Muži, kteří nenávidí ženy

• USA The Girl with the Dragon Tattoo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Jeff Cronenweth

Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård, Steven Berkoff, Robin Wright, Yorick van Wageningen, Joely Richardson, Geraldine James (více)

Mikael Blomkvist zrovna prohrál soudní spor s Hans-Erikem Wennerströmem, o kterém nedávno napsal nepříliš pozitivní článek. Jeho pověst tím utrpí, a tak příležitosti využije Henrik Vanger, který si Mikaela pozve na sever do Hedestadu, aby vyšetřil zmizení a nejspíš i vraždu své neteře Harriet. Harriet zmizela v roce 1966, a jelikož ji nikdo neviděl odjíždět, policie došla k závěru, že ji nejspíš někdo zabil. Předtím byla s kamarádkami na slavnosti, ze které ale náhle odešla. Pak už ji viděli jen krátce, když se objevila v Henrikově domě a chtěla si s ním promluvit. Henrik ale neměl čas, a když ji hledal později, už byla pryč. Henrik po ní celý život pátral a nashromáždil mnoho informací, které hodlá Mikaelovi poskytnout, včetně domu u jezera, kam se může Mikael dočasně nastěhovat. Výměnou za pomoc mu Henrik nabízí peníze a opravdové důkazy proti Wennerströmovi, aby mohl Mikael očistit svou pověst. Mikaelovi se na severu moc nelíbí, ale nakonec nabídku přijme a nastěhuje se do domu u jezera... Lisbeth pracuje pro bezpečnostní agenturu a pracuje i na Mikealově profilu. Nechal si ho prověřit Henrikův advokát Dirch Frode předtím, než si ho Henrik najal. Lisbeth má život už tak dost těžký, a navíc její poručník dostane mrtvici a už se o ni nemůže starat. Dostane tedy nového poručníka Nilse Bjurmana. Ten ale zneužívá svého postavení a Lisbeth mučí a znásilňuje. Lisbeth se ale vzepře a pomstí se mu. Bjurman jí při tom musí slíbit, že už se o ni nebude zajímat a bude jí pravidelně vyplácet peníze, aniž by se u něj musela hlásit. Při svém pátrání Mikael narazí na zajímavou informaci, a tak po Frodeovi požaduje asistentku. Ten mu doporučí právě Lisbeth. Mikael se za ní rozjede a nabídne jí práci. Lisbeth to zajímá a tak souhlasí a okamžitě se pouští do práce... (TV Prima)

Diskuze

Petrucci (hodnocení, recenze)

Tak u Finchera bych o atmosféru a depresivnost neměl vůbec strach, bude prostě jen jiná, než ta severská. Já si jinak nemůžu pomoct, ale mně třeba ten trailer připomíná poslední dva Bondy, ale fest temnější.
Jinak jasně, tuhle žabo-myší válku rozlouskne až samotný film.

DannyBoy80 (hodnocení, recenze)

Petrucci: tak my se mozna dokonce dobrem k tomu, ze to neni ani adaptace :) ale to bude jasne az film bude k videni. Ono neco se k predelani vybizi a neco ne. Podle me bude hodne slozite to natocit s tim severskym stisnenym pocitem, melancholii a vsudypritomnym znasilňovanim žen a děti. Coz je obrovsky problem ve skandinavii a kniha na to casto upozornuje a je tomu v podstate venovana. Kdyz uz to musi Fincher tocit, tak bych radsi uvital, kdyby to zasadil do US a uplne jineho prostredi se stejnou zapletkou. Pak by to mohlo vyznit uplne jinak a pak bych to snad i pochopil. Oplev ma vyhodu toho ze je Skandinavec a zije v pom a ty pocity,depresi, zimu a tmu zna na vlastni kuzi. Ale dnes je to uzitecne, pac jsem zjistil ze na toto tema uz je i serial a tudis ho jdu hledat :) http://www.csfd.cz/film/287677-millennium/

Petrucci (hodnocení, recenze)

Tak nudný mi určitě nepřijde, ale věc názoru. Volná inspirace knihou není blbost, třeba "Až na krev" od Andersona je taky podle knihy, ale jen podle prvních, tuším, 150 stránek, Mannův Poslední mohykán je, tuším, taky pozměněný ( kdo se do koho zamiluje, apod. ). Mně třeba tahle Fincherova verze zajímá už jen proto, že tohle je žánr pro něj, protože si myslím ( byť jsem původní verzi neviděl ), že je lepší režisér, než ten Skandinávec a dokáže z toho vymáčknou mnohem víc ( atmosféra, atd. ). Ale taky to taky nemám u všeho, třeba jak v komentáři k Oldeuboi píše POMO, že by chtěl americký remake, který by točil Fincher a v tom případě říkám ani náhodou.

DannyBoy80 (hodnocení, recenze)

Petrucci: 1. tak je spousty životopisu, ktere jsou natocene dobre a nemusi se tam nic pridavat, ale to plati hlavne u životopisu lidi, jejichž život je velmi zajimavy sam o sobe. Coz o Cukrbergovi nelze rict, a to i pres to co vse dokazal. On je v podstate nudny clovek.
2. tak zatim me to zbytecne prijde. Ja jsem chtel jen posunout debatu remake vs adaptace trochu dal a cekal jsem, ze mi nekdo odpovi. Treba i tak, ze volna inspirace knihou je blbost. Coz si myslim ze neni. Podle me je rozdil, zda se film drzi hlavni linie, nebo je ta hlavni linie byt castecne zmenena.
3. ok, v pohode

Petrucci (hodnocení, recenze)

1) Tak ale kdyby to bylo točeno do sebemenších detailů, tak z toho bude dokument ( ale máš pravdu, že je to děláno proto, aby ten film měl větší drive, apod. )

2) Tak ted už vůbec nechápu, abych se přiznal. Já měl, i prvně, celou dobu za to, že Ti jde o zbytečnost tohohle filmu.

3) Považoval jsem to za uzavřené tady, ale OK, omlouvám se za neodpověd.

nigga

nigga (hodnocení, recenze)

Jenom tak k té zbytečnosti, do kin jde ročně kolikrát tolik filmů, které za nic nestojí a jsou jakoby zbytečné a to nemusí jít o remaky, že pokud Fincherova Girl dopadne skvěle, a co si budem povídat, ta první adaptace je sice pořád dobrý film, ale geniální opravdu není, kromě ústřední dvojice, takže pokud ta první kniha je lepší než ten film (což většinou slyším, že je). tak je co vylepšovat, a pokud z toho vznikne skvělý a třeba i lepší film než ta původní adaptace, tak zbytečný rozhodně nebude. Já nevím, jak ostatní, ale já původní adaptaci jako už nemusím nikdy vidět znova, což se třeba může u Fincherovi verze změnit a můžu jí vídět potom třeba víckrát jako např. Sedm, ale třeba taky ne, uvidíme.

DannyBoy80 (hodnocení, recenze)

Hellblazer: normalne diskutuju, urcite neresim porad to same :) jen s Petruccim je to porad stejne a reagoval na me on prvni, ne ja, tak nevim proc jsem ti trnem v oku.

Hellblazer

Hellblazer (hodnocení, recenze)

DannyBoy80: uz by si mohol, chodis sem odvtedy co bol film ohlaseny a stale si melies to svoje...

DannyBoy80 (hodnocení, recenze)

1. u filmu který se pasuje na životopisny me to neprijde v poradku, zalezi co presne je zmeneno, zda detail nebo neco co ovlivnuje treba 1/4 filmu.
2. volna inspirace knihou, pac je to adaptace no ni. Nerikam, ze se nemuze nic zmenit, to samozrejme musi, ale konec mi prijde jako docela podstatny. Ale jak rikam nejsem natolik odbornik, abych to mohl posoudit. Toci se treba filmy, ktere jsou  volne inspirovane necim zivotem.
3. slusne je odpoved byt jen to ze to dal nebudeme resit.

Klidně podotkni, woody.

1) Dramatická úprava pro film nerovná se lež.
2) Volná inspirace knihou nebo těma švédskýma filmama? Kdyby se volně inspiroval knihou a změnil třeba konec, tak tím spíš má smysl ty filmy natočit, ne?
3) V osobní poště jsem to neměl náladu dál řešit, protože jsi napsal to samé, o čem jsme se bavili tady.

DannyBoy80 (hodnocení, recenze)

Petrucci: ad 1. si neco precti nez zacnes pindat, nejenom o cukrbergovi, ale i o ostatnich zainteresovynch.
ad 2. co je volna inspirace je snad jasne ze same podstaty toho spojeni, nebo i toto ti mam vysvetlit? A jakou to ma spojitost? Pokud Fincher meni konec knihy, coz je u krimi to nejpodstatnejsi cast, tak se ptam je to adaptace nebo volna inspirace? Ja se tady vubec nepru jestli je to remake nebo adaptace, protoze mi to je jedno :) Po shlednuti trijleru si ale myslim ze Finecher svedskou verzi videl ;)
ad3. tuhle debatu uz jsme tady meli a je to furt dokola, prestava me to bavit, prenesl jsem tuto debatu kdysi na interni postu leč jsi nebyl schopen mi odpovedet, tak to asi tolik k tvoji osobe.

woody

woody (hodnocení, recenze)

k bodu 3 jsem chtěl něco podotknout, ale nechám to plavat ...

Petrucci (hodnocení, recenze)

Pokud si myslíš, že se o tomhle dohaduju, protože má na Finchera / na tenhle film někdo jiný názor, než já, tak jsi mimo.

Petrucci (hodnocení, recenze)

1) On je nemění v podstatě vůbec a film životopisný je, normální dramatická úprava pro film, což z toho nedělá lži. ( A jádrem věci není FB )
2) Můžeš mi říct, co znamená "volná inspirace" a k čemu se to vůbec vztahuje? Je to nová adaptace. Proč do toho taháš nějakou "volnou inspiraci"? O kterou navíc v začátku vůbec nešlo a celou dobu tady jde o to, jestli remake x nová adaptace.
3) Ten svůj arogantní, pasivně agresivní podton, v jakém tuhle diskusi vedeš a snažíš se dělat ze mě blbce, si nech, děkuju.

Příspěvek byl smazán administrátorem.

DannyBoy80 (hodnocení, recenze)

Ne neni o FB vubec, ani zminka, nebyt FB tak ten film nevzniknul. Navic Fincher propaguje film jako životopisný, přitom mění i základní věci, jen aby to vubec nějak ten film fungovalo a mělo trochu napětí. Opět neumíš číst, já se neptám na remake vs adaptace, ale na adaptace vs volna inspirace. Fincher je dobry reziser, ale na prdel si z neho nesednu. Je mnoho lepsich, promin snad jsem ti nesahnul na modlu :D

Petrucci (hodnocení, recenze)

To, že natočí film o FB, který ve výsledku vůbec o FB není, svědčí o tom, že točí kvůli penězům? *Tlesk, tlesk* ( Nehledě na to, jaké ústupky musel dělat, aby to mohl natočit, ale jo, je to peněz chtivý zmetek, o tom žádná )
Jakou hranici? To není něco ( remake x nová adaptace ), co by se Ti mělo někde protnout, buď je to remake nebo je to nová adaptace. Fincher prostě chce vzít knihu, která je podle něj zajímavá a natočit ji tak, jak to vidí on, po svém. Původní filmy jsou mu ukradené. ( A dost mě zaráží, že se o tom spekuluje zrovna u takového režiséra, jakým je Fincher )

DannyBoy80 (hodnocení, recenze)

to ze FIncher to dela pro prachy je snad vice nez jasne. Jeho posledni film je toho dukazem. Demagogicke predsudky? Kde na to chodis? True Grit je predelavka (remake/adaptace hell I dont care) filmu stareho snad 30 let a tusim ze tam je taky predloha kniha. Stale nevim kde jsi prisel na to, ze nechapu rozdil :D ja ho chapu moc dobre. Me by zajimalo kde vidis hranici mezi adaptaci a volnou inspiraci, kdyz uz se pasujes na takoveho odbornika.

Petrucci (hodnocení, recenze)

S tím máš největší problém Ty, Danny;), viz i ty demagogické předsudky "A po 3 letech ma smysl delat film znovu pokud prvni film byl propadak, nebo pokud menim zanr napr. na parodii" "preferuju ze to delaji pro prachy, vsichni ti co to delaji po par letech" - zvlást Fincher je režisér, kterému jde na prvním místě o prachy, taky proto dělá tak hezké filmy pro všechny ( Se7en, Fight Club ). Nepopírám, že mu jde i o peníze ( taky je to jeho povolání, kua už ).
Remake: Maršál => True Grit ( scéna po scéně, tu víc vtipu, tu míň nostalgie )
Nová adaptace: Manhunter, Červený drak ( jedinou společnou věcí je kniha, jako základ pro napsání scénáře, který se píše ÚPLNĚ od začátku ).
Už ten rozdíl vidíš?

Dadel

Dadel (hodnocení, recenze)

tyhle hádky o to, jestli je něco remake nebo nová adaptace, začínají být už docela otravné

DannyBoy80 (hodnocení, recenze)

souhlasim :) preferuju ze to delaji pro prachy, vsichni ti co to delaji po par letech. Ale debatovat o tom muzem ;)

MrCreosote

MrCreosote (hodnocení, recenze)

DannyBoy80: Filmaři mají na remaky právo. Ať kvůli odlišnému tvůrčímu pohledu nebo prostě kvůli prachům. Mně řada remaků nebo adaptací přijde zbytečná, ale nikdo mě nenutí se na ty filmy koukat.

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno