Předlohou k filmu Přelet nad kukaččím hnízdem byl režiséru Miloši Formanovi román Kena Keseyho, který ho psal při působení v „nemocnici pro veterány“. Snímek se stal největším mezinárodním úspěchem ve Formanově kariéře. V roce 1976 získal Oscara ve všech hlavních kategoriích – za nejlepší film, režii, mužský herecký výkon (Jack Nicholson), ženský herecký výkon (Louise Fletcherová) a scénář. Majitelem filmových a divadelních práv byl 13 let Kirk Douglas, který je postoupil svému synu Michaelovi a tím z něho udělal úspěšného producenta... Zrzavý irský rváč a profesionální karbaník Randle Patrick McMurphy si odpykává trest za opakované násilné napadení a sexuální zneužití. Místo aby se držel v pracovním táboře, hraje pomateného a nechá se poslat do zdánlivého klidu psychiatrické léčebny. Jeho životní elán a silná osobnost se v ústavu brzy střetávají s absolutismem vrchní sestry Ratchedové, která s pomocí trojice lapiduchů tyransky vládne celému ústavu. McMurphy nesnese pohled na ušlápnuté pacienty a brzy v nich probouzí poslední špetku hrdosti a radosti ze života. V zápasu s Velkou sestrou obrátí blázinec doslova vzhůru nohama. Stěny ústavu se otřásají jeho hřmotným smíchem a nespoutaným elánem. Vzpoura McMurphyho ale nemá velkou naději proti síle mašinérie zosobněné Velkou sestrou… Brilantní románová satira Kena Keseyho, mísící v sobě komiku i tragiku, přerůstá v neobyčejně působivém filmovém zpracování v silný protest proti neomezené moci a omezování každého člověka. (Česká televize)

1mArc0

Prelet nad klasikou, kamerou, príbehom, hudbou, réžia a hercami. Jeden z vrcholov réžie a tvorby Miloša Formana :) ()

misar3

Po zhlédnutí nemám slov... možná časem vymyslím pochvalující komentář, teď musím vyfiltrovat nadšení a emoce. ()

PaRi

Kdyby Forman nenatočil nic jiného, tak tímto filmem by se i tak dostal do síně kinematografické slávy. Geniální, nestárnoucí a ojediněle lepší, než knižní předloha - to se také často nestává. Od Formana můj nejoblíbenější film. ()

Mkartaylas56

Po shlédnutí jsem popravdě vůbec netušil, jak film ohodnotit. Nakonec musím říci, že jsem byl svědkem spousty fantastických hereckých výkonů, nenudícím dějem okořeněným špetkou humoru, který se vždy hodil v dané situaci. Každopádně konkrétně na mě to prostě nezapůsobilo tak, jako asi na většinu a tak nemohu udělit plný počet. 80% ()

topi80

Když jsem to jako úplný mladík viděl poprvé, nechápal jsem, co na té dvouhodinové nudě, která je naprosto o ničem, všichni vidí. Jenže člověk pak dál kráčí po světě, sbírá zkušenosti, všudypřítomný neomarxistický režim ho formuje, ohýbá, vychovává, krade mu svobodu a vždy přesně ví, co je pro něho dobré. Pak se rozhlédne po okolí a zjišťuje, že většině to vlastně strašně vyhovuje, ač to zabíjí jejich vůli, důstojnost i je samotné... A hlavně svobodu, o kterou tady jde v první řadě. A jednoho dne se na ten film podívá znovu a celou tu metaforu pochopí... ()

hekla

Neskutečný Jack Nicholson a děsivá Louise Fletcher, vedle nich neméně užasní Brad Dourif, Will Sampson a Christopher Lloyd a vůbec všichni tak neskutečně přesvědčiví, na čemž stojí celý film. Bravůrní Forman, který vyzdvihl originál a díky dokonalému konci ho dalekosáhle předčil. Snímek je důležitým vzkaz pro společnost stejně jako oslavou svobody. ()

peeteno78

Tento typ filmu příliš v lásce nemám. Dramata mě většinou moc nelákají a ani moc nebaví, ale jsem rád, že jsem se na tento film nakonec podíval. Z mého pohledu jde o velice špičkový film, který si všech 5 Oscarů bezpochyby zasloužil. Je pravda, že to není můj úplně nejoblíbenější film ze všech, ale rád se k němu vrátím a prožiji s ním příjemný večer u televize. Ale musím přiznat, že občas tam byly i scény, které mě příliš nebavily, místy až nudily, ale jasnou převahu zde mají ty dobré scény. ()

sunfreedom

Tento film jsem viděl poprvé v životě dnes, když ho ČT vysílala mimořádně kvůli úmrtí Miloše Formana. Je to dobrý film, ale nic na co bych se podíval znovu. Asi nemám tu správnou krevní skupinu, ale jiná díla od Formana se mi líbila o dost víc. ()

ardno5

Dlouhá, opravdu dlouhá léta jsem tento film odkládal. Bál jsem se, že tahle klasika mě zkrátka unudí. Bohužel až po smrti Formana jsem usoudil, že využiji tv vysílání a vychutnal si tento již dnes legendární kousek.. Nechci tvrdit, že si zasloužil 5 oscarů, nebo že 93% na csfd je zasloužených apod.. avšak pravdou je, že film mě zasáhl a pohltil. Dávám 86% (4 a půl * bohužel nejde udělit) ()

Bezda22

Všechno je výborný. Ale tenhle typ filmů není úplně pro mě. Dost jsem se u filmu nudil. Až závěr to trochu vytrhnul. 75% ()

ostravak30

Osobně od Formana mám rád především Hoří, má panenko a Amadeus. Tento film jsem shlédl, když se naskytla na ČT příležitost, ale asi se na něj podívám - pokud vůbec, za mnoho a mnoho let. Sestra Ratched je tak dobře ztvárněna představitelkou, že je mi odporná už po prvním záběru a osobně bych ji škrtil mnohem dřív. A to svědčí o velké kvalitě filmu, když se vám takto dostane pod kůži. Vynikající je především kamera. Scénář se mi osobně zase tak moc nelíbil. Ovšem pokud chcete točit snímek z tohoto prostředí, tak potřebujete skvělé herce, protože zahrát idiota není ani trochu jednoduché. A představitelům se to povedlo na výbornou. Je to velmi dobrý film, ale nedám maximální hodnocení. Bude, nebo spíše asi má, mít své fanoušky, kteří jej buď milují nebo nenávidí. S maximálním hodnocením zůstanu u mých milovaných Forrest Gump, Zelená míle a Vykoupení z věznice Shawshank. Dva mají sice také k dispozici vězeňské prostředí, ale pojednávají mnohem více o jednotlivých postavách, jejich osudech s odkazem na životy většiny diváků, takže si z těchto filmů můžou mnohem více vzít. Přelet nad kukaččím hnízdem přesto má také jedno hlavní poselství. Jak už někdo řekl, každý má ve svém životě nějakou tu sestru Ratched. Já dodávám, že postavy zde zobrazené může každý najít kolem sebe. Svět je jeden velký blázinec a je v něm spousty bláznů. ()

Jan.Cada1

Přelet nad kukaččím hnízdem je Formanův životní výkon, z tak malého rozpočtu dokázal vykouzlit už teď naprostou filmovou klasiku. Jack Nicholson stejně jako Louise Fletcher v roli hlavní sestry předvádějí úžasné výkony, které jsou doplněny výbornými herci ve vedlejších rolích. Hlavně mi utkvěla v paměti postava Banciniho a jeho hláška "Já jsem tak unavenej!" Doporučuji všem co ještě neviděli, tuhle klasiku musí prostě každý znát. ()

maramashi

Noo takže kde začať, celý film má úžasný príbehový tok, plynulé tempo a príjemnú emóciu pri pozeraní. Celý film je úžasne napísaný že mám chuť si prečítať pôvodnú knihu. Od začiatku je film v deji, nerobí zbytočné odbočky a čisto sa točí okolo liečebne a jej pacientoch. Strašne sa mi páčilo že sa film niesol v znamení ľahkého humoru až mám pocit že je to skôr komédia ako dráma. Film som videl v dabingu ale aj v originály a ja osobne preferujem dabing pretože z toho starého zlatého dabingu znejú tie hlášky omnoho lepšie. Absolútne sa nečudujem že tento film má tak vysoké hodnotenie a toľko ocenení pretože ak Miloš Forman dokázal zrežírovať niečo takéto čo je úplne mimo môjho obzoru a dokázal ma tým zaujať na toľko že keby mám spočítať koľko krát som videl tento film tak potrebujem tretiu možno aj štvrtú ruku. Po pozretí Kubrickovho osvietenia som myslel že ma Jack Nicholson už ničím neprekvapí no mýlil som sa, Jack ako šialený tvrdohlavý chlap hodený na psychiatriu obklopený bláznami a panovačnou doktorkou. Ratchedová je historicky postava ktorá ma najviac irituje, buď Louise Fletcher je naozaj tak dobrá herečka alebo je taká panovačná mrcha aj v skutočnosti iná možnosť nieje. No postava ktorá celý čas ťahala tento film je aj tak indián, scény s ním sú ikonické veď tak napríklad: basketbal, žuvačka, loď či už záverečná scéna. Taktiež sa vo filme strihli známejšie mená ako Danny DeVito či Christopher Lloyd. Množstvo skvelých postáv, množstvo nezabudnuteľných scén a množstvo emócií. Popravde je celý film prechádzka rúžovou záhradou a koniec fackou na prebudenie zo sna. Film je dlhodobo v mojej top 10 filmov a verím že tam aj navždy ostane. 100% ()

PlysovyMacko

Nevnímam konflikt McMurphyho a vrchnej sestry ako nejaký osudový boj dobra so zlom. Bola som v liečebni a to, že sestricky sú svine je úplne bežná vec. Film je kvalitne natočený s výbornými hereckými výkonmi a sustredi sa na porušovanie pravidiel v liečebni ( utek na výlet, noc s prostitútkami). McMurphymu som veľmi fandila a napriek tomu, že film má pár nereálnych momentov na konci mi bolo smutno. ()

BrunoA

Téměř dokonalé filmové dílo, které těží z bravurní literární předlohy a v působivosti knihu dokonce předčí. A to se filmu povede málokdy. Víc dodávat není v tomto případě nutné. ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (více)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009