Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Henry Jekyll je úspěšný londýnský psychiatr zabývající se výzkumem lidské duše. Jeho objev látky, která dokáže v člověku potlačit nebo naopak vyvolat zlo, však vědecké kruhy zásadně odmítají. Jekyll proto musí preparát vyzkoušet nejprve na sobě. Tak vzniká pan Hyde, bezohledný sobecký násilník a ničema neštítící se dokonce ani vraždy. První, kdo podlehne kouzlu Jekylla, ale zemře rukou Hydea, je krásná barmanka Ivy Peterson… (dopitak)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (52)

dopitak 

všechny recenze uživatele

Starší několikrát vzpomínanou verzi jsem zatím neviděl, takže mohu posloužit jen srovnáním s hammerovkou z roku 1960 a kanadským remakem z roku 2008. O chybějících kvalitách nového filmu netřeba psát, ale v porovnání s novějším počinem studia Hammer je tato verze propracovanější, kupodivu trikově lepší (proměnu Jekylla na Hyda si užijeme hned 3x, obráceně tuším jednou), oplývá krásnými ženami. Ale je také možná až zbytečně natahovaná. Spancer Tracy má neuvěřitelně tupý škleb připomínající falešný americký úsměv mého současného šéfa. Přestože hodnotím 4*, není hammerovka o mnoho lepší, jen mě trochu víc zaujala. ()

Oktavianus 

všechny recenze uživatele

Spencer Tracy je excelentní herec, a to jak v poloze "anděla" Jekylla, tak i "ďábla" Hydea, jenomže... Henry Jekyll má být mladý, pohledný, energický, okouzlující a dobrosrdečný chlapík, ale Tracy z něj udělal pouze hluboce lidského a hodného člověka, ani náhodou toho šviháka, kterým Jekyll má být. A to je oproti o deset let staršímu originálu a Fredriku Marchovi obrovské minus. Jinak máme ale už jen plusy - Ingrid Bergmanová se neodhaluje tolik jako Miriam Hopkinsová, ale její tragická postava mnou prošla ze všech nejhlouběji; věřil jsem jí každé slovo, trpěl s ní, litoval ji. Právě její Ivy Petersonová je největším trumfem vlastně smutného a tragického filmu. Plusem rovněž je, že i když je Hyde fyzicky nevzhledný, pořád vypadá jako člověk, což je v této adaptaci v rámci filmového jekyllohydeovského mýtu poprvé. Za zmínku stojí i surrealistické snové sekvence během přeměny Jekylla v Hydea, jejich skrytá erotičnost mě skoro zaskočila, zdaleka jsem ji nečekal takovou (Jekyllem bičované koňské dvojspřeží se promění v Beatrix a Ivy... a tak dále, nechci prozrazovat, to si zaslouží vychutnání). Suma sumárum, mám-li verze z let 31 a 41 porovnat, o maličko lépe budu hodnotit starší verzi, a to hlavně kvůli živočišnému Jekyllovi; verze mladší však má lepšího Hydea a úžasnou Ingrid Bergmanovou. Tak si vyberte. ()

Reklama

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Dnes nám to tak nepřijde - vidíme prostě tři klasické Jekylly a nejčastěji si prostě pustíme toho nejnovějšího... Jenže zatímco verze 30s měla oproti nedonošené 20s verzi obhajitelný motiv - za těch deset let kinematografie hodně pokročila, především samozřejmě zavedením zvuku, 40s adaptace/remake žádný takový důvod nemá, jde jen o o něco technicky lepší zopakování úplně stejného filmu... Zkrátka typický zbytečný remake, jakých je i dnes plno. Kdyby deset let stará verze neexistovala, mělo by tohle smysl - takhle ale spíš ne. ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Pro neznalé příběhu -  moje krátká recenze možná naznačuje více, než by bylo dobré dopředu znát. Stále jedno z nejlepších zpracování knižní klasiky, kdy se dr. Jekyllovi vymknou experimenty z rukou a cesta k záhubě je nalinkovaná. Ač se zpočátku zdá, že vztah Harryho a Beatrix je sentimentální jak z červené knihovny, tak postupně je jasné, že půjde o vztah romantický, jenž nemá šanci na šťastný konec. Tracyho maskování je jednoduché, úsporné, a přesto dostačující. Trojlístek hvězd Tracy -Turnerová -Bergmanová předvedl výborný výkon, především Bergmanová je paní herečka. Černobílá kamera dodává snímku tajemnost, zejména když se postavy pohybují v ulicích nočního Londýna plného mlhy. Snímek, jenž příliš nezestárnul. ()

Němi 

všechny recenze uživatele

Remake zpracování z roku 1931 se liší vedle několika drobností především charakterem pana Hyda. Původně neurvalý opičák se v podání Spencera Tracyho změnil na sofistikovanějšího tyrana, manipulátora. Působí tak jiný druh strachu než z Fredrica Marche, daleko hrozivější. Mimochodem používá Hopkinsem proslavené "hanibalovská" nemrkání! Tracy si navíc vystačil i se skromnější maskou, k dokonale rozdílným charakterům mu pomáhá jen nabarvené obočí a věčně opocený obličej. Jeho herecký výkon je kolosální představení, jedno z nejlepších vůbec. Dokonale tak zastiňuje ostatní kvality filmu - dvě kvalitní herečky, svižné tempo a nádhernou kameru. Zatímco jinde by vyčnívaly, vedle dechberoucího Tracyho zůstávají téměř kolikrát nepovšimnuty. ()

Galerie (45)

Zajímavosti (3)

  • Beatrix Emery měla původně hrát Lana Turnerová a nevinnou dívku, snoubenku Spencera Tracyho, Ingrid Bergmanová. Bergmanová však měla zájem o roli Turnerové a tak došlo k jejich výměně. (džanik)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno