Atlas mraků

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Psychologický
USA / Německo / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Předloha:

David Mitchell (kniha)

Tom Hanks, Halle Berry, Jim Broadbent, Hugo Weaving, Jim Sturgess, Du-na Bae, Ben Whishaw, Keith David, James D'Arcy, Xun Zhou, David Gyasi, Susan Sarandon (více)

Příběh filmu probíhá v šesti časových rovinách. Ty jsou vzájemně provázané, zároveň však rozlišené pomocí odlišných žánrových vzorců... V roce 1849 je na Chathamových ostrovech americký právník Adam Ewing svědkem bičování otroka Atui, při vyřizování obchodní smlouvy pro svého tchána. Auta posléze uprchne na loď, kterou se Adam plaví domů a přesvědčí ho, aby se ho zastal u posádky. Doktor Henry Goose mezitím Adamovi každý den podává lék na parazitického červa, který je ovšem jedem. Goose chce Adama nenápadně zabít, aby se mohl zmocnit jeho jmění. Při podání poslední a také smrtící dávky však Atua svého přítele Ewinga zachrání. Po návratu do své domoviny je Adam znechucen tchánovým podílem na otrokářství a se svou ženou domov opouští, aby se oba přidali k hnutí za zrušení otroctví... V roce 1936 nastoupí anglický mladý bisexuální hudebník Robert Frobisher jako učenec k významnému skladateli Vyvyanovi Ayersemu. Jeho učení Roberta tak inspiruje, že začne pracovat na sextetu s názvem Atlas mraků. Také si při tom přečte vlastní vydání deníku Adama Ewinga. Robertův učitel si hudební dílo zamiluje a pod výhružkou odhalení a skandalizaci jeho intimního života Roberta vydírá. Chce, aby se pod dílem jeho učence vyskytovalo jeho jméno. Robert Ayerse zastřelí a uprchne do hotelu, kde své mistrovské dílo dokončí a spáchá sebevraždu, ještě před tím, že ho stihne zastihnout jeho milenec Sixsmith, kterému po celou dobu psal dopisy... Píše se rok 1973 a mladá novinářka Luisa Reyová potkává již staršího Sixmithe, který se stal jaderným fyzikem. Ten ji přivede na stopu případu bezpečnosti nového jaderného reaktoru provozovaného Lloydem Hooksem. Sixmith je však zavražděn Hooksovým zabijákem o pár minut dříve, než stihne předat Luise důkazy. Reyová po jeho vraždě najde dopisy, které mu psal  Frobisher. Luisa pod záminkou interview navštíví elektrárnu, kde jí vědec Isaac Sachs poskytne kopii Sixmithovy zprávy. Hooksův zabiják však odstraní i jeho a svrhne Reyovou v autě z mostu, což ovšem Luisa přežije. Pomocí přítele svého otce a zároveň šéfa elektrárenské ochranky přežije i další vražedný pokus, při kterém sám vrah zemře. Nakonec odhalí a publikuje článek o spiknutí, jehož záměrem bylo jadernou havárií podpořit zisky ropných společností... V Londýně, v roce 2012, vydavatel Timothy Cavendish náhle zbohatne, když autor knihy, kterou vydal, Dermont Hoggins, zavraždí knižního kritika a je poslán do vězení. Cavendish si svého bohatství užívá, dokud mu Hogginsovi kumpáni nezačnou vyhrožovat smrtí a nechtějí po něm pět tisíc liber. Cavendish se obrátí o pomoc na svého bohatého bratra Denholma. Ten ho léčkou, pod podmínkou, že je to hotel, zavře do pečovatelského domu, odkud Cavendish začne plánovat útěk. Nakonec se mu podaří uprchnout a dožít život se svou láskou z mládí. Obdrží rukopis románu o životě novinářky Reyové a sepíše scénář o svých příhodách v pečovatelském domě... V Soulu v roce 2144 se příběh točí okolo Sonmi-451, lidského klonu. Sonmi pracovala jako servírka v restauraci, kde byl tvrdý řád a nikdy nepoznala okolní svět. Nyní sedí u výslechu a popisuje, jak byla ze svého poddanského života vytržena velitelem Hae-Joo Changem, příslušníkem povstaleckého hnutí známého jako Unie. Návaznost tohoto příběhu na příběh minulý se ukrývá ve filmu, který při svém skrývání sledovala. Film byl založený na Cavendishových příhodách z pečovatelského domu. Unie odhalí, že klony, jako je ona sama, jsou po několika letech práce zabíjeny a recyklovány jako potrava pro nové klony. Sonmi se rozhodne, že bude bojovat proti společenskému systému, založenému na zotročování a vykořisťování klonů a uprchne na Havaj, kde veřejně odvysílá svůj příběh. Hae-Joo, do kterého se Sonmi zamilovala, je však zabit při přestřelce a sama Sonmi je dopadena a po svém výslechu popravena. (TV Prima)

Morholt

Několik historek, které většinou nedávají smysl a které se v těch třech hodinách válejí bez ladu a skladu. Během první hodiny jsem se ještě jakž takž orientoval, co se v jednotlivých liniích děje, ale pak to začalo skákat snad po půl minutách a tudíž jsem ztratil přehled. A upřímně řečeno bylo mi to úplně jedno. Za něco stála jen postapokalyptická budoucnost a částečně futuristické prostředí Soulu, na které postapo lehce navazovalo. Zábavné bylo i to, jak se maskéří vyblbli, když dělali z Weavinga a Sturgesse Korejce. Ale jinak se jedná o sáhodlouhý zmatek bez děje a pointy. Další z přeceňovaných blbostí na entou. 30% ()

TheJokerCZ

Na tento film jsem se velmi těšil. No a když přišly první recenze a názory, že je to jeden z nejlepších filmů roku, tak jsem se těšil ještě víc. O to větší bohužel přišlo "zklamání". Píšu "zklamání", protože jsem se na to tolik těšil, že jsem čekal něco víc. Film je to skvělý ve všech ohledech a snad ještě v žádném filmu jsem neviděl tolik tváří zahraných pár herci, které poznat, je skoro nemožné. Sečteno podtrženo 8/10 ()

Coleator

Po shlédnutí převažuje spíš pocit zklamání... Celý film jsem čekal na nějaký větší smysl, poselství, které tento snímek přináší - to ale bohužel nějak nepřišlo... I tak se mi ale tento film líbil, obzvlášť scény, ve kterých vystupovali Tom Hanks a Jim Broadbent... Tvůrci zaslouží uznání, protože i přes obrovské množství prostřihů se dalo ve filmu stále orientovat a jednotlivé sekvence se navzájem propojovaly... Hudební stránka filmu je v podstatě bezchybná, i když občas jsem měl pocit, že dost vykrádá jiné soundtracky (např. Inception)... P.S. Knižní předlohu jsem nečetl... ()

Katullka

Bratři, pardón, sourozenci Wachowští vždy dělali pohádky. Vy si myslíte, že Tykwer je jiný? Tak to jste viděli asi jiné jejich filmy, než já. Neuvěřitelně příjemná oddychovka, která neurazí a nemá potřebu si hrát na větší citovku, než doopravdy je. Tahle trojce nechce vzdělávat, ona jen ráda sní, a své sny předkládá. Tak nějak jsem si to představovala. Nenalhávala a byla k sobě upřímná. Tak by měli asi vypadat všichni filmový fanoušci této milé queer trojce. :) ()

Handle

Atlas mraků je opravdu velmi ambiciózní snímek a i přes to, že jsem od něj čekal víc, mi je sympatický. Už dlouho jsem neviděl tak dobrou vizuální stránku a opravdu nechápu, že nedostal ani jednu nominaci na Oscara - minimálně za masky, které jsou v podstatě dokonalé. Co ale zamrzí, je absence emocí. Já jsem se překvapivě celé tři hodiny nenudil, ale přesto jsem čekal, že film toho poví víc. Nic moc filozofického se v podstatě nekonalo a to mi přišlo dost škoda. Trailer sliboval víc. Ale jak jsem řekl, i tak těmto filmům fandím, je to nekomerční, ale přesto velkolepý. Díky těm neuvěřitelným maskám a nádherné vizuální stránce přeci jen 4*, ačkoli je celkový dojem spíše na 3*. ()

seale

Filmový skvost. Obdivuju tvůrce, tleskám a jsem paf. :) Je to pohádka, alegorie; moderní ztvárnění Labyrintu světa, ráje srdce, včetně Mámení mámila a Vžezvěda všudybuda. ()

L-V

Tento film je v mých očích nesourodým souborem šesti povídek, které spojuje společné vyznění/poselství a které jsou zároveň více či méně násilně propojeny oslími můstky ve výsledný celek, který při vší vůli nemohu označit za organický. Trojice příběhů od Wachowských mě emocionálně minula, zejména tedy obě linie z budoucnosti, které mi přišly dost sterilní, a ani trojice příběhů od Tykwera mě nijak zvlášť neuchvátila, byť uznávám, že obě linie z 20. století by možná vydaly za slušný námět pro samostatné (lepší) filmy. Celkově postrádám nějaký hlubší/silnější zážitek z téměř tříhodinové seance snímku, na který se sice pěkně dívá (vivat maskérům!), dobře se poslouchá (hudba!), ale to je tak veskrze všechno... ()

d.beseda

(1. projekce / 22.11.2012 - půlnoční premiéra / BIO OKO): Opravdu neobyčejný film! - Jdu kupovat knihu a pak musím na další projekci. Zážitek musí ve mě ještě uzrát a musím to všechno vstřebat. Některé scény musí brát člověk trochu i s nadhledem a pak se to bude líbit moc. Velké uznání maskérům k tomu co dokázali. Některým kritikům se nelíbilo, že herci hrají více postav najednou, ale dle mého názoru to bylo nutné a dopadlo to skvěle. Mé hodnocení: 85% - - - - S časovým odstupem mé hodnocení: 90%. - - - - (2. projekce / 01.12.2012 / Premiere cinemas Hostivař): Po přečtené knize a druhé projekci musím uznat, že je to výjimečné dílo! Zapůsobilo to na mne mnohem silněji než když jsem to viděl poprvé. Tentokrát jsem si všímal i některých detailů, které jsem pochopil až díky knize, nebo mi poprvé unikly. Mnohem více jsem si užíval i technickou stránku filmu - režii, skvělý střih a opravdu dokonale zkomponovanou filmovou hudbu! (soundtrack si pouštím pořád dokola). Mé hodnocení (po 2. projekci): 100% (film), 100% (kniha), 100% (soundtrack). ()

ScarPoul

Pre mňa sa jedná asi o najsilnejší filmový zážitok za posledné obdobie. Na film som išiel dva krát za sebou a každý krát vo mne doznieval. Zanechal mi množstvo rôznorodých pocitov. Niektoré boli veselé, iné boli smutné, ale za každý z nich som bol ako divák vďačný. O filme môžem hovoriť len v superlatívoch. Či už sa jednalo o hudbu, herecké výkony, fantastické masky a výborný strih, ktorý prekrásne spájal 6 žánrovo rozdielnych príbehov do jedného komplexného celku. Najviac si ale vážim silný katarzný moment na konci, hĺbku jednotlivých príbehov, ktoré možno pôsobia jednoducho, ale v ich podstate sa toho skrýva omnoho viacej. Nie je to duchovný film v pravom zmysle slova. Je to film, ktorý hovorí o pravdivej pravde a robí to po svojom. Hovorí o ľudskom dobre, ktoré čelí tomu najhoršiemu zlu a pritom neskĺzava do samoúčelnosti, prehnaného násilia, alebo dementnosti. Všetky zložky filmu sú výborne zosúladené a tým pádom po všetkých smeroch funkčné. Film, ktorého každé ďalšie pozretie odkryje tie pravdy, ktoré boli divákovi na prvýkrát skryté. ()

Lacike

Po rokoch som si to pustil druhýkrát a mám o niečo lepšie dojmy. Stále mi tam ale niekoľko vecí vadí. To obsadenie rovnakých hercov do rôznych postáv a hlavne naprieč pohlavím a rasou pôsobí s tými komickými maskami strašne rušivo. To že tie divné obludy majú byť akože Kórejčania mi došlo až po pár minútach a aj tak som im to neveril ani na sekundu. To už aj Spockovi by som skôr uveril, že je Aziat. Ďalej mi strašne vadilo to neustále prestrihávanie medzi príbehmi, ktorých bolo príliš na to, aby ma to udržalo v dostatočnom napätí. Kým sa dej vrátil k napínavej scéne z jedného príbehu, tak som pomaly zabudol o čo tam išlo. Minimálne to u mňa ale často pokazilo atmosféru z konkrétnej scény a zakaždým som sa musel do scény vcítiť odznova. Na rozdiel od geniálneho Speed Racera to prestrihávanie to prestrihávanie medzi jednotlivými príbehmi a dejovými plánmi na mňa proste nefungovalo a ani som tam nevidel nejakú poriadnu spojitosť. Holt nie som asi taký mediálne sčítaný ako miestni intelektuáli. Pritom upomínanie na konkrétne dobové žánre mi tiež žiadnu veľkú potechu neposkytlo. Síce nie všetky, ale niektoré som rozpoznal, ale pre mňa to nie je dôležité a viac ako pár sekúnd sa z niečoho takého tešiť neviem. Rozhodne mi to nestačí na to, aby som bol z toho odvarený celý film. No a teraz ku kladom. Jednotlivé príbehy samostatne rozhodne fungujú. Ani dialógy nie sú tak otravne monotónne a bez emócií ako v druhom a treťom Matrixe. A aj hlavné témy o boji za slobodu a lásku mi sedia, takže ma to bavilo sledovať jak sa to vyvinie. Najviac sa mi páčil ten postapo príbeh a príbeh o tom mladom skladateľovi. Za najviac zbytočný považujem príbeh tých dedkov. Ale aj ten je stále nadpriemerný. Po vizuálnej stránke to je ešte stále pecka a aj tých pár akčných scén je vydarených. Takže celkovo to po druhom pozretí u mňa stúplo zo 6/10 na 7/10 a je možné, že to bude u mňa s ďalšími zhliadnutiami ďalej rásť. ()

Gwaihir

Nestává se příliš často, že by ve mě nějaký film zanechal tak dlouhotrvající nadšení, jako se tomu událo v tomto případě, kdy vstřebané dojmy uvnitř mysli pouze nedoznívají, ale v podstatě ještě po určitou dobu rezonují. Takto pestrou mozaiku složenou takovýmto způsobem ze střídajících se částí několika strhujících příběhů tvořících korálky na nitce společného ducha jsem, popravdě řečeno, viděl vůbec poprvé. Všechny jednotlivé, žánrově oddělené, děje jsou zde naprosto vědomě propojeny, jistě i díky knižní předloze, v jedno skvěle zahrané celistvé vyprávění, protkané hlubokými myšlenkami, silnými pocity a v neposlední řadě také úžasnými hudebními motivy. Co nejdříve si musím přečíst knihu. 100% ()

rawen

To co jsem dneska v kině prožil... Nedostává se mi slov... Po vcelku uspokojivém začátku jsem byl doslova oblit kýbly hnusu, patosu a kýče. Tykwere? Tome? Co to je? O Wachovských jsem si nikdy iluze nedělal, ale tys mě tedy opravdu zklamal. Ze šesti časových rovin, tj. dějových linií, vykukuje z bažiny průměrnosti snad jen roztomilá taškařice o staříkovi, který se snaží uprchnout s bandou kumpánů z hospicu, velký potenciál měla i scifi linie z Nového Soulu, pak z ní ale vypadla zbytečně akční Wachostřílečka s asijským Neem a hezunkou, leč spíše efektní než obsahutvornou koreječkou. Zbytek nestojí za moc, všechno už tady bylo, chcete Vodní svět? Máte ho mít. Chcete příběh o bourání hranic mezi rasami a vyznáními, uspokojíme vás hned několikrát. Chcete nějaké univerzální poselství? Dostanete kila pseudointelektuálních banálních ponaučení... Je mi líto člověka, který tento film považuje za hlubokomyslný. Ani přes rozsah tří hodin z žádného příběhu nakonec nevypadne nic překvapivého, natož hodnotného. A jedem Hanks, Berry, Weaving, Berry, Hanks, Weaving, nechcete Weavinga jako sestru Ratchedovou? Ale proč ne. Chceme přece udělat dechberoucí kaleidoskopický spektákl, který pro svou rozmanitost nemá obdoby. Nebo tady někde spíš vaří pejsek s kočičkou dort? Už dlouho jsem v kině nebyl tolik nazlobený, ani u svatokrádežného Promethea. Nejsem takový cynik, jak teď zním, jen vás prosím, opravdu neplýtvejte penězi na takovouhle sračku. Odteď nevěřím hodnocení na ČSFD... maximálně 4.5/10 za některá hezká místa a zajímavé nápady ()

GeusX

Je to velmi dobře natočeno. O tom žádná. Ale, že bych úžasem padl na zadek, to zas ne. První hodina je pouhé seznamování s postavami, abychom rozlišili různé příběhy v čase. Ve druhé hodině jsou v příbězích naznačeny jakési spojitosti mezi nimi a připravuje se na dramatické zvraty a události. V závěrečné třetině graduje napětí, drama, akce, útok na emoce a mezi příběhy se občas začne skákat i po několika vteřinách (kupodivu jsem se však v oněch příbězích neztrácel, i když jich mohlo být klidně o jeden či dva méně). Dramatické emotivní finále zanechává v divákovi jen ten nejlepší pocit z právě viděného (ačkoli jsem očekával nějakou zajímavou pointu, která tu není) a nechává zapomenout, že dobrá první polovina nebyla ničím zvláště vyjímečným. I přes předlouhou stopáž film však vůbec nenudí. Záverečné titulky jsou takovým bonbónkem, neboť uvidíme množství postav (o kterých by mne to ani nenapadlo), které herci ve filmu ztvárnili (i několik šestirolí!!!). Klobouk dolů před maskéry! * Stop, už jsem toho do té zdejší záplavy komentářů napsal až až! * # 85% ...a další shlédnutí bude více než vhodné... # (kino) edit: 2.shlédnutí skoro po roce (DVD, eng s titulky): nechávám "jen" 4hvězdy a nepodlehnu srdceryvnému dojímavému finále... edit2: Do třetice v české dabingu. Teď jsem si -bez nutnosti číst titulky- ten dramatický epos s dojímavou hudbou správně užil, že bych snad i tu pátou hvězdu přihodil s čistým svědomím. ()

maseer2

bratrům (ehm.. sourozencům) Wachowským se to spolu s Tykwerem povedlo! je sice hrozně náročné to všechno plnohodnotně vstřebat během jedné projekce, takže se těžko hledají slova, ale..... no prostě jsem ohromen, okouzlen - bylo to FENOMENÁLNÍ.. skloubit šest zcela odlišných příběhů do smysluplné komplexní podívané o tom, co nás spojuje, v čem se lišíme, o minulosti, budoucnosti a samotném lidství tak vyspělým způsobem, to je opravdu kumšt.. tuny emocí, jedno poselství za druhým, hluboké myšlenky, šokující momenty, touha po svobodě, obětování se, revoluce a putování lidské duše napříč časem... snad jen na závěr jsem čekal ještě nějakou absolutně odzbrojující pointu a ne takové rychlé utnutí celé podívané, ale možná je to tak i lepší.. hrozně bych si přál, aby bylo na světě víc takových odvážných filmařů, kteří se nezaleknou takhle složitých projektů... P.S.: rozhodně si to dám časem ještě jednou a zvážím zařazení do TOPky :) ||| EDIT (29.12.2013): po roce a kousek jsem si to dal podruhé a absolutně není co řešit.. tohle (slovy KevSpy) "vizionářské dílo" o lidské civilizaci jako takové (se všemi jejími klady i zápory) patří rozhodně k tomu nejpozoruhodnějšímu, co kdy v kinematografii vzniklo, a já jsem jednoznačně ještě víc unesen než po první projekci.. směle řadím tenhle skvost na třetí místo ve své relativně dlouho neměnné TOP 10 a už teď přemýšlím, kdy se jím nechám dojmout, unést a odzbrojit potřetí... P.S.: knížku si prostě musím přečíst! ()

Caszidy

Nuže v žádném případě nesdílím zdejší všeobecné nadšení z adaptace románu Davida Mitchella. Předlohu jsem nečetl a to může být kámen úrazu, avšak přesto si myslím, že film by měl fungovat sám o sobě a bez "návodu". Ano v příběhu jsou myšlenkové teze budhismu, reinkarnace a karmy. To je všechno velice pěkné, stejně jako úžasné masky, kostýmy a celková výprava. Ale 172 minut a šest dějových linií? Jako vážně? Jsou literární díla, o nichž se hovoří jako o nezfilmovatelných. Atlas mraků tím dílem nejspíše není, nicméně scénáristé se mohli pokusit příběh lehce "osekat". Výslednému snímku by bylo více než k dobru, kdyby jeden z příběhů vypustili, případně dva až tři zkrátili o polovinu. Audiovizuálně je Atlas mraků opravdu výborným filmem, avšak jeho zdlouhavost a protahovaný závěr mu v mých očích sráží vaz a posílá ho nemilosrdně do vod průměrného hodnocení. Souhlasím s komentáři Cervenaka a Matty. ()

PROROK14

Ani neviem, kde mám začať. Film ma svojimi príbehmi zaujal od samého začiatku a chcem podotknúť, že každý jeden z nich bol vynikajúci. Film bol tak pútavý, že po dvoch hodinách sledovania mi prišlo ľúto, že ostáva už len jedna hodina. Hltal som scénu za scénou. Herci boli famózni a tak isto masky. Najviac sa mi páčil Hugo Weaving, ktorý zahral každú postavu geniálne. Perfektný bol aj Hugh Grant v úlohe kanibala. Tu sa ináč, ako za plných 5* prosto nedá. ()

6thSun

Ano, vše je v životě propojeno a dává smysl, ale naštěstí daleko více a lépe, než v tomto sice velkolepém a originálním, přesto emotivně odtažitém snímku. 65 % ()

bouncer

Atlasů mraků nelze upřít originalitu a určité novátorství, což je věc v posledních letech docela nevídaná. Na druhou stranu mi přijde, že svou koncepci přehání na úkor obsahu a výsledného dojmu. Tím myslím především poměrně velké množství střídajících se příběhů, které tím ztrácí na nápětí a spádu. Divák musí být pozorný, což je dobře, ale na druhou stranu vzhledem ke 170 minutové stopáži průměrný divák nepostřehne návaznost na něco, co viděl před dvěma hodinami. Ono přijít s vyprávěním v průběhu stovek let a některé příběhy ještě udělat formou vyprávění nebo retrospektivně, to už chce koule Lany Wachowské. A k tomu si ještě vezměte to šetření s herci, kteří se recyklovaní stále dokola :-) Mně se to líbilo, ale plně chápu i špatné ohlasy. ()

BoPo

Všetky náboženstvá vychádzajú z jedného jediného. Ľudia sa boja smrti, a tak majú potrebu si maľovať, čo krásne ich čaká po nej. Nebo, reinkarnácia, nová šanca a neviem čo všetko ešte. Atlas mrakov sa snaží masírovať myseľ všetkým, ktorí dúfajú, veria, že ich život nie je len tou nepodstatnou kapkou v oceáne. Tie neustále strihy vo filme mi prišli pri trojhodinovej dĺžke, ako dobrý nápad. Nenudil som sa. Popremýšľal som si. Ale raz vidieť stačí na celý život. Vlastne na dva, teda tri, no jednoducho na tú nekonečnú cestu vesmírom, či čo to vraj prebieha. Takže robte to, čo nemôžete neurobiť a nejako to už dopadne. ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Když na filmový festival, tak do Hradiště

Když na filmový festival, tak do Hradiště

26.06.2016

Letní filmová škola Uherské Hradiště letos totiž slibuje opravdu pestrou podívanou. A to nejen, co se filmů týče. Programové bloky, jakými jsou mimo jiné Fokus, zaměřený na Filipíny, či Inventura,… (více)

Tykwer a Hanks vytváří hologram

Tykwer a Hanks vytváří hologram

09.03.2014

Atlas mraků mnoho filmových fanoušků považuje za jeden z nejlepších filmů roku 2012, pravdou ale je, že z komerčního hlediska byla tato režijní spolupráce sourozenců Wachowských a Toma Tykwera velké… (více)

Zlatý glóbus 2013 - výsledky

Zlatý glóbus 2013 - výsledky