bari68

Jeden z najlepších filmov z pod-pod žánru, ktorý si zobral z matematiky len to najlepšie napr. z Pí, Čistej duše, z vojnového scenára zasa len to pútavejšie, ktoré pripomínalo Vylkýru a pod. Od začiatku až do takmer 90% stopáže film mal grády, spád, bavil, neskutočne všetko šlapalo. Ale práve ono finále film brzdilo totálne vzad. Dlho som sa tak netešil pocitu, pri ktorému dám pri hodnotení plný počet. Bohužiaľ, škoda. Aj tak, aspoň som o zážitok silnejší, na ktorý sa hneď tak nezabudne, aj vďaka dejepisnému obohateniu o meno Alana Turinga. ()

Pavlík

04. 02. 2015 (41.);o stroji Enigma jsem měl trochu povědomí, ale že vše mělo takový příběh jsem nevěděl a půl století téměř nikdo ()

klukluka

Jedinečné téma, velmi dobré zpracování. Vadilo mi ale pár drobností. Například jsem nepochopil, jak se podařilo udržet v tajnosti prolomení Enigmy? Skutečně tu informaci tajili i před Dennisonem? Které zprávy se využívaly, a které se pouštěly? Ocenil bych, kdyby to z filmu vyplynulo jasněji. Stejně tak by se mi líbilo, kdybych se z filmu dozvěděl, kam se po válce poděli ostatní členové týmu. Co ruský špion? Prošlo mu to? A co se stalo s Christopherem? Měl následovníky? Zdokonaloval ho Alan? A hlavní "problém": někdo by si mohl myslet, že za Alanovu jinakost mohla jeho homosexualita. On byl ale jistě autista. A to ve filmu nebylo vůbec zmíněno. Podle mě to byla chyba, šlo o zásadní prvek charakteru hlavního hrdiny a jednodušší diváci by nezaměňovali skutečnou příčinu jeho geniálního podivínství s odlišnou sexuální orientací. Čtyři hvězdičky jsou dost, jedna to má nahnuté. ()

KoRner

Príbeh tak na 15 minút, ostatné veci klišoidné až beda. Najlepšia lúštiteľka tajničiek je žena, samozrejme podceňovaná. Výsledný nápad sa samozrejme zrodí úplnou náhodou v krčme s následným útekom. Hrdina je utlačovaný, ale nakoniec si získa rešpekt a potom sa ho všetci so slzami v očiach zastanú. Na druhej strane je fajn sa dozvedieť niečo o stroji, ktorý bol vyvynutý poliakmi 10 rokov pred Turingom, ale film ich nespomenie a pripisuje mu komplet všetky zásluhy, aby jeho mučeníctvo bolo ešte výraznejšie. Mal som dojem, že tím tam bol absolútne zbytočný. A záverečná scéna, akokoľvek dojímavá mi prišla obšľahnutá zo Scorseseho Letca. ()

Indy

Príbeh a životný osud hodný filmového spracovania ... ja som spokojný, film funguje v rovine, ktorá sa venuje snahe o prelomenie šifrovacieho stroja Enigma a tiež v rovine štúdie komplikovanej povahy titulného hrdinu Alana Turinga. Viac by som pritlačil na pílu v závere a detailnejšie sa venoval perzekúcii, ktorej bol Turing vystavený po skončení 2. svetovej vojny a ktorá viedla k jeho smutnému koncu. Benedict Cumberbatch samozrejme ako je u neho zvykom výborný. Komu sa páčila Čistá duša alebo Kráľova reč, ten bude spokojný aj pri sledovaní Kódu Enigmy. 8/10 ()

matolas

Nemastné, neslané. Znovu sa mi potvrdili slová R. Ayoadeho, že Oscarové filmy stačí vidieť raz. Tuctovka s dobrým obsadením, ktorá ničím nevyniká. ()

M.Niccals

no... slabé čtyři, ale asi spíš tři. je to klasický film podle skutečné události se vším všudy, i s tou přidanou kašičkou všude okolo a nezbytnými emocemi. dokonce s přidanou osvětou o homosexuálech a jejich těžkém životě v dřívějších dobách. ale nic víc. nicméně neupírám nic tvůrcům, kteří látku natočili řekněme "řemeslně správně" a takřka bezchybně. jestli vám to nepřijde povědomé, tak takhle se říká o Oscara. jak píše POMO - opravdu tam chybí jen ten černoch. (proto jsem asi spokojenější s tím jak to s Oscarem dopadlo ve skutečnosti). všechna čest Alanu Turingovi. ()

666Carnage

Alan Turing jeden z největších mozků své doby, nejlepší matematik, homosexuál a strůjce prvního počítače vůbec. Pěkný film, který se zabývá rozluštěním Enigmy. Avšak film by se měl více zajímat o o to proč nikomu neříct, že se to povedlo rozluštit. To bylo trochu zkrácené ale na hodně filmu to nijak neubírá. Benedict Cumberbatch co k tomuhle herci dodat asi jen to, že se mi jeho herecké výkony začínají líbit čím dál tím více. Co se mi na filmu ještě líbilo byl hudební doprovod. The Imitation Game a The Theory of Everything pro mě byli rozhodně lepší oskarové kousky než nějaký Birdman, 80% ()

charlie_ando

Historii píší vítězové a o některých úspěších se nemluví ani spoustu let po vyhrané válce zvlášť to platí pro tajnou válkou špionů v pozadí nebo o lámání šifer a kódů. Samozřejmě to platilo i o tom, co se dělo v Bletchley Park během druhé světové války a rádia to rozhodně nebylo na čem se zde pracovalo. Muži a ženy, kteří zde vedli svůj tajný boj měli lví podíl na porážce nacismu. Alan Turing (Benedict Cumberbatch) je jiný než ostatní lidé, on je totiž matematický génius, ale na druhou stranu je bezradný v čtení zákonitostí lidského chování. Spřízněnou duší a bytostí, která obrousí alespoň na čas ostré hrany jeho výstřední povahy, je křehká dívka a zručná luštitelka hlavolamů Joan Clarke (Keira Knightley). Silný příběh založený na skutečných životních osudech a dramatických událostech historie je natoče podle knihy "Alan Turing: The Enigma" od Andrewa Hodgese a společně se s poctivými hereckými výkony dal vzniknout poutavému komornímu filmu o skoro zapomenutém hrdinství lidí, kteří pomáhali dovést válku k jejímu zdárnému konci. Cesta k vítězství je trnitá a plná protivenství, tak jako životní osudy Alana Turinga a režisér Morten Tyldum se je rozhodl vyprávět pomocí třech propletených historických dějových linií. Není to dokonalé, ale nesmíme zapomenut. ()

Seti

Ano, The Imitation Game je do značné míry generickou oscarovkou zaměřenou na plešounské klání, ovšem to nijak neumenšuje její nepopiratelné filmové kvality. Ty se naplno projevují především po herecké stránce, kdy všichni zúčastnění v čele s Sherlockem podávají parádní výkony. Scénáristicky Kód Enigmy moc nepřekvapí, ale já mám takto stavěné filmy rád, takže jsem spokojen. Navíc potěšil hořkosladký a nejednoznačný konec, v němž logika vítězí nad morálkou a emocemi (mám samozřejmě na mysli důsledky prolomení kódu Enigmy a nikoliv Turingův konec :-). ()

jirijost

Tohle je naprosto úchvatný příběh, Alan Turing by si zasloužil aby se o něm učilo na všech školách na světě. To co dokázal on a jeho parta chytrolínů, to je něco neuvěřitelného. Na konci filmu se málem stalo něco co jsem ani náhodou nečekal že se stane, málem mi ukápla slza. Protože to co oni dokázali, kolik lidí zachránili, to je prostě úžasné. Nejhorší ale je jak se k němu Británie poté zachovala. Jeden z nejúžasnějších lidí na světě nikdy nedostal takové uznání jakého byl hoden, vlastně až teď šedesát let po jeho smrti. Prostě úžasné, tohle musí vidět každý aby ten příběh znal. Benedict Cumberbatch nikdy nepatřil zrovna k mým oblíbencům, teď už ale určitě bude. Naprosto fantastická role kterou si tady zahrál mu v tom pomohla. Tohohle chlapa budu teď hodně sledovat, protože si myslím že po tomhle filmu na něj čeká ohromná budoucnost. Musím ocenit ještě fantastickou hudbu, která už snad nemohla být pro tenhle film lepší. Film mi dal ještě víc než jsem očekával, tak nějak jsem tušil že se mi bude líbit dostal jsem ale ještě víc. Dostal jsem jeden z nejlepších příběhů, které se v historii stali. Přesto že ten konec moc šťastný nakonec nebyl. Viděno v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií ()

Autenticita

Za způsob zobrazení mimořádně inteligentního člověka s komplikovanou povahou v kombinaci se silným sdělením na konci nemůžu dát míň než 5*. ()

Fantomas92

Něco tomu chybělo. Vlastně tomu chybělo celkem dost, protože životopisný film se prostě na 114 minut natočit nedá. Škoda tak velkého zkracování a nevybarvenosti postav. Lepší 4* ()

Junglista

Cumberbatch a Strong v jednom filmu, to prostě nemůže dopadnout špatně (+ Charles Dance jako třešnička). A když jim k tomu podehrává Desplat, tak to už se blížíme k dokonalosti ne? No nakonec to nebude tak horký, přecejen až moc klasický schéma hlavní dějový linie to kazí a já v koutku duše doufal, že se tomu vyhneme, ale tím moje stížnosti zhruba končí. Kdybych uznával plešouny jako ocenění kvalitních filmů (což už léta neplatí), tak bych za Benedicta loboval jak Cumberbitch. Herecky v současnosti nemá moc konkurence. ()

Hanys_

Typický zástupce filmu pro školní promítání. Nenadchne, neurazí, ale nějaká dechberoucí podívaná to zrovna není. Na Oscarech bude Allan doufám do počtu. ()

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel