Reklama

Reklama

Německý vývoj tajných zbraní je třeba zastavit za každou cenu. Píše se rok 1943 a na bojištích druhé světové války se karta začíná pomalu obracet v neprospěch Třetí říše. Hitler však hrozí, že s pomocí nově vyvíjených tajných zbraní dokáže Spojencům zasadit rozhodující úder. Za této situace dostává britská vojenská rozvědka zprávu o podezřelých německých aktivitách v Peenemünde na baltském pobřeží. Winston Churchill pověřuje ministra Duncana Sandyse, aby tyto aktivity prověřil. Navzdory skepsi fyzika profesora Lindenmanna je Sandys přesvědčen, že zde probíhají práce na vývoji nového druhu raket. Peenemünde je bombardováno, nikdo však nepochybuje o tom, že Němci své úsilí ještě vystupňují. Sandys proto vybaví poručíka Johna Curtise identitou nedávnou zemřelého holandského raketového inženýra a posílá ho do Německa, aby výrobu raket sabotoval. Hvězdně obsazené a realizačně velkoryse pojaté válečné drama natočil britský režisér Michael Anderson. (Česká televize)

(více)

Recenze (60)

Matty 

všechny recenze uživatele

Rozsahem scén jednoznačně podívaná pro kino, leč některé její nedostatky by se nerozplynuly ani na větší ploše: neochota ke zkratce, oproti striktně „pracovním“ Ďáblům v oblacích téhož režiséra přílišný prostor věnovaný individuálním hrdinským činům a osobním dramatům, málo charismatičtí herci (Richard Johnson připomíná nevydařenou repliku mladého Conneryho). K tomu Sophia Loren obsazená do zcela zbytečná role pouze coby lákadlo pro diváky a proto/přesto v titulcích uvedená jako první (Carlo Ponti věděl, jak prodat film). Hvězdičku bych přidal, vidět Operaci Crossbow na plátně, nejlépe ze 70mm kopie, a bez dabingu (díky alespoň za titulkovanou němčinu). 70% ()

mortak 

všechny recenze uživatele

Carlo Ponti zapůjčil svoji manželku a tím ten film zničil. Vcelku nepodstatná role byla kvůli ní rozšířena a zpomaluje střední část filmu. Přesto si snímek tři hvězdy zaslouží, a to za faktografickou první třetinu (třeba Hanna Reitch), a za důsledné používání němčiny. ()

Reklama

RHK 

všechny recenze uživatele

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Béčkový válečný film o britském boji proti německým raketám V1 a V2 za druhé světové. Nenudí, ale ani pořádně nezaujme v nevýrazné režii a s málem hereckých hvězd (krátké intermezzo krásné Sophie Loren je ovšem výjimkou). Plochý scénář míchá hodně věcí dohromady, přesto zábavnou formou docela dobře shrne historii počátku raket a zápletka je ve špionáži proti nim. Plusem jsou (na tu dobu) dobře natočené starty i let raket V1 a V2, tady film naopak hodně získává body. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=F_xJapc3t1c ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Příběh, který navzdory nosnému námětu působí v některých ohledech maličko ... řekněme neprůbojně. Nicméně detailně přibližuje jak začátky vývoje raketových systémů dlouhého doletu v nacistickém Německu za Druhé světové, tak i nezměrné úsilí Britů o jejich likvidaci, přičemž ani jedna ze stran si nemohla dovolit brát jakékoli ohledy na životy jednotlivců ... 3,5* ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Brilantní "agentský" válečný thriller, přeplněný britskými hvězdami první velikosti, jenž vám nedá ani minutku vydechnout a v napětí vás udrží do poslední chvíle. Zajímavým a vytříbeným stylem dokumentuje jednak německý "vesmírný" výzkum, jednak britské snahy o jeho zdržení, zneutralizování či úplné zničení. Ve svém oboru vyniká nečekaně lidským obrazem druhé strany. Především prvních dvacet minut ilustrujících obtížné počátky létajích bomb, hrdinské oběti a pak takřka patetický záběr z ptačí perspektivy zobrazující Němce sbíhající se k přistavší raketě s pilotkou, které se to podařilo, je rozhodně něčím výjimečným. I postava Anthony Quayla, čestného Anglo-Němce, bojujícího na druhé straně je nebývale životná a v porovnání s běžnými německými agenty skutečně nezvyklá. Zaujme i drsná realističnost osudů hlavních aktérů, kdy jejich šance na přežití se velmi přibližují historickým statistikám. To, co se stane Sophii Loren, naprosto nevinné, omylem se nachomýtnuvší postavě, mně pak skoro vyrazilo dech. V každém případě se svým způsobem naplnila slovo nacistických pohlavárů o Anfangu einer neuen Epoche in der Geschichte der Menschen , i když na záchranu Třetí říše to nestačilo. Kde a kdy by však byly všechny ty Sputniky a Apolla bez V - jedniček a jejich nástupců. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (3)

  • V záběru, kdy vidíme hranici mezi Německou říší a Holandskem, je vidět vlajka používaná Německem až po 2. světové válce, tedy černo-žluto-červená. (WolfIssen)
  • Lilli Palmer vyhrála Cenu San Sebastián za nejlepší ženský herecký výkon v roce 1965. (Cucina_Rc)

Reklama

Reklama