Darth Maul

Pomaly sa to stáva tradíciou. V oscarovej sezóne sa objavia historické drámy, ktoré sú po technickej stránke veľmi kvalitné a po stránke obsahovej sa snažia ponúknuť hlbšie posolstvo. Niektoré skončia fiaskom (napríklad Eastwoodov J. Edgar v roku 2011), niektoré pozbierajú pár filmových cien (napríklad 12 Years a Slave v roku 2013) a niektoré dokonca aj uspejú u divákov. Zaujímavé je, že tými tvorcami, ktorí dokážu historickej dráme vtisnúť punc určitej jedinečnosti, sú väčšinou britskí režiséri, scenáristi, prípadne herci. V roku 2010 úspešne zabojovala o Oscarov a divácku priazeň britská dráma King's Speech (Kráľova reč). O štyri roky neskôr sa o podobný úspech pokúsi film Imitation Game. Úprimne mu to prajem. Príbeh Alana Turinga totižto nie je iba obyčajnou dejepisnou rekonštrukciou o prelomení nacistickej šifry. Ponúka nevšedné a krásne posolstvo o tom, že ľudia, od ktorých by to nikto nečakal, niekedy dokážu veci, ktoré by nikto nečakal. Okrem tejto myšlienky ma oslovila aj unikátna forma rozprávania, herecký výkon Benedicta Cumberbatcha a trpký, no emočne silný, koniec... ()

bloodcountes

Tento film je pro mě srdcovka, dlouho jsem na něj čekala. Během čekání jsem se (právě díky informaci, že ho Benedict točí), s nadšením sobě vlastním vrhla na téma Enigmy, života Alana Turinga, ale hlavně na téma imitační hry a umělé inteligence a dějin kolem toho všeho vůbec. Dovedlo mě to i k dalším tématům a činnostem, kterými jsem posledních 9 měsíců žila, žiju a ještě nějakou dobu žít budu. Je to teprve druhý film, kde jsem viděla svou lásku B.C. na velkém plátně v kině. Je to film s hudbou, kterou bezmezně miluju už čtvrt roku a jsem na ní skoro závislá. Je to film, který nese určité známky toho, že vznikl pro Američany a míří na Oskara. Je to film, který by měl být alespoň o půl hodiny delší, aby nevyzníval tak uspěchaně a zkratkovitě. Řemeslně dobře odvedená práce, scénář šitý spíše pro americké diváky, takže pokud to tak přijmu, nemám námitek. Pokud bych to nepřijala, byly by to drobné námitky týkající se přílišného tlačení na pilu, přílišného vyhrocování situací, přílišné akčnosti a "infarktových" momentů, které ale na mě neměly úplně ten správný účinek. Benedikt exceluje, dodává tomu skvěle sehranému filmovému "stroji" srdce, přestože nemá tolik prostoru k podání vnitřního vývoje své postavy, jak by si on i Alan Turing zasloužili - a jási přála:). A hudba. Já už to neposoudím objektivně, ale přišlo mi, že hudba svojí líbezností jakoby chvílemi zastiňovala to, co se zrovna děje na plátně. Ale to opravdu může být jenom tou mojí úchylkou, nevím. Takže film jako takový by měl ode mě krásné 4 hvězdy, Benedict spolehlivě dodává pátou a Desplat přidává šestou navrch. Kéž se jim ty hvězdy zúročí na Oskarech! ()

valasek.m

Naprosto vynikající, uchvatné herecké výkony, výborná hudba, scénář a určitě zasložené nominace na oscara. I když zde bych možná trošku vyzdvihnul film Theory of Everything, který by si ty nominace zasloužil přece jenom víc. ()

peetriss

Rozluštění kódu Enigmy vyvolává obdiv z historického, matematického i technického hlediska, není proto divu, že je filmařským lákadlem, přestože se jedná o tvrdý oříšek „uplácat“ z tohoto tématu poutavý příběh se schopností vtáhnout diváka a udržet jej v pozornosti po celou celovečerní stopáž. Kód Enigmy stojí na kvalitním filmařském řemesle a jisté režii Mortena Tylduma podpořené vysokou audiovizuální hodnotou díky hudebnímu skladateli, střihačům a kameramanům. Třešničkou jsou výborné herecké výkony. K dokonalosti však něco chybí, a to odvaha oprostit se od profesorské dokonalosti a přijít s něčím šokujícím, nebývalým, opravdu nezapomenutelným. Takto to vypadá jako ryzí účelovka ke sbírání filmových cen, i když je nesporné, že podívaná to byla kvalitní, zajímavá a o třídu lepší než Aptedova Enigma. ()

angloumene

Čekala jsem dost a dost se mi toho taky dostalo. Navíc konečně vím, podle koho se jmenuje Turingův test :) Cumberbatch dokazuje, že Sherlockem jeho kariéra teprve začala a ne naopak. PS: co se týče dvou neslučitelných táborů z nichž jeden Keiru Knightley nenávidí, zatímco druhý ji miluje, patřím do toho, který tento film více potěšil... ()

dormouse

Ať si kdo chce co chce říká, já byla nadšená. Nevadil ani polopatičnost a zjevná nepravděpodobnost příběhu, jediné, co mi opravdu vadilo, byla Keira Knightley, která mi ale vadí vždycky. Jo, souhlasím s nejmenovaným uživatelem, že je to krysí čumák. ()

ondrula

Příběh je poměrně silný a pakliže jeho linka skutečně odpovídá dějinným reáliím, tak to dost čumím. Protože aby Británie dohnala k sebevraždě největšího hrdinu všech dob, který zachránil životy desítkám milionů lidí, to je vážně hardcore. Nějak jsem úplně neměl tušení, že být buzerant, bylo trestné ještě v poválečné Británii (zatímco mi přijde logický, že to tak bylo i v komunistickým Československu). Tak trochu jsem měl problém s Cumberbatchem (neodpustím mu, že mi zkurvil Sherlocka), protože vypadá jako mimozemšťan. Opravdu charismatičtí jsou ve filmu Mark Strong a Charles Dance ("Who is your commanding officer?" "Winston Churchill"), oba jsou pro mě tak nějak dokonalými představiteli britského impéria. Keira Knightley s jejím kuřecím hrudníkem, stárnoucím ksichtem a absencí hereckýho talentu jako vždy o ničem. ()

Honzeek95

Můj oblíbený žánr a styl filmování, navíc zajímavé téma. Herecké výkony parádní. Vývoj hlavní postavy z frajera na úplnou trosku mi ale přišel zvláštní. Jako kdyby během filmu Benedikt postupně přecházel od postavy Sherlocka Holmese k roli Alana Turinga. Tak či onak to zahrál skvostně a byl hlavním hnacím motorem tohoto malinko zdlouhavého snímku. Právě zdlouhavost je to jediné, co bych zde vytknul.. ()

IvoB

Opravdu jasný oscarový materiál. A to teď nutně nemyslím ve zlém. The Imitation Game se může pyšnit zajímavým tématem, zvučným osazením a řemeslně zdatně zvládnutou režií. I přes tyto nesporné klady a vysokou úroveň však není v mých očích zase tolik význačný. Benedict Cumberbatch tu sice hraje druhého Sherlocka, nicméně mu tento typ postavy dost sedne. Pochvalu si zaslouží i Alexandre Desplat, který zde tradičně odvádí na hudbě kvalitní kus práce. Ve výsledku jsem s filmem velmi spokojen a bez obav bych jej označil za jeden z těch lepších počinů roku 2014. Bohužel na ten maximální stupínek o kousíček nedosahuje. ()

Matematicka

Film je o mém oblíbeném tématu, o kterém jsem už ledacos načetla. Takže odpouštím klasické životopisné schéma "ala Čistá duše" (ale zároveň si jsem vědoma toho, jak je těžké dělat životopisný film, pokud chcete postihnout celý život nějakého významného člověka). Film na toto téma mi udělal radost. Zajímavé komentáře: Malarkey, sportovec, Radek99. ()

lucijelucije

Ať hraje B. Cumberbatch kdekoliv, vždycky ten snímek má něco v sobě. Tenhle génius matematiky zachránil svět, avšak, kdo si toho byl vědom? Výborně zpracované, možná v nepatrných místech lehce lehkovážné, ale nic se nemění na tom, že je to fascinující podívaná. ()

tterez

Cumberbatch byl v té roli absolutně perfektní! Geniální matematik se záseky ve stresových situacích, rezervovaný homosexuál a zarputile neosobní samotář. Všechno jsem mu to žrala a děsně mě to bavilo. Film mě překvapil, takže dávám nad očekávání 85%. ()

Itar

Přesně podle šablony. Akorát Benedict Cumberbatch zřejmě není takový sympaťák, jako Russel Crowe v obdobné situaci. ()

Prochy38

U mě hodně velké nadšení. B. Cumberbatch dokazuje každou rolí, že máme tu čest s jedním z nejlepších herců současnosti. Jak moc si to sedí s knihou nebo snad i historickými reáliemi nejsem schopen posoudit, proto hodnotím především film jako film. A tam se marně hledají chyby. Snad jedna, a tou je nominace K. Knightley, kterou tak nějak přestávám mít v lásce. Ona je pořád krásná, ale herecky se mi líbit přestává. Skvělý příběh, parádní postavy a u mě opravdu nadměrná spokojenost. ()

Wishkah

V jednom dni sem stihnul zkouknout oba oscarové kandidáty, kteří bojovali o oscara za hlavní roli ve filmu o vědátorech. Jedním byl samozřejmě film Kód Enigmy a druhým Teorie všeho. Musím přiznat, že oba film se mi líbily, ale Teorie je přece jen o trošku výš. Oproti Enigmě je Teorie víc natočená pro diváka, je tam tak trochu hejskovitý hlavní hrdina, který díky lásce dokáže překonat mnohé neskutečně velké problémy. Enigma nemá hlavního hrdinu, kterého by si divák zrovna oblíbil a celý film jako by se ze všech sil a za každou cenu snažil ukázat, jaký hrdina Turing byl a jaké nespravedlnosti se mu dostalo. Co oba filmy spojuje jsou vynikající herecké výkony jak Redmaynea, tak Cumberbatche. Bohužel oba prohrávají se starou dobrou Čistou duší. Pánové Marsh a Tyldum musí odpustit, ale Ron Howard je zkrátka Ron Howard. ()

kobe6

Nejsem homofob, ale místo glorifikace homoušů se mohli jednoduše držet příběhu...výsledek by byl jěště lepší. Jinak tězko co vytknout ()

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel