Muži, kteří nenávidí ženy

• USA The Girl with the Dragon Tattoo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Jeff Cronenweth

Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård, Steven Berkoff, Robin Wright, Yorick van Wageningen, Joely Richardson, Geraldine James (více)

Mikael Blomkvist zrovna prohrál soudní spor s Hans-Erikem Wennerströmem, o kterém nedávno napsal nepříliš pozitivní článek. Jeho pověst tím utrpí, a tak příležitosti využije Henrik Vanger, který si Mikaela pozve na sever do Hedestadu, aby vyšetřil zmizení a nejspíš i vraždu své neteře Harriet. Harriet zmizela v roce 1966, a jelikož ji nikdo neviděl odjíždět, policie došla k závěru, že ji nejspíš někdo zabil. Předtím byla s kamarádkami na slavnosti, ze které ale náhle odešla. Pak už ji viděli jen krátce, když se objevila v Henrikově domě a chtěla si s ním promluvit. Henrik ale neměl čas, a když ji hledal později, už byla pryč. Henrik po ní celý život pátral a nashromáždil mnoho informací, které hodlá Mikaelovi poskytnout, včetně domu u jezera, kam se může Mikael dočasně nastěhovat. Výměnou za pomoc mu Henrik nabízí peníze a opravdové důkazy proti Wennerströmovi, aby mohl Mikael očistit svou pověst. Mikaelovi se na severu moc nelíbí, ale nakonec nabídku přijme a nastěhuje se do domu u jezera... Lisbeth pracuje pro bezpečnostní agenturu a pracuje i na Mikealově profilu. Nechal si ho prověřit Henrikův advokát Dirch Frode předtím, než si ho Henrik najal. Lisbeth má život už tak dost těžký, a navíc její poručník dostane mrtvici a už se o ni nemůže starat. Dostane tedy nového poručníka Nilse Bjurmana. Ten ale zneužívá svého postavení a Lisbeth mučí a znásilňuje. Lisbeth se ale vzepře a pomstí se mu. Bjurman jí při tom musí slíbit, že už se o ni nebude zajímat a bude jí pravidelně vyplácet peníze, aniž by se u něj musela hlásit. Při svém pátrání Mikael narazí na zajímavou informaci, a tak po Frodeovi požaduje asistentku. Ten mu doporučí právě Lisbeth. Mikael se za ní rozjede a nabídne jí práci. Lisbeth to zajímá a tak souhlasí a okamžitě se pouští do práce... (TV Prima)

radecacek

Švédská a americká verze jsou dva úplně jiné filmy - severská detektivka vs mrazivý thriller. Oba mají své plusy a minusy a americká verze je dost upravená oproti knížce. Technicky je na tom o dost líp Fincherova verze, ale je trochu bez duše. V rámci Fincherových thrillerů se jedná o dost těžký průměr (což nevylučuje to, že se jedná o nadprůměrnou podívnou) ()

Kredy

A já si furt říkal, že už ten film sleduji podruhé a oni ho prachsprostě obšlehli ze švédského originálu, z tohoto důvodu nemohu dát víc jak tři *** ()

Miller

Velmi zajímavá detektivka, s velmi napínavou scénou při odhalení vraha, ani na chvíli (2 a půl hodiny) nenudí, ale není to něco, co by si člověk pustil víc než 3x, ale nevytýkám. Film je to zvládnutý skvěle, jen já osobně bych preferoval styl Zmizelé víc. 80% ()

Loki_Six

"It's hard to believe that the fear of offending can be stronger than the fear of pain, but you know what? It is." ()

Zagros

Americké myšlení „jen my umíme točit film, a proto vše, co bylo natočeno jinde, musíme předělat“ mě nepřestane vytáčet. Nedali si pokoj ani s úspěchem trilogie Milénium a jejím švédským filmovým zpracováním. Film sice není úplně špatný, a když jej bude sledovat někdo bez znalostí výše zmíněného, může se mu líbit. Přesto bych vytýkal i tak, nesedlo mi obsazení. Bond se zkrátka do role švédského novináře nehodí a stejně ani Rooney Mara do Lisbeth, nemá potřebné charisma. Kdyby to nebyl remake (možná je to jen vykrádání stejného námětu), dal bych o hvězdu více. ()

Marius_ss

Jeden z mála prípadov, kedy je americký remake lepší, ako (vynikajúci) európsky originál. Fincher je skrátka majster krimi-trileru. A casting je priam dokonalý. To, že tomuto tímu nebolo umožnené natočiť celú trilógiu, je jedno z najväčších faux-pas hollywoodskej produkcie. ()

F.W.Colqhoun

Důvod, proč jsem na film šel, přestože se mi doma povalují dývka s kompletní švédskou filmovou verzí Milénia a knihami jsem podaroval všechny milovníky detektivek mezi blízkými, bylo asi to, že mě strašně zajímalo, o co Fincherovi, který se jinak doposud vždy snažil o nějaký přesah [byť * co si budeme namlouvat * prostě točí JEN nepřiblblé blockbustery (z nich vyčuhuje snad jen Zodiac, jeho nikoliv nejpádnější, ale asi nejlepší film) , za což by se mělo světit], s tímto ultimátně průměrným zbožím jde. Serial-killer-obssesion indeed? Prachy? Po nedlouhém a povrchním bádání jsem dospěl k hypotéze: Ambice vyrobit s prdu kuličku. Fincher vyrobil kuličku vážně velkou (158 minut!) a byť trochu páchne, fakt hezkou – její mistrovské uválení bere místy dech. Odkud že to natahuje? Text. S příběhem, jakkoliv košatým a vyparáděným triky typu falešný konec, produkujícím pochybnosti, která vrstva (vztah Lisbeth a Mikael, zmizení dívky, vraždy) je ta jakože hlavní, kvůli jeho prosyceností těmi nejvydojenějšími klišé (vraždy na motivy citátů z Bible – nic Ti to nepřipomíná, Davide?, nesourodá dvojice vyšetřovatelů, nacistická minulost) ani ten nejzdatnější adaptátor prostě zázraky nesvede. Možná bych chtěl od detektivky moc – tedy možná bych SKUTEČNĚ chtěl moc, protože i s takovými šestákovými proprietami se povedlo příběh učinit překvapivě v lecčems ...překvapivý. Herci: Craig si sralbotkou Mikaelem bondovskou manýru léčí přesvědčivěji, než hraje Bonda samotného – ostatně jeho série sporných postav je bohatá a vysvětluje, proč je jinak nejlepším představitelem nula nula sedmičky možná od Conneryho; není panák. Rooney Mara je sice hollywoodsky hezčejší (ha ha ha) než Naomi Rapace a má taky podstatně hezčí kozy (sorry, musel jsem to říct), ale tento svůj handicap hravě překonává nejen s pomocí maskérů, ale i jaksi subtilnějšího projevu, který se obejde, a toho si cením v případě tohoto druhu postav zvlášť, hysterických gest. Líbí se mi, co dělá s hlasem. No a do třetice všeho dobrého a zlého – zvláštní medajlička jde na vrub Stellanu Skarsgårdovi, jeho Martin se žlutě na svíceným xichtem v rámci svého entreé, je prostě neodolatelný. Kompozice záběrů a práce s obrazem vůbec je prvním důvodem, proč na film jít i přesto, že člověka už příběh nemá čím překvapit (buď proto, že ho zná, nebo proto, že zná takových stovky). Fincher svým disciplinovaným způsobem zřetelně odkazuje k nejlepší thrillerové tradici 70. let, snad jen s tím, že tmou a šerem, do nich obrazy halí, navozuje estetično takřka gotické. Na druhou stranu nepřepaluje a sytým filtrům, které mu byly kdysi tak blízké, dal snad navždy sbohem. Druhým a důvodem možná pádnějším, proč si dopřávat v kině nebo jinde s dobrým hardwarem, je hudba. Že je Reznor na napětí stupňované mimo obvyklé škály specialista se ví už 20 let, ale zde, synchronizován s chirurgicky pracujícím Fincherem, se překonává. Použití coveru „Immigrant Song“ v úvodních titulcích je s ohledem na kontext Milénia dobrý nápad, provedení (přidaná hodnota Karen O.) excelentní a zdrcující. Od momentu, kdy song dozní a nastoupí soundtrack-original-indeed, se může stát, že se vám film zvláštně překlopí do polohy Fincherova videoklipu k Reznorovu sonickému zlu. Co to vypovídá o kvalitě filmu jako vyváženého celku ať si každý zodpoví po svém – já byl spokojen. () (méně) (více)

Katka88

Jak já jsem na Fincherovo zpracování těšila. A jak naštvaná a zklamaná jsem odcházela z kina. Co to bylo, přišlo mi to jako špatný vtip. Děj bez jakéhokoliv cíle, nemělo to absolutně žádný spád, změny skutečností, které rozhodně nebyly k dobru. Postava Lisbeth špatně napsaná, jak má člověk, který nečetl knížky nebo alespoň neviděl švédský originál pochopit, co je to za osobnost a jaký má charakter?? Při mnoha momentech mě jenom napadlo - proč vůbec museli dělat remake? Když jsem zjistila, že to bude točit Fincher, byla jsem nadšená. Ale s politováním prostě musím říct, že to zkazil... (Kdyby se mě někdo zeptal, co se mi na filmu líbilo nejvíc, řekla bych jedinou věc - úvodní titulky s předělávkou Immigrant song.) ()

showxman

Po formální stránce nemůžu vytknout naprosto nic, je to zkrátka velmi dobře zpracovaná kriminálka. Je ale určitě škoda, že režisér neměl při natáčení volnější ruce a musel se striktně držet předlohy, věřím totiž, že Fincher (který nechal kameru proletět ouškem hrnku, který natočil famózní Fight club, ...) sám by převedl tento námět ještě zajímavějším a působivějším dojmem. Takto mě Muži, kteří nenávidí ženy neposadili na zadek a pátá hvězdička jim zůstala nedostupná podobně jako Zodiacovi, který je zřejmě z režisérovi tvorby tomuto filmu typologicky nejpodobnější. ()

eccola

Ve srovnání se skandinávským originálem jde o filmovější přepis, režisér víc využil obrazové možnosti filmu. Je víc okrájený prostor pro vedlejší postavy a trochu upravil některé skutečnosti, což prospělo hlavnímu příběhu, i když může vadit fanouškům knihy. Tempo vyprávění je rychlé a napínavé a co mě nejvíc potěšilo, Daniel Craig má prostor hrát Michaela Bloomkvista tak, jak byl popsán v knize - chytrého, sexy a přitom trochu bezohledného chlapa. V americké verzi byla motivace postav k jejich chování daleko zřejmější než z původního originálu i knihy, což beru jako velké plus. Jedinou výtku mám k titulkům - nejdřív jsem jimi byla nadšená, jsou vizuálně krásné. Ale pak mi došlo, že titulky ve stylu Jamese Bonda mi k tomuhle filmu moc nesedí. Ale jinak velmi dobře natočená detektivka, rozhodně půjdu na další dva díly, pokud je bude točit Fincher. ()

Merkin

Narozdíl od švédské verze Amíci lépe vychytali linii příběhu (nebyla tak děsně předvídatelná) a samozřejmě nemluvím o hereckém obsazení. Co se týče zasazení, původní verzi se však ta nová nemůže ani přiblížit. Navíc scénář, byť se příliš neliší, se zde zdál sice srozumitelnějším, ale důležité věci a věty jako by někdo odstřihnul, byly řečeny, ale autoři nenechali divákům dost času si je vychutnat na úkor obrazové stránky věci. U kamery a obrazů švédské verze přes veškerou její brutalitu, která mě mimochodem naprosto nesedla, musím přiznat, že ale mnohem lépe vystihla obsah a syrovost příběhu, více na mě zapůsobila, zanechala ve mě dojem hnusu, v americké verzi i ty největší hrůzy jsou uhlazené a emočně prázdné(ti, kteří švédskou verzi neviděli mohou být překvapeni, i v USA snímku je to děs, ale na švédskou morbiditu to zdaleka nemá). Nakonec přesto, že uznávám, že ve většině aspektů je švédská verze lepší, musím americkou hodnotit výš, protože čeho je moc, toho je příliš. ()

Milan25

Nebylo to vůbec zlé, ale proti švédskému předchůdci, je děj strašně nepřehledný a zmatený. Věřím, že neznalý divák v tom musí mít docela guláš. Herecky je to v pohodě, hudba nebyla špatná (ale místy děj vůbec nepodkreslovala), ale neubráním se pocitu, že je to příliš zamerikanizované. ()

Plasticine

Fincher odvedl kvalitní práci, jakou můžete při točení remaku už tak dobrého filmu, udělat. jediný problém jsem měla s "romantickou" linkou mezi Lisbeth a Mikaelem- ta to celé zabila. a ačkoliv je Mara dobrá herečka, Noomina Lisbeth byla věrohodnější a sympatičtější. u mě vede původní švédský film. jo, a Trent Reznor a Atticus Ross jsou šikovní kluci. ()

CarlosX

Finchera je škoda na remaky - zbytečně krotí jeho geniální fantazii a smysl pro detail!!! Pořád je to sice hollywoodský žánrový nadprůměr, ale tu pravou severskou sirovou atmosféru se ani Fincherovi nepodařilo zachytit takjako v originální severské verzi! ()

Ilhan

Knihu jsem bohužel nečetl, viděl jsem švédský originál a ten v tomhle souboji vítězí. Může to být samozřejmě tím, že byl prostě první, přesto mi přijde, z hlediska scénáře byl prostě ten první trochu líp zpracovaný a optimálně vyladěný. Americká verze mi přijde, že někdy zbytečně tahá člověka za ručičku, kde to není třeba a jinde zase příliš málo na to, aby se člověk v dějovém posunu zorientoval. Americká verze klade mnohem větší důraz na postavy, než ta Švédská, takže na samotnou hlavní zápletku už i přes dlouhou stopáž nezbývá tolik času ji pořádně propracovat. Naopak ta dohra, závěr na konci, kdy ta hlavní zápletka skončí a už se jen dohrávají osudy postav je zde zbytečně dlouho natahovaná, narozdíl od verze švédské, kde je ta dohra stručnější a důraznější. Hodnotit to zvlášť, dal bych 4 hvězdy, ale tomu srovnání se prostě vyhnout nedá a tak dostane tato verze o hvězdičku méně. ()

Orthank

Jeden z málo vydarených remakov oplýva vynikajúcou a hlavne tajomnou hudbou, skvele zrežirovanými celkami a dobrým hereckým výberom. Craig ako investigatívny novinár a hackerka Rooney Mara tvoria bizarný pár, ktorý má ďaleko od pravej romantickej idylky a zároveň oplýva dokonalou chémiou. Atmosféra 40- ročného prípadu presakuje svojou prehnitosťou hlboko pod kožu, a človek ho jednoducho musí dopozerať. Bravúrne zohraná, postrihaná a vygradovaná práca fungujúca bez výraznejšieho zaškrípnutia. Keby si Fincher odpustil ten únavne vysvetľujúci záver, jednalo by sa o najlepší thriller za posledných pár rokov. ()

Nerhinn

Pohlazení po duši. Jaká je šance, že film, který se vám tak hrozně nelíbil, bude mít během jen několika let remake, jenž napraví všechno, co vám na tom prvním filmu vadilo? Mám prostě štěstí :) ()

VIPerson

Hned na úvod jedny z nejefektivnějších titulků posledních let s výborným hudebním podkresem.Kladem/záporem pro mne bylo to,že jsem viděl původní verzi.Původní verze byla jiná,chladnější a především první a tudíž mě daleko snadněji vtáhla do děje,než u verze Fincherovy.Fincher se snažil opravdu hodně....ale prostě jsem se nemohl zbavit pocitu že opět koukám téměř na to samé,jen s jinými herci.A to je opravdu plus i mínus filmu.Je natočený temněji a jakože drsněji,Rooney Mara mi byla sympatičtější než Noomi Rapace,na Daniela Craiga se koukalo líp než na švédského představitele,zima zde byla zimovatější,kamera daleko lepší a atmosféra a napětí mezi lidmi hutnější.Ale co naplat,když jsem to už viděl.Ani ta švédská verze není vůbec špatná....Jsou mezi nimi drobné rozdíly a zde má navrch Fincherova verze.1:Finální desetiminutovka byla skvělým odlehčením.2:Scéna chyceného Craiga s Enyou byla naprosto dokonalá.3:Znásilnění zde působilo opravdověji,syrověji a především Harrietina odveta byla daleko lépe natočená a uspokojující.....Přesto se mi zdá Muži, kteří nenávidí ženy jedním ze slabších filmů Davida Finchera.PS:pokud bych viděl nejdrřív tuhle verzi tamté bych dal tři a zde 5...takhle 4:4 ()

Hanys_

The same movie. Now in English. Fincherův remake dopadl dobře (čekal snad někdo něco jiného?). Není lepší ani horší - prostě jiný. U mě ale pořád povede švédský originál. 8/10 ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno