Muži, kteří nenávidí ženy

• USA The Girl with the Dragon Tattoo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Jeff Cronenweth

Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård, Steven Berkoff, Robin Wright, Yorick van Wageningen, Joely Richardson, Geraldine James (více)

Mikael Blomkvist zrovna prohrál soudní spor s Hans-Erikem Wennerströmem, o kterém nedávno napsal nepříliš pozitivní článek. Jeho pověst tím utrpí, a tak příležitosti využije Henrik Vanger, který si Mikaela pozve na sever do Hedestadu, aby vyšetřil zmizení a nejspíš i vraždu své neteře Harriet. Harriet zmizela v roce 1966, a jelikož ji nikdo neviděl odjíždět, policie došla k závěru, že ji nejspíš někdo zabil. Předtím byla s kamarádkami na slavnosti, ze které ale náhle odešla. Pak už ji viděli jen krátce, když se objevila v Henrikově domě a chtěla si s ním promluvit. Henrik ale neměl čas, a když ji hledal později, už byla pryč. Henrik po ní celý život pátral a nashromáždil mnoho informací, které hodlá Mikaelovi poskytnout, včetně domu u jezera, kam se může Mikael dočasně nastěhovat. Výměnou za pomoc mu Henrik nabízí peníze a opravdové důkazy proti Wennerströmovi, aby mohl Mikael očistit svou pověst. Mikaelovi se na severu moc nelíbí, ale nakonec nabídku přijme a nastěhuje se do domu u jezera... Lisbeth pracuje pro bezpečnostní agenturu a pracuje i na Mikealově profilu. Nechal si ho prověřit Henrikův advokát Dirch Frode předtím, než si ho Henrik najal. Lisbeth má život už tak dost těžký, a navíc její poručník dostane mrtvici a už se o ni nemůže starat. Dostane tedy nového poručníka Nilse Bjurmana. Ten ale zneužívá svého postavení a Lisbeth mučí a znásilňuje. Lisbeth se ale vzepře a pomstí se mu. Bjurman jí při tom musí slíbit, že už se o ni nebude zajímat a bude jí pravidelně vyplácet peníze, aniž by se u něj musela hlásit. Při svém pátrání Mikael narazí na zajímavou informaci, a tak po Frodeovi požaduje asistentku. Ten mu doporučí právě Lisbeth. Mikael se za ní rozjede a nabídne jí práci. Lisbeth to zajímá a tak souhlasí a okamžitě se pouští do práce... (TV Prima)

Gazzellka

no musim priznat, ze pokial by som nepatrila k zarytym larssonovym fanusikom, asi by som sa na dej miestami nechytala. moj brat teda ako necitatel sedel vedla mna a v niektorych predristanych castiach ho riadne mrle zrali. okrem toho nerozumiem fincherovi, preco zdoraznoval v istych momentoch, ze nenasledoval knihu (napriklad s vazenim... tie poznamky k tomu sa mi zdali mimo)... koncu rozumiem, bolo treba to skratit, kedze let do australie by aj ostatnych 90 percent necitatelskeho kina nezvladlo. jaj a na to, ze je to fincher, sa mi to zda znacne suche (rozumej malo krvi), co je pre nas, co sme grcali pri vredovi pittovi a morganovi pri pohlade na zivu mrtvolu ci prerthnuteho pana prezrateho spagetami, je takmer nepochopitelne. mozno starne a makne.... ehm. lebo citatelia vedia, ked vravim, ze knihy maju atmosferu nepopisatelneho ZLA, ktora bohuzial vo filme chybala. s avizovanym filmom roka nesuhlasim, aj ked stale milujeme dejvida. ()

JohnDean

Těšil jsem se jak malej kluk. Knihy (kniha) mě vzaly(a) jak žádné(á) v poslední době. Hned potom jsem stáhnul švédskou trilogii. A nového Pana Finchera jsem si už teprv nemohl nechat ujít. O to víc mě mrzí, že nemůžu dát pět hvězd. Téměř fyzicky jsem cítil, jak mi nějaký sval posunuje rukou od pěti ke čtyřem a i když jsem sebevíc chtěl, ten prst to tlačítko 5* odmítal zmáčknout. To proto, že nejsem ohromen, strhnut, dojat, paf! Jinak vše na převysokém standartu. Craig - to je prostě Blomkvist. Mara dobrá, ale ještě budu hodně přemýšlet, která z obou Lisbeth je lepší. Ostatní obsazení lepší než Švédi, konkrétně např. Erika! Příběh je rozhodně pojat lépe než u předchozí verze. 4* asi proto, že čtenářské nadšení a vlastní imaginaci překoná jen málo co. Neměl jsem se o film dopředu tolik zajímat a načíst všelijakých recenzí. Co si zapamatuji: úvodní titulky, Bjurmanovy excesy, záběr na Lisbeth se sluchátky v uších, torzo kočky. ()

romannet

Uprimne, pro me je film trosku zklamanim. Neznam knizni predlohu, takze jsem na nej sel jako na kriminalku, ktera alespon ze zacatku vypadala opravdu nadejne. Nicmene kvuli stopazi, uz jsem vylozene cekal na konec a modlil se aby prisel co nejdrive. Chapu, ze pokud kniha byla komplikovana apod je treba to do filmu vse dostat a tak se cas natahne, ale toto bylo moc. Pul hodiny pred koncem, kdy se vse vysvetlilo jsem doufal v titulky, ale chyba lavky, dej byl natahovany a pro me nezazivny a nudny. Ty dve hvezdicky davam za prvni pulku, kdy jsem se bavil, pote uz to bylo o nicem. P.S. pokud na film jdete s partnerkou s tim, ze ocekavate vecer jako odmenu nejakou akci, tak po urcitych scenach na sebe nemusi dat nejakou dobu sahnout :-) ()

Alpha69

Dost jsem se snažila, aby se mi ten film nelíbil víc než ten švédský (ze kterého jsem měla po prvním shlédnutí docela rozporuplný pocit, přišla jsem mu na chuť až na podruhé), ale nakonec jsem selhala. Stále tvrdím, že Noomi Rapace mi sedí víc než Rooney Mara, ale ostatní plus musím přičíst americkému filmu. Daniel Craig je boží, soundtrack je bezva a bylo vyškrtnuto či pozměněno jen nutné minimum (i tak má film skoro tři hodiny). Vytkla bych dvě věci. Úvodní titulky - ač moc pěkně zpracované, byly dlouhé (což mě po čtvrthodině trailerů a reklam, které jsem musela shlédnout předtím, příliš nepotěšilo) a nezdálo se mi, že by nějak souvisely s dějem (ale byla k nim dobrá muzika). A za druhé jsem se celý film neubránila pocitu, že postavy i místa se nápadně podobají těm švédským. Někdy až příliš - ne že by to bylo na škodu, jen to působilo trochu jako "opisování". Ale jinak u mě dobrý. ()

Kristyn-K

Tak docela mě překvapuje, že někdo napíše, že film je věrný předloze, protože není. Detaily, které film opomene, překonám snadno (nejsem fanatický fanoušek, který zná každé slovo). Ale že došlo ke změně konce filmu (z mého pohledu podstatným způsobem) překonat nedokážu. Než došlo k rozluštění hlavní záhady, tak se mi film celkem líbil, některé momenty mi přišly zpracované lépe než u švédské verze, ale během několika minut jsem byla překvapena, jak se dá odklonit od liternární předlohy. Navíc v knize je Lisbeth vykreslena jako naprosto uzavřený člověk a ve filmu řekne Blomkvistovi největší tajemství svého života jen tak, to se taky moc nevyvedlo. V boji Lisbeth - Rooney Mara proti Lisbeth - Noomi Rapace u mě osobně vítězí Noomi Rapace. Tím pádem považuji švédskou adaptaci za vydařenější, protože se dokázala lépe vyrovnat s podstatnými částmi příběhu. Velké plus bych dala za výběr ústřední písně, kterou zpívá Karen O a je předělávkou Led Zeppelin - ta se povedla. ()

eli.s

I přestože jsem předlohu k filmu zatím nečetla a k jistým věcem ve filmu tak pro mě vyvstávají otazníky, musím říci, že jsem byla i přes svá očekávání stále překvapena. Nutno podotknout, že v dobrém slova smyslu. Snad proto, že pro mě do této doby byla Rooney Mara neznámou herečkou, která si po ztvárnění rozporuplné a odlišné Lisbeth zaslouží můj velký obdiv. Zatímco mě napadají nejrůznější drobnější výtky k filmu, díky ní je vlastně shledávám za nepodstatné, protože ony mínusy dokázala velmi bohatě vykompenzovat. ()

Dhyani

Originál se mi líbil a byla jsem zvědavá, jak se k tématu tentokrát postavili. Seběvědomé "Knižní hit konečně na filmovém plátně" se ukázalo značně nadhodnocené (nehledě na fakt, že už od roku 2009 tu filmové zpracování bylo). Z mého pohledu zklamání. ()

hrgdragon

Nedá mi neporovnať švédsky film a tento amerikánsky film. Fincher sa zameral na detaily ( čo ja osobne oceňujem), skvele typovo vybraný herci, fantastická atmosféra počas celého filmu, dokonalá hudba. Dramatické časti filmu boli vynikajúce, no scény kde napr. spomínali na minulosť, či celé vyšetrovanie prípadu, mi pripadali lepšie vo švédskom prevedení. Ak by niekto spojil amerikánsky a švédsky titul do jedného filmu, tak to by sme si asi nechali všetci vytetovať DRAGONa na chrbát! ()

parchant

David Fincher skutočne JE jedným z najosobitejších a najvýraznejších filmárov súčasnosti. A Lisbeth (neuveriteľná kombinácia krehkosti a zraniteľnosti s dravosťou, vypočítavosťou a genialitou) definitívne na tróne mojich filmových lások vystriedala Scarlett Johansson (Lost in Translation). ()

vojtin_

Nemyslím si, že je to lepší než švédská verze, která podle mne dokázala věrněji postihnout atributy "serverského dramatu". Bez toho, aniž byste si předem přečetli knihu, vás to bude bavit ještě výrazně méně, protože budete ztraceni (alespoň si to myslím). Plno motivů vynecháno, plno detailů pozměněno. Přese vše slušný pokus o zfilmování nezfilmovatelné knihy. ()

Šefča

Jako jo, ale kdo to nečetl, tak se asi tolik nechytal, protože přece jenom v knižní předloze je tolik podrobností, že to do filmu ani snad dát nejde (pokud teda nechcete sedět v kině 10 hodin). Jinak postavy jsou celkem věrně zobrazené, tak nějak jsem si je přestavoval. Těším se na další díly. ()

Sabcaa

Ze zacatku jsem dlouho premitala, jestli na tento film zajit, kdyz jsem necetla knizni predlohu. Kladne recenze me vsak premluvily (plus fakt, ze zde hraje Daniel Craig). A musim jim za to nesmirne podekovat. Od pocatecni titulkove sceny(ze ktere jsem mela husi kuzi, ktere jsem se tezko zbavovala) jsem na tento film nemohla prestat doslova "cumet s otevrenou hubou". Nejvetsi klad samozrejme prikladam knizne, jejiz pribeh se mi moc libi a je, reknete sami, vskutku originalni. Druhy klad pochopitelne patri Fincherovi a treti neuveritelne neuveritelnym heteckym vykonum. Rooney Mara by si zaslouzila Oscara bezpochyby..... Nicmene cely film hodnotim jednim slovem: DOKONALE. ()

adrika27

Knižnú predlohu som nečítala a európsku verziu filmu som nevidela, takže som nemala s čím porovnávať. Motívom na zhliadnutie filmu bolo herecké obsadenie a režisér a musím povedať, že ani jedno ma nesklamalo. Soundtrack celý film skvele dopĺňal, úvodná titulková sekvencia bola jednoducho famózna. Chýbalo mi trošku vysvetlenie podstaty psychopatického správania Lisbeth, a nepochopila som anglický "preklad" názvu, ale inak už nemám filmu čo vytknúť. ()

Matejus

Nič ma na tomto filme neupútalo. Film mi znechutila násilnícka scéna, kde to Rooney zahrala veľmi presvedčivo, až mi naskakovali zimomriavky po tele. No to je tak všetko za čo môžem dať 2 hviezdičky. Niekoľkokrát som počas filmu zaspal, pozeral ho asi na 3x, pravdupovediac ma viac nudil a stále som niečo očakával, no veľakrát som sa vo filme stratil a nemal tušenia o čo tam ide. Toď môj názor. ()

DrsnSpas

Celej netrpelivej jsem po docteni knizky v anglictine vyrazil do kina. Bohuzel vedle knizky u me film vubec nemel sanci. Vsechno bylo tak nejak zrychlene a povrchni. Jinak pojatej konec,postavy tak nejak nejasny.Dej celkove byl takovej zmekcenej,asi aby to divak vydychal.Nevim. Nejak jsem to Danielovy nemohl uverit. Takovahle knizka se asi na platno prevest poradne neda. Davam dve hvezdy,ale pokud jste knizku necetli,pridejte si dalsi dve a vyrazte do kina.Budete spokojeni. ()

souleman odpad!

Neuvěřitelný paskvil. . Nesahá to ani po kotníky původní švédské verzi s Noomi Rapace. Film je planý. Je to výsměch všem oceněním na které je tento bullshit nominovaný. První verze si zaslouží právem ovace. Rooney Mara hraje vychrtlou bezcharakterní loutku. ()

EwO

Vůbec jsem netušil do čeho jdu, ačkoli jsem věděl, že film má knižní předlohu, nečetl jsem ji. Nicméně po shlédnutí filmu si knihy pravděpodobně přečtu. Skvělý film, klobouk dolů před Fincherem. Craiga sice jako herce nemusím, ale tady mi nevadil, ba naopak a Rooney Mara? Dokonalá! ... Váhal jsem mezi tímhle filmem a Sherlockem 2 a dobře jsem udělal. Nemůžu jinak než za 5* ()

TUKAN82

Moje smůla byla, že jsem týden před tím viděl dle mého názoru nepřekonatelnou švédskou verzi, takže se nemůžu ubránit přímému srovnání. V první řadě vůbec nechápu, proč tenhle film vznikl. Chápu, že se točí remake na třicet, nebo čtyřicet let starý film, ale tohle ?? Navíc americká verze opravdu nepřichází s ničím novým a už vůbec ne lepším. Pochválím jedinou věc a tou je Daniel Craig. Ten jediný převyšuje svým výkonem poněkud nedůvěryhodného švédského předchůdce. 40% + 10% za Craiga. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno