Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Už samotný název filmu naznačuje, že nepůjde o vážný příběh, nýbrž o komedii. Poměrně lehce můžeme objevit jakousi příbuznost se slovy potrhlý, blázen, pošuk, cvok? Hrdinou je Fielding Mellish, který se pokouší bez velkých nároků nějak nenápadně protlouct životem. Kromě toho, že již delší dobu hledá pevnější milostný vztah a práci, nemá žádné ambice. Téměř systematicky se vyhýbá politice a vlivu televize i rozhlasu. Ještě jedno je na něm pozoruhodné - je věčný nešika a smolař. Ironií osudu způsobí zlom v jeho životě mladá aktivistka Nancy. Od okamžiku, kdy se Fielding do dívky zamiluje, mění se nejenom jeho vztah k okolí, ale i touha navždy zůstat jen nenápadným kolečkem ve společenském dění? Woody Allen vytvořil bláznivou parodii, v níž se místem děje stala smyšlená banánová republika San Marcos. Vysmívá se nejrůznějším vzbouřeneckým hnutím a také politice s jejími viditelnými i utajovanými metodami, mechanismy, rituály. Režisér si také s velkou chutí zahrál Fieldinga Mellishe. Nejeden satirický šleh se dotýká praktik nejmocnějšího společenského média - televize (komentování nejrůznějších zpráv a ovlivňování mínění veřejnosti). Film nezapře, že režisér velmi dobře zná světovou kinematografii a po svém si zažertoval s nejedním filmovým klasikem. A tak můžeme vidět svérázné citace z Bergmanovy Sedmé pečeti (snová scéna Filedinga odnášeného na kříži), proslulého Ejzenštejnova Křižníku Potěmkin (dětský kočárek řítící se po schodech dolů) či křížové výslechy, jak je známe z filmu Kdo seje vítr. Woody Allen tu ovšem vzdal také hold mistrům světové grotesky Charliemu Chaplinovi (etudou na známou Moderní dobu) a bratřím Marxům (připomenutím slavných titulů Psí suchary, Kachní polévka), jejichž gagy se inspiroval při zachycení jednoho lidského údělu a lidské společnosti. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (214)

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Nemám za sebou moc posezení s jihoamerickými diktátory, kteří za úřední jazyk vyhlašují švédštinu a vyžadují nošení spodního prádla nahoře, aby se to dalo kontrolovat. Nicméně si myslím, že by s nimi nebyla žádná zvláštní zábava v porovnání s citově, sexuálně a intelektuálně nezralým vládcem San Marcosu, jehož nadšení při bojovém výcviku by vyřadilo z provozu i skalpy nevinných obětí ověnčenou US Army. A pokud jako já rádi tlučete zástupce nejotylejšího národa na světě do citlivých partií, tak pamatujte, že „Nemůžete praštit amerického občana aniž byste k tomu měli povolení od ambasády!“. ()

Dan9K 

všechny recenze uživatele

Několik málo geniálních fórů v umaštěném a osoleném obalu? Ale nakonec proč ne. Ultimátní scéna s Novým zákonem ke konci jak vystřižená z České sody a soud slibovaly mé odpuštění, kdyby se celý film tak trochu nepohnojil závěrečnou částí v posteli, která měla nevyužitý potenciál jako ostatně dost dalších poslepovaných scének. ()

Reklama

Falko 

všechny recenze uživatele

Pri mojej oblubenej Allenovej komedii DAREBACCI (2000) by mi ani nenapadlo, ze by som sa pri niektorom z jeho dalsich filmov dokazal nasmiat este viac, ale to som samozrejme nevidel vsetky jeho filmy. Pri tejto crazy komedii mi uplne stacila hudba a Allenov uces a nasmial som sa rovnako, ako volakedy na komediach s Pierrom Richardom. V tejto ulohe si zahral nestastnika, do ktoreho sa nezalubi ziadna zena a ked uz to vypadalo byt z jednou slecnou nadejne, ta ho potom odmietne. Uz mi stacili len tie dialogy :-) Proste Woody je skvely herec a reziser, avsak treba tento film brat len ako blaznivu komediu. Prekvapiva bola aj mala uloha nasilnika Sylvestra Stalloneho... 12.11.2008 ____ Woody Allen - (Fielding Melish) +++ Louise Lasser - (Nancy) +++ Carlos Montalbán - (generál Emilio M. Vargas) +++ Danny DeVito - (muz pri svadobnom sprievode) +++ Sylvester Stallone - (násilník vo vlaku v metre) +++ ()

giblma 

všechny recenze uživatele

Přes Banány jsme se kdysi dávno (bylo to v rámci jeho retrospektivy na ČT 2) s Allenem seznámili. Já byla hodně malá žába a následný sled jeho pozdějších děl mi vůbec nepřišel tak zábavný, jako fraška odehrávající se z větší části ve Střední Americe. Jenže ouha, po dvacítce už mi to vůbec nepříjde tak vtipné. Jasně, je tu Sedmá pečeť, je tu Křižník Potěmkin. Ale toho prvoplánového humoru a grotesky je moc... Díky ti, Woody, za tvou pozdější subtilnost, díky ti za Annie Hall, Manhattan, Hanu a její sestry a mnohé další filmy, díky kterým mohu Banány pohřbít a mluvit o mladické nerozvážnosti! ()

Jordan 

všechny recenze uživatele

ach, woody, woody, charakteristickejšiu postavičku filmového priemyslu by sme veru ťažko hľadali . . . tento film z čias woodyho začiatkov je jedna veľká časovaná bomba, je to eskapáda dokonale napísaných a vymyslených skečov a fórov v naozaj len allenovsky vymyslenom šialenom príbehu. Scénky, ako Nancy príde k Woodymu prezlečenému za diktátora a žiada ho o bozk a on si odhrnie umelé fúzy alebo scénka, ako vodca odboja Esposito spieva pieseň revolucionárov a všetci na neho pozerajú ako na idiota alebo uspatie Britského veľvyslanca a kopec, koooopec ďalších skvostov, to je jednoducho nádhera, nádhera. ()

Galerie (27)

Zajímavosti (14)

  • Postava generála Vargase (Carlos Montalbán) se objevuje i ve dřívější Allenově povídce „Viva Vargas!“, jejíž variací snímek je. (Oktavianus)
  • Woody Allen tento film vůbec nepovažoval za politický, proto byl velice překvapen, když jej přijel propagovat do Evropy a tamější média chtěla v souvislosti s tímto „přihlouplým filmem pro zasmání“ mluvit jedině o politice, kterou si do něj promítala. (raininface)

Související novinky

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

21.01.2011

Čtyřicet celovečerních autorských filmů, jeden televizní a jedna spolupráce na povídkovém díle – a to všechno během jednačtyřiceti let! Americký filmař Woody Allen se za svou pracovní morálku určitě… (více)

Reklama

Reklama