Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje „jazzový věk“ bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy „stará“ aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd) a potřetí v roce 1974 (režie Jack Clayton, titulní role Robert Redford). S ještě větším časovým odstupem, až v roce 2013, vznikla zatím poslední verze, režírovaná australským tvůrcem Bazem Luhrmannem, v níž si hlavní postavu zahrál Leonardo DiCaprio. Na rozdíl od svých předchůdců měl Luhrmann k dispozici pokročilou technologii digitálních efektů, jež mu dovolila mimořádně přesvědčivě zrekonstruovat dobové reálie i tehdejší atmosféru New Yorku a jeho nejbližšího okolí. I ostatní postavy hrají známí představitelé Carey Mulliganová (Daisy), Tobey Maguire (vypravěč Nick Carraway) a Joel Edgerton (Tom Buchanan). Největší devízou snímku je však jeho promyšlená vizuální stránka, která byla mj. vyznamenána Oscary za nejlepší výpravu a kostýmy, jež vytvořila režisérova manželka Catherine Martinová. (Česká televize)

Wicky

Velký cirkus s perfektní vizuální stránkou, ale ne s příliš silnou vyparavěčskou technikou. Herecké výkony průměrné (DiCaprio lehce nadprůměrný). 50% ()

Jezinka

Předlohu jsem nečetla, ale filmové zpracování na mne udělalo dojem kýčovité červené knihovny, kde chybí klasický happy end. Doufala jsem aspoň v krásnou výpravu, kterou si ale díky rychlým střihům ani nelze vychutnat. A to hlavní, celou dobu jsem se strašně nudila a čekala, kdy už to proboha skončí! ()

joora1

Místy až kýčovitý film bych rozdělil na tři třetiny. První měla velkolepý spád, až jsem si říkal, že to tempo nemůže vydržet věčně. Spousta pozlátek, kostýmy, párty ve spojení s moderní hudbou. Když se objevil božský Leo, který mimochodem svou roli vystřihl perfektně, tempo se zpomalilo a podle mě to uškodilo celému filmu. Zaslepený a beznadějně zamilovaný Gatsby nicméně nemohl být lépe ztvárněn.V poslední třetině už opět celý snímek nabral na obrátky s velmi pěkně melancholicky vyobrazeným koncem. ()

Zagros

Vizuálně podmanivý snímek, který vše vsadil na efekt na úkor poctivého příběhu, to je Velký Gatsby roku 2013. Nedá se říct, že to je špatně. Tentokrát vcelku chápu diváky, kteří jsou nadšení, stejně jako diváky, kterým se film nelíbil. Vizuální stránka filmu se skutečně povedla, výprava, kostýmy, hudební doprovod, ale i obsazení a herecké výkony tvoří místy až magickou atmosféru, kterou se můžete nechat snadno uchvátit. Pro mě to však bylo někdy až moc a pro jeden krásný obraz za druhým se člověk lehce ztratí v těch jednoduchých náznacích příběhu. Možná se v budoucnu přikloním razantněji na jednu stranu hodnocení, prozatím je to lehký nadprůměr. ()

Merkin

Přestože snímek skvěle vystihl atmosféru i dojmy, které jsem nabyla z knižní předlohy, nemohu hodnotit výš. Možná je to kruté, jelikož výprava byla strhující a Leonardo nezklamal, nicméně jakýsi chlad sálající z postav i prostředí mě stejně jako u knihy neumožnil si nikoho oblíbit, sympatizovat s kýmkoliv (v textu se to matně zadařilo vypravěči), jen ze vzdálené kukaně s úzkostí a zároveň vášní voyéra vše sledovat. Za sebe mohu pevně přesvědčená prohlásit, že nikdo jiný než právě Luhrmann by nebyl schopen onen základní pocit bezútěšnosti vystihnout a vypodobnit lépe. Všem dopuručuji Fitzgeralda přečíst než půjdou do kina, jinak mnohé ztrácí smysl. Objektivně by hvězda navíc byla na místě, lhostejnost je zakódovaná již v předloze, scénář ji pojal správně, to celé je, jak má být, ale subjektivita kritiku vždy ovlivní. Apropó pro Nicka Carrawaye už horšího představitele najít nemohli, bohužel :( možná celkový výsledek kazí on:) ()

Kanca

Gatsbyho jsem nikdy predtim necetla, ani nevidela a mozna prave proto nebudu tak kriticka jako ostatni. Mne se ten film proste libil! Jasne prostredi bylo trochu bollywoodsky kycovite a Gatsbyho dum vypadal jako z Diesneyho pohadek, ale to podle me jen podtrhlo kouzlo te doby...doby, kdy se tancil charlestone. A ze ve filmu z 20. let slysite hrat pisnicky od Jay-Zho? Nevadi,to bude asi to umeni. Navic malokterej milostnej pribeh me dostane, ale ta touha a oddanost, co srsela Gatsbymu z oci, me vazne dohnala az k slzam! Takze, kdyz k tomu jeste pripoctu, ze DiCaprio konecne zmuznel do krasy a ze titulni song od Lany Del Rey je vazne bozskej, musim dat nakonec pet hvezd. ()

TheDude

Luhrman do toho šel s invencí sobě vlastní. A remizoval. Až přemrštěná estetika, přesycené barvy, pozlátko a obecně vlezná ostentativní stylizace. Digitální look může u kdekoho lehce zavadit o hranici kýče (viz. přelety), na druhou stranu soundtrack pro dnešní masy k mému vlastnímu konzervativnímu vnímání mě překvapivě bavil a fungoval poměrně dobře, byť ať příliš často. Pokud zde většina zmiňuje DiCapria, osobně bych upřednostil spíš Edgertonova Toma Buchanana. On je v podstatě jedinou postavou, ze které cítím hmatatelnější a lidštější obrysy. Pár scén pobavilo, zaujalo a nechal jsem se i vtáhnout do opojné večírkové atmosféry, ale ve výsledku se nemohu ubránit pocitu, že je to tak trochu bez duše. Což je škoda, protože film není čistě slaboduchou slátaninou. Zajímavý je právě svou koncepcí vyprávění. Po párty třetině se tempo uklidní, motivy se nám začínají krystalizovat, ubývá zběsilého střihu i Maguirových promluv. Jen kdyby ty postavy nebyly vedeny tak nudně. Stále si prostě myslím, že předloha je nezfilmovatelná, i když Luhrman natočil svůj podle mě nejambicióznější a nejlepší film (asi i díky síle románu). I když je Leo skoro tak cool Gatsby jako Redford. Narozdíl od finálního odkazu na Sunset Blvd. se asi/určitě tohle legendou nestane. 60% ()

joshula

Nevím, komu co vadí. Že je tam DiCaprio, že se tam opakují scény z jiných filmů...? Ale jde přeci o příběh! A ten Vás vtáhne! ()

arexam

Kdo ví, co by na to řekl Fitzgerald. No a ty současné hudební počiny, které byly na těch párty, mě doslova a do písmene sraly. ()

Belatris

Kdyby to dělal kdokoliv jiný než opulencí posedlý Buzz, bylo by z toho něco koukatelného (Dicaprio by se o to postaral). Uvítala bych, kdyby bombastickost večírků byla v pozadí a dokreslovala to, co se děje mezi postavami a v nich, ale dobrá třetina filmu (ne-li víc) měla v centru pozornosti večírek jako takový - samoúčelnosti se dají odpustit, když jsou ve snesitelném měřítku. Buzzův Gatsby je nevyvážený patvar. Měl to natočit Joe Wright! ()

Milan25

Pěkný film, který je jak herecky, tak zpracováním a celkovou stylizací naprosto bezchybný. Jen ten příběh samotný je takový prázdný, a docela rychle po skončení vyšumí. Co se týče četné kritiky zakončení filmu, řekl bych, že je prostě klasicky knižní a nepovažuju to za nějaké mínus. Kolem film bylo ale zbytečné haló, zase nějaká extra bomba to není. Prostě taková pekelně dobře natočená a velmi drahá romantika. Edit po osmi letech: o hvězdu zvedám, je to super. ()

MaaaR@

Už knižní předloha sama o sobě je nemastná neslaná a tak se v tomto ohledu daří filmu věrně jí následovat. Barvičky, hudba ani přehnaná šílenost doby tu nefungují zdaleka tak, jak je tomu v Moulin Rouge. Roli Jordan by tady zvládla i průměrně namaskovaná figurína a Maguire - těžko si dokážu představit někoho horšího do role Nicka. ()

Hanys_

Baz si s vizuálem zase pohrál, herecky je to taky perfektní, ale takhle nudně odvyprávěný příběh jsem fakt nečekal. Přitom věřím, že ta předloha svou sílu určitě má. 6/10 ()

kukuuuc10

75%. DiCaprio (můj oblíbenec) v dalším, krásně barevném snímku. Z počátku jsem se trochu ztrácel při častém střídání scén, ale pak jsem se do děje krásně položil a užil si jej. Výborná volba soundtracků. Styl a barevnost tohoto filmu se podepsal na celkové autentičnosti. Scénář povedený, krásná Daisy (Carey Mulligan), dobrosrdečný Spider-Man (Maguire) a zlepůsobící Tom Buchanan! Škoda, že jsem film neviděl v kině, vzhledem k pestrosti a barevnosti, užil bych si ho ještě o pár procent víc. ***** ()

Greenpeacak

Prvých pätnásť minút vás uchváti dokonalý vizuál, svet v 20. rokov 20. storočia v neprirodzenej HD kvalite. Omámenie trvá až do momentu, keď si uvedomíte, že pozeráte na americkú Annu Kareninu. Film sa zmení na pompézne, dekadentné Nič Nehovoriace Nič s veľkým "N". Dokonale si to viem predstaviť v knižnej predlohe (ktorú som nečítal), kde sa príbeh vyvíja a pôsobí nenásilne. Nezachránili to ani rozprávačské prejavy Tobyho, ktoré boli zrejme vytrhnuté aj s celými pasážami z knihy. Romantický film, ktorý trvá dlhšie ako dve hodiny, už v zásade nemôže upútať. A ako napísal Verbal, vyhodiť za takúto nafintenú monštruóznosť ročný rozpočet jedného slovenského mesta, je nepochopiteľné. ()

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

04.05.2014

Muži v černém nás sice naučili, že „Elvis není mrtvej. Odletěl domů.", tohle zakončení ale u jeho nové biografie nečekejte. Ve Warner Bros. ji totiž chystají s muzikálovým klasikem Bazem Luhrmannem … (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014