qxkamo

Podla mojho nazoru je herecke umenie to, ze pocas pozerania filmu zistite, ze uz nevnimate znameho herca, ale len jeho filmovu postavu, pretoze herec to tak dokonale zahral. Benedict Cumberbatch by si pokojne zasluzil Oscara. Celkovo ma film zaujal kvoli zobrazeniu pozadia vojny ako takej. Ako je ku koncu filmu povedane, vojna nie je len o bitke, ale aj o informaciach. A este jeden aspekt: mnohi ludia ani dnes nevedia, kto vsetko pomaha ludstvu na ceste k dobru tak, ako pomahal Turing a nikto o tom dlho nevedel. Top hlaska filmu: "Sometimes it is the people no one imagines anything of who do the things that no one can imagine." ()

Paldiny

Večná škoda, že sa film odmietol držať motta Kódu Enigmy “v jednoduchosti je krása“. V pasážach, kedy sa najväčšie matematické mozgy Británie sústredia na odšifrovanie nacistických správ vie dej patrične strhnúť. Lenže tvorcovia si z príučky mladých filmárov naštudovali ako správne útočiť na city a namiešali prapodivný kokteil čo otvára diskrimináciu homosexuálov, rieši nezaujímavé a popritom priehľadné vzťahy. Prichádza tak na vďačné scenáristické finty, kedy sa bratranec pre dobro Zeme musí obetovať, párik vedcov pre dobro Zeme musí rozísť atď. Popravde tiež netuším čo mali znamenať tie supertajné rozhovory po hospodách. Skutočne v 40tych rokoch pri pive rozoberali vládni zamestnanci podrobnosti o vládnych projektoch? Rozhodne ruku do ohňa za to nedám a odporúčanie na film tiež nie. Kód Enigmy je iba pekne natočený, chladný a vykalkulovaný priemer čo zahodil príležitosť byť kvalitnou drámou. ()

Piri

Enigma bol úžasný stroj svojej doby, nik lepší dovtedy nevymyslel. Ak odmyslím klasické hrdinské klišé ala Hollywood, súvislosti a homolobby, tak je to dobrý film. Čo sa týka tak ospevovaných hereckých výkonov, tak až také úžasné to nebolo, Cumberbatch je dobrý herec a zahral to dobre, ale u nás na Slovensku a vo všeobecnosti v Európe sú takýto herci štandard, to len pre Amíkov je niečo nepredstaviteľné (divadlo+film+tv+rozhlas+dabing). Jediný herec, ktorý si zaslúži najviac pozornosti v tomto filme je Alex Lawther (mladý Turing), skvelá interpretácia nevyrovnaného, zakríknutého chalana s poruchami osobnosti, ktoré viedli (vraj) k homosexualite, len preto, že sa ho zastal iný spolužiak a kamarátil sa s ním. Každý si skoro vždy vytvorí silný vzťah k osobe v takomto stave, je to bežné, ale to neznamená, že hneď každý musí byť inak orientovaný (to by každý väzeň musel byť homoš), pokiaľ viem, sexualita je vrodená, nie je duševným prejavom (toto by dokazovalo opak, čo LGBTI nepripúšťa). Samozrejme, všetko čo sa zákonne robilo ľuďom kvôli inej orientácii, bolo nehumánne. Do konca môjho života asi zistím, že všetky známe osobnosti boli vlastne inak orientované. Je zaujímavé ako sa všetci hneď ospravedlňujú rôznym skupinám, ak je daná osoba s nimi nejak spojená, neviem o tom, žeby sa niekto ospravedlňoval cirkvám, hnutiam, národom, rasám či štátom, kto sa bude ospravedlňovať bielej heterosexuálnej komunite? Tento film má veľmi dobrý slovenský dabing. ()

Terezinka198

Jen málokdy se stane, že mě věci z 2. světové války zaujmou - upřednostňuji raději tu první, protože mi přišla logičtější než hloupé vyvražďování lidí, ale budiž -, ale co se týče Kódu Enigmy, mohou za to zřejmě hlavní dva představitelé, kteří si mě získali ihned, až jsem jim to dokonce i věřila. Bylo to sice na hraně mezi 4* a 5*, ale dám 5*, protože jsem byla i celkem dojata. Konec Alana Turinga dodal příběhu to zakončení, které mě donutilo, abych tomu dala 5*. ()

Hanes88

Úplně na 5 hvězd to není, ale i tak neskutečný příběh. Navíc herecký výkon B. Cumberbatche byl naprosto skvělý. Moc se mi to líbilo. 85%. ()

kri.tino

Remeslo na jednotku, Benedict obstojný, inak ničím zaujímavý príbeh z histórie. Berúc do úvahy, že sa tvorcovia zrejme nedržali presných historických faktov, potenciál využitia poloprávd mohol viesť k o čosi silnejšej dejovej línii. ()

Patrik256

Rozpočet_ 14 miliónov dolárov // Tržby_ 233.5 milióna dolárov // Tržby v ČR_ 11 350 854 Kč // Diváci v ČR_ 94 376 // Tržby v USA_ 91.1 milióna dolárov ()

janesX

Najviac mi film pripomínal Čistú dušu, aj keď tá bola o dosť strhujúcejšia a to hlavne vďaka tomu, že bola hlavnou postavou Russelom Croweom o celý jeden level lepšie zahraná. No aj tak je to dôležitý film, ktorý tu určite chýbal a človek je po ňom nepochybne o čosi bohatší. ()

Ollie235

Mám velmi rád válečné filmy, které zobrazují dění mimo bojové fronty a tenhle kousek mě tak pochopitelně zaujal. A nakonec nejen příběhem. Dobře vytvořené prostředí, ze kterého je i bez velkých bitev cítit válka, příjemné herecké obsazení (ať už Cumberbatch v neobvykle citlivé poloze, nebo Keira v nejlepší roli za posledních pár let) či dobrá hudba - to vše dopomáhá k tomu, že se na The Imitation Game i přes vážné téma velmi příjemně kouká. Přitom navíc působí autenticky a takřka vůbec nenudí. Rozhodně doporučuju. ()

Mikino00

Jsem poněkud zklamaný, jedná se jen o další z řady oscarových životopisů geniální osoby. Jakkoliv je Turingův objev přelomový, tak jeho život již tak zajímavý filmařsky není. Celé hledání jak prolomit kód se vleče, nemá žádné zvraty a dospěje pomalu k cíli. Cumberbatch hraje Turinga dobře, ale celou dobu mi přišel jako kopie Shledona Coopera. ()

Zombi

O Turingovi jsem toho moc nevěděl a možná i proto je pro mě tetno film tak zajímavý. Má dobré postavy, mám na mysli především Turinga a Joan, slušný scénář, který neznalého provede průřezem stěžejních etap Turingova života, a je parádně natočen. Cumberbatch je super, Keira příjemná a roztomilá, přitom jsem ji nikdy nějak moc nemusel, zbytek týmu dobře obsazen. Hodně zajímavá je pasáž po rozšifrování Enigmy. Slabších 5 hvězd. ()

jasse

"Víš, dnes ráno jsem seděla ve vlaku, který projížděl městem, které by neexistovalo, kdybys nebyl. Koupila jsem si lístek od člověka, který by byl mrtvý, kdybys nebyl. Nikdo normální by tohle nedokázal." Dojemné, ale pravdivé. ()

fredisek

Sherlock + The Big Bang Theory + Pokání = The Imitation Game. Standardní, až bolestně standardní, nahých scén Benedicta Cumberbatche se člověk taky nedočká. Vlezlost sheldonovského přesvědčení o vlastní genialitě v kombinaci s válečnou Keirou (jakou jsme zažili už v Pokání) a sherlockovským stínem dělají snímek podbízivým aktuálním trendům. Jakkoli se Cumberbatch na roli hodí a Knightley je skvělá herečka, film s sebou táhne nálepku čistého popu, což se k tak závažnému dramatu nehodí. A propo...dramatu. Zatímco v jednu chvíli člověk málem smáčí kapesníky, další scéna absentuje emoce úplně. Navíc se člověk o funkci a rozluštění Enigmy vlastně vůbec nic nedozví...zato se ztratí v časových skocích, které tak příběh rozsekají de facto na tři povídky...školní léta, Enigma, poválečný pád. A to je škoda. ()

aLPaC

Své hodnocení bych rozdělil na dvě poloviny. Ta první, která jest do doby než vyluští enigmu je zajímavá, ale upřímně až na pár momentů ne moc emotivní. Druhá polovina, tj. následné utajení, částečné hraní na boha, špionáž a situace po válce je v některých momentech až dechberoucí a pan Cum (nevím jak dál) prokazuje své herecké kvality. Většinu času jsem chtěl dát čtyři, ale nakonec musím plnou. A TEĎ MI ŘEKNĚTE: JSEM VÁLEČNÝ HRDINA NEBO KRIMINÁLNÍK! ()

Jaro_slav

Myslim si, že to je přesně ten druh filmu, jakej dnešní sluníčková akademie obvykle posílá vyhrát. To si myslim i přesto, že neobsahuje oskarovou trojkombinaci láska-sentiment-hepyend. Ono docela stačí to velký historický téma přetavený do příběhu obsahujícího silný charakter a sociálně morální kritiku minulosti ungala bungala blábláábláá, čímžto pádem je společenskou povinností film adorovat. Mirka přirovnala Benedicta k Sheldonovi. Na tomhle tvrzení mě nejvíc zaujala ta skutečnost, že Mirka zná Sheldona - to je fakt hustý. (No a trefila se - úžasně asociální Benedict je pro mě hlavní důvod, proč dávám pět rudejch.) Na rozdíl od Teplé hory je tohle film, kerej v pohodě zvládne i homofob, žádný drastický M/M scény tam nejsou. Co se mě osobně týče, znovu se mi potvrdilo, že KK model '85 popírá mou následující "odvážnou" teorii: Pro dospělýho chlapa je ženská nejpřítažlivější ve věku 20-25 let, protože se zbavila všech dětskejch rysů a současně ještě nepodléhá erozi. (Pro platnost mý odvážný teorie je ovšem nutnej předpoklad, že mužovou specialitou nejsou dívky škol[k]ou povinné.) KK totiž zdaleka nejhezčí je teď, jsouc třicátnicí - asi, že už neni tak divně hranatá, jak bejvala. I díky ní a zábavnýmu MS jsem filmu odpustil těch pár lacinejch polopatickejch prostřihů na "skutečnou" válku a fakt, že KK tam nedostala šanci kdovíjak hrát. 100%. ()

Frederika

Mě se prostě líbí tyhle britské životopisné filmy a jejich uměřenost a atmosféra. Líbí se mi, že se věnují příběhu a postavám, a nezabývají se zbytečnými efekty, které jen odvádí pozornost. The Imitation Game možná není film v detailech 100% věrný historii, ale je to film o výjimečné postavě dějin a o důležité chvíli a takové věci si zfilmování zaslouží. Herci perfektní, kombinace napětí a humoru zábavná, ale zároveň je z filmu cítit i ona osudovost. V kontextu zbytku Turingova života nezbývá než se ptát, co vše by ještě světu mohl přinést, kdyby se nestal obětí puritánské morálky a nespáchal sebevraždu (ať už omylem či úmyslně). ()

somebody.l

Tento film jsem chtěla vidět hned, jak jsem viděla trailer a přečetla si několik článku o Alanu Turingovi. Byl to clovek, ktery žil (bohuzel pro nej) v době, kdy společnost nedokázala překonat to, ze je nekdo jiný, chytřejší než oni, chápe věci jinak, než je 'normalni', a přistupuje k nim nezvyklým způsobem (proc mi to az moc připomíná i příběh a osud van Gogha a dalších). Nechápu, proc tento film lidi berou za neco, co je snad propagandou práv pro homosexuály. O to tu přece vubec nejde. Alan Turing trpěl a umřel jen proto, ze lidi jsou tupý ovce, nedokážou myslet za sebe, vidí někoho nebo neco, co nechápou, neznají a uz odsuzují, trestají a v jeho případě přivádějí k zoufalství a utrpení (nakonec k sebevraždě). Líbí se mi, ze tvůrci se neopirali o otázku jeho sexuální orientace, ale o to, ze byl celkově jiný než ostatni, a proto taky odsuzovaný a pronásledovaný. Jediný clovek, s kterým si rozuměl, byl Christopher, ktery odešel a ani mu nic neřekl o jeho nemoci. A potom Joan, kterou vlastně měl tak rad, ze by pro ni udělal cokoliv (a taky udělal). Ztratil dva lidi, ktere miloval a nemohl s tim nic udělat. A nakonec, jen kvůli natvrdle společnosti (která se mimochodem od te doby moc nezměnila) ztratil svůj projekt, schopnost myslet, fungovat a nakonec i svůj život. Musím pochválit hudbu, která krásně doplňovala příběh. Herecké výkony nejen Bena ale i ostatních. Rozhodne si zaslouží všichni ocenění. /// Opět někteří z komentujícich nezklamali, az je mi z některých komentářů nevolno. Absolutně nepochopili smysl filmu. Možná by si o nem neco měli nejdřív přečíst a potom se na film podívat znovu. Nebo by si možná někteří měli přečíst, co znamená dokumentární film, potom by se nedivili, ze to vlastně nema překvapivý konec. Někdy mam pocit, ze české publikum je schopno strávit jen Babovresky a podobné 'filmy', protože u toho se nemusí přemýšlet a číst o tom víc. /// Určitě bych řekla víc, ale potřebuju trochu času to všechno strávit. ()

Marys

Kvalita. Benedict Cumberbatch síce v takmer identickej roli, ako pri Sherlockovi, no zhostil sa jej na výbornú. Silný príbeh, pekne popreplietané spracovanie a chémia medzi hercami. Oplatilo sa. ()

laepus

Plné hodnocení dávám, protože film nesplnil má očekávání - myšleno samozřejmě v tom kladném slova smyslu. Čekal jsem homopatetickou slaďárnu o zlém systému a opomíjeném géniovi, kterého nepřející homofobové dohnali k sebevraždě. Místo toho jsem dostal vynikající válečné drama s přesvědčivými hereckými výkony, vkusným prolínáním časových rovin (studia, válka, zatčení), klasicky decentním Desplatovým soundtrackem a skvěle zahranou sherlockovskou postavou navrch. To, jestli Turingova role při rozluštění enigmy byla skutečně tak zásadní, jak ukazuje film, je na posouzení historiků - je jasné, že autoři jeho význam výrazně zveličili - na kvalitách filmu to však nic nemění. ()

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel