těch kteří těmi zuby u tohohle filmu opravdu skřípají, nebude nějak významné množství.

Osobně nejsem ani fanouškem té knihy, ani obzvláštním fanouškem toho Kubrickova filmu. Přesto jsem mu nadělil pět hvězdiček, minimálně už proto, jak obdivuhodně si Kubrick poradil v rámci žánru, v němž nebyl nikdy doma.

na příspěvěk reagoval Hanyou

Mr.Apache

Ta kniha celkem hodně vyčnívá nad ostatními Kingovými knihami. A není to jen můj pocit, jak mohu odvozovat z toho, že v Databázi knih je v žebříčku na 7. místě - a to je hlasování ještě rozdělen na čtenáře, kteří hlasovali pro jednotlivé knihy a ty, kteří hlasovali pro knižní komplet (žebříček Kingových knih).

Hanyou

Necítím se, jako bych něco obhajoval. Krom toho, hodnocení Shining světovou i tuzemskou kritikou, stejně jako diváky na csfd i imdb, je myslím dostatečně výmluvné.

na příspěvěk reagoval Hanyou

otula

Nebýt její kvalitní filmové adaptace, ta kniha by mezi jinými kingovinami zapadla. Určitě nejde o nic, co by někdo nazýval Kingovým majstrštykem. Kdežto film je, jak sám pravíš a jak ukazuje jeho popularita, mnohými za majstrštyk považován.

A v tom je ten rozdíl.

Nemohu souhlasit.

Stejně jako když ve filmu Z Pekla, nechali mít komisaře Abberilna mít jakési jasnovidecké schopnosti, místo esoterického podtextu, který se prolíná komiksem.

Osvícení jsem taktéž četla dřív jako knihu, a proto mě film velmi zklamal.

Už jen zbývá, abys obhajoval Temnou Věž.

Mr.Apache

Souvisí tak, že těžko lze za zbytečný označit film, z něhož jsou takřka všichni nadšeni (samozřejmě k tomu lze přistupovat i tak, že celý filmový průmysl je naprosto zbytečný, ale v této rovině se snad nepohybujeme). A sice jsem Zelenou míli nekontroloval slovo od slova, ale připadla mi tak,  že Darabondovým scénářem byly přímo knihy (pokud si dobře pamatuji, tak pouze vynechal první knihu, ale už je to pár let, co jsem to četl).

Jinak souhlasím s tím, že kniha Vyhoďme ho z kola ven je zfilmována perfektně, ačkoliv předlohu nekopíruje přesně. Ani snad nikde netvrdím, že kvalitní film musí být přesnou kopií knihy. Pouze jsem oponoval opačnému tvrzení, že film udělaný přesně dle knihy je zbytečný. Myslím, že Kladivo na čarodějnice se předlohy také drží dobře a je to rovněž vynikající film. A souladu s Tvým tvrzením klidně uznám, že trilogie Milénium je zfilmována také dobře (Oplev i Fincher), ačkoliv ve filmových podobách chybí jak spousta informací, tak je děj upraven. Ale je spousta filmů, v nichž to scénáristé svými úpravami podělali.

na příspěvěk reagoval Mr.Apache

Uživatel Yoshitsune smazal svůj příspěvek.

otula

Proč sarkasmus? A jak přesně souvisí nějaké pořadí popularity s čímkoliv, co jsem tu psal?

Zelené míli jsem osobně dal pět hvězdiček, mj. proto, že ten film je co do zábavnosti míle před těmi nudnými čítánkami na pokračování, které mu byly předlohou. Umět se při zpracování zbavit zbytečné vaty, vyhmátnout přitom to podstatné a skutečně důležité, a vyzdvihnout to, je samozřejmě také cesta ke kvalitní filmové adaptaci.

PS: Zelenou míli jsem četl hned jak u nás vyšla. O pár let později vnikl film.

PPS: Myslím, že v tom žebříčku je na nejvyšších příčkách i další vynikající adaptace, která je dobrou ukázkou toho, že když se udělá film jinak než kniha, můžou vzniknout dva naprosto skvostné pohledy na jednu věc, které se navzájem výborně doplňují. (Konkrétně jde o Přelet přes kukaččí hnízdo.)

A jasně. Zelená míle není zrovna příklad jiného přístupu ke stejnému materiálu - je to příklad toho, že i zbavením se přebytečného balastu a zaměřením se na podstatu lze dospět k adaptaci, která může překonat svou předlohu.

Ještě k předchozímu nadhození Shiningu: Ví se, že King nemá Kubrickův Shining rád, protože Kubrick uchopil jeho vizi úplně jinak, což se autorovi nelíbilo. Stejný případ byl Ken Keasey a Formanovo zpracování Přeletu. Spisovatelé (a jejich fanoušci) bývají holt na některé věci hodně citliví. :-) To ale na kvalitě těch filmů nic nemění.

Hanyou

Máš pravdu, není dobrá. Je vynikající. Takhle má vypadat kvalitní film podle knihy. Žádná ilustrace - film má jít vlastní cestou a nabídnout nový pohled na stejnou věc. Film udělaný přesně podle knihy je zbytečný film.

na příspěvěk reagoval otula, Yoshitsune, Hanyou

Uživatel Hanyou smazal svůj příspěvek.

Muschietti míří od Flashe k Batmanovi

Muschietti míří od Flashe k Batmanovi