Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (více)

Pete „Maverick“ Mitchell (Tom Cruise) k smrti rád pilotuje stíhačky. Dokonce tak, že se už přes třicet let úspěšně brání povýšení ve strukturách amerického letectva, protože to by ho z kokpitu vyhnalo do vyhřáté kanceláře. Maverick byl navíc vždycky magnetem na průšvihy, což se s armádní kariérou taky docela vylučuje. Pilot je ovšem bravurní, možná ten úplně nejlepší, a proto dostane nabídku stát se instruktorem elitních stíhačů z programu Top Gun, které má připravit na úkol, jenž spadá do kategorie Mission Imposssible. Kromě téhle bude muset Maverick zvládnout i jednu obtížnou soukromou misi. Jedním z pilotů, které má připravit do akce, je i Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho kamaráda a navigátora Goose. Znalci prvního Top Gunu vědí, že Goose zahynul, když se neúspěšně katapultoval z neovladatelné stíhačky, pilotované právě Maverickem. A jeho syn mu otcovu smrt klade za vinu. Maverick za žádnou cenu nechce, aby Bradleyho potkal stejný osud jako jeho otce. Přitom si uvědomuje, že pravděpodobnost, že některý z pilotů plánovanou leteckou operaci nepřežije, není vůbec malá. (Cinemart)

Belphegor

Top Gun: Maverick napravuje všechny prohřešky svého scenáristicky odfláknutého předchůdce. Dvojka je prostě filmařský um, především akční scény se vyvedly, klobouk dolů, dlouho jsem neviděl tak efektní záběry. Oproti jedničce zde vyvstává nějaký cíl, mise ke splnění a opravdu jsem cítil, jak těžké to bude. Jediné, co musím vytknout je, že jsem měl pocit, že se studentům Meverickovy těsné průlety nedaří zvládnout, no a náhle se už vybírají piloti na misi, ten skok by tvůrci mohli zaplácnout k větší pospolitosti, ale v závěru to nekazí pocit z celkového výsledku. Rozhodně film, který se vyplatí vidět v kině. ()

Schkeble

top gun aneb tomik a jeho cesta za zachranou kin pred kapitanem doktorem homopaprskem!!! fakt valis tomasi! proda to maverickion listku fr ong miles teller v tomto filmu spachal valecne zlociny ()

Holy Johnson

Je to o trochu lepší než původní Top Gun, ale až taková sláva to určitě není. Dějově strašně předvídatelná nuda. Bez zvratů, vlastně bez ničeho. Navrhnu stíhačku na nejlepší ženský výkon v hlavní roly. ()

Ivulli

Nejsem filmový kritik, ale dávám 5*. Protože Tom Cruise. Protože stíhačky. Protože miluju i starý dobrý Top Gun. Protože skvělá hudba. Protože jsem viděla Mavericka v letním kině mezi letadly v Leteckém muzeu Kunovice. ()

EricCoumy

Jelikož Tom Cruise tu s námi již pár let straší, tak tohle byla sázka na jistotu. Akce, humor a happy end . Nic jiného jsem nečekal . Ideál filmové zábavy. Neskutečný fičák, jakoby jste seděli v kokpitu.  Snad nám Tom Cruise naservíruje i pár bijáků nejen pro čirou zábavu, očividně je totiž v top formě. ()

BigFoot

Hodnocení filmu: 90/100; Herecké výkony: 75/100; Scénář a dramaturgie: 90/100; Kvalita akčních scén: 90/100; Kvalita CGI: 90/100; Přiměřená délka: ano; Chci film ještě vidět: ano ()

Ragnarok11

Viděno v kině ,naprostá bomba 👍 parádní akce,dialogy super ,vizuálně skvělé !!! Obrovský adept na film roku 💪😉👍 ()

F_FF_Brukner

Pokud bych se držel Maverickova hesla "nepřemýšlej, jednej", šel bych s hodnocením víc už jen pro fantastický viuzuál a dynamiku vzdušných scén a soubojů. Když ale mozek nevypnu, přes tři hvězdy to neprotlačím. Chápu, že pokračování Top Gunu nemůže být bez herce jediného mimického svalu, nemůžu si ale pomoct, Cruise mi svým neherectvím překáží skoro v každém filmu, který jsem s ním zhlédl. Nevím, čím se krmí scientologové (krom placenty), ale s tou vyžehleností už to u něj taky poněkud přehnali. Šablonovité a schématické kopírování jedničky by ani tak nevadilo, kdyby nebylo místy poněkud (nechtěně) legrační. Tenhle kousek rozhodně není ztrátou času, ale všeobecné nadšení nikterak nesdílím. Zas takový zázrak to věru není a bez nabušeného vizuálu by se film rozpadl jak domeček z karet, protože nemá prakticky na čem jiném stavět. Je to jak nádherná holka bez mozku. Otočíte se za ní, ale doma byste ji mít (asi) nechtěli. ()

Duffman 97

První Top Gun patřil ve své době ke špičce tehdejšího mainestreamu. Měli jsme tam nafoukaného floutka Mavericka, love story a nějaké ty akční sekvence. Totéž máme i zde jako přes kopírák.............je tady ovšem jedno velké ALE. Zatímco v prvním filmu je to tlačené na sílu, zde to působí mnohem uvěřitelněji a lépe. Mnohem lépe. Mezi postavami je dobrá chemie a věřím že každý si vybere nějakého favorita. Mě bavila postava Roostera, což je syn Goose z prvního Top Gunu. Jeho scény s Maverickem patří k nejlepším z filmu. Totéž platí i o akci, která je špičková. Musím pochválit i práci režiséra Josepha Kosinskiho, který má cit pro takový film. Přesně ví kdy diváka pobavit, kdy ho má napnout a kdy ho dojmout. Na což navážu s jedním opravdu silným cameem. V závěru chci říct že Tom Cruise je poslední akční hrdina. ()

SilGhost

Není příliš rolí, do kterých dokáže jejich představitel takto herecky dospět, a o to ještě je méně filmů jejichž pokračování překoná takovým způsobem prvotinu, přestože v době jeho vzniku asi o pokračování nikdo neuvažoval. A o to víc se musím sklonit před hlavním představitelem, který do prvního filmu vstoupil jako namachrovaný americký mladíček a idol té doby a po 36-ti letech se vrátit už jako vyzrálý pokračovatel této role, jenž se oprostil od své nabubřelosti a předvádí skvělé ztvárnění člověka, který si uchoval své umění, ale i možná právě proto si uvědomuje cenu, kterou on nebo ostatní okolo něj za to zaplatili. Navíc jsem byl mile překvapen ženským prvkem, který zde byl po dlouhé době naprosto přirozenou součástí mužského kolektivu bez zbytečného upozorňování, že se vyrovná mužským kolegům. Nejsem odborník na letectví, ale řekl bych, že letecké scény jsou dotaženy na maximum možného s tím, že jejich efekt převyšuje vše, co jsem v této oblasti dosud viděl. Samozřejmě se nabízí otázka, jestli je pro shlédnutí tohoto filmu nutné vidět i jeho prvotinu. Ne nemyslím si, že je to nutné. Autoři umně zakomponovali jeho odkaz do průběhu tohoto pokračování tak, že působí jako naprosto samostatný celek. A pamětníkům jen nostalgicky připomene stěžejní prvky z minulosti. ()

Elanornegra

OMG. Filmový zážitok roka. Krásne nostalgické napr hudobne motívy, flashbacky,  geniálne vizuálne, skvele hlásky, výborne herecké obsadenie na cele s Tomom Cruisom, Millera Tyler, Jon Hamm, Conelly a špeciálny comeback Icemana, aka Val Kilmer. Akčné súboje nadčasové. Finále taktiež prekonalo očakávania. Nemám čo dodať…100% ()

Zeuska

Vůbec nemůžu pochopit, jak mohl tento film, v podstatě o ničem, naivní, patetický, plný klišé a namachrovaných keců, získat tolik procent. A jako třešeň na dortu kino nenabídlo jinou projekci než s českým dabingem. Takže ještě toto neštěstí človek musel přežít. ()

rottencom

Pane?! Ty to...dokážeš...synu...tvá země tě...potřebuje...éééch..! Neskutečně patetická a přeslazená americká limonáda, ze které jsem odcházel s lehkou cukrovkou. I když si odmyslím všechny dějové nesmysly, díky kterým důchodce Tom dokázal zaimponovat čerstvým absolventům Top Gunu, tak nevím, čím by měl tento film být výjimečný. ()

Lamarr

ufff, no to byl fičák, kór na 4DX. Téhle bombě nelze nic vytknout! Perfektní připomínka osmdesátkovýho Top Gunu, občas se střihem humoru, každopádně bez chybičky! Pro fandy prvního dílu, Criuse nebo obojeho prostě absolutní povinnost! Tam kde mělo být napětí, akce nebo lyrika, tak to jsem očekával a ono to tam tam prostě bylo! V posledních 15 minutách se mnou sedadlo tak mlátilo, že jsem fakt málem hledal špagát od katapultu :D Přemejšlím, že půjdu znova...:D ()

Sekyn

A je to tu! Největší milník v dějinách Toma Cruise  - Top Gun. Film, který ho vystřelil do filmového nebe a na chodník slávy se zároveň nyní stává i vrcholem jeho kariéry, když boří neuvěřitelné hranice jedné miliardy celosvětových výdělků. Bylo mi řečeno, že bych měl Mavericka vidět v kině, kvůli skvěle zvládnuté aviatické podívané. A to se mi i podařilo díky Filmovému víkendu v letním kině v Turnově. Upřímně nejsem skalním fanouškem Top Gunu i přes mé kladné hodnocení obou filmů. A spíš jsem musel vidět snímek, který tak strašne válcuje kina, dostal se tak vysoko v žebříčku a všichni jsou z něj paf. Oba filmy jsou dle mého strašně rozdílné a každý z nich boduje (u mě) v něčem jiném. Zatímco jedničku bych ocenil spíše za jakési poselství, ve dvojce bych ocenil zejména akci, solidní napětí (které by tedy místy mohlo být o dost lepší, kdyby se někdo víc snažil) a v neposlední řadě, za úctu k filmovým postavám a  jejich příběhům. Jestli se nám tu film snaží něco říct, tak je to rozhodně to, že naše minulost určuje naši budoucnost.Přesto ode mne Maverick dostává jednu hvězdu dolů za značné mezery ve scénáři. Je škoda, že když už nám někdo naservíruje parádně napnutou scénu, kde nemuselo zůstat jediné oko suché, tak to velmi rychle zabije rychlým rozuzlením. A pak mi sem trochu nezapadal lehký humor, který tomu dal nádech všehochuti. Ale až jednou bude trocha klidu, rád se na to podívám ještě jednou. Znovu si rád zalítám s Maverickem v oblacích a mrknu se na vše, co jsem ve vším tom vizuálním shonu nepobral. ()

MoonySmile

Všechna ta patetická klišé jsem Tomovi zbaštil i s navyjákem a ještě u toho zamáčkl slzu. Oproti CGI bordelu, kterým nás dlouhodobě krmí Marvel, je to tak osvěživě opravdové a možná i trochu staromódní, až se mi to ani nechce věřit. Dlouho jsem nedocházel z kina s pocitem, že se těším až film znovu uvidím. ()

JenTR

Je to vizuálně pěkné a dialogy nejsou tak plytké jako v jedničce. Cruise se evidentně posunul, zatímco v prvním díle to byl mladý rozmazlený, namyšlený fracek, tady už hraje pokorněji a uvědomuje si, že je pomalu ze hry, dává prostor mladým, ale je vidět, že má radost z toho, že s nimi drží krok. Není tak přechytralý. Filmu se po stránce řemeslné nedá asi nic vytknout (ale pozor, letadla 5. kategorie jsou CGI), pokud jde o děj...tak je vidět, že těží z nostalgie a v podstatě opakují všechny situace z jedničky (podobná love story, vykopnutí, rebelství, beach volleyball/football, jeden frajírek v týmu, stejná bunda, scéna na motorce...), ale asi to mají lidé rádi, tak OK. Horší jsou technická fakta, např. ten ťunta s dioptrickými (!) brýlemi v kokpitu. Absolutně nemyslitelné. Nakonci si k němu vybere holku, která díky své křehké tělesné konstituci nemůže nikdy zvládnout přetížení 9 G atd., ale nejlepší je nad tím nepřemýšlet. Je toho hodně, dostane vyhazov, sám si nějak tajně šlohne stíhačku a proletí se (asi žádné kamery, ostraha, zabezpečení, LOL) a nakonec ho za to ještě nadřízení pochválí. Inu americká pohádka, reklama na armádu a stíhačky. Dá se bohužel také očekávat co nastane. Přesně víte, že ho zachrání ten a ten, pak, že frajírek se nakonec také prosadí a zasáhne do děje a všichni se obejmou. To legrační ukradení stíhačky (ještě v helmách skoro jako z roku 1986) a start na kraťoučké ranwayi raději nekomentuji. Oba muži byli předtím sestřeleni a ani škrábanec. Ale jak říkám, čím méně u toho budete myslet, tím lepší bude zážitek. Film je hlavně o Cruisovi, který má promakané PR a kalkulaci na prachy. Přesně ví, co a jak, i proto tam vytáhl chudáka Kilmera. Na toho byl ale smutný pohled, když opravdu trpí rakovinou.  Zajímavé také je, že Cruise tu nevypadá tak maličký. Ostatní chyby ve filmu, zajímavosti a postřehy doporučuji přečíst na imdb.com, je toho hodně. Tvůrci si dnes také dávají pozor, aby neukázali kdo je zlý padouch, takže poprvé tu nebylo jasné proti komu bojovali (zřejmě to byla ruská letadla SU 57 a patrně asi v Iránské armádě, která dodnes jediná má F14). Etnicky měli družstvo hezky namíchané a černoch ve velení. To musí být. ()

Robur888

Jsem fanda do letadel a na první Top Gun rád vzpomínám a tak jsem tento nový nemohl nevidět. Jsou tu dva pohledy. Ten MIKRO, kdy sledujete neskutečné letecké záběry, akci, vtip, nestárnoucího Toma Cruise, atmosféru mezi piloty a pilotkami a další aspekty, které popisuje většina recenzentů. Zde dávám jednoznačných 100 %. Pak je tu však ještě ten MAKRO pohled z dálky, kdy sledujete logiku a souvislosti ve filmu a tady dostává film trhliny. Američané mohli použít své nejlepší stíhačky F-35, ale nepřítel prý ruší v oblasti GPS signál. Cože? Takže v boji běžně používaná rušička vyřadí to nejlepší co mají Američané z akce? Jistě ne, ale tvůrce filmu pro dramatičnost filmu chápu. Vždy je lepší když v letadle sedí dva a mohou tak lépe komunikovat s diváky. Pilot říká: „Letí na nás raketa!“. Druhý „Vypouštím světlice.“ Kdyby byl pilot sám, nebude to ono, když si bude broukat „Ha raketa, asi vypustím fléry/klamné cíle“. apod. Složité letecké manévry v údolí by tak jistě také nemusely být, kdyby se použila raketa, která by zničila celé údolí. No a střílet vrtulníkem na pilota, který havaroval na vlastním území a je takřka již zajat je také zvláštní. Odlet F-14? Také slušné. Souboje s Su-57? Nelogičností je hodně, ale takto se na film nedívejte. Bude Vám ho to kazit. Vždyť akce, atraktivní prostředí, nostalgie za trošičku starými časy je přece to hlavní, proč chcete film vidět. Původně jsem chtěl filmu ubrat hvězdičky, abych tvůrcům ukázal, že mě neošálili a já chyby odhalil. Pak jsem si ale uvědomil, že jistě nebudou mou recenzi číst a tak jsem dal plný počet, protože letecké záběry mě skutečně uchvátili a film ve mě dlouho rezonoval. ()

Sum.Yung.Hoe

Nostalgiu mám veľmi rada a mám pocit že tu mohla byť rozvinutá o niečo viacej. Nahrával tomu aj časový odstup medzi oboma dielmi. (tak ako T2). Zápletka mi príde strašné klišé. Jedine prekvapenie je, že nepriatelia nemajú žiadnu nálepku. Vždy tŕpnem keď sa niekto rozhodne spraviť neplánovane pokračovanie kultového filmu. Toto bol ale príjemne strávený čas v kine. ()

Fearghast

Za vizuál i zvuk by to bylo bezkonkurenčně plné hodnocení, ale pro zbytek zpracování příběhu si myslím jednu dolu rozhodně zaslouží. PS: Nevím jestli scény v letadle s Cruisem má na starosti 100% nebo i pilot na zadním sedadle, ale jestli to byl všechno Cruise tak klobouk dolu, protože to dokázal neskutečně prodat - pot, funění, shrnutý ksicht Gčkem apod. ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí

12.01.2024

Top Gun: Maverick, který před rokem a půl zboural kina, je nejúspěšnějším filmem megastar Toma Cruise a celosvětově si doletěl pro 1,5 miliardy dolarů. Bylo tedy jen otázkou času, než Paramount… (více)

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům