Reklama

Reklama

Členové amerických zvláštních jednotek Navy SEALs jsou nejlepší vojáci na světě: fyzicky zdatní a psychicky odolní takřka za hranice lidských možností; nejlépe vycvičení, vybavení dokonalou schopností přežít kdekoli. V noci z 27. na 28. června 2005 jsou čtyři členové elitní jednotky vysazeni helikoptérou v afghánských horách. Úkolem operace Red Wings je na nedaleké základně Talibánců zneškodnit jednoho z jejich pohlavárů, blízkého přítele Usámy bin Ládina. Hned na začátku ale řeší problém, který nečekali. Narazí na místního pastevce, ještě chlapce, a vojáci rázem stojí před morálním dilematem: mají dítě zabít anebo ho pustit a riskovat prozrazení? Rozhodnou se pro druhou možnost. Chyba. V krátké chvíli čelí obrovské přesile po zuby ozbrojených Talibánců a následuje krvavá bitva na život a na smrt. (Bontonfilm)

(více)

Videa (42)

Trailer 2

Recenze (1 080)

-bad-mad-wolf- 

všechny recenze uživatele

V osmdesátých letech kdekdo vzdychal vzrušením, když v supraimbecilním druhém Rambovi neprůstřelný Stallone ignoroval tisíce kulek vypálených ze dvou metrů, likvidoval záporáky pěkně hezky lukem a ve finále brečel, že by umřel pro Ameriku. Zato dnes, když se čtyřka o skály rozflákaných drsňáků rozhodne zhebnout kdesi v Afghánistánu a před smrtí sejmout něco anonymních strejdů od Talibánu, je to samozřejmě patetická pitomost, lezoucí amerikáncům do řiťky! Kde se to vzalo? Může za to nálepka "podle skutečné události"? Můžou za to protiamerické trendy? Kdo ví. Faktem je, že Peter Berg dokáže natáčet snesitelnější filmy, než většina jeho blockbusteroidní konkurence, jen zpravidla nepoužívá tolik "wow" efektů. Lone Survivor je freytagovsky poctivě odvyprávěn, přičemž všechny jeho části jsou atraktivní a zábavné - od dokumentaristicky pojatého úvodu o tom, že klucí ze SEALs nejsou žádná ořezávátka, až po nezbytné útočné helikoptéry a krvácejícího hrdinu (ovšem ve zcela nehrdinské pozici) na hranici smrti v závěru. Na tohle tálibánské běsnění se prostě kouká hezky a erkový rating je ku prospěchu věci - zejména předsmrtný trip Axelsona (Ben Foster), který se v bolestné agónii potácí lesem s pistolí v ruce, je neobyčejně poutavou a drsnou momentkou. Dojemné objímání se s afghánským chlapečkem si sice mohli tvůrci odpustit, nicméně jinak můžu s chutí říct, že se jedná o slušný zásek v hojně užívané kategorii "výborně odvedené řemeslo". ()

Davies182 

všechny recenze uživatele

Peter Berg uvádí: lesní afghánská soutěž ve válení sudů! Navzdory přívlastku "podle skutečných událostí" se doporučuje, nechat raději před odchodem do sálu mozek doma. Wahlbergův geroj totiž zhruba ke konci snímku dostane takovou šlupku o skálu do makovice, že mu rázem klesne inteligenční kvocient na polovinu - anebo jak jinak si lze vysvětlit vojákovy následné hloupé otázky, pohledy a zbrklé činy? SEALs jsou borci, beru. Prostřílejte je ale několika kulkami a shoďte třikrát ze srázu, a ukáže se, že jsme všichni pouze lidé, co jsou paf z jakýchkoliv těžkých zranění (parádní masky!). Jenomže ono se to už po pár hodinách tak krásně rozloží v palici... Berg má akci i sympatické hrdiny pořád v malíku, čtveřice Hirsch, Foster, Kitsch a Marky Mark s M-4kami herecky exceluje. V perfektně ozvučeném kině Lucerna tak nakonec byla tahle akcička v lese zážitkem, který z mé mysli jen tak nevyprchá. Patos odpuštěn. ()

Reklama

gogo76 

všechny recenze uživatele

"Pozor RPG!!!..."Na vojnový film som v kine ešte nebol. Slušné ohlasy i réžia P. Berga ma presvedčili. Jeho akčné scény vo filme The Kingdom sú skvelé, preto som nepochyboval o tom, že aspoň akcia bude svižná. Kľudnejší úvod ujde, ale po obkľúčení štvorice v horách začína adrenalínová akčná jazda, ktorá mala v kine šťavu ako ešte snáď žiaden film pred ním na ktorý som bol. Ak má tento film nejakú vadu, tak je to tradične prehnaný americký pátos a spomalené zábery, ktoré ja veľmi nemusím. Smrť každého člena vražednej sebazachraňovacej misie dokáže dojať, ale i tak som mal pocit, že hudba vo vypätých momentoch mohla byť efektívnejšia. "Najlepšiu" smrť mal Ben Foster . Kamera sníma jeho oko, v ktorom pomaly vyhasína život. Nejak mi to pripomenulo Terminátora...M. Wahlberg zahral prekvapivo dobre a záver filmu je skvelý. Podľa mnohých, ale i mňa, nereálne krkolomné pády (inak fantasticky natočené) ja osobne neriešim. V situáciach keď ide o život máte obrovský strach a adrenalín tak vysoký, že jednoducho necítite bolesť. Tá na vás doľahne až neskôr...V tej situácii na výber veľmi nebolo, ale urobiť to reálnejšie mohli. Mohol sa jeden z nich zabiť, druhý dolámať, zvyšní dvaja by mali šťastie- tomu by som veril. Ich výdrž a odolnosť beriem. Každý, kto takúto šokovú situáciu zažil vie o čom hovorím. Trochu drsnejší prístup, menej holywoodskeho pozlátka a patosu a dal by som aj plný počet. 80%. ()

tahit 

všechny recenze uživatele

Kdyby celou událost tvůrci nafilmovali na reálnějším základě, tak mohlo jít o sofistikovanější podívanou. A v neposlední řadě to hlavně zařízli naprostou nesmyslností bojových scén, z nichž prýštila jenom krev. To mi vadilo. Abych to shrnul, je to velká škoda! Osudy lidí spjatých s touto tajnou operací by si zasloužily věrohodnější vylíčení této události. Celé je to zbytečně moc na efekt. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Nevím, jestli je to tím, že se natáčelo v pěkném lesíku nebo čím, že z toho na mě vůbec nešla autentičnost, kterou by to potřebovalo. Nemyslím na druhou stranu, že by film přešel do nějaké patetické nesnesitelné polohy, i když v některých věcech trochu přehání (těch bojovníků Ahmada Šáha ve skutečnosti nebyly stovky, jen nějakých 30-40). Nebylo to špatné, ale třeba francouzská Speciální jednotka se mi líbila víc (dost se na tom myslím podílí to, že Francouzi natáčeli v Tádžikistánu, takže film působí opravdověji). ()

Galerie (47)

Zajímavosti (49)

  • Ve filmu není uvedeno, že skutečný Marcus Luttrell (Mark Wahlberg) obdržel od pozdějšího prezidenta George W. Bushe Námořní kříž, druhé nejvyšší vojenské vyznamenání za statečnost. Poručík Michael Murphy (Taylor Kitsch) byl až posmrtně vyznamenán Medailí cti. (Dr Lizal)
  • Film měl rozpočet 40 milionů amerických dolarů a byl natočen za pouhých 42 dní. Hlavní hvězdy Taylor Kitsch (Michael Murphy) a Mark Wahlberg (Marcus Luttrell) pracovali za minimální honorář. Stejně jako režisér Peter Berg, který pobíral minimální honorář 17 000 amerických dolarů týdně. (Kritiq)
  • V čase 1 hodina 41 minut, kdy si Marcus Luttrell (Mark Wahlberg) pomocí nože vyndává z nohy střepiny, tak si dá úst tzv. psí známku, kterou v jednom záběru v ústech nemá a v dalším zase má. (bejkovec)

Související novinky

Kdo potopí obří ropnou plošinu?

Kdo potopí obří ropnou plošinu?

31.01.2015

J.C. Chandor patří mezi mladé režiséry, které se vyplatí sledovat. Zatím má na kontě tři povedená dramata (Margin Call, Vše je ztraceno, A Most Violent Year) a jeho příštím projektem mělo být… (více)

Michael Bay se vrátí do akce?

Michael Bay se vrátí do akce?

01.11.2014

Čtyřka Transformers vydělala přes miliardu dolarů, režisér Michael Bay by ale měl ságu konečně opustit. Místo dalšího návratu k robotům chce totiž zadaptovat román 13 Hours od Mitchella Zuckoffa,… (více)

Šestimilionový Mark Wahlberg?

Šestimilionový Mark Wahlberg?

06.07.2014

O celovečerní adaptaci seriálu The Six Milion Dollar Man se v Hollywoodu pokoušejí už nějakou dobu. Sedmdesátkovou klasiku chtěl v devadesátých letech resuscitovat Kevin Smith (Mladí muži za pultem),… (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014

16.01.2014

Dnes odpoledne vyhlásila Akademie filmového umění a věd (AMPAS) ústy své prezidentky Cheryl Boone Isaacs a herce Chrise Hemswortha nominace na Oscary pro letošní rok. O prvenství v počtu nominací … (více)

Reklama

Reklama