Předlohou k filmu Přelet nad kukaččím hnízdem byl režiséru Miloši Formanovi román Kena Keseyho, který ho psal při působení v „nemocnici pro veterány“. Snímek se stal největším mezinárodním úspěchem ve Formanově kariéře. V roce 1976 získal Oscara ve všech hlavních kategoriích – za nejlepší film, režii, mužský herecký výkon (Jack Nicholson), ženský herecký výkon (Louise Fletcherová) a scénář. Majitelem filmových a divadelních práv byl 13 let Kirk Douglas, který je postoupil svému synu Michaelovi a tím z něho udělal úspěšného producenta... Zrzavý irský rváč a profesionální karbaník Randle Patrick McMurphy si odpykává trest za opakované násilné napadení a sexuální zneužití. Místo aby se držel v pracovním táboře, hraje pomateného a nechá se poslat do zdánlivého klidu psychiatrické léčebny. Jeho životní elán a silná osobnost se v ústavu brzy střetávají s absolutismem vrchní sestry Ratchedové, která s pomocí trojice lapiduchů tyransky vládne celému ústavu. McMurphy nesnese pohled na ušlápnuté pacienty a brzy v nich probouzí poslední špetku hrdosti a radosti ze života. V zápasu s Velkou sestrou obrátí blázinec doslova vzhůru nohama. Stěny ústavu se otřásají jeho hřmotným smíchem a nespoutaným elánem. Vzpoura McMurphyho ale nemá velkou naději proti síle mašinérie zosobněné Velkou sestrou… Brilantní románová satira Kena Keseyho, mísící v sobě komiku i tragiku, přerůstá v neobyčejně působivém filmovém zpracování v silný protest proti neomezené moci a omezování každého člověka. (Česká televize)

hazaba

Jack Nicholson a Louise Fletecher jsou rovnocennými partnery a za jejich výkon si film ty čtyři hvězdičky zaslouží. Ale jinak se obávám, že mi to až tak super nepřišlo a pod kůži se to rozhodně nedostalo. ()

bulbasaur

velmi dobrá dráma...plna neuveritelnych a skvelych hereckych vykonov... krasna hudba...krasne postavy...a pribeh ktory nenecha jedine srdce chladne. O tom ake je to v blazinci blaznive a ze blazna robi spolocnost takmer z kazdeho. Nazory jednotlivcov aj skupin nemaju ziadnu vahu a zauzivane postupy v psychiatrickej liecebni obmedzuju viac ako je potrebne. Meni sa celkovy pohlad na svet a na ludi v nom...menia sa hodnoty. vsetko podciarkuje skvela rezia a scenar... jeden z filmov s velkym F ()

Wolvie

Forman je bezpochyby nejslavnějším českým režisérem a Přelet ukazuje,proč tomu tak je.Jedinečný film! ()

Axident

To je i na mou žvaněnou papulu silný kalibr a důstojně ho nechám bez snahy nacpat dojmy do slov, stačí jediné - 100% ryzích jak jen lze a smekám hluboce před panem režisérem a každým zúčastněným! ()

Isomut

Skutočné dielo naozaj netreba ďaleko hľadať. Náš český sused M. Forman nám naservíroval skutočnú dávku o trpezlivosti medzi bláznami. Je pravda, že blázni sú všade okolo nás, ale byť pod jednou strechou so skutočnými bláznami nebýva vždy ľahké a je ťažké si na to zvyknúť. Toto zažíval Jack Nicholson čo by McMurphy. Viedol taký malý súboj s pani Ratchedovou o to presadiť si svoje. ()

myc-hal

So let´s go... dlouho jsem si na film čekal, ale trpělivost růže přináší. Při scéně se sledováním finále v televizi mi běhal mráz po zádech. (DP 14.1.2011) ()

amarth

Formanova nejlepší léta jsou po zásluze odměněna nejlepší tvorbou. Přelet nad kukaččím hnízdem je nejen dokonalá analýza lidské duše od zrození až po rozklad, ale také, jak to již u Miloše Formana bývá, snůškou absurdit vyplývajících z absolutistického velení (viz. Formanova emigrace a názory na komunistické Československo), která každému z nás vyplývá v obecné ponaučení. Tento snímek je pro mne zcela zásadní a tehdy jsem se utvrdil v rčení, že se jedná o veleváženého režiséra... ()

jasanka

Ještě teď si pamatuji, jak na mě tenhle film působil, když jsem ho viděla poprvé. Knihu jsem četla až po zhlédnutí filmu, takže jsem naštěstí ani nesrovnávala. Úžasné herecké výkony. ()

Faila

Nezapomenutelný výkon Jacka Nicholsona a Louise Fletcherové, z které mi doteď běhá mráz po zádech. Momenty, které za sebou nechají nesmazatelné stopy, pocity, které z tohohle filmu člověk má, taky jen tak nezmizí. Vyhoďme ho z kola ven jsem četla a ačkoliv se filmové pojetí dost razantně liší, v něčem je předloze nesmírně věrný - zachycení tamnější a tehdejší atmosféry, té bezmocnosti, té mizivé naděje, že jednou to všechno dobře dopadne. Až strašidelně realisticky podané. ()

merigieren

tak trochu sem nepochopil souvislost názvu s obsahem filmu, neb to hnízdo byla konečná stanice. Ale jinak to je hodně poutavý příběh jednoho neblázna v blázinci, jak se snaží nabourat autoritu nelidských dozorců, nakonec se mu to povede, jen na chvíli, než ho systém pohltí hrubou silou. ()

Elbarto08

I kdyby to nenatočil Forman (jehož tvorbu mimojiné vůbec neznám a nikdy jsem se o ni nezjaímal) nebo se jmenoval třeba Lincoln Washington a byl z emériky, stejně bych asi dal za pět. Tématika psychiatrické léčebny je mi velice blízká, jelikož potřebuju do budoucna odněkud nabrat inspiraci a tenhle film mi toho ukázal spoustu ()

Rázlik

Viděl jsem film a viděl jsem také hranou divadelní podobu v anglickém jazyce. Obojí bylo příjemným zážitkem a u divadla jsem zjistil, že si z filmu vybavuji skoro každou scénu a po skončení představení jsem dostal chuť se na něj znovu podívat. Chtěl jsem vidět McMurphyho jak přivede všechny blázny zpět do života. Dále neúnavnou sestřičku, které se před očima bortí její dokonale zavedený systém. Chtěl jsem si zajet na ryby a nebo se jen prostě zasmát nad pár výroky všech bláznů a konečně na konci filmu uronit slzu a říct si: "Sakra Formane, ty seš stejně třída…a samozřejmě Nicholsne, ty taky!". Myslím si, že to vše ještě jednou určitě absolvuji :). Nakonec mi už bude zbývat jenom kniha, která je prý lepší jak film. To však z 90% je každá, která je následně zfilmována. ()

krabatt76

"Co čumíte?!! Alespoň jsem to zkusil ! ! ! " (Jack Nicholson-McMurphy) ....kdyby nic jiného,tak tuhle větu jsem si teda za uši zapsal. (Omlouvám se jestli třeba není úplně doslovně přepsaná ....) ()

Fawkes

Samého mě to překvapilo, že žebříčkově 3. nejlepší oskarový film hodnotím pouhopouhým průměrem, ale opravdu mě tento film nijak zvlášť nezaujal, a to bohužel ani dějem ani nějakým lepším hereckým výkonem. Mnoho míst mě nudilo, a mé hodnocení podporuje pouze pár vybraných scén a celkem nečekaný konec. (55%) ()

GOREGASM

Nejlepší Formanův film s dominantním výkonem Jacka Nicholsona, který při každém dalším shlédnutí stoupá v našich osobních toplistech nezadržitelně vzhůru. Forman je opravdu pan Vypravěč, a když vezmeme v potaz, jak ojedinělou hereckou sestavu se mu podařilo dát dohromady, nezbývá než tleskat vestoje. Přelet nad kukaččím hnízdem není třeba opakovaně vynášet do nebes, Miloš Forman ho tam totiž poslal již dávno. 100% ()

Pr4d3d

Podle geniální předlohy natočil Forman fantastický film se skvělým obsazením, kterému samozřejmě vévodí Jack Nicholson, ale soustředit se jen na McMurphyho by byla škoda, protože tolik výborných postav jen tak někde nevidíte. Komu se film líbil doporučuji přečíst knihu, která je psána z jiného pohledu než je natočen film. ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (více)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009