Muži, kteří nenávidí ženy

• USA The Girl with the Dragon Tattoo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Jeff Cronenweth

Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård, Steven Berkoff, Robin Wright, Yorick van Wageningen, Joely Richardson, Geraldine James (více)

Mikael Blomkvist zrovna prohrál soudní spor s Hans-Erikem Wennerströmem, o kterém nedávno napsal nepříliš pozitivní článek. Jeho pověst tím utrpí, a tak příležitosti využije Henrik Vanger, který si Mikaela pozve na sever do Hedestadu, aby vyšetřil zmizení a nejspíš i vraždu své neteře Harriet. Harriet zmizela v roce 1966, a jelikož ji nikdo neviděl odjíždět, policie došla k závěru, že ji nejspíš někdo zabil. Předtím byla s kamarádkami na slavnosti, ze které ale náhle odešla. Pak už ji viděli jen krátce, když se objevila v Henrikově domě a chtěla si s ním promluvit. Henrik ale neměl čas, a když ji hledal později, už byla pryč. Henrik po ní celý život pátral a nashromáždil mnoho informací, které hodlá Mikaelovi poskytnout, včetně domu u jezera, kam se může Mikael dočasně nastěhovat. Výměnou za pomoc mu Henrik nabízí peníze a opravdové důkazy proti Wennerströmovi, aby mohl Mikael očistit svou pověst. Mikaelovi se na severu moc nelíbí, ale nakonec nabídku přijme a nastěhuje se do domu u jezera... Lisbeth pracuje pro bezpečnostní agenturu a pracuje i na Mikealově profilu. Nechal si ho prověřit Henrikův advokát Dirch Frode předtím, než si ho Henrik najal. Lisbeth má život už tak dost těžký, a navíc její poručník dostane mrtvici a už se o ni nemůže starat. Dostane tedy nového poručníka Nilse Bjurmana. Ten ale zneužívá svého postavení a Lisbeth mučí a znásilňuje. Lisbeth se ale vzepře a pomstí se mu. Bjurman jí při tom musí slíbit, že už se o ni nebude zajímat a bude jí pravidelně vyplácet peníze, aniž by se u něj musela hlásit. Při svém pátrání Mikael narazí na zajímavou informaci, a tak po Frodeovi požaduje asistentku. Ten mu doporučí právě Lisbeth. Mikael se za ní rozjede a nabídne jí práci. Lisbeth to zajímá a tak souhlasí a okamžitě se pouští do práce... (TV Prima)

Diskuze

aannemer

aannemer (hodnocení, recenze)

Věřím, že Fincher tento film natočí dobře. Je dost možné, že trumfne i švédský originál. Pořád to ale bude jen a jen prachsprostá vykrádačka. Neměl se do toho pouštět, jedině snad možná s mnohem větším časovým odstupem. Ale to je obecně nemoc současného amerického filmu. Nemají už co točit, tak vykrádají Japonce, Frantíky apod.

Ontos

Ontos (hodnocení, recenze)

hero_bk: Dá se ale pořád počítat mezi Kingovy adaptace, kde je změněný konec :-P

Kamkon (hodnocení, recenze)

Giga puding: Jen aby se nezklamala, děvče :-)
Jinak jsem skoro na konci první knihy a některé detaily oproti knize jsou jiné ( např. kdo odhalí spojitost mezi vraždami?), ale některá přehození děje se povedla (celkově pojatý konec) - čtenáři vědí. Celkově se však švédská verze zaměřuje hlavně na Michaela a Lisbeth, což je možná škoda - americká verze vypadá na podrobnější vykreslení i dalších postav.
Lisbeth mi v knize připadá mnohem více výřečnější a také v ní skoro nekouří (ve filmu pálí jednu za druhou), Michael Blomkvist dosti bezbarvý, ale nedokážu si ho nějak představit (v knize pálí jednu za druhou skoro) - ve filmu se mi však jeho pojetí moc líbilo.  Avšak v knize má Lisbeth podle popisu vlasy na ježka, což netrefil nikdo, Rooney Mara je navíc podle fotek dosti "přepiercingovaná", v knize má Lisbeth více tetování.
Švédská verze nabídla ne "knižní" Lisbeth Salander, ale svým vlastní jedinečným způsobem skvěle pojatou postavu, hlavně díky Noomi Rapace, u které mi taková proměna připadá jako u Charlize Theron ve "Zrůdu" . Uvidíme, co předvede změněná Rooney Mara.

hero_bk

hero_bk (hodnocení, recenze)

farb: Já mám na měnění konců jasnej názor - ne! Dělají to často Kingovi a jedinej film, ve kterém to vyšlo výborně, byla Mlha...

farb

farb (hodnocení, recenze)

Border:  Tím WOW efektem bych si nebyl úplně jistý, protože údajně Fincher se scénáristy totálně změnil  konec a celkové vyznění. Takže kdo ví, jak to nakonec dopadne. Podobný tah, tedy přepsání závěru, už mu vyšel - a to u Klubu rváčů, a nutno uznat, že tam to vyšlo skvěle.

MrCreosote

MrCreosote (hodnocení, recenze)

Border: Pokud tenhle film vydělá solidní prachy, pak budou všichni do natáčení dalších dílů celí žhaví, to se vsaď. Otázkou ovšem zůstává, jaký komerční potenciál v sobě tohle na první pohled temné a nepříjemné zpracování skrývá.

GigaPudding

GigaPudding (hodnocení, recenze)

Border: fincher nemůže natočit špatnej film :) akorát prostě Rooney Mara není Lisbeth ani náhodou :)

Border

Border (hodnocení, recenze)

Přečetl jsem nejdříve poctivě celou trilogii a poté se díval na všechny tři švédský filmy.První kniha je čistě thriller a když víte zápletku tak jakejkoliv film vám mrazení v zádech nevyvolá když znáte vraha...Takže sem filmy sledoval z čistě technickýho hlediska a docela se to švédům povedlo.Fincherovi se to určitě taky povede,ale je mu to hovno platný wow efekt už je dávno pryč a když už tak měl remakovat celou trilogii.Jenže do druhýho dílu se nikomu chtít nebude ten natočit dobře nepude ani nolanovi hehe.V tom je krása knih.Myslím že kdo čet knížky tak mu tyhle 4 filmy přídou dost zbytečný.Jo jinak vám všem doporučuju četbu norskýho spisovatele Jo Nesbo ten píše taky dobrý temný krimošky...

Anarvin

Anarvin (hodnocení, recenze)

Souhrn posledních fotek a informací: Profily všech podstatných postav, ochutnávka ze soundtracku, znásilnění Rooney Mara. A čeká nás doba blockbusterů pro dospělé? Odkaz

Traffic

Traffic (hodnocení, recenze)

Kamkon: To, co popisuješ (stádovitost, snadná ovlivnitelnost), je vlastní všem lidem (do různé míry) a není to pouze nějaké specifikum ČSFD. Kdo říká, že ho nějak, byť minimálně, neovlivňuje hodnocení ostatních, kecá.

Jinak verbal má sice "výrazné" komentáře, ale které jsou právě naopak zase účelově vyhrocené a záměrně silně proti proudu. Chápu, že se to některým lidem líbí, ale těžko ho považovat jako někoho, kdo hodnotí čistě podle sebe, když ho zase ovlivňuje snaha jít do přehnané opozice. Verbal je internetovej troll v tom nejtypičtějším slova smyslu.

hero_bk

hero_bk (hodnocení, recenze)

Kamkon: Něco podobného o ovlivněných názorech mám přímo na profilu... Přijde mi, že nekteří uživatelé se nechtějí pouštět do křížku, a tak radši, než aby dali třeba odpad, tak nehodnotí vůbec, nebo aspoň trochuu výš. Já s odpadováním problém nemám, protože to přece jen je můj názor.
S tím vyšším hodnocením u modrých filmů jde o spíš o to, že ne proto, že bych chtěl pozvednout hodnocení, ale proto, že třeba při hodnocení 40 % a vesměs negativních ohlasech nečekám vůbec nic, a tak je potom výsledné hodnocení vyšší (+- o hvězdičku), než kdybych se na film těšil jako malej.
A ještě k tomu, že mi tady někdo vyčítal, že jsem laik, který film hodnotí jenom líbí/nelíbí a nemá hodnocení objektivní. K tomu bych dodal jenom: Každé hodnocení je subjektivní. Nejsem kritik, takže si nebudu tvořit názor jenom technickou stránkou a výkony, ale líbí/nelíbí je nejdůležitější faktor pro hodnocení.

P.S.: U každého filmu si po zkouknutí seřadím komentáře podle hodnocení a přečtu si odpady. Ty totiž považuju za nejlepší komentáře, protože jsou většinou konkrétní. I mně osobně se většinou píše líp negativní komentář líp než pozitivní a tak je pro mě sdělení typu: "Toporné herecké výkony, chyba tam a tam, příšerná hudba, nic než efekty," než "Naprosto úžasný film, který se prostě musí vidět." S odpadama klidně i nemusím souhlasit (čtu si je u filmů, kterým jsem dal pět hvězdiček), ale obsahují nejpádnější argumenty.
P.P.S.: Z toho důvodu mám v oblíbených uživatele verbal. Nejde daleko pro 5* ani pro odpad, a ačkoli s jeho názory (povětšinou nesouhlasím), aspoň mám výrazný komentář hned navrchu...

Kamkon (hodnocení, recenze)

flemini: Já si pamatuju tváře, ale méně si pamatuji jména a přezdívky. Ale stačí si prolétnout komentáře k filmům a podle toho poznáš, kdo je to. Nemá cenu na nikoho ukazovat prstem a jmenovat ho, protože to občas dělá prakticky každý zde. Podle dřívějších diskuzí a pravidelného sledování hodnocení u některých filmů jsem systém hodnocení pochopila takto: pokud asi prvních 10-15 uživatelů ohodnotí film 4-5 hvězd, tak nasadí laťku a hodnocení obvykle neklesne na modrou barvu a naopak - pokud se nahází odpad, už to bude prakticky stále modré. Je v tom nějaká statistika, ale přesný přepočet podle počtu hlasů či hvězdiček nebo systém jsem to stejné nevykoumala.
Pokud se stádem narážíš na mě, tak to jsem napsala u X-men, protože to tam moc lidí nedokázalo objektivně popsat a můj názor je tam také - třeba je film hodně dobrý comics, ale mě se u toho chtělo smát a spát, jak je to naivní :-) Podobná hrůza je to u filmu Strom života - že to může někdo úplně zatratit naprosto nechápu, protože to jisté nesporné kvality má a v určitých ohledech je to originální a novátorské, čehož si cením na každém díle. A Vesmírná odysea mě taky nedostala, podávám ruku :-)
Jinak s tebou ale souhlasím - s tou nenávistí k filmu a lidem, kterým se líbí/nelíbí určitý film je to krásně vidět u Stmívání, ale to už je vyloženě póza u mnohých z nich...Prostě chtějí být zajímaví tím, že jsou v opozici. Mezi námi žijí jistí exhibicionisté, kteří se schovají za falešnou identitu a dští oheň...Nemá cenu se tím zabývat - průběžně sleduji, co se chystá za filmy, když chci, jdu na ně do kina a pak si přečtu, co píší ostatní a zde ohodnotím. Nemám čas se s někým hádat, jestli je to dobré či ne.
ZPÁTKY K MUŽI, KTEŘÍ NENÁVIDÍ ŽENY: Měním názor - pro srovnání s knihou i švedskou předlohou na to do kina půjdu - jsem zvědavá, jak se s tím pan F a herci poperou.

flemini

flemini (hodnocení, recenze)

Kamkon: Ale zas tolik lidi si myslim, ze to neni, aby to ovlivnilo celkove hodnoceni, nebo kolik takovych lidi znas (kdyztak jmenuj:-D) jako vzdycky se nekdo muze lisit nazorem od vetsiny, ale zalezi jak ten clovek poda svuj nazor, me treba osobne nesedla Vesmirna Odysea od Kubricka, asi jsem se na to dival ve spatnem rozpolozeni nebo co, ale hrozne me to nudilo (coz je takovej hodne subjektivni pocit a hlavne takovej utek pred nejakou vyssi argumentaci:-), presto tu filosofii a hlavne vizualni stranku a to jak Kubrick krasne ladi obraz s hudbou je fakt nadherny, a to ja uznavam, proto bych tomu nedal odpad!, protoze objektivne to na odpad fakt neni, pokud clovek hodnoti podle filmovych meritek, i kdyz me treba zrovna ten film nesedl a nejak nemam chut si ho poustet znovu nebo si ho zarazovat do osobní top ten, ale jsem rad, ze ostatnim ano a to ze ma nejaky vysoky hodnoceni a kultovni status asi neco znamena, i kdyz zas spousta lidem hrozne vadi, ze kdyz ten film je na vyssich prickach v TOP a jim se nelibil, tak o to vetsi je takova nenavist k tomu filmu a hlavne mam pocit i jakoby k lidem, kterym se libil, a pak z toho lezou takovy argumenty jakoze vsichni jdou se stadem a ja mam jedinej pravdu. A kdyz jeste nekdo vykrikuje je to sracka svetove kinematografie, reziser je idiot ci nejaky nesmyslny argument anebo paranoidne se vymlouvat na ostatní, ze POMO a golfista tomu dali vysoke hodnoceni, tak vsichni sli se stadem, me prijde jako bezradnost vymyslet nejaky slusny a konstruktivni protinazor a jenom se proste snazi ten film co nejvic zesmesnit a hlavne na sebe upozornit. I když ja mam co rikat, ja komenty radsi nepisu:-D, ale kdyz mam cas, tak obcas jdu na nejakou diskuzi.

Frankooo

Frankooo (hodnocení, recenze)

DannyBoy80: však já si říkám taky co chci, když už vyblil takovej štěk tak na to můžu napsat cokoliv...a ukaž mi cenzuru :) myslíš že mu teď nepůjde psát kvůli tomu že jsem mu napsal mlč?

Kamkon (hodnocení, recenze)

Když se tady na to narazilo, tak to můžu již konečně rozseknout: Tato databáze (a i některé jiné z jiných oborů) trpí 2 zásadními chybami, kterým však jde těžko zabránit:
1. "Zbošťování" tvůrců a režísérů - pokud se dostane na světlo, že pan Fincher či pan Nolan např. budou točit něco nového, tak se automaticky vynášejí do nebe, protože tito páni to prostě nemůžou zkazit. Ano, zatím nenatočili žádný vyloženě špatný film (viděla jsem od nich prakticky vše) ale chválit den před večerem, tedy začít vychvalovat film ve všech směrech, když ještě není natočen, mi připadá scestné. Možná jsem hloupá a nedokážu ocenit některé věci, ale já si vybírám filmy podle obsazení, ne podle režiséra, neboť jsem doteď nepochopila, jak se pozná, že je film dobře zrežírovaný. Jsou pouze 2, které mám ráda: pan Minghellu, který točil s Judem Law a bohužel předčasně zemřel a v poslední době jsem objevila Terence Mallicka, jinak na jméno fakt nekoukám a nehodnotím filmy podle režie. Takže KLUB RVÁČŮ se mi líbil díky celkovému stylu vyprávění, panu Pittovi, kterého jinak moc nemusím a skvělému spojení Nortona a Helen Bonham, oba mám ráda hodně. A hlavně je to skvělá adaptace slaboučké knížky, kterou jsem přečetla pod lavicí za jeden den ve škole a která má jiný konec, než má film, ale je taky krásný.

2. Zbožtění a přecenění (někdy) průměrných filmů, jen kvůli tomu, že tady prvních pár vyvolených  nahodí pochvalné recenze a ostatní se přidají - krásně se to ukázalo u Inception, kde mnozí psali něco v tom stylu: "Sice jsem to nepochopila, ale tady to má vysoké hodnocení, tak je o asi dobré, takže dám 5 hvězd taky" atd. To se objevuje u mnoha dalších filmů, stačí trochu pohledat. "Inception" je dobrý film, ale proč ho zbošťovat? Samozřejmě, funguje to i naopak, tedy u horších filmů čteme: "Tady to má malé hodnocení, tak tomu přidám, i když se mi to moc nelíbilo".  Trochu mě mrzí, jak je tady podhodnocen Zlatý Kompas, protože to je fakt krása. Ale je to logické, plno lidí jde raději s davem než proti němu a stydí se přiznat svůj názor, když je odlišný. Tím se ČSFD stává značně neobjektivní, což mi u imdb.com nepřipadne. Stále jsem totiž nepochopila, co plno lidí vidí na Šestém smyslu, Mlčení jehňátek či posledních X-men. Na zdejší hodnocení a recenze se podívám většinou až po shlédnutí daného snímku.

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno