Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Už samotný název filmu naznačuje, že nepůjde o vážný příběh, nýbrž o komedii. Poměrně lehce můžeme objevit jakousi příbuznost se slovy potrhlý, blázen, pošuk, cvok? Hrdinou je Fielding Mellish, který se pokouší bez velkých nároků nějak nenápadně protlouct životem. Kromě toho, že již delší dobu hledá pevnější milostný vztah a práci, nemá žádné ambice. Téměř systematicky se vyhýbá politice a vlivu televize i rozhlasu. Ještě jedno je na něm pozoruhodné - je věčný nešika a smolař. Ironií osudu způsobí zlom v jeho životě mladá aktivistka Nancy. Od okamžiku, kdy se Fielding do dívky zamiluje, mění se nejenom jeho vztah k okolí, ale i touha navždy zůstat jen nenápadným kolečkem ve společenském dění? Woody Allen vytvořil bláznivou parodii, v níž se místem děje stala smyšlená banánová republika San Marcos. Vysmívá se nejrůznějším vzbouřeneckým hnutím a také politice s jejími viditelnými i utajovanými metodami, mechanismy, rituály. Režisér si také s velkou chutí zahrál Fieldinga Mellishe. Nejeden satirický šleh se dotýká praktik nejmocnějšího společenského média - televize (komentování nejrůznějších zpráv a ovlivňování mínění veřejnosti). Film nezapře, že režisér velmi dobře zná světovou kinematografii a po svém si zažertoval s nejedním filmovým klasikem. A tak můžeme vidět svérázné citace z Bergmanovy Sedmé pečeti (snová scéna Filedinga odnášeného na kříži), proslulého Ejzenštejnova Křižníku Potěmkin (dětský kočárek řítící se po schodech dolů) či křížové výslechy, jak je známe z filmu Kdo seje vítr. Woody Allen tu ovšem vzdal také hold mistrům světové grotesky Charliemu Chaplinovi (etudou na známou Moderní dobu) a bratřím Marxům (připomenutím slavných titulů Psí suchary, Kachní polévka), jejichž gagy se inspiroval při zachycení jednoho lidského údělu a lidské společnosti. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (214)

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Ono by to možná fungovalo i jako politická satira, ale komediální stránka s přehledem tu "politicky angažovanou" přebíjí. Je pravda, že za zasmání stojí pouze ta místa, kde se vyskytuje Woody osobně; naštěstí je jich však dost, takže ta rozpačitější - úvodní převrat, "kacířská" reklama - utonou v moři kvalitního humoru provonělého Allenovou osobitou filosofií, kterou tu tak krásně shrnul do věty:"Po smrti nestojí sex za nic!" ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Nemám za sebou moc posezení s jihoamerickými diktátory, kteří za úřední jazyk vyhlašují švédštinu a vyžadují nošení spodního prádla nahoře, aby se to dalo kontrolovat. Nicméně si myslím, že by s nimi nebyla žádná zvláštní zábava v porovnání s citově, sexuálně a intelektuálně nezralým vládcem San Marcosu, jehož nadšení při bojovém výcviku by vyřadilo z provozu i skalpy nevinných obětí ověnčenou US Army. A pokud jako já rádi tlučete zástupce nejotylejšího národa na světě do citlivých partií, tak pamatujte, že „Nemůžete praštit amerického občana aniž byste k tomu měli povolení od ambasády!“. ()

Reklama

Madison 

všechny recenze uživatele

Pochabý Allenko natočil komédiu, v ktorej mohol naplno rozvinúť svoje herecké kreácie. V ,,týpkovských" okuliaroch s výrazom beznádejného primitíva s veľkosťou IQ pod bodom mrazu, snílek pseudointelektuálne-citových rozmerov sa naštval a všetkým dokázal, že davy môže okúzliť vo vojenskom prestrojení a dievča svojich snov si podmaniť svojím neutíchajúcim entuziazmom. Woody, znovu si ma presvedčil o tom, že pekný vizuál nie je zaručenou cestou do neba. ()

dobytek 

všechny recenze uživatele

Filmy Woodyo Allena nemam moc rád. Ten jeho "intelektuální humor" mi prostě nesedí. Původně jsem si to pustil jen jako takovou kulisu k vaření, ale hned na začátku mě pobavil atentát na prezidenta v přímym přenosu, následoval cvičební stroj do kanceláře, nákup porno-časáku a další a další scénky a já jsem nakonec začal vařit až po filmu. Najdou se tam občas i nějaký hluchý místa, ale film je celkem krátkej, takže to docela uteče. Film má tady momentálně 77% a s timhle hodnocenim celkem souhlasim. Asi první film od Woodyho Allena, kde se v hodnocení shodnu s ostatníma. P.S. Sylvester Stallone tady dostal němou, asi tak minutovou roli, ve který se pokouší v metru znásilnit nějakou bábu a Woody Allen ho chytne za flígr a z metra vyhodí :-) ()

Dan9K 

všechny recenze uživatele

Několik málo geniálních fórů v umaštěném a osoleném obalu? Ale nakonec proč ne. Ultimátní scéna s Novým zákonem ke konci jak vystřižená z České sody a soud slibovaly mé odpuštění, kdyby se celý film tak trochu nepohnojil závěrečnou částí v posteli, která měla nevyužitý potenciál jako ostatně dost dalších poslepovaných scének. ()

Galerie (27)

Zajímavosti (14)

  • V čase 1.08.55 se v záběru ukáže český herec Jára Kohout (jedná se o záběr na porotu u soudu). (jexik)
  • Scéna, kdy Fielding Mellish (Woody Allen) nad večeří svádí jednu z partyzánek, je parodií na "jídelní" scénu z filmu Tom Jones (1963). (Oktavianus)
  • Většina scén byla improvizací. Když měl Allen pocit, že se mu povedlo scénu zachytit v nejlepším provedení, posunuli se na další. (don corleone)

Související novinky

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

21.01.2011

Čtyřicet celovečerních autorských filmů, jeden televizní a jedna spolupráce na povídkovém díle – a to všechno během jednačtyřiceti let! Americký filmař Woody Allen se za svou pracovní morálku určitě… (více)

Reklama

Reklama