Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje „jazzový věk“ bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy „stará“ aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd) a potřetí v roce 1974 (režie Jack Clayton, titulní role Robert Redford). S ještě větším časovým odstupem, až v roce 2013, vznikla zatím poslední verze, režírovaná australským tvůrcem Bazem Luhrmannem, v níž si hlavní postavu zahrál Leonardo DiCaprio. Na rozdíl od svých předchůdců měl Luhrmann k dispozici pokročilou technologii digitálních efektů, jež mu dovolila mimořádně přesvědčivě zrekonstruovat dobové reálie i tehdejší atmosféru New Yorku a jeho nejbližšího okolí. I ostatní postavy hrají známí představitelé Carey Mulliganová (Daisy), Tobey Maguire (vypravěč Nick Carraway) a Joel Edgerton (Tom Buchanan). Největší devízou snímku je však jeho promyšlená vizuální stránka, která byla mj. vyznamenána Oscary za nejlepší výpravu a kostýmy, jež vytvořila režisérova manželka Catherine Martinová. (Česká televize)

duddek

Přiznávám, že jsem na film už šel tak trochu kriticky naladěný. A k mému výslednému hodnocení jistě přispělo i vedro a nedýchatelno v Cinema City. Nicméně film jako by se ani nesnažil to něčím vyvážit. Nevím, proč musí dělat tak přesvětlené prolínačky. Proč se ve 20. letech musí futuristicky přibližovat kamerou přes celou zátoku, jenom abychom ukázali současné možnosti filmu. Ani záměrně použitá moderní hudba mi nesedla. No a k ději? To je další věc: vzhledem k tomu, že se celou dobu vlastně ani nic moc neděje, je 2,5hodinová stopáž poněkud nadsazená. A DiCaprio? Ano, přistupuju k němu kriticky. Ale když za celou dobu předvede jen dvě tváře (typický americký úsměv a zamračené obočí), těžko skákat nadšením. ()

Fary

Tak trochu velká bublina o ničem. Zajímavá myšlenka s dynamickým startem, ale totálně rozvleklým, unylým a nepřehledným závěrem. Na začátku nestíháte 3sekundové střihy kamery a na konci si říkáte, že už by ta scéna mohla skončit a být další. Jediné, co mě na tomhle filmu zaujalo je výprava (kostýmy, kulisy, apod.) a hudba - moderní hudba zasazená do 20.-30.let v USA. ()

malinaT

Velký Gatsby je velké nic v nádherném obalu. Krásní herci, krásné kostýmy, prostředí, atd. Ale dějově nezajímavé... Ovšem, kdo četl knihu ví, že autor filmu vymáčkl z předlohy maximum, protože ani kniha nepřetéká zajímavým dějem. Film se mi líbil, ale víckrát bych se na něj asi nepodívala, jednou stačilo. ()

Lucindajet

Tuze moc digitální a tady mi zrovna současná muzika jako soundtrack až na dvě, tři vyjímky nesedla. Věděla jsem že Gatsby je kecací ale dvě a půl hodiny o dost chabým románku to je fakt hodně. Není tam ani žádná postava co by se líbila, i když jsem asi měla sympatizovat s Tobeym, tady byl divnej. Leonardo hrál pěkně ale tak od půlky filmu už mě z toho jeho 'old sport' cukalo oko. Mám z toho akorát pocit jak Moulin Rouge byla haluz že se poved, to co tam je super, mě tady nechává vlažnou. ()

Stružák

Tohle je taková mejdlová bublina... Hezky se třpytí, na světle háže všema barvama, jinak nic moc nedělá a tak je samotné pozorování trochu nuda. Za chvilku bublina splaskne a nezůstane po ní skoro žádná stopa. Ale DiCaprio, jako tradičně, válí. 👌 ()

Rewsy

Když jsem zjistila, že americkou klasiku bude natáčet stejný režisér, co natočil Moulin Rouge, tušila jsem, že asi budu zklamaná. A taky že jsem!!! Kamera mě tak strašně s*ala (omlouvám se, ale jiný výraz prostě nenacházím), že jsem se v několika momentech přistihla, jak obracím oči v sloup. Film je nudný, roztahaný, rádoby originální - jsem z něj až pološílená. Jediné, co jej zachraňuje, jsou výborní herci, kteří mne nakonec zlomili na 2*. ()

Scevola

Knizku som sice necital ale toto Luhrmannove "velkolepe" spracovanie mi velmi sadlo. Nadherne dobove kostymy, megalomanska party a vsetko pod taktovkou skveleho DiCapria (ktory v poslednom case snad nema zle filmy). 8/10 ()

eccola

Luhrmannovi se povedlo přenést na plátno ten svět jednoho léta plný únavného vedra, slabosti, divokého, bezbřehého veselí a silných, ale o to beznadějnějších citů. Co se týká příběhu, není co vytýkat scénáristům, takhle to napsal Fitzgerald. Leo i Tobey jsou skvělí, jako vždy, u obou se dá říct, co film, to dokonalejší herecký výkon. A písničku Young and Beautiful od Lany del Rey už odteď budu mít pořád spojenou s bezstarostnou scénou na vodě... ()

vorenus

Bez obsazení Kapra do hlavní role bych vyškrtnul i ty dvě hvězdy, co jsem tomuto filmu dal.I když film je pro tohle dílo asi moc lichotivé slovíčko.J. Edgerton je taky ve své roli vynikající, ale skoro dvě a půl hodiny snímku se ani jednomu herci nepodaří zachránit.Je to prostě ukrutně dlouhý!A ta zápletka nebo příběh????To by se dalo vystihnout několika slovy!Jednoznačně zklamání, ale taky prostě nemohu od Kapra čekat jednu pecku za druhou!Ale i tak obrovský dík za Vlka a nebo Djanga!!!! ()

LittleMonste

Čekal jsem skvělý umělecký film, ale to co jsem viděl tomu vůbec neodpovídalo. Nudný příběh k zbláznění už od samého začátku. Příběh barevně pojatý zasazen do příjemného prostředí, ale ten děj...jaj :/ ** hvězdy za Leonarda a povedený soundtrack. (40%) ()

Mazlik4

K tomuhle snad jen dvě věci. 1) koukatelné i bez nutnosti znát knižní předlohu (dokonce člověk, který knihu četl - film doporučil). 2) skvělý soundtrack! Nadprůměrně kvalitní sám o sobě, nemluvě o "The XX" (což je kapelka mého života!). ()

provitamin

Veľký Gatsby alebo film o tom, čo všetko je človek ochotný spraviť pre jednu (vydatú) ženu, ktorú miluje... Príjemné prekvapenie hlavne vzhľadom k tomu, že podľa hodnotení obľúbených užívateľov by mal film len 67 percent. Elegancia, noblesa, oldies medzivojnový štýl, romanťárna, uveriteľné herecké výkony a aj záver taký aký som očakával, takže nič len spokojnosť. ()

KoRner

No film ponúka dva uhly pohľadu - buď je kniha taká plytká a povrchná a Baz Luhrmann z nej spravil vizuálne a hudobne ultra zábavné dielo, alebo je tá predloha hodná svojej povesti a Luhrmann iba povyťahoval zopár scénok a urobil to k obrazu svojmu. Gatsby je všetko, čo pravý chlap chce dosiahnuť, takže sa nečujem jeho popularite a pesničky, hoci o 100 rokov mladšie ako doba, v ktorej hrali, ma nerušili ako v Moulin Rouge. Herecky nič výnimočné, ale aspoň má Leo na pažbe ďalšiu úplne odlišnú postavu. Vizuálne je to film podmanivý, ale dejovo to proste na skoro dve a pol hodiny nie je žiadna sláva. ()

Terezinka198

Pro mě naprosto jedinečně zahrané díky DiCapriovi a Maguiremu. Daisy se ukázala jako pravá žena (potvora) své doby. Mně osobně se více líbila Jordan - měla osobité kouzlo, které z ní udělalo zajímavou postavu. Gatsby byl okouzlující až do konce. Carraway byl až nevinně pravdivý. Tom Buchanan... no.. toho raději popisovat nebudu - zkazila bych podívanou těm, kteří se na tento skvělý film chystají někdy podívat. Píseň naprosto jedinečná, až mrazivá. Ale skutečně je to otázka: "Will you still love me when I am no longer young and beautiful?" Myslím si, že Jay Gastby na tuhle otázku odpověď znal a rád by ji Daisy řekl mnohokrát.. protože netuší, jaká doopravdy je (na druhou stranu - doba, ve které žila, to zřejmě vyžadovala). ()

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

04.05.2014

Muži v černém nás sice naučili, že „Elvis není mrtvej. Odletěl domů.", tohle zakončení ale u jeho nové biografie nečekejte. Ve Warner Bros. ji totiž chystají s muzikálovým klasikem Bazem Luhrmannem … (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014