Muži, kteří nenávidí ženy

• USA The Girl with the Dragon Tattoo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Jeff Cronenweth

Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård, Steven Berkoff, Robin Wright, Yorick van Wageningen, Joely Richardson, Geraldine James (více)

Mikael Blomkvist zrovna prohrál soudní spor s Hans-Erikem Wennerströmem, o kterém nedávno napsal nepříliš pozitivní článek. Jeho pověst tím utrpí, a tak příležitosti využije Henrik Vanger, který si Mikaela pozve na sever do Hedestadu, aby vyšetřil zmizení a nejspíš i vraždu své neteře Harriet. Harriet zmizela v roce 1966, a jelikož ji nikdo neviděl odjíždět, policie došla k závěru, že ji nejspíš někdo zabil. Předtím byla s kamarádkami na slavnosti, ze které ale náhle odešla. Pak už ji viděli jen krátce, když se objevila v Henrikově domě a chtěla si s ním promluvit. Henrik ale neměl čas, a když ji hledal později, už byla pryč. Henrik po ní celý život pátral a nashromáždil mnoho informací, které hodlá Mikaelovi poskytnout, včetně domu u jezera, kam se může Mikael dočasně nastěhovat. Výměnou za pomoc mu Henrik nabízí peníze a opravdové důkazy proti Wennerströmovi, aby mohl Mikael očistit svou pověst. Mikaelovi se na severu moc nelíbí, ale nakonec nabídku přijme a nastěhuje se do domu u jezera... Lisbeth pracuje pro bezpečnostní agenturu a pracuje i na Mikealově profilu. Nechal si ho prověřit Henrikův advokát Dirch Frode předtím, než si ho Henrik najal. Lisbeth má život už tak dost těžký, a navíc její poručník dostane mrtvici a už se o ni nemůže starat. Dostane tedy nového poručníka Nilse Bjurmana. Ten ale zneužívá svého postavení a Lisbeth mučí a znásilňuje. Lisbeth se ale vzepře a pomstí se mu. Bjurman jí při tom musí slíbit, že už se o ni nebude zajímat a bude jí pravidelně vyplácet peníze, aniž by se u něj musela hlásit. Při svém pátrání Mikael narazí na zajímavou informaci, a tak po Frodeovi požaduje asistentku. Ten mu doporučí právě Lisbeth. Mikael se za ní rozjede a nabídne jí práci. Lisbeth to zajímá a tak souhlasí a okamžitě se pouští do práce... (TV Prima)

Milodar

Lisbeth Salanderová je bez debaty nejerotičtější punkerka všech dob (tedy samozřejmě až po Střihorukém Edwardovi). Vydržel bych se na ni dívat celé hodiny, i kdyby hrála třeba Sherlocka Holmese kříženého s Jamesem Bondem. Oceňuji také příjemnou Reznorovu hudbu (on umí jenom příjemnou) a vtípek s NIN na tričku. Dobře jsem se bavil, zázračné hackerství mě nudilo, celkově ale nechápu přínos tohoto filmu, když nekuř-li to samé vzniklo před dvěma lety. Kdyby zfilmování předlohy z r. 2009 bylo zpackané, chápal bych to. Možná účelem bylo, abychom měli co porovnávat a zjistili, že Fincherova verze je efektnější, ale ne lepší než Oplevova. ()

Bathoryčka

V nějaké recenzi na tento film jsem se dočetla, že Lisbeth v této verzi filmu nemá oproti Lisbeth z roku 2009 charakter. Myslím, že charakter má, i když její tvář zůstává, krom scény znásilnění, prakticky kamenná. Starší Lisbeth to celé prožívala možná o trochu více...Každopádně mně se Lisbethini chladnokrevné reakce na cokoli líbí!...................Na obou dvou verzích je něco, co se líbilo více i něco, co se mi zas tak nelíbilo, každopádně tahle verze mě zaujala už úvodními záběry, kdy běžely titulky i hudbou, což u 2009 nebylo! Prostě, doporučuju shlédnout obě verze! ()

Randyz

Četl jsem knížku, která je skvělá. Viděl jsem Švédský originál, který mi přišel poměrně dost průměrný. A tohle Hollywoodské ztvárnění se mi líbilo hodně. Myslím si, že až na pár detailů byl děj ztvárněný podle mých představ a oproti originální verzi se scénáristovi povedlo do filmu dostat snad všechny důležité momenty z poměrně hodně tlusté knížky. Možná byly některé scény až moc akční ("americké") anebo byly až moc na hraně, co se týče příliš detailních záběrů (asi aby Američani upoutali pozornost), ale to se dá celkem čekat a nevadilo mi to... Možná mě jen trošku zamrzelo poměrně vlažné vysvětlení záhady, co se vlastně stalo s Harriet, které se oproti knížce kapku lišilo a lidé, kteří nečetli knížku se možná mohli v některých postavách kapku ztrácet, ale asi bych tak tlustou knížku vměstnat do filmu lépe nedokázal :-) ()

Jorge-Z

Přiznám se, že knihám příliš neholduju, ale po skončení snímku mám nutkání jít do knihkupectví a koupit si tento bestseller Stiega Larssona. Jít na film, který se odehrává ve studeném a depresivním Švédsku zrovna když jsou u nás ty největší mrazy, je brilantním nápadem mé mysli. Atmosféra celého filmu by se dala krájet, stejně jako to severské počasí. Dva příběhy, dvou lidí které dá osud podivně dohromady. Daniel Craig je výborným hercem (a nejlepším Bondem) a tady to prokazuje na plné čáře. Oproti němu neznámá Rooney Mara podala výkon snad ještě geniálnější. Její šílenost, ujetost a hackerství nemá obdoby. O ději se zmiňovat nebudu, protože by to tady býl samu spoiler. Celkové hodnocení? K dokonalosti fincherových majstrštyků (Sedm a Klub rváčů) chybí kousek, uvidíme co s hodnocením udělá druhé shlédhnutí. ()

ondrula

No vida, když to vezme do pařátů Hollywood, tak se na to dá koukat. Bohužel jsem před časem byl nucen se koukat na strašlivou švédskou (původní) verzi snímku a strašně jsem u toho trpěl, takže se nedivím, že se to rozhodli Amíci natočit pořádně. Americký remake je o poznání lepší a to hlavně díky Lisbeth, která byla ztvárněna výborně, Daniel Craig mi ani moc nevadil. Především ale nechápu, proč se z téhle knižní trilogie stal takový bestseller, protože příběh sám o sobě je v nejlepším případě průměrnej. ()

Ještěřák

IT'S FUCKING AWESOME! Ne, nemluvím teď o svých vlastních komentářích, ba ani velikost mého mužství nepřichází na přetřes; to mi jenom mistr Fincher zase jednou přivodil humogenózní kinematografickou erekci, a poprvé od ZODIACA nepromrdal svůj boží, naturální talent někde cestou mezi řádky. _____ Sošky, maliny, Shithead of the Year awards a všechno tohle mám sice v papuči, ale toto dílečko je podle mě oskarové, neb žádný jiný sezónní film mi nepřišel modernější, chytřejší ani napínavější. Mohu tak konstatovat díky áčkovým dialogům, láskyplné kamerce, nejistému a nestandardnímu konci, a vyloženě zajímavé Rooney Mara - jejíž všední etudy s drobným úchylákem "nápravného" charakteru můžou skončit jako ta vůbec nejlepší scéna r. 2011. _____ Speciálně pro pana Enšpígla ze Žižkova: FINCHER JE TEN ÚPLNĚ NEJVÍC NEJLEPŠÍ REŽISÉR NA SVĚTĚ! DELI SE VRÁTILA! _____ P.S. poslední scéna je na Dejvida možná patetická, ale podle mě je v ní i poselství: je úplně jedno, že jste mnohem chytřejší a odvádíte lepší práci, když váš vysněný target přesto tělesně obírá skoro úplně normální a průměrná žencká odvedle. (90%) ()

Disease

Oproti švédské verzi tak nějak hollywoodsky načančané, což by ani tak nevadilo, ale ten závěr už docela jo. Na druhou stranu ne tak hrozné, jak jsem čekal - rozhodně tímto Fincher nevyrovnal skóre s Nolanem v disciplíně "kurvení skandinávských detektivek". Líbil se mi soundtrack, i když úvodní verze Immigrant Songu mi přišla samoúčelná a vizuálně s následujícím nesouvisející, spíš takové "tak udělám Trentovi radost". ()

Crackonosc

Od Finchera již tradičně do detailu vyšperkovanej film, jehož dva ústřední charaktery vás budou zajímat a mrazivá severská atmosféra zarazí do sedačky. Detektivní zápletka je tu trochu navíc a ani napodruhý jsem její rozlousknutí pořádně nepochopil, ale hlavní hrdinové táhnou snímek dopředu tak moc, že je to celé spíš o nich, než o nějakym vyšetřování. Trošku natahovanej konec přičítám nutnosti připravit se na další díly, na který se po tomhle kousku opravdu těším. ()

Mo.

Jako obvykle naprosto precizně natočené, s dokonale sedícím hereckým obsazením, božskými výkony herců (v čele s fascinující Rooney Mara), s perfektním hudebním doprovodem a tak dále a tak podobně - však všichni známe, jaké jsou Fincherovi filmy... ovšem tentokrát se neubráním dojmu, že je to všechno úplně zbytečné. Proč sakra Fincher tohle točil?! Celý film jsem netrpělivě čekal, až mi tuhle otázku konečně některá z postav na plátně zodpoví, ale najednou tu byly závěrečné titulky a já odcházel s hodně nepříjemným pocitem v ústech. Vždyť i ten Zodiac má pointu, která má obecný smysl a řekněme něco jako "filmový přesah". Taky je to "jen knižní adaptace" (o Fight Clubu nemluvě). Ale tohle? Trestuhodné plýtvání tím nejkvalitnějším materiálem! Navíc to nakonec vypadá, že je (paradoxně) jediným opravdu slabým místem scénář. Anebo prostě jen detektivka jakožto knižní žánr, opravdu není pro mě. Avšak jestli Fincher skutečně jen plnil zakázku filmového studia, které doufalo, že ze světového bestselleru vytříská nějaký prachy, tak je to dost epic fail, neboť podle tržeb si film nakonec sotva vidělal sám na sebe. Na The Girl With Dragon Tattoo jsem se těšil skoro rok, co pár týdnů jsem fascinovaně hleděl na promo fotku Rooney Mara v tetovacím salónu, dokonce jsem si kvůli tomu naschvál nepouštěl švédský originál a čekal jsem, než to Fincher dotočí. Moje chyba je, že jsem od toho čekal něco, co tam asi nikdy být nemělo - kus Fincherovi duše, která je ke spatření ve všech jeho ostatních filmech. Kromě tohoto. ()

Xavi6

Z hodně špatného rozjezdu, kde jsem nevěděl o čem to skoro je, se vyklubala parádní detektivka, která měla obrovský náboj, že jsem se nemohl dočkat toho, jak to všechno skončí, a že to taky skončilo! Konečně jsem viděl, jak Daniel Craig dokáže pořádně zahrát a přitom ještě s parádní spolupracovnicí. Nic jsem od toho nečekal, ale byl jsem opravdu nadšen. ()

Kejt.lin

Proč?! Ježiš kde je to napětí, ta atmosféra, ty emoce, propracované postavy, charaktery, hudba? Odpověď zní: zřejmě nikde. Není asi dobrý srovnávat dva filmy, ale když vezmete jeden a ten samý námět ve dvou provedeních tak nejde jinak než přehodnocovat kvality a priority na úkor jedné či druhé verze ..a tady se to prostě sakra nepovedlo. Těžko říct, jaký bych měla názor kdybych Fincherovu verzi viděla jako první, ale myslím, že stejný ..Fincher vzal pomeranč, vymačkal z něj šťávu, kterou zřejmě vylil a ten vysušenej zbytek poslal do oběhu, strašná škoda. Beru to jako průměrný film a to díky příběhu samotnému. Tady prostě chybí náboj, energie, tady chybí to co tě vtáhne, to co tě upoutá a ty se snažíš být součástí, bohužel já jsem se u obrazovky vztekala a postrádala herecké výkony Michaela Nyqvista a Noomi Rapace (Muži, kteří ..2009) a celkově vyhrocenou a napínavou atmosféru, která k příběhu nevylučitelně patří. Rooney do toho ani z poloviny nedala to co měla, ty zkrývaný emoce, zkrývanou bolest, v očích vzpomínky na těžký život, nic z toho jsem tam neviděla, tohle je prostě blbý. A co se týče Craiga, prosim už nikdy ho neobsazujte do role vyšetřovatele!.. ačkoliv jsem nejspíš zaujatá (i když asi spíš ne), myslim, že po shlédnutí tohoto filmu by mi chvála proudící že všech koutů na Muže, kteří nenávidí ženy připadala vcelku nepochopitelná. Nakonec jsem ráda, že existují i jiní než můj oblíbený David Fincher, a jsem vlastně i docela šťastná, že mě zklamal a že můžu teď konečně vyzdvihnout někoho jiného, někoho neprosazeného, téměř neznámého, a mého milovníka poslat trochu do ústraní :) Bravo Opleve, Finchere - snad příště ;) ()

Wishkah

Fincherovo zpracování švédského bestselleru je jiné než Olplevovo, ale myslím, že kvalitativně je to remíza. K tomuto verdiktu jsem přišel tak, že sem si udělal seznam plusů a mínusů a kupodivu to vyšlo jako plichta. Oplev vyrobil jednoznačně švédský film. Skandinávie na člověka dýchá doslova z každé minuty filmu, atmoséra a výprava jsou skvělé, režie je precizní a představitelka Lisbeth Noomi Rapace je dokonalá. Nicméně film se snaží přehrát celou knížku což při filmové stopáži dost dobře nelze a představitel Blomkvista Nyquist mi přišel docela neslaný nemastný. Ve Fincherově verzi se film zaměřuje zejména na pátrání a proto film drží víc pospolu, ale zase chybí ta omáčka kolem. Hudba je v americké verzi jednoznačně lepší a představitelé hlavních postav jsou výborní oba a ne jen jeden, ale zase člověk necítí to Švédsko tolik jako v Oplevově filmu. Takže proto je to plichta ()

Drirr

Špatné to není, to rozhodně ne, nicméně rozplývat se nebudu. Film dle mého stojí a padá s charismatem Rooney Mary (postavy i herečky). Jinak je to typický Fincherův řemeslný vodopád, který možná mnozí milují, ale mě prostě nechává až moc chladným. Každopádně kvalitu film má, to nepopírám, jen bohužel jediné, co mě na tom zajímalo, byla ona hlavní ženská postava. Jinak je zajímavé, že zatímco u http://www.csfd.cz/film/248296-let-me-in/ všichni nadávají, jak je ten film zbytečný, u tohoto snímku to nikomu nevadí. Jj, jméno režiséra dělá mnoho... ()

Sairina

Musím uznat, že tato verze ve mně vyvolala obodbný hnus jako knížka, narozdíl od švédské verze, které je ve srovnání jen slabým odvarem. Z počátku jsem byla trochu skeptická k výběru hlavní hrdinky, přece jenom v tomhle mělo Švédsko s Noomi Rapace navrh. Nakonec se ale i Rooney Mara ztvárnila Lisbeth velmi dobře (až na to světlé obočí, to je fakt děsné). Děj se docela dost drží knižní předlohy, jen nevím, zda ti co nečetli knihy, se v tom dokaží rychle zorientovat. Přece jenom některé nenápadné narážky např. "jediný muž, kterého jsem se až doteď dotknul, byl můj otec" můžou být pro nepozorného diváka přehlédnutelné a tím pádem se divák ochuzuje o další rovinu děje. Trošku mě zklamal konec, jelikož kvůli cestování do Austrálie si tvůrci radši zkrátili cestu a pak jsem z toho měla guláš. Knížce se to samozřejmě v nechutnosti a hnusárnách film nevyrovná, ale snaží se to aspoň co nejvěrněji zobrazit. Společně s modroočkem, u kterého jsem každý záběr čekala větu: "Bond, James Bond.", je to docela napínavá a hnusná podívaná. ()

ClimbVibe

Něco mezi průměrem a lehkým nadprůměrem kvůli příběhu a profesionální práci. Dávám tři hvězdy hlavně protože nechápu smysl takovýchto remaků (2 roky po skvělé severské verzi). Úvodní titulková sekvence je jediná věc, kterou si budu pamatovat. ()

Mitin

Zatím jsem neviděl verzi z roku 2009, ale musim uznat že po tomhle se dost těším na další části trilogie. Craig je geniální herec. Rooney Mara je odporná, ale tak to hold být muselo a musím říct že svou roli zahrála skvěle.. Temná a děsivá atmosféra filmu v severském prostředí je prostě dokonalá a taky vás dokonale stáhne do děje hned od začátku filmu a 160 minut ubíhá rychleji a rychleji spolu s odhalováním zvláštního případu zmizení. ()

Marrty3

Do dokonalosti scházelo vážně málo. I přes dlouho stopáž, jsem se ani jednou nenudil, ba naopak. Několikrát jsem se přistihl jak jsem totálně vtažen do děje. Precizní děj, který je dokonale zrežírován mým velkým oblíbencem, Fincherem. Kriminálky si osobně myslím, že mu jdou nejlépe. K tomu, první film ve kterém jsem si užíval přítomnost Daniela Craiga, jehož normálně absolutně nevyhledávám. Další plus je Rooney Mara, která mě velice zaujala už od začátku. Jelikož jsem neviděl originál, tak nemůžu nijak srovnávat, ale pokud je alespoň tak dobrý (podle komentářů zjišťují, že bude pravděpodobně lepší) jako tento remake, musí to být pětihvězdičková jistota, do které se možná brzy pustím. A na závěr zde dodatek. ()

Paldiny

Kvalitná a moderná kriminálka o dvoch zápletkách. Fincherovsky správne ponurá, chladná, ale tiež odťažitá a ako píše T2 otrocky natočená. Ani jedna zápletka nedokáže ísť na maximum a ani jedna vygradovať tak aby som nad filmom rozmýšľal aj po titulkoch. Dlhšia minutáž rovnako nepridala, ba dovolila v nudnejších pasážach sa zamýšľať nad drobnosťami typu, prečo že je 40 rokov rozhádaná rodina zrazu zhovorčivá alebo čo viedlo oné dievča so znamením draka kývnuť na pomoc vyšetrovateľovi, ktorý by bez jej pomoci či náhodných postrehov tých ostatných sotva niečo rozlúštil. Fincher si týmto filmom otvoril dvierka pre ďalšie pokračovania, ale ja si nie som istý či ich chcem pod jeho patronátom vidieť. Možno by to chcelo odovzdať príbeh ďalej, človeku ktorý by okrem filmárskych znalostí vedel predať filmu osobitejší prístup. ()

buzzwoody

Velmi sympatické zpracování, akorát mi přišlo trochu zbytečné, vzhledem k filmu s Noomi Rapace, který vznikl asi tak dva roky před ním. Celkově je mi trochu odporný ten zvyk Hollywoodu si natočit s vlastními herci úplně všechno, aby nemuseli číst titulky. Původní film je o něco lepší a Noomi Rapace mi do role sedí víc, ale i přesto je Muži, kteří nenávidí ženy adaptace věrná, a to i svou kvalitou. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno