Reklama

Reklama

Muž na Měsíci

  • Velká Británie Man on the Moon (více)
Trailer
USA / Velká Británie / Německo / Japonsko, 1999, 118 min

Režie:

Miloš Forman

Hrají:

Jim Carrey, Danny DeVito, Courtney Love, Paul Giamatti, Vincent Schiavelli, Leslie Lyles, Peter Bonerz, Eva Jeníčková, Richard Belzer, Michael Kelly (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Andy Kaufman byl označován za nejnápaditějšího komika, mistra v provokování obecenstva, který dokázal vyvolat bouře smíchu, úplné ticho i skutečné slzy. Měl obrovskou popularitu a slávu. Již v mladém věku ho však postihla nevyléčitelná choroba. Ve filmu "Muž na Měsíci" spojili své síly a schopnosti tři z nejúspěšnějších osobností v oblasti současného filmu - Oscary ověnčený režisér Miloš Forman, úspěšný producent a herec Danny De Vito a komediální superhvězda Jim Carrey. Filmový příběh zachycuje divokou a zábavnou jízdu Andyho životem - od prvních důležitých chvil až po smutný konec (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (853)

Faidra 

všechny recenze uživatele

Asi tuším, jak se cítili Kaufmanovi diváci. Čistě náhodou jsem před lety zahlédla v televizním programu Formanovo jméno. Podívala jsem se ještě jednou, protože jsem nemohla uvěřit vlastnímu zraku - Formanův film na Primě, v deset večer? To musí být tisková chyba, říkala jsem si ještě ve chvíli, kdy končila reklama před filmem. Načež se objevil obličej Jima Carreyho a já si byla definitivně jistá, že jde o špatně načasovaný aprílový vtip. Ne, vtip to nebyl a s přibývajícím časem se všechny moje pochyby vytrácely spolu s jistotou, co je pravda a co nastražená past. A není to jedno? Kdo z nás může s jistotou říct, co je pravda a co podfuk, když se jedno tak snadno stává druhým? A když existují lidé, kteří to dovedou zamotat ještě víc? Za excelentní mystifikaci až do samého konce uděluji Formanovi čestné uznání za jeho nejlepší snímek posledních let. A Carreymu poklonu a omluvu za pochybnosti o jeho herectví. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Byl v totální opozici vůči okolnímu světu. Byl spontánní, mystifikující, kontroverzní, drzý, čímž publikum ničil, ono ho za to milovalo, nebo nenávidělo. Miloš Forman spojil v dalším biografickém opusu síly s multivýrazným Jimem Carreym, který může dodnes kroutit hlavou, že ho akademici tehdy ignorovali. Vsadil na něho i přesto, že pro diváky jsou Kaufmanovy vtípky docela náročným rébusem, protože miloval jeviště a reakce publika. Jevištěm pro něho byl prostor před televizní kamerou, zábavní klub i wrestlingový ring. Všude tam udělal vždy něco jiného, než se od něho očekávalo. A pokaždé s nějakou jinou maskou. Co mi tak úplně nesedělo, byly občas právě reakce publika. Místy takhle, ať už negativně nebo s nadšením, nikdo nereaguje. Přitom jsem někde četl, jak si Forman chválil, jaké perly mu asistent režie z publika nabídl. Ale to je jen drobná poznámka v jinak milém, komplikovaném i zároveň srozumitelném balení. ()

Reklama

Spiker01 

všechny recenze uživatele

Zdaleka nemám nakoukané všechny Formanovy kousky, ovšem Muž na měsíci je ten nejlepší, co jsem doposud viděl. Jim Carrey tentkrát prostě uměl a nevěřícně jsem zíral u každé jeho kreace, smál se u první scény na pódiu, nechápavě sledoval při předčítání Velkého Gatsbyho a předvádění Latky a mrkal s nadzvednutým obočím u Tonyho Cliftona. Vynikající dílo, které stárne maximálně tak obrazovými prostředky, ovšem podobné filmy se už takřka netočí, to musí jít člověk do minulosti. ()

Arbiter 

všechny recenze uživatele

Když v lese spadne strom a není tam nikdo, kdo by ho mohl slyšet, opravdu se ozve při jeho dopadu zvuk? A ještě lépe, co když je tam o samotě jen nějaký ten Kaufman. Kde máte jistotu, že se strom po pádu neroztříštil na drobné pidimužíky, kteří vzápětí nepředvesli baletní úpravu Silmarilionu? On to tvrdí, vyvraťte to! Svět člověka stojí a padá s vykonstruovanou realitou. Jedna věc je necha se jí konejšit, druhá věc je tvořit vědomě konstrukce vlastní. Hergot, člověku to dává moc. Andy rozšiřoval své performance za hranice podia a často díky tomu dopadal jako ten chlapeček co se nudil když pásl ovce a tak si vyfabuloval nějaký ty vlky. Svět člověka je v mnohém iluze. Je krásný se touto skutečností čas od času nechat omlátit o hlavu. Ještě krásnější ale je s tímto umět reálně pracovat. Jinak hrozí, že to bude často dopadat tak, že dav vesměs inteligentních lidí unisono skanduje ,,Nejsme žádné ovce!'' a ani si neuvědomuje ten kentus, který tím po sobě lejou. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Odlehlost námětu i vzdálenost od toho typu komiky a humoru, kterou protagonista této mimořádně zdařilé filmové biografie během svého pozemského života prezentoval, jsou tím nejcennějším, co do tohoto svého skutečně amerického - a nikoliv českého - díla Forman vložil. Úspěšnost filmu určitě ovlivnila i volba hlavního představitele. Podobně jako v případě EDITH PIAF Cotillardová, tak i zde Carrey předvedl výkon, jehož výsledkem je nejen dokonalá rekonstrukce života mimořádného amerického umělce, ale současně i vytvoření jevu, který žije a existuje do značné míry nezávisle na životě a odkazu své předlohy. Myslím, že je to to nejhezčí, co se o tomto žánru, ale i filmu dá říct. Je to víc než kompliment. Je to skutečný hlubosklon. ()

Galerie (48)

Zajímavosti (36)

  • Celosvětová premiéra proběhla 7. prosince 1999 v New Yorku. (Varan)

Reklama

Reklama