Na mezinárodní škole v Jakartě vyzývá profesor svou třídu 20 studentů k myšlenkovému experimentu. Tváří v tvář blížící se nukleární apokalypse musí určit, kterých 10 z nich ukryje v podzemí a tím obnoví lidskou rasu. Rozhodnutí se rychle stává smrtící, protože všichni ve skupině se obrátí proti sobě v zoufalém boji o přežití, který stírá hranice mezi teorií a realitou... (Weasley)

qxkamo

Ked si odmyslim zasadenie filmu do Indonezie a vystajlovanych hercov typu Barbie a Ken, tak ten film si zasluzi plne 4 hviezdicky. Nakolko sa jedna o film, pri ktorom si mozog nedokaze oddychnut, tak sa necudujem ani celkovemu nizkemu hodnoteniu, comu celkom rozumiem, pretoze to nie je zabava typu "zabijem vsetko, co vidim" alebo "zasmejem sa na kazdom prde". ()

kaylin

Naprosto úžasný nápad. Svět je před jadernou apokalypsou a učitel má dvacet žáků. Jeden deset z nich (tedy 10 z 21) má jisté místo v bunkru. Ty ostatní musejí zůstat vně. Buď budou zabiti, anebo počkají na radioaktivní spad, který se rychle blíží. Koho ostatní vyberou? Jak se rozhodnou? Kdo má právo žít a kdo ne? Výborná myšlenka, jen se z ní nakonec vytratil jakýkoli smysl a jakékoli opravdu smysluplné poselství. Ten finální objev je pak jen hřebíčkem do rakve zajímavě rozjetému snímku. ()

VanTom

Moc hezký vizuál s povedenou hudbou stejně nedokázaly zastřít nefungující dramatizaci celého konceptu. Samotné filosofování o výběru poloviny lidí ze skupiny (z hlediska logiky, morálky, etiky či prostých sympatií), kteří by se ukryli v bunkru před atomovou apokalypsou a obnovili pak lidskou rasu / civilizaci, bylo přinejmenším zajímavé a už z principu stálo na umělém vykonstruování, ovšem i tak se překroutilo do podivného, protáhlého "romantického" patvaru. A tu závěrečnou "pointu" vztahu mezi učitelem a žákyní jsem si v klidu nechal uniknout. ()

Paldiny

Nápad o imitovanej apokalypse, ktorú sa snaží prežiť skupina filozofov sa mi pozdáva. Bavili ma sledovať diskusie, kde 21 osôb argumentuje prečo by malo miesto v kryte pre desiatich patriť práve im. 2/3 filmu hrá na logiku, dialógy prinášajú zaujímavé postrehy a prestrihy do fiktívneho krytu zobrazujú život v ňom. Oceňujem originalitu, zároveň že sa prítomní nepúšťajú do hysterických excesov a konflikty rieši s nadhľadom. Lenže posledná tretina nepochopiteľne opustí logické myslenie a rozhodne sa pre teóriu náhody aká je pre záchranu nášho druhu najmenej pravdepodobná. Filmu by rovnako slušil kratší strih, tak asi o 20 minút. Inak zaujímavý počin, len s nie celkom využitým potenciálom. ()

honajz2

Od filmu, který se jmenuje Filosofové, odehrává se v nějaké mezinárodní škole v Jakartě (do které žádný indonéský student zjevně nechodí) a který by rád byl rozsáhlým filozofickým dílem, bych čekal něco aspoň trochu inteligentního. Abych přesně vystihl, proč je ten film špatný, musel bych rozebrat scénu po scéně, ale to se mi fakt nechce, protože by ten komentář zabral minimálně 10 stránek A4 a stejně by to tady asi nikdo nečetl. Zkusím to teda shrnout pokud možno co nejstručněji. A teoreticky by to šlo jednou větou - Takhle hluboký a závažný myšlenkový experiment nemůže probíhat bez promyšleného pozadí. Ok, atomová válka, bunkr daleko od civilizace. Jenže na základě čeho víme, že za rok to bude venku bezpečné? Jak můžu vybírat 10 lidí, u kterých vím jen jejich povolání (nebo orientaci), ale neznám jejich schopnosti a povahu? U těch ostrovů - jak se dá v tak proměnlivé situaci určit, kde jsou bezpečné zóny? A takových otázek bych položil i víc, ale to už bych to musel rozpitvat opravdu podrobně. Takhle musím říct, že každá z tří variant je jen slabě načrtnutá, ale ani jedna nejde pořádně do hloubky, ani jedna nepromýšlí podrobně všechny možnosti, nepředvídatelné nebo nebezpečné situace a spoustu dalších situací. Tím pádem je to všechno dost povrchní. A tahle povrchnost ze všech možností dělá nepoužitelné. Především ta třetí teorie, té premiantky, je naivní jak sviňa - co kdyby ten její plán nezabral? Někomu by z těch neustálých stísněných prostorů navzdory veškeré zábavě hráblo, zabil by se a co pak? Co když by někomu začalo z té jejich rutiny hrabat? Navíc je ještě naivnější si myslet, že by zrovna takový krásný růžovoučký sluníčkový výběr i s dvěma homosexuály mohl tak dokonale a bezchybně fungovat. Nemohl. Ale režisér tomuhle systému evidentně slepě věří, aniž by promyslel všechny možnosti. Nechci se ale ani zastávat toho učitele, který jde na všechno až moc rozumem a vidí všechno strašně pesimisticky, protože i jeho teorie jsou nedomyšlené a chabé. U všech teorií se taky ukazuje, že místo reálných problému zde dost úřaduje náhoda a to taky podle mě není zrovna dobře. Teoreticky nejlíp a asi i nejrozumněji na to šel ten "impotentní" kluk, ačkoli i jeho teorie má mezery, ale mohla by nějak fungovat i v realitě. Rozhodně ten film dá podněty k zamyšlení - jenže to jsou takové podněty, které byly režisérem nejspíš nezamýšlené. Nehledě na to, že celý experiment nevygraduje nikam a v závěru pak je jeden totální mindfuck zvrat, který nejen že je úplně mimo dosavadní dění, on je úplně mimo obecně. Taky mi mé dosavadní dojmy dost shodil, protože prostě byl úplně mimo. Nechci si tu hrát na bůhvíjak chytrého, nejsem žádný génius a popravdě si o sobě myslím opak, ale tenhle údajně filozofický film mi přišel dost nedotažený a hloupý. Dokázal bych to skutečně rozebrat do detailů, ale už tak je ten můj komentář dost dlouhý. Každopádně kromě obsahu mě to nezaujalo ani formou, která nějaké hlubší přemýšlení u toho filmu dost kazí. Líbilo by se mi, kdyby to zůstalo jen na dialozích a v prostředí té školy, nepotřebuju pro lepší představivost nastolené situace vidět exotické lokace a akčně natočené scény. A fakt mám věřit, že ti krásní mladí modelové bez jakýchkoli vad na kráse (ani brýle tu nikdo nemá!) jak z Beverly Hills 90210 jsou všichni studenti nějaké mezinárodní filozofické školy v Jakartě? Ale no tak...Nápad to byl dobrý, ale musel by ho vzít do rukou někdo, kdo to fakt umí a kdo by vše pořádně promyslel. Úplně nejlepší by byl jen jeden experiment, u kterého by se třeba celá třída rozdělila na čtyři skupiny a každá jednala úplně jinak, přičemž by ten experiment byl do detailů promyšlený a skutečně filozofický. Takhle to jsou tři chabé úvahy, které se dají jednoduše zbořit byť i jednoduchým dotazem. Btw, můžete namítnout, že v situaci těsně před apokalypsou není čas pečlivě promýšlet a zjišťovat, kterých 10 lidí z 20 byste zachránili. Ano, to je pravda. V téhle případě by rozhodovala hlavně náhoda. Ale ve filozofickém myšlenkovém experimentu by náhoda neměla co dělat... 2* () (méně) (více)

• V jednej scéne v bunkri hrajú študenti Shakespearovu hru "Othello." (Astonko)
  • Natáčení probíhalo v různých částech Indonésii, jako je Jakarta, Jáva nebo Sumatra. (Terva)
  • Z posledního krytu odchzí 10 lidí, ale na lodi jich je již jen 9. (LERw!g)