Muži, kteří nenávidí ženy

• USA The Girl with the Dragon Tattoo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Jeff Cronenweth

Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård, Steven Berkoff, Robin Wright, Yorick van Wageningen, Joely Richardson, Geraldine James (více)

Mikael Blomkvist zrovna prohrál soudní spor s Hans-Erikem Wennerströmem, o kterém nedávno napsal nepříliš pozitivní článek. Jeho pověst tím utrpí, a tak příležitosti využije Henrik Vanger, který si Mikaela pozve na sever do Hedestadu, aby vyšetřil zmizení a nejspíš i vraždu své neteře Harriet. Harriet zmizela v roce 1966, a jelikož ji nikdo neviděl odjíždět, policie došla k závěru, že ji nejspíš někdo zabil. Předtím byla s kamarádkami na slavnosti, ze které ale náhle odešla. Pak už ji viděli jen krátce, když se objevila v Henrikově domě a chtěla si s ním promluvit. Henrik ale neměl čas, a když ji hledal později, už byla pryč. Henrik po ní celý život pátral a nashromáždil mnoho informací, které hodlá Mikaelovi poskytnout, včetně domu u jezera, kam se může Mikael dočasně nastěhovat. Výměnou za pomoc mu Henrik nabízí peníze a opravdové důkazy proti Wennerströmovi, aby mohl Mikael očistit svou pověst. Mikaelovi se na severu moc nelíbí, ale nakonec nabídku přijme a nastěhuje se do domu u jezera... Lisbeth pracuje pro bezpečnostní agenturu a pracuje i na Mikealově profilu. Nechal si ho prověřit Henrikův advokát Dirch Frode předtím, než si ho Henrik najal. Lisbeth má život už tak dost těžký, a navíc její poručník dostane mrtvici a už se o ni nemůže starat. Dostane tedy nového poručníka Nilse Bjurmana. Ten ale zneužívá svého postavení a Lisbeth mučí a znásilňuje. Lisbeth se ale vzepře a pomstí se mu. Bjurman jí při tom musí slíbit, že už se o ni nebude zajímat a bude jí pravidelně vyplácet peníze, aniž by se u něj musela hlásit. Při svém pátrání Mikael narazí na zajímavou informaci, a tak po Frodeovi požaduje asistentku. Ten mu doporučí právě Lisbeth. Mikael se za ní rozjede a nabídne jí práci. Lisbeth to zajímá a tak souhlasí a okamžitě se pouští do práce... (TV Prima)

J.Bourne

Neviděl sem původní švedský ztvárnění a ani nečet předlohu, takže hodnotim film nic jinýho. A hodnotím ho pozitivně. Od začátku do konce mě hrozně bavil. Od začátku sem se dostal do děje a byl napnutej jak to nakonec dopadne. Bylo tam vše, co je moje gusto. Jedinou chybkou byl závěr, asi posledních 5 minut, který mi přišly už dost zbytečně protahovaný. Jinak fakt bez chybky. Daniel nezklamal, ostatní herci sice spíš sekundovali, ale nerušili. Fakt sem byl mile překvapen. Je to pecka. A vzhledem k tomu, že krimi thrillery miluju a nadhodnocuju skoro vždy, tak 5 hvězd bez debat. ()

B4TM4N

(Nejen) v porovnání se švédskou verzí vybroušený diamant. Fincher už v Social Network prokázal dokonalé zvládnutí moderní filmové montáže a až virtuálního vrstvení děje do jednoho dokonalého narativního soukolí. Při ekvivalentní délce filmu dokáže odvyprávět zhruba 4x více detailů než Oplev, což vzhledem k (žurnalistické) povaze předlohy hraje významnou roli. Díky tomu je vyprávění složité kriminalistické konstrukce divácky v maximální možné míře přístupné a hlavně: je jasné, proč která postava co dělá, všechny motivace a pohnutky jsou přehledně vykreslené: Kamil Fila zřejmě sledoval jinou Lisbeth, než já. Mimochodem, Rooney Mara je geniální. Stejně jako ostřílené těžké herecké váhy Craig/Skarsgard/ Plummer. O tom, že po technické stránce bude film dokonalý, snad nikdo před shlédnutím nepochyboval - přesto vás vmáčknou do křesla již krutě našláplé úvodní titulky. Fincher je nejlepší současný žijící režisér a není to ani o prsa; moc by mě zajímalo pokračování spolupráce s Craigem v bondovském světě. Pro další díl Milénia by ho asi přeci jen byla škoda, většího autorského přínosu už bychom se zřejmě nedočkali. ()

Holina

Myslím, že Fincher opět předvedl, že do šrotu nepatří ikdyž po některých jeho tříhodinových filmech bych hop tam klidně poslal. Atmosféra by se tu dala krájet to se povedlo, k tomu vynikající námět i herecké výkony. ()

ruhebitte2010

Nechápu zdejší vysoká hodnocení, ano, kdybych neviděl švédskou verzi, tak bych byl určítě spokojenější, té ale nesahá ani po kotníky, kam se poděla atmosféra? Herci zde nejsou špatní, ale opět s původní verzí nesrovnatelné. Zbytečný film a ztráta času (pokud vezmu v úvahu evropskou verzi). ()

ElChe26

Lepší 3 *. Děj s ne moc překvapivou zápletkou, kterou znalec detektivního žánru intuitivně "rozplete" již v samotném zárodku seznamování se hlavního hrdiny s případem. Přiznám se ovšem, že scéna v mučírně za tónů Orinoco Flow od Enyi, neměla chybu. Ovšem na můj vkus to bylo poněkud málo na 4*... :-( ()

kukuuuc10

další Fincherova skvělá podívaná, nebojí se použít větší brutalitu ve filmu, což svým způsobem oceňuji, né že bych si ujížděl na znásilnění nebo rozsekaných domácích mazlíčcích :)) ()

Mazlik4

Filmové déjà vu! Co říct víc? Obecně nemám nic proti točení remaků, pokud jde o snímky na které se díky stáří, nebo kulturní odlišnosti země vzniku, nedá koukat. Po shlédnutí švédské trilogie a přečtení knižní předlohy, musím férově přiznat, že je tato verze filmu nejlépe koukatelná. ()

david10166

přesně tak, jediný co se mi na tom filmu líbilo je hudba, Trent Reznor je borec (ne bourec :-) ) Jinak tahle americká verze je taková hned jasná, Craig hned všechno ví, prostě švédská verze je taková více propracovaná na detailu, je to víc krimi než americká, Jsem zvědavý, jak budou vypadat dva zbylé díly od Američanů, co se mají začít točit, aby to nebyl průser.... Prostě opakovaný vtip není vtipem. Ale marketing umějí Amíci lépe. 60% ()

alouch

Dle mého velmi podařené zfilmování knihy, herci sympatičtí, dokonce i Stellan na Martina pasoval, přestože jsem tomu prvně nevěřila. ()

Miller

Velmi zajímavá detektivka, s velmi napínavou scénou při odhalení vraha, ani na chvíli (2 a půl hodiny) nenudí, ale není to něco, co by si člověk pustil víc než 3x, ale nevytýkám. Film je to zvládnutý skvěle, jen já osobně bych preferoval styl Zmizelé víc. 80% ()

Harapes

Když to mám srovnávat,tak jak v švédské verzi byla skvělá Lisbeth,ta americká je přesně naopak..Zarmoutilo mě i podání Daniela Craiga,kde jeho charisma bylo pro mě nepřesvědčivé a ani nechápu,proč on dostal hlavní roli..protože vypadá jako muž ze severských zemí?Možná ano,ale to je dost málo na takový film.Jinak nic objevného ani velkolepého mě nečekalo,je to jen prostě americká verze,která ne mě nazapůsobila tak,jako ta ze Švédska.Americká verze je běžné konzumní zboží pro nenáročného amerického diváka. ()

T!ckTack

Jeden z filmů, u kterých mi nadprůměrně vrtalo hlavou, jak to tedy vlastně všechno vůbec je a nemohl jsem dost dlouhou dobu ani hádat. Pravda, chvilkami jsem se ztrácel v ději, ale na jedno shlédnutí je toho v tomhle filmu asi moc. A hlavní hrdinka, ač mi byla naprosto nesympatická vzhledem i typově už z plakátů a i z prvních záběrů, si mě v průběhu filmu získala. ... Velkou pochvalu má hudba. Skvělá, akční i mrazivá. ... PS: Originální název mi sedí k filmu mnohem víc ()

Lionheart

Švédský film mě nadchl, tento mě navíc vyždímal a zarazil do sedačky. Scény jsou nasnímány depresivně a naturalisticky, hudba skvěle podtrhává stísněnou, chladnou a psychopatickou atmosféru. Jsem nadšen. Craigovi jsem sebevědomého děvkařského novináře věřil, Rooney byla trochu "lidštější" (ne však méně brutální) Lisbeth než ta od Noomi, byla prostě trochu jiná, ale nikoliv horší. Tato adaptace (žádný remake) je podle mě lepší než ta švédská. ()

kobe6

Knihu jsem nečetl a původní snímek jsem neviděl a označil bych to za značnou nevýhodu, jelikož se průběh vyštřování zdál poněkud nejasný. Každopádně Fincher se opět ukázal jako špička. K hercům těžko co dodat, Craig letos konečně v ormálním filmu. Jsem hodně zvědav na pokračování. Pochválil bych i hudební stránku, která se náramně vyvedla :) 80% ()

Frecklie

Knihu jsem nečetla, původní verzi neviděla, takže těžko můžu být zklamaná a kritizovat tak jako ostatní. Naopak jsem byla nadšená. Fuck you you fucking fucker! ()

Itar

Rozhodně velmi nadprůměrná detektivka, ovšem také jeden z nejslabších Fincherů, a to do takové míry, že už vlastně až na pár evidentních záběrů a úvodní titulkovou sekvenci skoro ani nejde poznat, že to Fincher je. Vizuální stránka, která byla vždycky hnacím motorem Davidových filmů, se už od začátku rozpadá a je až moc nekompaktní (ať už za to může Evropa, zbytečně přemrštěné množství různých barevností, nebo obojí) a posílá tak atmosféru k šípku. Aby to nebylo mylně vyloženo, ve výsledku se určitě nejedná o špatný film. Detektivní zápletka s přesahem funguje velice dobře a odvyprávěná je s citem a úplně, stejně tak výběr herců a jejich výkony jsou na standardně velmi vysoké úrovni. Na Finchera to ale prostě je přeci jenom stále málo. Jo ... a soundtrack od Reznora s Rossem tentokrát mnohem lepší, než u přeceňované hudební složky v The Social Network. ()

Sasanka20

Zdá se mi, že David Fincher se po filmech, jakými jsou The Social Network nebo Podivuhodný případ Benjamina Buttona, vrací ke stylu filmů, na který jsem u něj byl zvykly a díky němuž se mi taky tento režisér dostal do podvědomí. A upřímně si myslím, že dobře dělá, protože tohle mu prostě jde! Muži, kteří nenávidí ženy je snímek, který má svoje mouchy, ale já mu i přesto dám pět hvězdiček hlavně proto, že David Fincher je zpět mezi živými. Na závěr bych mu ještě rád popřál, aby tu s námi vydržel co nejdéle, než se zase rozhodne vyrábět knoflíky nebo usilovně vynalézat sociální sítě! ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno